VOO I? mi Vit OH W p.j. zuid geluid Op bezoek bij een emigrantenfamilie in Canada Jonge amerikanen bezochten ons land Niagara Het Canadese platteland Emigranten De eerste boerderij Nu Overgang redaktie henk tegels Tweede en derde generatie onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg I, 4494 PB Geersdijk Het leek ons een erg aantrekkelijk plan om onze drieweekse vakantie in de VS te onderbreken om "even" naar kennissen in Canada te gaan. De uitnodiging was al enkele jaren geleden gedaan en we wilden daar graag gebruik van maken om eens een indruk van Ontario te krijgen. We besloten de reis per bus te maken, omdat we dan gelijktijdig ook een ander stukje Amerika zouden zien. We begonnen de reis met een toerbus, die geregeld driedaagse reizen van Washington naar de Niagara watervallen maken. Vandaar konden we gemakkelijk met een lijndienst verder reizen. De eerste dag gaan we tot de water vallen, de grens tussen Amerika en Canada. Hoe indrukwekkend die zijn, zien we pas ten volle de volgen de dag als we met een boot vlak langs de watervallen varen. Dè toeristische attraktie, die iedere bezoeker wel mee moet maken. Maar ook van de walkant is het ongelooflijk mooi om te zien. Na de boottocht maken we een bus tocht in de omgeving van Niagara stad. De eerste avond lijkt het ons of de stad alleen bestaat uit een enorm groot vermaakcentrum, maar het blijkt eeg ruime stad te zijn met meer dan 100.000 inwoners. Heel ruim gebouwd met mooie parken, maakt dat het geheel er zeer welvarend uit ziet. Die indruk wordt versterkt als we in de omgeving door een prachtig fruitteeltgebied rijden. We zien grote boomgaarden met perziken en ker sen en tot onze verbazing ook veel druiven, waar een goede wijn van gemaakt wordt, zo wordt ons verteld. De volgende dag gaat ons gezelschap weer terug naar Washington en wij vertrekken richting Detroit. De bedoeling is mee te gaan tot het plaatsje Thamesville en na twee da gen weer verder te reizen. We krijgen dan een eerste indruk van het Canadese platteland. Sojabonen en mais zijn de gewassen die het beeld bepalen. Aan de gewassen is te zien dat er veel regen gevallen is. Plassen op het land en daardoor stukken met een geel gewas. Zo nu en dan zien we een nederlandse naam op zaken in de dorpen of op een boerderij, want nederlanders zijn geen zeldzaamheid in dit gebied van Ontario. Onze gastheer Piet Heyboer staat ons in Thamesville al op te wachten en na 20 minuten autorijden komen we op de plaats van bestemming. Piet Heyboer vertrok in 1949 met vrouw en hun twee zoons - toen 9 en 14 jaar - van Noord-Beveland naar Canada. Tot die tijd werkte hij bij ons op het landbouwbedrijf^.In Ca nada wilde hij proberen een boerde rij te krijgen, zodat de jongens later zelf boer zouden worden. En dat is prachtig gelukt. "We hebben altijd geluk gehad", zegt zijn vrouw, als jk haar vraag naar haar ervaringen. Jawel, een beetje geluk moet je er wel bij heb ben, maar voor de rest kun je er wel op rekenen dat het keihard werken was, zuinig leven en bij tegenslag opnieuw aanpakken. Zelf zegt hij: "Ik had het geluk dat ik nooit ziek was, anders had ik het wel kunnen vergeten. En dat is wel zeker want de sociale voorzieningen waren toen beslist niet goed te noemen. Hij begon als medewerker op een boerderij. En zij vertelt: "We woon den daar op de boerderij, samen met de boer. Een eigen huis zou natuur lijk fijner geweest zijn, maar het voordeel was, dat we geen huur hoefden te betalen. En ook melk en groente hadden we gratis. Huisraad enz. had ik zoveel mogelijk meege nomen uit Nederland, zodat we in het begin niet veel hoefden te kopen. Zo kon ik van het - toch matige - loon elke maand iets sparen. Na enkele jaren werd de eerste boerderij gekocht. Om verzekerd te zijn van een vast inkomen ging Piet sr. op een betonfabriek werken en kon Piet jr. de boerderij doen. Zo is het verder gegaan. Ze hebben voor- en tegenspoed gekend. Grond bijkopen en weer verkopen en enkele keren verhuizen als dat beter leek te zijn. Maar nu zitten ze weer al een aantal jaren op dezelfde plaats. Het is een bedrijf van 120 acres landbouwgrond' maar daarnaast hebben ze een groot varkens-fokbe- drijf opgebouwd met zo'n 1100 var kens. In de loop der jaren hebben ze de oude gebouwen vervangen door nieuwe varkensschuren, machine- loods, silo enz. en ook nog twee nieuwe huizen. Alles zelf gebouwd. De twee zoons runnen samen het hele bedrijf. Straks willen ook de twee kleinzoons mee gaan werken en dan zal er waarschijnlijk wel uitge breid moeten worden. Ook hier als twee lioofdgewassen de mais en de sojabonen en voor de vruchtwisseling wintergerst en tarwe. Een bedrijf dat het bekijken waard is. Als we later een tocht door de wijde omgeving maken, besef je pas wat een geweldige overgang het geweest moet zijn om van een klein Noord- Bevelands dorp overgeplaatst te worden in dit grote land. Toch praat onze gastvrouw daar heel nuchter over. "We hadden er voor gekozen en dan moetje ook doorzetten". Was de taal een groot probleem? We hadden van te voren, schriftelijk, wat engelse les gehad en de rest hebben we in de praktijk bijgeleerd. Overigens spreken ze nog steeds zeeuws. Het klinkt ons wat ouder wets in de oren, ze gebruiken een aantal woorden die we nog wel ken nen, maar die verouderd zijn. En natuurlijk worden er engelse woor den en uitdrukkingen door heen ge bruikt. Met de kinderen wordt nederlands gepraat. De kleinkinderen begrijpen het nog wel, maar spreken zelf geen- nederlands meer. Het duurde 16 jaar Zoals al enkele malen in de ZLM-krant te lezen was, heeft een groep jonge Amerikanen in de afgelopen weken ons land, en in het bijzonder het Westland en Zuid West Nederland, bezocht. Via een artikel in deze krant was de PJZ de vereniging via welke de kontakten werden gelegd, op zoek naar gastgezinnen in het werkgebied van de ZLM. Na enige stilte, kort na het verschijnen van het berichtje, kwamen de telefoontjes spontaan binnen. Gezinnen die zich direkt aanmeldden als gastgezin, evenals mensen die informatie wilden hebben over wat er van het gastgezin en van de gast verwacht kon worden. Na verloop van twee weken waren er zelfs meer dan voldoende mogelijkheden om de Ame rikaanse deelnemers te plaatsen en konden wij een telefoontje plegen met de Stichting Uitwisseling in Bergen (N.H.) (belast met de uit eindelijke organisatie) dat we de groep konden ontvangen van 14 t/m 29 juli. Het Westland De tien Amerikanen arriveerden al op 24 juni in Nederland. Op het vliegveld werden zij opgevangen door een medewerkster van de Stichting Uitwisseling, welke hen begeleidde naar de Volkshogeschool in Bergen. Op dringend verzoek van de gastgezinnen in Nederland kreeg men daar een tweedaagse inleiding in de Nederlandse kuituur om op die manier de entree in en de aanpassing aan de Nederlandse leefwijze te ver gemakkelijken. Na deze kennismaking werden de over het algemeen zeer jonge deel nemers (15-20 jaar) geplaatst in de gastgezinnen in en in de buurt van Honselersdijk. Alle groepsleden woonden in een betrekkelijk klein gebied, waardoor het mogelijk was samen het een en ander te onderne men. Zo werd uiteraard Amsterdam 10 augustus 1 984 bezocht, Rotterdam en de havens, Leiden, Delft en Gouda. Het drukke en afwisselende programma, waarin men meer op touristische wijze Hol land bezocht, was geheel tegenges teld aan het verblijf in onze regio, drie weken later. Zuid West Nederland De deelnemers werden geplaatst in een gebied dat zich uitstrekte van Werkendam tot Cadzand en van Noordweile tot Hulst. Door de grote afstanden was men geheel op het gastgezin aangewezen, hetgeen voor al voor de jongste deelnemers even wennen was. Bij de verdeling van de gasten over de beschikbare gezinnen werd vooral gekeken naar de aanwezigheid van jeugd van eigen leeftijd, voor zover dat mogelijk was. Op die manier zou het beste een vergelijk gemaakt kun nen worden met de eigen thuissitua tie. Onze gastgezinnen bleken allen een leuk programma gepland te hebben voor hun gast. Bijna iedereen be zocht de Deltawerken en velen gin gen een dagje naar Brugge. Maar ook de tijd die in de gezinnen thuis werd besteed, werd door de gasten als zeer prettig ervaren. Halverwege de periode, op zaterdagavond, vond er een bijeenkomst plaats in Kapelle, bestemd voor alle gasten en hun ge zinnen. Het bleek voor iedereen een prima gelegenheid te zijn om bij te praten. Ook werd er die avond een oplossing gevonden voor het verblijf tijdens de laatste nacht in Nederland, zodat het ook voor de gasten, die in Zeeuws Vlaanderen logeerden mo gelijk was om op zondagmorgen op tijd in de trein naar Parijs te zitten. Tevens bleek er een oplossing te zijn voor het vervoer van de zwaarste bagage, zodat de groep, welke na 29 juli nog een korte trip door noord Europa maakte, wat prettiger kon reizen. Hartelijk dank! Tijdens de evaluatie op 27 juli bleek dat alle gasten een fijne tijd in Ne derland hebben gehad. Namens de P.J.Z. is een woord van dank aan alle gastgezinnen dan ook zeker op zijn plaats. In de ZLM-krant van volgende week kunt u de reakties van de Amerikanen lezen. Tonny Gubbens. uit de. P-jrz- .-agenda De afdeling Zevenbergen organi seert een barbeque op woensdag 15 augustus bij Toon Anssems, Hoge Zeedijk 36, Zevenbergschen Hoek. De avond begint om 20.00 uur en "Disco Hulster" zal de avond muzi kaal verzorgen. éer ze de eerste keer weer in Neder land kwamen. Toen werd haar moe der 80 en zo heeft ze die nog terug gezien. En ook dat is iets wat je niet moet onderschatten. 16 ja'ar alleen maar kontakt per brief met de fami lie. Had de tweede generatie het gemak kelijker? Als ik het Mona, de schoondochter vraag, zegt ze: "Ik was 12 jaar, toen ik uit Nederland in Canada kwam. In Nederland zat ik in de eerste klas van de huishoud school. Door een heel ander school systeem, moest ik in Canada in een veel lagere klas beginnen. Dat kon natuurlijk niet anders, omdat je ver schillende vakken bij moest werken. Maar zo zat ik wel steeds bij jongere kinderen in de klas en dat was niet zo leuk. Maar dat is al lang verleden tijd". Zij is nu een aktieve Canadese boe rin. Ook aktief in kerkewerk en vrouwenorganisatie. Jane, de (klein)dochter, behoort tot de derde generatie. Een moderne jonge vrouw - dit jaar getrouwd - die baan en huishouding uitstekend weet te kombineren. Ze volgde na de high- school, een opleiding aan een agri cultural college. Een opleiding die waarschijnlijk het best te vergelijken is met een nederlandse HLS oplei ding. Ze werkt op een kweekbedrijf, dat zich bezig houdt met onderzoek naar- en het kweken van hybride zaaizaden van mais. Ze wonen op een boerderij, maar omdat ook hij een baan heeft, wordt die nog door zijn vader bewerkt en helpt hij in zijn vrije tijd. Voorlopig dus part-time boer. In twee dagen hoorden we veel over het leven van emigranten in Canada. Het stukje Ontario dat we zagen is op de kaart maar een klein hoekje van dit grote land. Maar 2 dagen is lang genoeg om grote bewondering te hebben voor alles dat de fam. Hey boer in 35 jaar gepresteerd heeft. Het was voor ons een geweldige er varing dat te zien en we hopen dat het hen in de toekomst zo goed mag' blij ven gaan, als het nu gaat! L.J. de Regt 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15