Overpeinzingen Oogst begint weer zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Serieus Sterke landbouw "Knelpunten bij export zullen nog groter worden" m VRIJDAG 29 JUNI 1984 69e JAARGANG NO. 3738 land- en tuinbouwblad De komende maand juli is voor velen de vakantiemaand. Voor de boeren begint evenwel de nieuwe oogst al weer. Enkele vroege grassen, karwei, koolzaad en vlas moeten binnengehaald terwijl andere gewassen als granen, aardappelen en uien en bieten toch ook aandacht blijven vragen. Kortom: de drukste periode in het boerenjaar breekt aan! We hopen dat de oogst onder gunstige (weers)omstandigheden kan worden binnenge haald en dat kwaliteit en kwantiteit tot tevredenheid mogen stemmen! Uit de 9 uit-de-praktijken in ons vorige blad heb ik de indruk gekregen dat men in akkerbouwkringen in ons werkgebied niet ontevreden is over de stand van de ge wassen. Wel vraagt vooral de (preventieve) bestrijding van phytophthora ("het kwaad") veel aandacht - evenals trouwens de onkruidbestrijding. In veehouderijkringen - vooral in Oost- en Midden-Brabant - is men blijkbaar minder goed te spreken: vooral het langdurige natte weer is daar debet aan. Vorig jaar hebben we echter wel ge leerd om uiterst voorzichtig te zijn met het trekken van conclusies. Ook anderszins heb ik de indruk dat de stem ming onder de boeren niet slecht is: de geslaagde ge zinsdag van de kring Oost- Zuid-Beveland en de ont spannen viering van de afdeling "Sinte Pier" zijn wat dat betreft goede graadmeters. Bij beide gelegenheden heb ik overigens duidelijk kunnen constateren dat de ZLM voor onze leden bepaald meer is dan uitsluitend een (economische) belangen organisatie. Het aardige is ook dat je op dit soort bijeenkomsten in een gesprekje van 1 0 minuten soms meer persoonlijk contact met mensen kunt opbouwen dan in jaren met elkaar vergaderen. Dat is natuurlijk niks nieuws, maar blijkbaar is het elke keer toch weer nodig, dit te ervaren om het te beseffen. Mijn con clusie is daarom eens te meer dat onze afdelingen en kringen er goed aan doen het verenigingsidee van de ZLM op eigen wijze hoog te houden. Het nuttige ver draagt zich per slot van rekening niet voor niets uitste kend met het aangename, nietwaar. Na bovenstaande overpeizing toch ook nog even iets over meer serieuze zaken. Deze week is er weer een europese "top" gehouden. De afloop daarvan kan ik op dit mo ment slechts gissen. Maar zoals ik vorige week al heb gesteld blijf ik in Europa geloven. Op langere termijn is er immers geen alternatief. Het is echter zeer de vraag of het huidige niveau van bescherming van de europese land bouw daarbij stand zal kunnen houden. Gezien de finan ciële aspecten en de toetreding van landen als Spanje en Griekenland tot de EEG moet er rekening mee gehouden worden, dat aan steeds meer produkten grenzen gesteld zullen worden voor wat betreft produktie en prijs. Wat nu al geldt voor suiker, melk en graan zou op den duur dus best eens voor meer gegarandeerde produkten - zo niet alle- kunnen gaan gelden. Voor de europese landbouw in het algemeen en voor de nederlandse land- en tuinbouw in het bijzonder zal dat zeer zeker consequenties hebben. Hoe die ook uit zullen vallen, voor mij staat vast dat alles beter is dan het uiteenvallen van de EEG. Ook dat is wellicht een overpeinzing waard. Als mijn zienswijze met betrekking tot de toekomstige ontwikkelingen in.de EEG juist is, is een sterke en gezon de nederlandse land- en tuinbouw een nationaal belang van de eerste orde. Want zoals we ook bij de superheffing hebben gezien is er een duidelijk verband tussen markt aandeel en toewijzing van quotum. Dat zal met andere produkten niet veel anders gaan. Kwaliteitsverbetering en afzetbevordering blijven daarom van het allergrootste belang. Te beginnen op de boerderij. Daarbij is natuurlijk Profdrs. J. de Veer bij presentatie L.E.B. De direkteur van het Landbouw Ekonomisch Instituut, prof.drs. J. de Veer, heeft dinsdag bij de presentatie van het Landbouw Ekonomisch Bericht voor de korte termijn een vrij sombere visie gegeven over de ontwikkeling van de prijzen van een aantal landbouwprodukten. De knelpun ten die zich nu reeds voor doen bij de export zullen volgens hem nog groter worden. Tegenover een toenemende pro duktie per koe en per ha staan in de EG een stagnerende bevolkingsgroei en ekonomie. "Dit dwingt ons een groter deel van de produktie af te zetten op de wereldmarkt en daar is voor bijvoorbeeld zuivelprodukten en suiker geen ruimte meer althans niet tegen aanvaardbare prijzen. Kostprijsverlaging van de produkten is volgens hem dan ook hard nodig voor ons land dat immers in sterke mate van export afhankelijk is. Sektoren waar voor ons in de EG nog mogelijkheden zijn, zijn volgens de heer de Veer bloemen en fruit. Hij zei overigens voldoende vertrouwen te hebben in de nederlandse landbouw, die sterk is gericht op innovatie en flexibiliteit en die ook op deze problemen wel een antwoord zal weten te vinden. Prof. drs. J. de Veer Graanprijzen Desgevraagd vertelde de direkteur van het LEI, dat een mogelijke verlaging van de graanprijzen volgens hen geen noemenswaardige overschakeling naar andere teel ten tot gevolg zal hebben. Hoewel graan in het teeltplan een basisfunktie heeft, meent hij toch, dat de Neder landse akkerbouw het meer moet hebben van direkt op de konsumptie gerichte produkten als aardappelen, uien, suikerbieten, vollegrondsgroenten e.d. Overigens stelde hij vast, dat de akkerbouw een goed jaar achter de rug heeft met uitzondering van bepaalde ge bieden zoals de Veenkoloniën. Dit in aanmerking ne mend kan het pas begonnen jaar bijna niet anders dan slechter uitvallen. Maar zeker is dat uiteraard niet. Dieptepunt Het jaar 1983/1984 was voor de melkveehouderij een dieptepunt. Op zijn gunstigst kan dat het lopende jaar net zo worden maar een nog verdere verslechtering is ook mogelijk. De Veer zei verbaasd en bezorgd te zijn over het feit dat de veehouders nog zo weinig inspelen op de superheffing en nog op een te hoog produktienivo zitten. "Dit betekent dat er van de winter aanmerkelijk moet worden ingekrompen met de nadelen die daaraan vast zitten voor uiteindelijk de uitbetalingsprijs". De heer de Veer noemde een uniform btw-tarief van 15% voor de landbouw een slechte zaak omdat daardoor de prijzen wat zullen stijgen, hetgeen weer een verminderde afzet op de binnenlandse markt tot gevolg heeft. Er zal dan een groter deel van de produktie tegen lagere prijzen de grens over moeten. Inkomen De samensteller van het LEB' dr. C. van Bruchem, merkt bij de presentatie nog op, dat de prijzen van landbouw produkten de laatste 15 jaar slechts half zoveel gestegen zijn als de inflatie. Ook de lonen zijn 3 4 maal zoveel gestegen dan het gemiddelde in de landbouw. Het gemid delde gezinsinkomen lag het afgelopen jaar weer op het nivo van de jaren zestig! onderzoek en voorlichting onmisbaar. Daarmee valt niet te marchanderen. De overheid speelt - overigens niet uit onbaatzuchtighei - bij dit "spel" terecht een leidende rol. Het ziet er nu naar uit dat de overheid voor kort gewin deze troeven uit handen gaat geven. Dat lijkt mij niet bepaald verstandig gezien de te verwachten ontwikkelin gen op langere termijn. Uiteindelijk zal goede raad wel eens (veel te) duur kunnen zijn. Voor alle betrokkenen. Peins daar ook maar eens over. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1