Bloemkoolkommissie N.T.S. op bezoek in Breda de nar X^/ kas\ weekstaat energieverbruik Wisseling van teelt De oogstverwachtingen van het hardfruit op de Bevelanden Eindelijk zomer Zacht fruit, alleen daadwerkelijk veiling Nederland produceerde appels voor de interventie Guernsey gooit roer noodgedwongen om In deze tijd van het jaar gaan de ge sprekken onder de fruittelers en tuinders maar over een paar onder werpen. Hoe is de zetting en de stand van de gewassen, een paar weken na de bloei? De stand van de gewassen is beslist niet optimaal. Na de vele re gen en een periode waarin het aantal uren zon ver beneden het gemiddelde van de afgelopen jaren ligt, is de bladstand op diverse percelen ongun stig te noemen. Vooral Magnesium gebrek, maar ook andere voedingsgebreken geven de bladeren een minder fraaie aan blik. Bespuitingen met bladvoe dingsmiddelen kunnen enige verbe tering geven, maar een aantal weken achtereen flinke zonnige dagen zal de stand van de gewassen sneller verbeteren, maar dat is nu eenmaal één van de elementen in de natuur waar we geen greep op hebben. De groei van de vruchtjes is traag op gang gekomen na de bloei, maar langzamerhand krijg je een beter beeld van de zetting. Na enkele weken van bijna elke dag regen en koud weer kan men goed aan de meeste gewassen zien dat ze hier van te lijden hebben gehad. De struktuur van de grond is nog goed. We hebben gelukkig geen slagregen gehad hier op THOLEN zodat, nu het weer beter wordt de stand van de gewassen snel zal veranderen. Met verbazing zien we weer dat de aardap pelen en de plantuien goed tegen koud weer kunnen en in het loof een mooie stand vertonen zodat de schimmelbestrijding weer de aan dacht vraagt. De vroege winrerbloe- men hebben een slechte bloeitijd achter de rug en ze zullen niet mee vallen in de opbrengst. Het weer is dan ook een groot risicofaktor in de zaadteelt. Het werk op de akkers heft een hele tijd stil gelegen. Dat is goed aan het onkruid te zien. Ondanks de goede werking van de chemische on- kruidbestrijding zijn er altijd nog soorten onktuiden en opslag van zaadteelt gewassen van voorgaande jaren b.v. dille ongevoelig voor het spuiten voor opkomst. Na opkomst nog een keer spuiten om de opgeko men onkruiden te verdelgen zoals in bv. bieten en uien is er voor de meeste zaadgewassen nog niet bij zodat we verder aangewezen zijn op het met de hand en mechanisch wieden. Men kan overigens met een goed afgestel de wiedmachine onder droge om standigheden heel wat onkruid ver nietigen. Er zullen volgend jaar voor verschillende gewassen wel middelen bijkomen die in de onkruidbestrij- dingsmiddelenproef naar voren zullen komen zodat een ieder daar zijn voordeel mee kan doen ook niet leden van de studieclub, zodat dit als nog een reden kan zijn om lid te worden. De studieclub afdeling zaad teelt is onder de bezielende leiding van de heren Schik en Koppenol snel gegroeid zodat dit met meer leden al leen maar beter kan gaan. De eerst vroege aardappelen vonden met een redelijke opbrengst voor een goede prijs hun weg naar de veiling ZHZ en BOZ maar bij voldoenede aanbod zal ook veiling Sint Annaland zo van start gaan. Een goede start misschien wegens de prijs en voor de veiling na een goed veilingjaar 1983. Hoe het verder zal verlopen dit jaar valt nog niet te bezien dat zal voor 90% af hangen van de prijs die na dit seizoen voor de vroege aardappelen betaald wordt en dit is weer afhankelijk van vraag en aanbod. Aanbod zal er ge- zieh de stand van de gewassen in onze Vrijdag 15 juni 1984 De peren gaan ruiken, maar op veel percelen was de zetting van dien aard, dat de bomen een flinke rui kunnen verdragen. Met uitzondering van de Beurré Hardy zijn alle pere rassen redelijk tot goed gezet. Zelfs Doyenné du Cornice is goed te noe men, maar deze juffrouw onder de- peren kan bijzonder lang ruien en daar moeten we terdege rekening mee houden. Hoewel de meeste pe retelers redelijk tevreden zijn over de zetting, zijn er ook pereaanplanten met veel te weinig vruchten. Vaak speelt bij deperen de oogstgrootte van het afgelopen jaar een grote rol, in het bijzonder de Cornice kan na een draagjaar het jaar daarop flink tegenvallen. In de zetting van de pe ren lijkt in ons gebied een zekere re gelmaat te zitten, bij de appels is het beeld sterk wisselend. Percelen ap pels met een goede zetting tegenover percelen in hetzelfde gebied met een zeer slechte vruchtzetting. De Cox Orange en de Goudreinetten zijn het meest wisselend. De Cos is op de streek genoeg komen. Topaanvoeren die soms later in het seizoen voorko men. Dit zou eigenlijk door de aan voerders zelf voorkomen moeten worden. Hoewel dit niet gemakkelijk te verwezenlijken is is het toch het overwegen waard. Hopelijk wordt er vroeg vele hektaren gerooid zodat men daar in elk geval vanaf is. Dit zal overigens van de prijs en het weer af hangen een regelmatige aanvoer zonder hiaten door bijvoorbeeld een week regen is goed voor de prijs Wanneer we allemaal wachten op twee kisten en ze dan gelijk op de veiling gooien dan zal het beslist fout gaan. Topaanvoer kennen we ook in de groenteteelt en is hier helemaal Veilingdagen CVZ Het bestuur van de CVZ heeft be sloten, dat er met ingang van de ko mende week (12 juni) in Kapelle weer dagelijks veiling van kleinfruit gehouden zal worden en wel om half twaalf 's morgens. Aanvoeren tot uiterlijk 11.15 uur in Kapelle. Op de veilingen die het aangevoerde fruit nog naar Kapelle moeten brengen dient de aanvoer minstens een uur -erder plaats te vinden. Groente wordtin Kapelle voortaan geveild op maandag, woensdag en vrijdag, kort voor het begin van de zachtfruitvei- ling, aanvoeren tot uiterlijk 11 uur. In Goes wordt op 19 juni de laatste fruitveiling van dit seizoen gehou den. In de week na Pinksteren wordt in Goes fruit geveild op donderdag 14 juni om 10 uur 's morgens. Ter- neuzen blijft voorlopig hard fruit veilingen op donderdagmiddag om 2 uur. Ingevolge het afzetmethodenbeleid van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen mag de afzet van zacht fruit en pruimen alleen plaats vinden door middel van daadwerke lijk aanvoeren en veilen. Z.g.n. di- rektieverkopen of administratieve verkopen zijn voor deze produkten niet toegestaan. Het is de veilingen dus verboden aan administratieve verkopen medewerking te verlenen en de CVZ verzoekt alle leden hier van goede nota te nemen om moei lijkheden te voorkomen. Het besluit tot daadwerkelijk veilen is genomen om de prijsvorming optimaal te doen zijn en niet te voldoen aan vraag buitenom de veilingklok. Ook het vorig seizoen was dit besluit overi gens reeds van toepassing. plaatsen met een goede bestuiving voldoende tot goed. Daar waar de bestuiving niet optimaal is, hangen veel te weinig vruchten en zal de kg. opbrengst beslist tegen vallen. Ook bij de Goudreinetten eenzelfde beeld, percelen met een goede be stuiving geven een goede vruchtzet ting te zien, bij onvoldoende bestui ving is de zetting veelal te gering. Onder de nieuwe rassen is de Kar mijn het slechtst gezet. Een enkel perceel is bevredigend, maar over wegend stelt de virusvrije Karmijn teleur en de gevolgen van een te ge ringe zetting bij dit ras zijn bekend, te grote vruchten met een slechte be- waarbaarheid. Jonagold en Elstar zijn beter, maar de oogstgrootte van afgelopen jaar speelt ook bij deze twee nieuwe rassen een rol. Vooral de hardgroeiende Elstar percelen zijn beurtjaargevoelig. Van de zomerrasr sen wordt een zeer goede oogst ver wacht, bij de James Griéve is dit duidelijk zichtbaar aan de goede zetting op het oudere hout van de eerste bloemen. De Golden Delicious, nog steeds ons hoofdrad is beter gezet dan vorig jaar, overwegend zijn ook bij dit ras de bloemen op het oudere hout goed ge zet, zodat we dit jaar de vruchten op het éénjarig hout kunnen missen. Wanneer we het totaalbeeld in onze streek bekijken, kunnen we conclu deren, dat de oogst hardfruit bedui dend groter wordt dan in 1983, de rui kan altijd nog een negatieve invloed uitoefenen, maar op dit moment is een oogstgrootte van 85 90% van normaal haalbaar. niet te voorkomen omdat de oogsttijd kort is en het produkt weg moet Er zijn wegens het koude weer nog wei nig topaanvoeren geweest zodat voor sommige produkten zeer hoge prijzen worden betaald voor bijvoorbeeld de snijboon werden vorige week nog een keer zo rond een tientje de kilo be taald wat voor deze tijd een hoge prijs is. Men weet maar nooit wat goed is. Iedereen wil een hoge opbrengst voor een goede prijs maar dat gaat niet altijd samen. Met een matige op brengst (wanneer dat algemeen is) komt men dikwijls het beste uit de bus en toch zal het streven naar een hoge opbrengst altijd aanwezig moeten zijn. Exkursiegids Wilhelminadorp Zojuist is verschenen de Exkursie gids Grootfruit 1984 van het Proef station voor de Fruitteelt te Wilhel minadorp. In deze gids staan de veldproeven beschreven die op de proeftuin staan. Nieuwe proeven worden in deze gids in 't kort aangestipt, van de oudere proeven zijn ook resultaten vermeld. Op de proeftuin zijn een aantal ak- tuele zaken te zien: moderne plantsystemen bij appel en peer; nieuw appel-, pere- en prui- meonderstammen; zwakke tussenstammen bij appel (bijvoorbeeld MM. 106 onder stam met M.9 of M.27 als tussen- stam) om kleine goed verankerde bomen te krijgen; verschillende kwaliteiten plant- materiaal; diverse plantgatbehandelingen en druppelbevloeiingsmethoden; enkele boomvormen van zure kers; vele rassen van appel, peer, piuim en zure kers en van een aantal bijzondere fruitgewassen, zoals hazelnoot, walnoot, vlier, kwee en kiwi. De prijs van deze exkursiegids be draagt ƒ7,50. Begunstigers van het proefstation ontvingen inmiddels deze exkursiegids. Een bezoek aan de proeftuin is mo gelijk op afspraak. Een afspraak dient gemaakt te worden met de heer J.L. Baarends (01100-16390). De laatst gehouden vergadering van de Bloemkoolkommissie N.T.S. vond plaats in Breda. Tijdens deze bijeen komst is stil gestaan bij de teelt van bloemkool in Noord-Brabant. In deze provincie wordt 3% van het lande lijke areaal bloemkool geteeld. Men richt zich dan vooral op de vroege teelt dus de weeuwenteelt of de ja nuari zaai. Van de geteelde bloemkool wordt het overgrote gedeelte op de veiling R.B.T. te Breda afgezet. In 1983 wa ren dat 1,12 miljoen stuks voor een middenprijs van 1,39. Over het al gemeen is de kwaliteit onder het landelijk gemiddelde, wat zeker komt door het kleine areaal. Het grootste probleem bij de teelt van bloemkool in Noord-Brabant is knolvoet. Vooral op de lichtere gronden worden de problemen steeds groter. Het is dan ook hoog Op Guernsey is men gedwongen het roer om te gooien. Eens waren de tomaten van dat kanaaleiland in de zomer goed voor een derde van de Engelse tomatenmarkt, maar Ne derland heeft Guernsey voor een groot deel van deze markt verdron gen. Dit jaar hoopt men nog 25.000 ton te kunnen exporteren tegen 60.000 ton een jaar of tien geleden. Volgens het "Fresh Fruit and Vege table Information Bureau" wordt er al een paar jaar geëxperimenteerd met andere gewassen, zoals kom kommers, selderij, kouseband, crisp- Jaren lang is in Nederland een groter deel van de appeloogst door inter ventiebureaus opgekocht dan in an dere landen van de Europese Ge meenschap. De laatste twee jaar is echter een kentering ingetreden, zo blijkt uit het antwoord van de euro- pese commissie op vragen van een Engels lid van het Europees Parle ment, John Marshall. In het seizoen 1978/1979 werd in Nederland 23,69 procent van de to tale appelproduktie (120.829 ton) uit de markt genomen, tegen 5,9 pet in tijd dat er alles aan wordt gedaan om dit probleem te voorkomen of be strijden. Als een belangrijke onderzoekwens is door de commissie naar voren ge bracht te werken aan het probleem knolvoet. Andere suggesties en wensen die door de commissie naar voren zijn gebracht voor onderzoek in het oogstjaar 1985 zijn: het werken aan goede winterbloemkoolrassen, goede zelfdekkende rassen, rassen met een goede kleur, een goed advies voor de bewaring van plantmateriaal en aandacht voor de problematiek van valse- en echte meeldauw. Nauwlettend volgt de commissie de ontwikkelingen op het gebied van de kluitplanten. Tijdens de vergadering kwam naar voren dat men goede er varingen heeft bij het plaüten met de super prefer plantmachine en de ak koord plantmachine. sla (een soort bladsla), vleestomaten, cocktail-tomaten, asperges, venkel, vroege aardappelen, meloenen en kiwi's. Vooral met komkommers (her- fstteelt) en selderij heeft men vorig jaar al goede resultaten geboekt, dit na analyse van de Engelse markt, waaruit naar voren kwam dat er "gaten" waren om op te vullen. Het "Information Bureau" verwacht dat het glasareaal zich zal stabiliseren of wellicht zelfs nog wat uitbreiden waarbij men dan ook weer toekomst ziet voor nieuwe tomatenrassen als Turbo, Calypso, Wilset en Danny. de gehele gemeenschap (391.623 ton). In het daaropvolgend jaar werd in Nederland 26,15 pet (117.687 ton) in interventie genomen, tegen 7,99 procent (551.013 ton) in de gemeen schap. In het seizoen 1980/1981 werden voor het eerst in andere EG- landen - België, Frankrijk en Ierland - grotere delen van de produktie door interventiebureaus opgekocht dan in Nederland, maar het Nederlandse percentage van 9,14 (53.916 ton) bleef boven het EG-gemiddelde van 7,33 (519.983 ton). In 1981/1982 werd in Nederland slechts 0,11 pet van de produktie uit de markt geno men (364 ton) tegen 1,07 pet (53.733 ton) in de gehele gemeenschap, in 1982/1983 steeg dit percentage in Nederland tot 11,13 (54.548 ton) en in de EG tot 11,99 1.025.237 ton). Bij Denarkas, waar in het demonstratieprojekt de teeltmethode wordt ont wikkeld die bij een energiebesparend kasdek hoort en waarbij alle van belang zijnde gegevens via deze rubriek direkt naar de belanghebbenden gebracht worden, vinden de komende tijd twee wisselingen plaats. Er wordt van teelt gewisseld, namelijk van groente naar bloemen, en er wordt een demonstra tieprojekt laagwaardige warmte gestart. Bij dit laatste onderdeel zal het er om gaan om uit een geleverde m3 warm water (van maximaal 55 gr.C.) een zo hoog mogelijk rendement te halen, waarbij de teelt en het produktieresultaat primair zullen blijven. Daarom is dit voorlopig de laatste weekstaat van Denarkas met dit keer de eindresultaten van de tomatenteelt die in de telvakken vandaag beëindigd is. De klimaatsinstellingen zijn in de futuristische kas de laatste week omlaag- gebracht omdat die kas als eerste onder het mes gaat en daarom nu al leeg is, terwijl er met de andere kassen nog tot 1 juli doorgegaan wordt en daar zijn de klimaatsinstellingen deze laatste week niet veranderd. Hel energieverbruik bedroeg deze week 4291 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Hel gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 23 d.d. 1/6-8/6 acrylpl. m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 35 27 67 33 22 69 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 2256 2455 2711 2109 2349 2716 oogst in kg/100 m2 1176 1324 1317 1304 1486 1483 gemiddeld vruchtgewicht in gram 54 58 56 58 61 61 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur 13,1 gr.C. DENARKAS - gemiddelde windsnelheid 2,9 m/sek. L. Koop 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9