Nederland wint van Frankrijk Kombinatie van hagel en bacterievuur was bijna fataal BENT U AL EENS IN THOLEN GEWEEST? Fruitteeltvaria Zaadteeltbericht -16 Waarschijnlijk vooral dank zij de nieuwe rassen neemt het verbruik van Nederlands fruit in eigen land toe. Een jaar of 5 geleden was de Franse Golden Delicious favoriet bij de konsument. De appels uit dat land brachten meestal een belangrijke hogere prijs op dan de Nederlandse. Maar vanaf 1979/80 is daarin een kentering gekomen. Dat komt dui delijk tot uiting in de hoeveelheid importfruit die in ons land jaarlijks wordt verorberd. In 1979/80 was dat 102 miljoen kg appels, in 1980/81 92 miljoen kg en in de daarop volgende jaren resp. 87, 85 en 66 miljoen kg. In procenten van het totale verbruik uitgedrukt kan worden vastgesteld dat het aandeel van de ingevoerde appels daalde van meer dan 30% tot thans 20%. Het zijn daarbij vooral de Franse Golden Delicious die minder wor den gevraagd. De Franse fruitteelt is aan 't verouderen en de kwaliteit van het fruit heeft daaronder te lijden. Daarentegen is in ons land sterk vernieuwd en is de kwaliteit verbe terd. Doordat de fruitbewaring ook een forse sprong vooruit heeft gè- maakt kan bovendien langer fruit van goede kwaliteit worden aange boden, waardoor ook de behoefte aan Granny Smith minder wordt. Eens te meer: het gaat de goede kant op met de Nederlandse fruitteelt. Geen grote oogst Het wordt steeds duidelijker dat de fruitoogst in ons land niet zo groot zal worden als tevoren werd ver wacht, na de kleine appelproduktie in 1983. Dat de peren een matige oogst zou den geven werd al vroeg duidelijk, maar er is nu een neiging om de ap- peloogst ook naar beneden te herzien van "vrij groot" naar "normaal". Hierbij speelt vooral het weer een rol. Er is bij de meeste rassen een tamelijk grote achterstand wat de vruchtgrootte betreft en de kans is groot dat die achterstand niet meer wordt ingehaald. En als de vruchten gemiddeld een paar mm kleiner blij ven dan "normaal" kost dat veel ki lo's. Met dat alles neemt het gevaar voor overproduktie af en stijgt de kans op redelijke prijzen. Vista belia - veelbelovende vroege appel De Vista bella is een nieuw vroeg appelras, dat duidelijk beter is dan b.v. de Yellow en Stark Earliest. Het ras is zeer vruchtbaar (met iets nei ging tot beurtjaren), de vruchten zijn goed van smaak, redelijk groot van stuk met een rode blos. Wie de bomen momenteel in pro- duktie ziet, b.v. op het Proefstation te Wilhelminadorp, komt onder de in druk van het nieuwe ras. Het lijkt beslist een aanwinst, al zal men zich moeten realiseren dat er voor zeer vroege appels maar een beperkte markt is. Tientallen en nog eens tientallen percelen bloemen sieren momenteel het landschap op het eiland Tholen. Zij doen dit in een grote variatie in soort en kleur en liggen als een lap pendeken her en der verspreid over de polders. Het doel van al deze percelen is zaadteelt. In een bonte mengeling van kleur en vorm staan ze daar; de violen en de phloxen, de leeuwenbekken, de mar grieten en de droogbloemen, de ne- mesia's, de papavers, de siertahak en etc. en etc. Te veel om op te noemen. Gezien tegen een achtergrond van heboomde dijken en temidden van het groen en geel van de overige akker bouwgewassen, een veelheid aan schoonheid dat z'n weerga nauwelijks kent. Op het moment dat dit bericht wordt geschreven, liggen ze in een door zon overgoten landschap te stralen en te schitteren als edelstenen in een kroon. Te veel moois om slechts door een beperkt aantal mensen te worden gezien. Daarom zou ik tegen een ieder die dit leest en die maar horen wil, willen zeggen, doe eens een dagje Tholen, opdat ook U getuige kunt zijn van al dif schoons. Veel agrariërs gaan niet of nauwe lijks met vakantie. Mag ik U dan de vraag stellen, bent U wel eens in Tholen geweest?. Zo nee, trek er dan eens een dag voor uit en kom eens kijken. Zo ja; kom dan nog eens, want het is nu weer veel mooier. Kies hiervoor een zon nige dag en u zult genieten. Laat de knapzak gerust thuis, want dorstige kelen en hongere magen kunnen ook hier worden gelaafd en gestilt. Ga, bij de bloemzaadpercelen aan gekomen, niet continu rondjes rijden door de polders en zeker niet in een tempo, van wie het eerst thuis is, maar stop eens hier en daar om een perceel van nabij te bekijken of om een praatje te maken met een teler. Zij zullen dit zeker op prijs stellen. Ze zijn trots op hun mooie percelen en willen er graag over vertellen. Ofschoon U over het gehele eiland bloemzaadpercelen aan kunt treffen, moet de centra hiervan toch vooral te St. Annaland en Stavenisse worden gezocht. Maar er is meer te zien op het eiland Tholen. Er is ook akkerbouw (be wonder ook hiervan de mooie vruchten) en veeteelt en fruitteelt en groenteteelt, zowel buiten als onder glas. glastuinbouw wordt ten dele benut voor bloemzaadteelt. Maar weet U, Tholen bestaat niet alleen uit land maar wordt nog in z'n geheel omspoeld door stromend wa ter. O nee, schrik niet, U hoeft niet meer met de pont over om in Tholen te kunnen komen, U kunt tegen woordig heel comfortabel kiezen uit twee bruggen en een dam. Het is wat je noemt echt zee-land. Bekijk de mooie jachthavens in de kernen Tholen, St. Annaland, en Stavenisse of het vakantiecentrum Gorishoek te Scherpenisse. Maak eens een wandeling over het markt plein te St. Maartensdijk met z'n mooie historische gebouwen en aan grenzende Maartenskerk. Of loop eens door het oude stadje Tholen, U proeft daar nog iets van de sfeer van eeuwen geleden. Het is maar een greep, maar genoeg om een dag te vullen. U bent van harte welkom en bij voorbaat een goede reis toegewenst. D.L. Koppenhol Studieclub voor Groente en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" Tel. 01662-2839. Twee jaar geleden leek het 10 ha grote fruitbedrijf van Gaston Ver- cruijsse in het Vlaamse St. Gillis-Waas ten ondergang gedoemd. Na een zeer zware hagelbui, die een veelbelovende oogst tot kroet degra deerde, volgde een explosieve aantasting van bacterievuur. De vele wonden en beschadigingen van de hagel vormden blijkbaar invalspoor ten voor de gevreesde ziekte. Omdat 60% van het bedrijf met peren was beplant was het intomen van het bacterievuur een kwestie van er op of er onder. Desondanks staan de peren (2 ha Conference, 1 ha Durondeau. 1 ha Cornice van 02. ha Triomphe) nog steeds hoog aangeschreven. En daarom is Vercruijsse dankbaar dat hij de strijd tegen het bacterievuur heeft gewonnen. De Jonagold die op de plaats van de Clapp's werd geplant kan het tweede groeijaar al 15 ton per ha opbrengen. cruijsse het ook niet meer zitten, maar zijn zoon sprak hem moed in. Die wst hem te overtuigen dat doorgezet moest worden, omdat an ders wat in vele jaren moeizaam was opgebouwd verloren zou gaan. Nazorg viel erg mee Weliswaar werd alles gedaan om het zieke materiaal op te ruimen, maar afgewacht moest worden hoe het in 1983 zou gaan. Was er veel blijven zitten, zou het weer veel moeite kos ten om nieuwe infekties te vernieti gen? Dit viel alles mee. Vorig jaar waren er weinig problemen meer en dit jaar werden er tot half juli nog maar twee aangetaste takken gevonden. Het bacterievuur is tot staan gebracht mede doordat de infektiebron op een naburig perceel inmiddels was opge ruimd. Vele duizenden infekties. Het heeft enorm veel tijd en inspan ning gekost om het bacterievuur te bedwingen. De Clapp's moest wor den gerooid omdat er geen gezonde bomen overbleven en de aantasting razend snel verliep. Bij de Duron deau waren er ook nu veel uitvallers, terwijl bij dit ras zeer veel bomen werden verminkt door het afzagen van grote takken. De Conference gaf naar verhouding nog de minste pro blemen, maar des te meer zorgen waren er voor de Cornice. Bij dit ras kwam zeer veel aantasting van de vruchtjes voor, die dan via de steel doorliep naar de takken. Gaston Vercruijsse ziet het weer zitten Negen weken lang heeft Vercruijsse elke dag van de week, inclusief za terdags en zondags van 's morgens vroeg tot 's avonds laat langs de bo men gesjouwd met een snoeischaar, een ontsmettingsmiddel om de schaar telkens te ontsmetten en een zak om het zieke materiaal in op te bergen. Het ging daarbij om de klei nere infekties via de vruchten. Ver cruijsse vulde 7 putten van 1 m3, dus in totaal 7 kubieke meter, met het zieke materiaal, in hoofdzaak aan getaste peertjes. Het ging om vele duizenden infekties. Andere gezinsleden (vrouw en zoon) zorgden voor de meer normale werkzaamheden zoals plukken, spuiten, maaien, e.d. maar Gaston was doorlopend met het bacterie vuur in de weer. Jonagold vervangt de Clapp's Een aardige bijzonderheid is nog dat inpl aats van de gerooide Clapp Jo nagold werd teruggeplant, uiteraard intensief, beddensysteem. De boompjes doen het prima en dit jaar, het tweede groeijaar kan zelfs al een opbrengst van zo'n 15 ton per ha worden verwacht! Ook een ander jong, intensief perceel met Smothy Cox's en Gloster doet het uitstekend, vergelijkbaar met de daarvoor ge noemde Jonagold. De Jonagold is trouwens op dit bedrijf al lang een goede bekende, want op één perceel zijn de bomen van dit ras al 11 jaar oud. Vercruijsse jr. bezig met het dunnen van de Conference. Zware strijd Het was een zware strijd. Het leek een onmogelijke taak en vooral mo reel was het moeilijk om op de been te blijven. De hagelschade aan het onverzekerde fruit bedroeg al onge veer honderdvijftig duizend gulden en daar kwam het bacterievuur nog eens bij. Met de vraag: hoe moet ik die ziekte de baas worden, gezien het grote aantal infekties. Soms zag Ver- De gerooide Durondeau bomen werden vervangen door oude bomen uit een andere rij 10 augustus 1 984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14