Overheid fungeert als gangmaker bij stijging grondprijs De O. V.M. blijft voordeliger.. zuidelijke landbouw maatschappij Z.L.M.-voorzitter A.J.G. Doeleman: Vertekend beeld Overheid is op de verkeerde weg Het gaat goed met de O.V.M.! Kabinet beslist pas later over compensatie voor boeren Landbouwschap zeer ongelukkig met besluit Eurotop. VRIJDAG 6 JULI 1984 IamM 69e JAARGANG NO. 3 land- en tuinbouwblad Vorige week hield de Onderlinge Verzekerings Maatschappij van de ZLM haar J aarvergadering. Op deze foto ziet u achter de bestuurstafel van links naar rechts de heren S. de Visser, M. Boogerd, direkteur J. de Lange, voorzitter L. van Nieuwenhuyzen en J. Visser. Voor degenen die bij de O VM zijn verzekerd was efgoed nieuws. Er wordt weer een premierestitutie betaald. Het gaat prima met de OVM en omdat het een onderlingeis profiteren de "klanten"hiervan! Ondanks het overwegend positieve resultaat van het af gelopen jaar, met name in de akkerbouw, is het beeld wat het LEI schetst in het Landbouw Economisch bericht voor de land- en tuinbouw vrij zorgelijk. Aldus ZLM-voorzitter A.J.G. Doeleman in zijn openingstoespraak bij de maan dag 2 juli j.l. gehouden Hoofdbestuursvergadering. In het genoemde LEI bericht wordt het spanningsveld duidelijk gemaakt tussen incidentele meevallers en de gemiddelde verhouding tussen kosten en opbrengsten. Deze verhouding is in de afgelopen jaren ongunstiger geworden. Zo bleef b.v. in 1967 nog 31% van de op brengsten over voor het gezinsinkomen, tegenover nu slechts 20%. Terwijl de opbrengstprijzen de laatste 15 jaar met 50% stegen, was dit cijfer voor de kosten van de produktiemiddelen 60%. Daarnaast blijkt dat er grote verschillen zijn per bedrijf. Vooral het laatste jaar was dat in sterke mate het geval. In de akkerbouw worden de bedrijfsresultaten vooral be paald door de vrije produkten. Echter hebben niet alle bedrijven voldoende mogelijkheden die vrije produkten te verbouwen. Steeds meer zien we dat uitschieters naar boven zorgen voor een sterk vertekend beeld van hetgeen gemiddeld door de boer wordt bereikt. Die vertekening zien we ook bij de grondprijzen. De hoge bedragen die kortgeleden voor vrije grond in Zuidelijk Flevoland werden geboden staan niet in verhouding met de rentabiliteit, ook al hebben we in dit geval met zeer produktieve grond te maken. Maar het gevaar is niet denkbeeldig dat dergelijke incidentele gevallen invloed zullen hebben op het grond- en pachtbeleid in 't alge meen. De overheid is de laatste jaren gangmaker geweest bij de stijging van de pachtprijzen. Nu, met de uitvoering van de motie Faber, wordt dezelfde overheid, gangmaker bij de prijs van de vrije grond. En wat nog erger is, ook bij die van verpachte grond. De overheid maakt hierbij ge bruik van vrijwilligheid die afgedwongen wordt van be- drijfsgenoten die in omstandigheden verkeren dat ze be drijfseconomisch onverantwoorde prijzen kunnen en wil len betalen. De Z.L.M.-voorzitter constateerde met enig cynisme dat de overheid nu blijkbaar ook geen behoefte meer heeft aan de Wet agrarisch Grondverkeer. De gevolgen van deze handelwijze zullen pas op langere termijn duidelijk worden. Wellicht niet voor degenen die deze hoge prijzen betalen, maar voor de land- en tuin bouw in 't algemeen. Nu reeds signaleert het LEI de ongunstige verhouding tussen kosten en opbrengsten. En vooral bij de akkerbouw speelt het produktiemiddel grond daarbij een zeer belangrijke rol. Wij vinden, aldus de heer Doeleman, dat de overheid op de verkeerde weg is door op deze manier op de grondmarkt te opereren. Het is dezelfde overheid die weinig begrip blijkt te hebben voor de ongunstige situatie waarin de Nederlandse boe ren door het EEG beleid dreigen te geraken. Het lijkt op huichelarij als men zegt dat er in navolging van Duitsland ook voor de Nederlandse agrariërs wat zal moeten ge beuren, maar dat intussen uit wil stellen om eerst te bezien of hiervoor wel ruimte is binnen de begroting. En dat terwijl juist speciaal land- en tuinbouw zorgen voor een positieve bijdrage aan de handelsbalans. De heer Doeleman besloot zijn toespraak met de opmer king dat het spreekwoord van de kip met de gouden eieren nog steeds realiteit blijkt te zijn. vervolg verslag Hoofdbestuursvergadering op pag. 9). In het vorige nummer hebt u het financiële verslag ovei 1983 kunnen lezen. In dit nummer een verslag van dt algemene ledenvergadering. In deze vergadering is hei vvoorstel tot premierestitutie van 8% over de bruto premie goedgekeurd, hetgeen neerkomt op gemiddeld ruim 14 van de netto premie. Deze restitutie (niet voor traktoren; is de vierde in successie. Op de prolongatienota 1985 ziet u deze restitutie in min dering gebracht. Voor de A.O.V. na Ie jaars premie zal over 1983 zelfs 20% premie worden terugbetaald, 't Is niet mis want weet u, onze basis premie is al zo laag. Verder treft u in dit nummer weer de nodige adviezen aan als u in een file verzeild raakt. Als het op een gegeven moment niet goed gaat in 't verkeer wijs dan vooral niet naar uw eigen voorhoofd. Hebt u zich wel eens geraliseerd hoe stom dat is? Tevens treft u een boeiende beschrijving aan over onze levenspartner, het O.B.F. Zowel onze buiten- als bin nendienst als onze vertegenwoordigers zullen niet nala ten u op de voordelen van het O.B.F. te wijzen, tenzij in bepaalde gevallen voor u een ander keuze beter is. Onze objektiviteit staat daar borg voor. Vervolgens leest u commentaar op de ontwikkelingen in de gezondheidszorg en tenslotte wordt de opvolger van ondergetekende bij u geïntroduceerd. Ter gelegenertijd komen wij daar zelf bij u op terug. deL. Den Haag (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag nog geen besluit genomen over de vraag hoe en in welke mate de Nederlandse boeren financiële compensaties krijgen nu op de EG-top van begin deze week in Fontainebleau aan de Bondsrepubliek Duitsland is toegestaan uitgebreide nationale steunmaatregelen voor haar boeren te nemen. Het Kabinet wil deze zaak bezien in het kader van de begrotingsvoorbereiing voor volgend jaar. Eerst moet het totale financiële beeld voor volgend jaar in kaart zijn gebracht en pas op dat moment zullen de meestbetrokken ministers een voorstel doen, aldus premier Lubbers vrij dag na afloop van het kabinetsberaad. Het kabinet streeft er naar om de begroting voor volgend jaar over twee weken rond te hebben. Een van de belangrijke punten bij de begrotingsvoorbereiding vormt het probleem van de jeugdwerkloosheid. Lubbers sloot niet uit dat voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid wat meer geld zal worden uitgetrokken dan de ongeveer 600 miljoen gul den die er in de meerjarenramingen voor is gereserveerd. Verder zal het kabinet een precieze invulling moeten geven aan de bezuinigingen op het gebied van de sociale zekerheid, volksgezondheid, ambtenarensalarissen en trendvolgers. De totale ombuigingstaakstelling bedraagt 9.6 miljard gulden en is enige tijd geleden al vastgesteld. Als derde belangrijke punt waarover het kabinet nog moet besluiten noemde Lubbers de lastenverlichting voor bedrijfsleven en particulieren. Het Landbouwschap is "zeer ongelukkig en uiterst ve rontrust" over de besluiten die de Europese regeringslei ders in Fontainebleau hebben genomen. Dat geldt met name voor het besluit om West-Duitsland toestemming te geven zijn boeren met ingang van 1 juli aanstaande een korting van 5 procent te geven op de afdrachten van de btw. Volgens het Landbouwschap leidt dat tot een ernstige verstoring van de concurrentieverhoudingen in de EG. In een brief aan premier Lubbers heeft het Landbouw schap de regering met klem gevraagd om extra maatre gelen te nemen om die concurrentieverstoring te voor komen. Dat zou kunnen door naast de al beschikbaar gestelde 120 miljoen een aanvullend bedrag uit te trek ken. Wést-Duitsland heeft de steunmaatregel voor zijn boeren gekoppeld aan een eerder genomen besluit over het ver minderen van de zogenaamde monetair compenserende bedragen (mcb). Door de maatregel worden de leveran ciers van zogenaamde marjetverordeningsprodukten ge compenseerd voor de prijsdaling die het gevolg is van het laten verdwijnen van de mcb. Voor de leveranciers van produkten waarop geen mcb van toepassing zijn (tuin bouw, pluimvee, aardappelen) werkt de Duitse maatregel echter als een directe inkomenstoeslag. In Nederland gaat het alleen al in deze sector om een produktiewaarde van 9 miljard. Het Landbouwschap beschouwt de Duitse maatregel als een hernationalisatie van het EG-landbouwbeleid voor een langere periode. De regeling voor West-Duitsland loopt tot 1 december 1988 en heeft geen aflopend karak ter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1