Nieuwe oogsttechnieken bij de vlasteelt Lijnzaad als zaaizaad Vlas oogsten betekent ook lijnzaad oogsten Hagen, veldrepelen en dorsen Plukken en repelen Veldrepelen Velddorsen Verzamelen van schoven Kwaliteit Verdere verwerking van vlas Toekomst De teelt van vlas in Nederland wordt thans gerekend tot de kleine gewassen. Op een totaal akkerbouwareaal in ons land van circa 700.000 ha komt ongeveer 4.000 ha vlas voor. Dit is niet veel in vergelijking met vroeger, toen er wel eens 10 keer zoveel verbouwd is. Er zijn verschillende redenen op te noemen waarom zoveel boeren hebben besloten geen vlas meer te telen. Aardiger is misschien er eens bij stil te staan waarom sommige boeren vandaag de dag nog wel vlas telen, en wat er zoal gedaan wordt aan vernieuwingen om de teelt rendabeler te maken. Vlas bestaat uit een stengel en een zaadbolletje. Na de oogst levert dit produkten op: de vezel uit de stengel (met bijprodukten) en het zaad uit de bollen. Een belangrijke oorzaak, waarom vlas in Nederland rendabel kan worden geteeld is het feit, dat het zaad meestal kan worden verkocht als zaaizaad. Om te zorgen dat het zaad inderdaad voldoet aan de hoge kwaliteitseisen, die aan zaaizaad worden gesteld, moet grote zorg aan de teelt en aan de oogst worden besteed. Om het vlas zo te oogsten, dat de kwaliteit van het zaad goed blijft, moet met een probleem worden af gerekend. Dat probleem is, dat als de stengel rijp is om te worden geoogst, het zaad nog niet rijp is. Het zaad moet nog nadrogen. De gebruike lijke methode is om het vlas te trek ken (vlas wordt bij de oogst met wortel en al uit de grond getrokken, niet gemaaid), in bosjes of schoven te binden en vervolgens zes, acht of tien van deze schoven schuin tegen elkaar in zogenaamde hokken te zetten. Deze hokken drogen uitstekend, zelfs nadat er een flinke bui op is gevallen. Het nadeel van deze werk wijze is dat het rechtop zetten van de schoven met de hand moet gebeuren. Alleen het plukken en binden gaat machinaal. Om het handwerk, waarvoor op een hedendaagse akkerbouwboerderij geen kapaciteit meer aanwezig is, te rug te dringen, is en wordt gezocht naar nieuwe technieken. Enkele resultaten van dit pioniers werk worden hier kort beschreven. Een van de oplossingen van het handwerkprobleem is de volgende. Een extra brede plukmachine plukt het vlas, terwijl al rijdend met een op de plukmachine gemonteerde naai VERVOLG VAN PAGINA 8 machine het geplukte vlas losjes aaneen wordt genaaid tot een lange mat. Deze mat komt op de grond te recht. De plukmachine legt hierna in tegenovergestelde richting rijdend een tweede mat in spiegelbeeld naast de eerste, enzovoort. Dan volgt een tweede machine, die twee met de zaadkoppen van elkaar af liggende matten oppakt, in een schuine stand manoeuvreert en tegen elkaar aangedrukt neerzet. Zo ont staan lange hagen (foto 1), die net als de hokken bij de traditionele metho de, drogen in de wind. Na een dag of tien verschijnt een derde machine op het veld, die de hagen oppakt, de twee matten weer scheidt, al rijdend de zaadbollen van de matten rist en de afgeriste bollen vervolgens dorst. Het is eigenlijk een gewone maai dorser, zoals ook bij de graanoogst wordt gebruikt, maar in plaats van een maaibalk is er een speciaal voorzetstuk geplaatst om de hagen te scheiden en de bolletjes af te rissen, Oftewel te repelen (foto 2). De gerepelde matten worden naast of achter de machine weer op de grond gelegd. De ontwikkeling van deze methode is gesubsidieerd, doch heeft in de praktijk (nog) geen navolging ge vonden. De apparatuur wordt op kleine schaal toegepast op Noord- Beveland, waar het voortbordurend op machines van het Instituut voor Landbouwmechanisatie ook is ont wikkeld. Een nieuwe methode, die wel navol ging vindt, is die van de plukmachi ne. die tevens repelt (foto 3). Hier wordt de periode, waarin het vlas op het veld nadroogt, overgeslagen. De zaadbollen, die op deze wijze ge scheiden van de stengel worden ge oogst, bevatten nog zoveel water, dat direkt kunstmatig moet worden ge droogd om broei en schimmelvor ming te vermijden. De machine is afkomstig uit Rusland waar vlas al jaren op deze manier wordt geoogst. Aanvankelijk dacht men dat in het veel dichtere vlas in onze streken deze machine niet zou voldoen, tot dat een zaadfirma in Sluiskil de proef op de som nam. Er zijn inmid dels zes of zeven van deze machines in bedrijf in Zeeuws-Vlaanderen en in de Wieringermeer. Een derde methode heeft met de voorgaande gemeen, dat het vlas te vel dé wordt gerepeld. Het verschil is dat dit bij deze methode niet reeds tijdens het plukken gebeurt, doch nadat het vlas enige tijd heeft liggen narijpen. Men is hierbij iets afhan kelijker van het weer. Als het vlas nat regent en het lang duurt voor het droogt, dan treedt het dauwrootpro- ces (zie onder verdere verwerking van vlas) in werking met grote risi- ko's voor de kwaliteit van het zaad. De methode is nog vrij nieuw in Ne derland, doch wordt in België en Frankrijk al jaren op beperkte schaal toegepast. De veldrepelmachine is dan ook reeds grondig in de praktijk getest en verbeterd. Een vierde methode gaat. uit van de wens om vlas te telen op een akker bouwbedrijf zonder bijzondere aan gepaste machines. Het vlas wordt getrokken en los op de grond gelegd. Na enkele dagen drogen wordt met een gewone maai dorser het vlas opgenomen eri in zijn geheel gedorsen. In de eerste plaats wordt zo het zaad gewonnen. Het stro komt er niet helemaal zonder kleerscheuren af, doch is nog ge schikt om op het veld te dauwroten en op een aangepaste manier de ve zels eruit te winnen. Minder vergaande mechaniserings- vormen worden ook togepast. Zo is er een apparaat ontwikkeld dat de fase van het handmatig opzetten van hokken vervangt. Bij deze methode wordt het vlas getrokken met een normale plukmachine, die het vlas niet bindt maar los op de grond legt. Men laat het vlas korte tijd liggen, slechts één of enkele dagen. Dan komt een apparaat, gebouwd op een gewone landbouwtraktor, dat het vlas opneemt en in schoven bindt. Achter op de traktor is een soort korf gebouwd. Twee mannen, die aan weerskanten daarvan op treeplanken staan, stapelen al meerijdend, de. schoven in de korf. Als een pakket van circa 80 schoven klaar is, wordt dit uit de korf gekiept. Het pakket wordt afgedekt met een zeiltje en kicmremmingsmiddelen is zorgvuldig gebruik gewenst. Het toedienen van een kiemrem- mingsmiddel aan een gewas dat ern stig is aangetast door bladvlekken- ziekte of aan een gewas dat erg on regelmatig afrij pt of veel dikhalzen vertoont wordt afgeraden aangezien het resultaat dan sterk tegenvalt. Be ter is deze partijen niet te spuiten maar op een vroeger tijdstip af te zetten. Voor de telers en voor de handel is het van het allergrootste belang zich aan de richtlijnen van de SNUiF en de voorlichtingsdiensten te houden omdat alleen dan de uien die kwali teit kunnen halen die nodig is om onze leidinggevende positie op de exportmarkt te kunnen handhaven. Aangezien sinds vorig jaar de kleur- eisen t.a.v. uien verscherpt zijn is het destemeer van belang te zorgen dat de uien niet kunnen verweren. In grove lijnen kan gesteld worden dat de huidige klasse II NL ligt tussen de oude II NL en klasse I, de nieuwe klasse II is in dezelfde mate naar boven opgeschoven. droogt in de wind na. Dit systeem heeft (nog) geen algemene toepas sing gevonden. Bij de beschrijving van bovenstaan de vernieuwingen op oogstgebied is geen aandacht besteed aan de ver dere behandeling van het vlas. Toch is dit wel van belang. Het doel van de oogst van vlassten gels is immers de verkrijging van de vlasvezel. Deze vezel kan uit het vlas worden gehaald door het vlas eerst te roten. Tijdens het roten wordt de kleefstof, pectine, waarmee de vezels aan de houtkern van de stengel vast geplakt zitten, als het ware opgelost. Het roten kan op twee manieren worden gedaan. De meest simpele manier is roten op het veld, dat ook wel dauwroten wordt genoemd. MM "urns «mn- Een kijkje in een weverij. Hierbij wordt het vlas uitgespreid op het veld. Onder invloed van weer en wind en schimmels ontwikkelt zich op natuurlijke wijze een rootproces. Afhankelijk van de hoeveelheid neerslag en de temperatuur, duurt het twee tot vier weken of nog langer voordat een goede rotingsgraad is bereikt. Daarna moet het vlas vol doende drogen om opgeraapt en op geslagen te kunnen worden. De afhankelijkheid van het weer maakt dat aan deze rootperiode no gal wat risiko's zijn verbonden, na melijk, dat het niet tijdig droogt en overroting optreedt. Is nu het vlas op het veld van het zaad ontdaan, dan geldt dit risiko alleen voor de vezel. De tweede manier van roten is het "water-roten". Deze methode wordt toegepast op enkele plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen en daarnaast in België. In grote bakken wordt het vlas onder water gezet en opge warmd tot circa 35. gr.C. Na een dag of vijf is de pectine door bakteriën afgebroken en raken de vezels los Het Kwaliteits Controle Bureau (KCB), dat belast is met het toezicht op de naleving van de normen, heeft in het afgelopen seizoen, naar aan leiding van de verhoogde kleureisen. geen grote problemen gesignaleerd. Hierbij moet echter goed in acht worden genomen dat er qua kleur gemiddeld een goed produkt in de bewaring is gegaan. Wanneer er een produkt in bewaring zou gaan dat qua kleur niet aan de eisen voldoet moet er rekening gehouden worden met een verminderde waarde van de uien omdat er in dit geval geen goed eindprodukt van te maken valt of slechts met de grootste moeite. Van de kant van het KCB is duidelijk ge maakt dat er doorgegaan wordt met het keuren op het niveau zoals dat het afgelopen jaar ook is gebeurd. Het blijft daarom van het allergroot ste belang een blank produkt binnen te brengen. Handel, verwerkers en telers ken uw verantwoordelijkheid en lever een eindprodukt dat het predikaat hoog waardig ruimschoots verdient. van de houtpijp. Het gerote vlas moet drogen, wat in de buitenlucht gebeurt. Het voordeel ten opzichte van het dauwroten is dat het proces in de hand wordt gehouden. Het is veel minder afhankelijk van het weer. Nadelig zijn de hoge kosten van het warm-water-rootproces. Een nieuwe ontwikkeling, waarmee wordt geëxperimenteerd, vormt de toepassing van enzymen bij het wa terroten. De enzymen zorgen ervoor dat het roten in enkele uren in plaats van dagen verloopt. De ontwikke laars van dit systeem proberen thans een onderneming van de grond te krijgen om het procédé op bedrijfs- schaal te gaan toepassen. Zowel de ontwikkeling van de me chanisatie van de teelt en de oogst van vlas, als de nieuwe ontwikkelin gen op het gebied van de verwerking van vlas tot vezel, bieden gunstige vooruitzichten op de mogelijkheden voor een rendabele teelt van vlas. De tachtiger jaren van deze eeuw zijn goed ingezet wat de belangstelling voor vlasvezel betreft, met name in de kledingindustrie. In het EEG- landbouwbeleid is plaats ingeruimd voor ondersteunende maatregelen tot behoud van de vlasteelt en vezel- produktie in West-Europa. Met steun van de EEG wordt door de in ternationale vlasfederatie promotie gemaakt voor vlasprodukten. Dit zijn tekenen, die erop wijzen, dat vlds toekomst heeft. Feit is, dat vlas in de loop der eeuwen stormen heeft ge trotseerd. Noch katoen, noch kunst vezels hebben vlas kunnen verdrin gen. Zolang er plaats is voor vlas is er plaats voor vlas in Nederland, vooral als ons land zijn positie als dé leve rancier van zaaizaad weet te hand haven. ir. H.O.G. Boerma Alleen uien van prima kwaliteit zijn geschikt voor export. 9 Met een drukkamer kunnen uien in kisten worden geventileerd en gedroogd. Vrijdag 20 juli 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9