Spuitmachines in fruitteelt in ontwikkeling Cebeco-Handelsraad kwam uit met de Turbine-spuit, voorzien van dwars- stroomblaasmonden. De machine heeft een 1101 membraanpomp en een uitwisselbare en verstelbare axiaal- ventilator. De Hardi-Mini Speciaal van Hom burg Machinehandel bv in de op- bouwuitvoering met 300 l tank heeft 10 blaasmonden welke naar het gewas gericht kunnen worden. Het benodig de vermogen bedraagt slechts ca. 15 pk (11 KW). Tijdens de demonstratie "Spuiten in Aktie" welke op 22 mei j.l. te Barendrecht plaatsvond hebben vele honderden bezoekers bemerkt dat er een duidelijke ontwikkeling plaatsvindt op het gebied van de spuit- techniek. Naast de conventionele spuiten kwamen diverse fabrikanten naar voren mef dwarsstroomventilatoren, dwarsstroomblaasmonden en verhoogde blaasmonden. Ook zagen we er nieuwigheden bij de on- kruidbestrijding en de werkveiligheid. In onderstaande doen we een poging om de ontwikkeling voor de verschillende plantsystemen "in lijn" te brengen. Aan de hand van foto's zullen de machines worden beschreven. De demonstratie "Spuiten in Aktie" werd georganiseerd door de Me- chanisatiecommissie van de NFO.Kringen Zeeland - Westbrabant en Zuid-Holland, de N.T.S. en het Konsulentschap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland". Een en ander in nauwe samenwerking met de Konsulentschappen in Algemene Dienst voor Bedrijfsuitrusting en Ar- beidsmethoden en Gewasbescherming, de Arbeidsinspektie, Land bouwschap, I.M.A.G., de Proefstations, de machinefabrikanten en handel. Dwarsstroomblaasmonden Vergeleken met de conventionele machine proberen we met de dwars stroomblaasmonden de lucht zo lang mogelijk vast te houden en over de gehele boomlengte (over gelijke af standen) in de boom te brengen. De korte transportafstand van de lucht en spuitnevel naar het gewas bete kent dat er minder lucht nodig is voor doordringing, er minder drup pels tijdens het transport verdampen, de spuitnevel minder verwaait (lucht en grond). Uit praktijkonderzoek bleek dat de beste bedekking voor blad (onder en boven) wordt bereikt als de uitblaashoek van de lucht enigszins omhoog is gericht (10 k 15 gr.). Een groot voordeel is dat de dwarsstroomblaasmonden zonder grote ingrepen op de bestaande spuitmachines kunnen worden ge monteerd. De beste resultaten wor den verwacht in beplantingen met enkele rijen. Door de gerichte be strijding mogen we verwachten dat deze ontwikkeling een aanzienlijke besparing op middelen zal kunnen zijn. Verhoogde blaasmonden Vergeleken met de dwarsstroom blaasmonden zijn de verhoogde blaasmonden op hun plaats op grote bedrijven (tijdsbesparing), op be drijven met veel peren (perebladvlo) en op bedrijven met drie- en meer- rijenbeplantingen. Door het afgeven van vloeistof en lucht vanaf twee plaatsen (onder en boven) die enigs zins uit elkaar liggen (voor/midden en achterzijde van spuit) ontstaat er een brede luchtstroom waardoor een goede bedekking in alle richtingen ontstaat. De bovenkoppen zullen gewoonlijk meer vloeistof geven omdat deze een grotere oppervlakte moeten bedek ken. Om in verschillende beplan tingstypen optimaal te kunnen wer ken is de hoogteverstelling van be lang. Een bijkomend voordeel van de verhoogde blaasmonden is dat de boomtoppen afzonderlijk met groei- remmers, dunningsmiddelen e.d. kunnen worden behandeld. Nieuw was verder de Vanquard (Tifo- ne) van Zandee bv. Deze spuit, leverbaar met axiaal- of radiaalventilator in diverse luchtop- brengsten, is o.a. uitgevoerd met een voormenginrichting, schokdempers en een telecontrol (drukregelsysteem). Hier een opzetstuk dat fungeert als dwarsstroomblaasmond. Gloednieuw was het proefmodel van de spuit met verhoogde monden van de gebr. Douven bv. Gekozen is voor het uitgangspunt dat de verhoogde mond ca. 100 cm hydraulisch in- en uit- schuifbaar moet zijn (lage en hoge beplanting), evenals verstelbare ver hoogde monden. Het totale benodigde vermogen zou liggen op ca. 55 pk (41 KW) (aandrijfas). De onder- en bovenkoppen staan ver uit elkaar zo dat de beide luchtstromen elkaar niet kunnen beïnvloeden. De 2e ventilator is in het platte vlak boven de spuit opgesteld, onder in de toevoerkoker. Zoals zichtbaar op de foto was de spuit afgesteld op 300 l water/ha in de en kele rij. Soms spoot men een dubbele hoeveelheid water waardoor een vi suele vergelijking vrijwel onmogelijk bleek. Conventionele spuitmachines Bij de conventionele spuitmachines gaat het erom dat de machines be schikken over een geschikte pomp, gepaste roerkapaciteit, voldoende filters, elektrische kranen, lagedruk- banden, geschikt voor maaispuit- werk. De ventilator dient zo mogelijk qua kapaciteit instelbaar te zijn. traploos of met een standenschake laar verstelbaar, voorzien van ver stelbare luchtgeleidingsplaten. Bij goede afstelling dient de lucht stroom de verst verwijderde takken en blad in beweging te brengen. De doppen zijn bij voorkeur om keerbaar en handuitschakelbaar van het werveltype voorzien van plaatjes van aluminiumoxyde met een grote tophoek (ca. 80 90 gr.), geplaatst buiten de luchtstroom. De hoeveel heid vloeistof die moet worden ver spoten hangt nauw samen met de gewenste druppelgrootte en de soort bestrijding/behandeling. In vele ge vallen is de beste spuitdruk 15 bar bij plaatje 212,12 bar bij plaatje 210 en 8 bar bij plaatje 208. De conventionele machine is vooral geschikt voor struikenbeplantingen. In navolging van de praktijkervaring van fruitteler Suy kwam gebr. Douven bv als eerste met een dwarsstroom blaasmond. Gekozen is voor de twee gescheiden monden welke instelbaar zijn t.o.v. het gewas. Bij volveldsteel- ten en in kwekerijen kunnen de mon den bijvoorbeeld nagenoeg horizon taal worden gesteld. Ook zijn de monden in een handomdraai door de conventionele monden te vervangen. Desgewenst is het mogelijk om uit sluitend met de 4 bovendoppen dan wel met de 5 onderste doppen afzonderlijk te spuiten. De blaas hoek van de lucht bedraagt 15 gr. Onkruidbestrijding Zowel in enkelrij-, als in meerrijen- beplantingen kan er gemakkelijk en goed worden gewerkt met de ver- straaldoppen, gemonteerd tussen de vóór- en achterwielen van de trekker. Om nadruppen te voorkomen kun nen het beste elektrisch bediende kranen bij de doppen worden aan gebracht. Om leeglopen van de tank te voorkomen dienen de elektrische kranen zich stroomloos te sluiten. Voor een goede bedekking met grove druppels is minimaal 800 1 water/ha nodig. Voor enkele rijen is de OC 16-dop geschikt, in meerrijenbe- plantingen zal OC 20 op zijn plaats zijn. Grotere doppen zijn alleen van belang als er snel moet worden gere den. Dit moet zeker worden ontra den. Motrac bv toonde de Holder-spuit met een opzetstuk voor luchtgeleiding van gebr. de Jager. Hiermee wordt de bovenlucht van de ventilator efficiënt in de richting van de boomtoppen ge stuurd. Het lijkt vooral interessant voor de bestrijding van de perebladvlo en voor het pleksgewijs toedienen van groeiregulatoren. ters/ha. Bij verschillen in rijsnel heid en in plantafstand kan men hiermee de vloeistofstroom kon- stant houden. Duidelijk is dat na het lezen van bovenstaande er nog veel vragen zullen overblijven. Pas na onder zoek kunnen harde gegevens worden vermeld. In de komende maanden zal het IMAG in sa menwerking met het IOB namens de werkgroep "Verbetering Spuitmethoden in de Fruitteelt" een uitgebreid onderzoek ver richten. Wij wachten de resulta ten hiervan gaarne af. C. v.d. Vrie, Konsulentschap Tuin bouw "Zuid-West Nederland" Munckhof Machinefabriek demon streerde haar spuit met verhoogde spuitmonden. Het betreft de stan daardspuit met 80 l-pomp, uitgerust met twee verhoogde axiale ventilato ren, aangedreven met V-snaren. De machine is uitermate geschikt voor het bespuiten van drie- en meerrijenbe- plantingen. De bovenmonden vragen een extra vermogen van ca. 17pk (13 KW). De Platz-machine van Van Bekkum is uitgerust met twee afzonderlijke dwarsstroomventilatoren waarmee naar behoefte gezamenlijk of afzon derlijk meer of minder lucht kan wor- den gegeven. De ventilatoren hebben een lengte van 150 cm en geven over de gehele lengte een gelijkmatige luchtstroom. De ventilatoren zijn V- vormig of A -vormig instelbaar. Ook kan de blaasrichting worden ingesteld naar voren, haaks opzij of schuin achterwaarts. De hoogte is desgewenst instelbaar met een soort hefmastsys- teem. Een voordeel is verder dat de ventilatoren vrijwel geen lawaai pro duceren. Foto 's redaktie NFO Vrijdag 15 juni 1984 De Munckhof spuit voorzien van dwarsstroomblaasmonden. Deze spuit is uitgerust met een me chanische roerinrichting en vernieuw de Albuz-spuitdoppen met gekleurde plaatjes. Ook kan de spray-quard worden geleverd. Dit elektronische bewakingssysteem signaleert per dop of er voldoende vloeistof wordt afgegeven. Dit is van belang als er met zeer weinig l/ha wordt gespoten. Overig nieuws Hoechst houdt zich o.a. bezig met de ontwikkeling van oplosver pakkingen van polyvinylalcohol. Dit zou een belangrijke vooruit gang betekenen bij het klaarma ken van middel, en het voorko men van restverpakkingen. Het IMAG en fruitteler Huis mans (NH) hadden de fruitteelt trekkers met cabines beschikbaar gesteld voorzien van airconditio ning in kombinatie met koolfil ters. De leveranciers waren resp. de Verenigde Radiatorenfabriek en De Gouw. Van Bekkum trok veel belang stelling met de "Dositron"-auto- matische regelapparatuur voor de afgifte van de hoeveelheid li Fruitteler C.J. Strik te Alphen ont wikkelde op zijn KWH-Jumbo dwarsstroomblaasmonden voorzien van afzonderlijke ventilatoren. Door de hydraulische aandrijving kan de hoeveelheid lucht per blaasmond wor den ingesteld. Per beplanting kan de luchtopbrengst worden aangepast en er kan bij zij wind eenzijdig meer lucht worden ge geven. Leidschoepen zorgen voor blaashoek van 10 a 12 gr. KWH-Whirlwind bv levert op de Kombi 80 desgewenst met twee ver hoogde spuitmonden. Nieuw was de kombinatie met 4 monden, uitgevoerd met een radiaalventilator en een ho- gedrukplunjerpomp (85 l/min). De bovenmonden zijn boven de tank bui ten de luchtstroom van de achtermon den opgesteld. Met een schuif kan de hoeveelheid lucht links/rechts en boven/onder worden geregeld. De juiste hoogte wordt met een tus senstuk per bedrijf aangepast. De tunnel is eventueel leverbaar met hy draulische verstelling. De Platz AP 10 S van Van Bekkum werd door A.P. Gijssel bv voorzien van luchtgeleidingsmonden. In de praktijk wordt deze spuit zowel in een enkele rij- als in een meerrijen- beplanting gebruikt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8