Oost-Engeland toonaangevend voor suikerbieten Grote bedrijven Zoals bekend is de Engelse land bouw in het algemeen grootschalig, zeker in vergelijking met Nederland. Weliswaar zijn er ook vrij veel kleine bedrijfjes, maar daar staat tegenover dat farms van meerdere honderden ha geen zeldzaamheid zijn. In het graafschap Norfolk b.v. waren er in 1983 1548 bedrijven tussen de 50 en 300 ha en zelfs 282 groter dan 300 ha. Deze twee groepen van be drijven boven de 50 ha namen 87% van het totale areaal voor hun reke ning, wat neerkomt op 338.000 ha. De genoemde 282 bedrijven die gro ter zijn dan 300 ha hebben een ge middelde van 500 ha, waaruit valt af te leiden dat er kanjers bij zijn van meer dan 1000 ha. Desondanks gaat de schaalvergro ting geleidelijk door. Het aantal kleine bedrijven vermindert. Liever krap dan overproduktie Doordat er veel grote farms zijn, is er minder behoefte aan topprodukties en arbeidsintensieve gewassen dan in ons land. Bij diverse land- en tuin bouw produkten komt men niet toe aan zelfvoorziening, zodat import nodig is. Deze situatie is in 't alge meen altijd gunstig voor de prijs die de boer of tuinder kan bedingen. De Engelse boer weet dat overproduktie alleen nadelen met zich meebrengt en houdt het aanbod liever aan de krappe kant. En door de omvang van de bedrijven kunnen ze het zich per mitteren om b.v. veel granen te ver bouwen en het areaal suikerbieten, aardappels, uien e.d. beperkt te houden. Mr. Roberson, staande tussen zijn uien Veel bevloeïng De aard en kwaliteit van de bodem loopt sterk uiteen in Oost-Engeland. Dooreengenomen liggen de beste gronden in zuidelijk Lincolnshire, noordwestelijk Norfolk en noorde lijk Cambridgeshire. In Lincoln vooral vindt men de beroemde Fens en aangrenzend treft men goede zeeklei aan, ten dele pas tijdens de laatste wereldoorlog ingepolderd. De Fens worden vooral benut voor de duurdere gewassen als bloembollen (naast tulpen zeer veel narcissen), fijne groenten e.d. Water is in Oöst-Engeland een zeer belangrijke faktor. In 't algemeen is het hier aanmerkelijk droger dan in de westelijke helft van het land. In de meeste jaren is de hoeveelheid neer slag in de zomer dan ook onvol doende voor een optimale groei van de gewassen. De regenval schommelt in de periode april-september tussen Het klaarmaken van aardappels (second earlyin papieren 25 kg zakken op het bedrijf van Van Poortvliet de 260 en 360 mm, terwijl de ver damping ongeveer 450 mm bedraagt. Vrijwel overal is er echter voldoende goed water voor bevloeïng of bere gening en dat wordt dan ook in toe nemende mate toegepast. Meestal wordt het benodigde water direkt aan de rivieren, waterlopen e.d. ont trokken, doch er komt ook veel bronbemaling voor. Voor wateronttrekking is steeds ver gunning nodig van de bevoegde au toriteiten. Veelal is dat vooral een kwestie van registratie en wordt de vergunning zeer vlot gegeven. Plaat selijk zijn er echter beperkingen, om de drinkwatervoorziening veilig te stellen. Maar in het belangrijke landbouwgebied van Norfolk, Lin colnshire en Cambridgeshire zijn de beperkingen minimaal. land, Dell en Maris Piper zijn hier voor geschikt. Voor Dell krijgt men van de fabriek zelfs een paar cent per kilo meer dan voor de andere rassen. Overigens spelen granen een hoofd rol met bijna 55% van de totale op pervlakte landbouwgewassen, met inbegrip van grasland. Naast winter tarwe (683.000 ha ofwel 48% van heel Engeland) neemt gerst een belang rijke plaats in met 534.000 ha. Een niet onaanzienlijk deel hiervan vindt bestemming als brouwgerst. Verwerkingsindustrie speelt grote rol Wat verder opvalt is de vrij ruime keuze in "bijgewassen". Ook hierbij speelt de verwerkingsindustrie, die in dit deel van Engeland sterk is verte genwoordigd, een hoofdrol. Oost-Engeland is vooral het land van de suikerbieten sief bedrijf, al wordt behalve de aardbeien alles machinaal geoogst, dus ook de zwarte bessen. 3. D. Crane, Wood Farm, Heving- ham. Runt in samenwerking met zijn vader een aantal farms met in totaal ca. 800 ha grond. Enkele gewassen: 280 ha wintertarwe, 40 ha winter- gerst, 160 ha suikerbieten, 200 ha stamslabonen. Verder o.a. een flinke oppervlakte Winterwortelen (wijnpeen), een ge was dat in de streek ook veel wordt geteeld. Goed gemechaniseerd Op elk van de hiervoor genoemde bedrijven is een indrukwekkend ma chine- en werktuigenpark aanwezig; Van Poortvliet heeft b.v. ook voor ook officiële cijfers betreffende het inkomen. Er valt uit af te leiden dat het belangrijk hoger ligt dan dat van de Nederlandse agrariër, wat ook lo gisch is omdat de bedrijven gemid deld groter zijn. Voorzover dat te beoordelen valt, kan worden gesteld dat het in het akkerbouwgebied van Oost-Enge land goed boeren is, vooral ook dank zij de omvang van de bedrijven en de aanwezigheid van een omvangrijke verwerkingsindustrie. Tevens moet men het vakmanschap van de boeren in het gebied niet onderschatten, het zijn veelal uitstekende managers met veel kennis van zaken. Dat geldt in 't bijzonder ook voor het "tot waarde brengen van de produkten". Ze we ten dat goed telen belangrijk is, maar goed verkopen vaak nog belang rijker. Mr. Crane laat de overvloedige loof- ontwikkeling zien van het aardappel - ras Maris Piper Vandaar dat er b.v. van oudsher bo ter wordt ingevoerd uit Denemar ken, Nederland, Nieuw Zeeland enz. en dat er in sommige jaren veel aardappelen worden ingevoerd. De suikerproduktie dekt slechts de helft van de binnenlandse behoefte. Wat de tuinbouw betreft hebben we bij de recente havenstaking nog kunnen zien hoe belangrijk Engeland is als afnemer van Nederlandse tomaten. De fruitproduktie is ook onvoldoen de, zodat veel winterappelen van el ders worden ingevoerd en Confe rence peren uit Nederland. Misschien is uit die achtergrond te verklaren dat Engeland in EEG-ver- band zo moeilijk doet als het gaat om de oVerproduktieproblemen in an dere lidstaten op te lossen. De akkerbouw in Groot-Brittannië is vooral gekensentreerd in het oosten tussen Londen en Huil. Het gebied, officieel Eastern Region genoemd, omvat de graafschappen Essex, Suffolk, Hertforshire, Bedfords hire, Northamptonshire, Cambridshire, Norfolk en Lincolnshire. Daarvan zijn de 3 laatstgenoemde counties verreweg het belangrijkste. Zoals op de landkaart is te zien, gaat het om slechts een klein gedeelte van de totale oppervlakte van Engeland en Wales, maar hier groeien o.a. 40% van de Engelse aardappelen en zelfs ruim 70% van de suikerbieten. Tevens is het gebied toonaangevend voor diverse andere gewassen. I er illustratie het bouwplan van een paar bedrijven in Norfolk. 1. R.J. Roberson, Wood Street Farm, Catfield. Bedrijfsgrootte 80 ha. Behalve graan o.a. 15 ha suikerbie ten, 12 ha aardappelen, 6 ha zaai- uien, 10 ha spruitkool, 2 ha mieriks wortel (horse radish) en een paar ha stamslabonen. In navolging van het bekende "Pluk zelf je eigen aardbeien" begon Ro berson als eerste in de streek met "Pick your own onions", ofwel "oogst hier zelf de uien die je nodig hebt". Dat liep geweldig, hij ver kocht vele tienduizenden kilo's. "Ze nemen veel meer mee dan ze nodig hebben, als ze bezig zijn weten ze niet van ophouden omdat ze 't zo mooi vinden", zegt hij. 2. C.W. van Poortvliet, Hall Farm, Colby. Een Nederlandse naam. Grootvader kwam uit Breda en ging (met een aantal andere Nederlanders) naar Engeland om zijn kennis en krachten te besteden in een suikerfabriek in het noorden van Norfolk. Hij "boer de" daar zo goed dat zijn kleinzoon nu 3 farms heeft met in totaal 400 ha. Voornaamste gewassen: 120 ha wintertarwe, 80 ha suikerbie ten, 61 ha stamslabonen, 45 ha aard appelen, 15 ha zwarte bessen, 8 ha doperwten, 4 ha aardbeien. Voor Engelse begrippen een inten- het oogsten van zijn zwarte bessen een eigen machine. In de eerste jaren na de aansluiting bij de EEG gingen de prijzen van een aantal produkten zoveel omhoog, dat het inkomen van de boeren fors steeg. Er is toen veel in machines, werktuigen, gebouwen, irrigatie, enz. geïnvesteerd, want, omdat blijkbaar alles in één jaar afgeschreven kan worden, kan men zo het fiskale in komen flink drukken. Nu zijn de rendementen al een reeks van jaren meer "normaal", maar men profi teert nog van de toen gedane inves teringen. Grondprijs De grondprijs is kort na de toetre ding tot de EEG flink gestegen. Daarna volgde een periode van kon- solidatie. De hierna volgende gege vens zijn enigszins verouderd, maar ze geven wel een indikatie: aantal totaal prijs verkopen aantal ha per ha 1977 178 8912 £2498 1978 208 12581 3426 1979 165 7525 4558 1980 156 6148 4527 Vooral in 1978 werd er dus in Oost Engeland nogal wat verkocht, waar bij het ging om ruim 60 ha per tran- saktie. De grondprijs steeg gerekend naar de toenmalige wisselkoers van het Engelse pond van 11.000 k 12.000 naar 20.000 per ha. Er zijn Het akkerbouwgebied Oost-Engeland wordt ge-arceerd aangegeven Suikerbieten en aardappelen Zoals gezegd zijn suikerbieten erg belangrijk. Van de ruim 200.000 ha suikerbieten in heel Engeland vindt men 72% in het oosten. Daarbij kan nog in 't bijzonder Norfolk worden genoemd (bijna 60.000), mede om dat daar de verwerkingsindustrie is gekonsentreerd. Opgemerkt kan nog worden dat bevloeien bij suikerbie ten nog niet erg veel wordt toegepast; andere gewassen, met inbegrip van aardappelen en uien krijgen voor rang bij het watergeven. Aardappelen behoren ook tot de hoofdgewassen. Bij een totaal areaal van ca. 130.000 ha in heel Engeland, vindt men 53.000 ha in de Eastern Region o.a. 19.000 ha in Lincolnshi re, 12.000 ha in Norfolk en 12.000 ha in Cambridgeshire. Er wordt veel geteeld voor de ver werkingsindustrie, al dan niet op kontrakt. Vooral de late rassen Pent- Mr. Van Poortvliet kent nog een paar Nederlandse woorden, zijn 21-jarige zoon weet niet eens meer waar zijn over-grootvader vandaan kwam 10 10 augustus 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10