Voor de derde keer op de hak... Safety first Lubbers: wensen zijn onmogelijk zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Constructief Veiligheid op het bedrijf Schap vraagt 405 min. z.l.m VRIJDAG 13 JULI 1984 69e JAARGANG NO. 3740 land- en tuinbouwblad Voor de derde en laatste keer gaan vader en zoon J. van Maldegem en de heer J. van Oeveren aan de Provincialeweg in Kortgene met de hak door de bieten. Ze hebben er duidelijk plezier in want veel onkruid staat er nu niet meer en de bieten staan er goed voor. "We hebben ze niet over hoeven zaaien en daardoor hebben we een gelijkmatige stand", zegt v. Maldegem sr. tevreden. De drie heren vormen een maatschap en helpen elkaar ook bij het wieden. Daardoor schiet het wat beter op en het is bovendien ook nog gezelliger... Vorige week heeft het hoofdbestuur van de ZLM de al enige maanden lopende interne onderwijsdiscussie af gerond. Bij die discussie ging het vooral om de vraag hoe de ZLM zich moet opstellen wanneer het beleid met be trekking tot de herschikking en fusie van scholen voor voortgezet onderwijs (HEF-VO) werkelijkheid wordt. Dit beleid heeft n.l. ook consequenties voor alle 9 ZLM- scholen. Voorop staat dat de ZLM ook in de toekomst verantwoordelijkheid voor het onderwijs op het platte land wil blijven dragen. Het loslaten van het onderwijs is daarbij niet in discussie geweest. Uitgangspunt is verder dat er de komende tijd in principe voor alle 9 ZLM-scho- len één of meerdere partners gezocht noeten worden, hetzij om getalsmatige - hetzij om onderwijskundige re denen (of beide). De wijze waarop die samenwerking uiteindelijk gestalte dient te krijgen is sterk afhankelijk van de (plaatselijke) omstandigheden. In principe is elke vorm dus mogelijk, dat wil zeggen als vereniging, stich ting als ook als samenwerkingsvorm met het openbaar onderwijs. Gezien de structuur van de ZLM is het verder van groot belang dat het administratief apparaat van de ZLM ook in de toekomst zoveel mogelijk bij het onderwijs blijft ingeschakeld. Mede op grond van de statuten van de ZLM als algemene organisatie vindt het hoofdbestuur het eerst en vooral van belang dat de toekomstige sa menwerkingspartners eikaars uitgangspunten over en weer respecteren. Een en ander dient dat ook duidelijk tot uiting te komen in de samenwerkingsovereenkomst. Ik ben van mening dat de ZLM in deze min of meer principiële onderwijsdiscussie een uitermate constructief uitgangspunt heeft geformuleerd. Met dit uitgangspunt moet het mogelijk zijn het onderwijs voor het platteland zoveel als mogelijk is veilig te stellen. Niettemin moet er rekening mee gehouden worden dat er veel onderwijsin stellingen noodgedwongen zullen verdwijnen. Dat kan zijn omdat er uiteindelijk een onvoldoende leerlinge naanbod blijkt te zijn - en dan is er geen houden aan - maar dat kan ook zijn omdat er in redelijkheid geen over eenstemming is te bereiken met mogelijke samenwer kingspartners. Ik hoop dat ons toch al schaars met on derwijs bedeelde platteland voor dat laatste gespaard wordt, want gedane zaken nemen zeker in het onderwijs geen keer. Het Landbouwschap heeft vorige week via een perspu- blikatie de bijzondere aandacht gevraagd voor de veilig heid op het land- en tuinbouwbedrijf, (zie elders in dit blad). Naar. ik aanneem is het moment van publikatie bewust gekozen aan het begin van de schoolvakanties. Uit de statistieken blijkt namelijk dat juist in de zomerva kantie kinderen het slachtoffer worden van bedrijfsonge- lukken. Zo zijn er de laatste 10 jaar in de land- en tuin bouw 75 kinderen dodelijk verongelukt. De helft daarvan verongelukte in de zomervakantie. In 1 983 werden er 30 dodelijke ongevallen geregistreerd, waarvan 9 kinderen. Vooral trekkers zijn levensgevaarlijk voor kinderen: een derde deel van de fatale ongelukken doet zich voor door het meerijden op trekkers, aanhangwagens en werktui gen. Van de 9 in 1 983 omgekomen kinderen werden er 6 overreden door een trekker en /of aangekoppeld werk tuig. De leeftijd van de slachtoffertjes ligt hoofdzakelijk tussen de 8 en 13 jaar. Nog jongere kinderen kwamen om in gierkelders of als gevolg van onbeheerd achter Premier Lubbers vindt de wensen van het Landbouw schap, inzake een compensatie voor de Westduitse steunmaatregelen volstrekt onmogelijk. Dat bleek woensdagochtend jl. in een gesprek tussen het schap en de minister-president. Het Landbouwschap heeft premier Lubbers gevraagd zo snel en goed mogelijk het concurrentienadeel ongedaan te maken dat voor de boeren en tuinders in ons land voortvloeit uit de steunmaatregelen voor de Westduitse landbouw. Op de top in Fontainebleau heeft West- Duitsland toestemming gekregen zijn boeren tot en met 1988 een korting te geven van 5 procent op hun afdrach ten van de btw. Het Landbouwschap heeft uitgerekend dat dit voor de Nederlandse boeren en tuinders een con currentienadeel betekent van 405 miljoen per jaar. Lubbers erkent dat de Westduitse steunmaatregel de Nederlandse Land- en Tuinbouw voor problemen stelt. De door het Landbouwschap gevraagde compensatie acht hij echter volstrekt onwenselijk en ook onmogelijk. In het gesprek met het Landbouwschap wees hij met name op het effect van een dergelijke maatregel op an dere landen in de EG en op de gevolgen voor de rijksbe groting. Volgens hem zullen er in de EG grote spannin gen ontstaan als Nederland "het vuurtje van de renatio nalisatie verder aanwakkert". De rijksbegroting wordt verder al zwaar belast door de extra uitgaven die nodig zijn voor de EG. Lubbers zei dat het kabinet op korte termijn een "recht vaardige oplossing" zal proberen te vinden voor de ge volgen van de Westduitse steunmaatregel. Er mogen voor ons land geen markten verloren gaan, zei hij. Over een bedrag liet hij zich niet uit. Niet acceptabel Voorzitter Joris Schouten van het Landbouwschap heeft de premier erop gewezen dat boeren en tuinders in ons land op het ogenblik te maken hebben met de inko mensgevolgen van het Brusselse landbouwakkoord. De minister-president is het daarmee eens. Hij wees echter ook op de noodzaak de voortdurende groei van land bouwuitgaven in de EG af te remmen. Het Landbouw schap vindt het niet acceptabel dat ook de gevolgen van de in Fontainebleau genomen besluiten afgewenteld zouden worden op de landbouw. Het Landbouwschap wil dat van de gevraagde 405 miljoen per jaar 225 miljoen wordt uitgekeerd in de vorm van een directe financiële tegemoetkoming. De resterende 180 miljoen moet worden gebruikt voor het versterken van de con currentiekracht, vooral in sectoren (tuinbouw, aardap pelen, pluimvee, varkensvlees) die het meest van de Duitse maatregel hebben te lijden. Het Landbouwschap wil dat de maatregelen die nodig zijn om de concurrentiepositie ten opzichte van West- Duitsland te handhaven volledig los komen te staan van de door het kabinet aangekondigde lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Het Landbouwschap heeft de premier er tenslotte op ge wezen dat Nederland evenals West-Duitsland in Brussel de ruimte heeft gekregen om de gevolgen van de zoge naamde mcb-vermindcring te compenseren. Brussel is be reid daaraan mee te betalen. De door het Landbouwschap gevraagde concurrentieversterkende maatregelen zijn evenmin in strijd met het EG-beleid. gelaten machines. Overigens wordt het totaal aantal on gelukken en ongelukjes in de land- en tuinbouw geschat op 20.000 per jaar. Heel vaak zijn daar kinderen bij betrokken. Ik heb het gezien de kille cijfers volledig eens met de arbeidsinspectie die stelt dat men in feite niet voorzichtig genoeg kan zijn waar het gaat om de veilig heid op het bedrijf. Met name kinderen kunnen niet ge noeg gewezen worden op de mogelijke gevaren die er dreigen in onze gemechaniseerde landbouwwereld. Ook voor de scholen op het platteland ligt hier wellicht een nuttige taak. Ik prijs ons nog altijd gelukkig dat in de 4 jaar dat het ZLM-scholenproject gelopen heeft er nooit een noemenswaardig ongeluk is gebeurd. Daarbij ging het toch om vele duizenden bezoeken met kinderen die het boerenbedrijf niet van huis uit kennen. Alle betrok kenen hebben toen de veiligheid van de kinderen voorop gesteld. Het kan dus wel. Ik ben daarom erg blij dat het Landbouwschap juist op dit moment nog weer eens in- drigend aandacht vraagt voor de veiligheid in de land- en tuinbouw. Ik wil dat via deze bijdrage graag onderstre pen: safety first! Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1