Rondrit Ledenraad door zeer afwisselend West Zeeuws-Vlaams landschap vervolg vergadering ledenraad Akkerbouw "De akkerbouw bevindt zich ogen schijnlijk in een behagelijke luwte van de E.E.G.-super(heffings)storm, doch dat is slechts schijn'zei de voorzitter van de akkerbouwkom- missie, de heer H.C. van der Maas in zijn bijdrage op de ledenraad die 4 juni j.l. plaats vond in Oostburg. Van der Maas doelde hiermee op de relatief goede resultaten van oogst 1983, voornamelijk veroorzaakt door goede prijzen van konsumptie-aard- appelen en uien. Voor wat de tarwe betreft, zei hij, dat de Nederlandse graanhandel een 8% lagere boe- renprijs verwacht a.g.v. het E.E.G.- tarwebeleid met een ekstra prijsver laging voor minimum bakkwaliteits- tarwe, verzwaring van de kwali teitseisen, geen voorjaarsinterventie, beperking van de najaarsinterventie en een voorlopige taxatie van 10% meerproduktie. Door de volledige zelffinanciering van het suiker - markt- en prijsbe leid door de telers en een zeer laag wereldmarktprijsnivo verwacht de akkerbouwvoorzitter voor de ko mende oogst een lagere mengprijs van 15 a 20% ook mede als gevolg van een te groot nederlands bietena reaal. De (eiwit)-steunregeling voor erwten en bonen is goeddeels ontkomen aan drastische prijsverlagingen en heeft zich in de recente Brusselse besluit vorming gehandhaafd. Dit houdt volgens hem echter niet in dat peul vruchtenteelt op langere termijn een strukturele kompensatie zou kunnen bieden voor de tekorten bij granen en suikerbieten. Het optimisme van Luteijn e.a., dat enige miljoenen hektaren erwten en veldbonen in de E.E.G. onder het regime van de hui dige steunregeling geproduceerd kunnen gaan worden is absoluut niet gerechtvaardigd. Zelfs bij een stabi lisatie van het areaal zal door de ne- derlandse erwtenteler op korte ter mijn met een absolute daling van het saldo per ha rekening gehouden moeten worden. Ook de zaai-erw- ten-specialisatie zal hierdoor voor de nederlandse telers minder binnen de mogelijkheden komen te liggen en minder ekstra-rendabel zijn dan tot voor kort mocht worden aangeno men. Voorts ging Van der Maas in op de kompensatie van de M.C.B.-ver- mindering, welke door de neder landse regering per 1 januari ter be schikking is vastgesteld op een be drag van 120 miljoen; te verdelen over '85, '86 en '87, respektievelijk: 60, 40 en 20 miljoen. Dit bedrag achtte hij absoluut ontoereikend om enigszins in de pas te lopen met de toepassing van de kompensatie in Duitsland. "In plaats van 120 miljoen verdeeld over 3 jaar zou minimaal 3 x 120 miljoen beschikbaar gesteld dienen te wofden, waarvoor wij ten sterkste bij onze nationale overheid aan die nen te dringen", aldus Van der Maas, die er verder op aandrong dat de ak- kerbouwsektor er op zal moeten staan, dat de haar toekomende kom pensatie ook werkelijk toebedeeld wordt, en dat andere sektoren om welke redenen ook, niet ekstra uit deze pot bedeeld krijgen. Indien de toepassing van de kom pensatie middels verhoging van het b.t,w.-forfait op onverhoopt techni sche bezwaren stuit, zou voor een al ternatief gekozen kunnen worden om tot uitkering over te gaan, bij voorbeeld op grond van de meitel- linggegevens (areaal per gewas en s.b.e.). Voorts pleitte Van der Maas ervoor, om de uien organisatorisch en be leidsmatig uit de tuinbouwsfeer te halen en als akkerbouwprodukt te behandelen. Deze dient dus uit het Produktschap voor Groente en Fruit gehaald te worden en onder gebracht te worden bij het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten. Hiertoe is het ook noodzakelijk om uienzaad uit de keuring van N.A.K. G te halen en in N.A.K. L te plaatsen. Verder drong Van der Maas er op aan om ook een belangrijk deel van de l.R.S.-werkzaamheden onder te brengen bij het P.A.G.V. in het kader Vrijdag 15 juni 1984 van de 50/50 medefinanciering, zo dat ook het suikerbieten-praktijkon derzoek grotendeels van de 50% overheidsbijdrage kan profiteren. Ook in het kader vande automatise- rings= ontwikkelingen is het nood zakelijk dat in de akkerbouwsektor een produktietakorganisatie wordt opgezet, zoals in de varkenshouderij en de rundveehouderij (SIVA en NRS). Mogelijk dat een op te richten landelijke federatie van verenigin gen van bedrijfsvoorlichting een dergelijke produktietakorganisatie zou kunnen vormen. Vanuit de ledenraad werd uiting ge geven aan onge= rustheid ten aan zien van de tarwe. Tarwe met betere bakkkwaliteit zou tot betere prijs vorming kunnen leiden. Aangete kend wordt, dat de maalderijen bij een groot prijsverschil de Franse tarwe wel eens zouden kunnen laten liggen en toch de inlandse tarwe ge bruiken. Vanuit de vergadering werd kritiek geuit op de bedrijfsindelingen van het L.E.I. en dat resultaten worden vermeld vanaf 40 ha. Gezegd wordt, dat er in het zuidwesten geen pure akkerbouwbedrijven onder de 40 ha meer bestaan. Kleinere bedrijven zijn veelal gemengd met veehoude rij, tuinbouw of een andere tak. Veehouderij In zijn verslag belicht de voorzitter van de veehouderijkommissie, de heer W. van Veldhuizen, de gang van zaken rond de superheffing. In het najaar van 1983 is vanuit de Ned. Veehouderij aangedrongen op een zo vrij moge= lijke produktie. Nu voorjaar 1984 heeft de melkveehou der te maken met beperkingen in de produktie. De E.E.G.-melkproduktie zal terug gedrongen dienen te worden, waar door een beperking van de E.G.-zui- veluitgaven bereikt moet worden, alsmede het terugdringen van de voorraden boter en melkpoeder. Deze E.E.G. melkproduktie is voor een periode van 5 jaar opgedeeld in nationale melkquota, welk nationaal onder de producenten verdeeld gaat worden. In Nederland liggen de plannen in grote lijnen klaar, doch nu na meer dan een maand moet gekonstateerd worden dat er op het Ministerie nog steeds verwarring heerst over de invulling. Veel bedrijven beVinden zich boVen het nivo van 1983 en zullen zich aan moeten passen tot het nivo van 1983-8,65%. Van Veldhuizen merkte op dat verstoring van het produktie- patroon wel eens nadeliger zou kun nen zijn dan 15 cent per kg voor de teveel geproduceerde melk althans tijdens de omschakelingsperiode. Verder adviseerde de veehouderij voorzitter melkveehouders, die den ken dat het wel mee zal vallen om voor elke te veel geproduceerde kg melk nu reeds 56 cent te reserveren. Verder konstateerde de heer Van Veldhuizen mede dat: - aanvragen voor heffing vrij quo tum tot en met 30 juni ingediend kunnen worden, doch thans nog niet mogelijk is; - er grote onzekerheid is voor re cente investeerders over een ren dabele voortzetting van hun be- drijf; - problemen rijzen bij producen ten, welke in het verleden geïn vesteerd hebben en nu hun pro duktie moeten beperken met 20% 30% ten opzichte van 1983; - te nemen maatregelen welover wogen dienen te worden om later bij volmaken van het quotum geen ekstra kosten te maken; - de produktie regelmatig over het jaar verdeeld dient te worden, zodat ook de zuivelindustrie zo doelmatig mogelijk kan werken; - een zo rendabel mogelijke pro duktie een eerste vereiste is en ook blijft; - produktieverlaging per koe in de meeste gevallen een onrendabele zaak is en een doelbewust fokke- rijbeleid ook onder de huidige omstandigheden noodzakelijk zal zijn; - het nodig zal zijn om tot een be paald saneringsbeleid te komen om nog enige ontwikkeling mo gelijk te kunnen maken, wat ook vanuit de ledenraad nog eens on derstreept wordt. Naar aanleiding van de superheffing deelt de algemeen-voorzitter mede, dat de Beoordelingskommissie de ruimte dient te hebben om te wer ken. De ledenraad is van mening, dat de Kommissie per provincie uniforme beslissingen dient te nemen. Hier voor is het noodzakelijk om een of meerdere bijeenkomsten te beleg gen; de leden van de kommissies weten in de meeste gevallen zelf niet waar ze aan toe zijn. Vanuit de S.E.V. wordt er bij het LAVO op aangedrongen om druk uit te oefenen op het Ministerie. Er die nen zich al moeilijkheden aan bij in vesteerders. De praktijk kan geen antwoorden vinden op de vele vra gen. Ook de Landbouwvoorlichting durft geen nadere uitspraken te doen. Verder wordt opgemerkt dat in het veehouderijverslag voorbijge gaan is aan de sektor schapen. Me degedeeld wordt dat schapen moge lijk een antwoord kan zijn op de su perheffing, daar momenteel een subsidie verstrekt wordt van 55,«- per fokoor en dat dit mogelijkerwijs volgend jaar nog iets hoger kan lig gen. Ook in de pluimveehouderij zou het voor alle belanghebbenden een goe de zaak zijn dat er enige stabilisatie zou komen in de prijsvorming om een bedrijf te kunnen kontinueren. Voor wat betreft de varkenshouderij wordt gekonstateerd dat ook hier de marktsituatie labiel is. De prijzen zitten op een nivo ver beneden de berekende kostprijs, wat voor be drijven met veel investeringen pro blematisch gaat worden. - Ook de gezondheidszorg in deze sektor is nog steeds een probleem wat betreft de varkenspest. Er komen nog steeds gevallen voor en de vraag is aktueel of men door dient te gaan met het huidige bestrijdingssysteem, of dat men over dient te gaan tot rigoreuzere maatregelen. Vanuit de ledenraad wordt opge merkt dat de huidige weerssituatie vooral in O.M. Brabant erger is dan in 1983. Het kuilen is met deze re genval ondoenlijk. Toch kan gekon stateerd worden dat half mei 1984 de grasgroei goed op gang komt on danks het koude voorjaar. De mais is op tijd gezaaid en begint bij de thans stijgende temperaturen goed uit te lopen. tuinbouw In de fruitteelt is het prijsnivo van de bewaarappel Golden Delicious iets minder stroef, maar blijft ze toch nog duidelijk achter bij het gemiddelde van andere rassen; in een half jaar tijd kan men zelfs spreken van enkele dubbeltjes minder, aldus konstateer de de heer Goud, voorzitter van de tuinbouwkommissie in zijn verslag. De oorzaak daarvan ligt niet zozeer in de kwaliteit, doch in de grote Eu ropese voorraden. Vanuit de tuinbouwkommissie wordt erop aangedrongen om euro- pese normen bij de kwaliteitskontro- le toe te passen om te voorkomen dat minderwaardig fruit voor dumpprij- ze op de markt komt. Verder deelde de heer Goud mede, dat ook laatste bewaarde partijen peren van het ras Konference zich voor zowel kwaliteit als de prijsvor ming op een hoog nivo bewegen, wat voor veel telers in het zuidwesten een stabiliserende faktor in de bedrijf- sinkomsten betekent. Wat de oogstverwachtingen betreft, deelde de heer Goud mede, dat door de lage temperaturen vooral bij de peren niet op een topoogst gerekend behoeft te worden. Wat betreft de appels is er nog weinig te voorspel len. Bij de kleinfruitgewassen blijken de bessen goed bezet. In de groentesektor wordt ook in 1984 een verdere terugloop van het areaal verwacht; uit een enqufte, ge houden door het P.A.G.V. blijkt zelfs een terugloop van enkele honderden ha, vooral bij doperwten en stamsla- bonen. Eens te meer blijkt weer dat specia lisatie en kwaliteitseisen aan het produkt beperkte ruimte geeft voor uitbreiding, gezien de vraag naar kwaliteitsprodukten. Verder betreurt de kommissievoor zitter de gang van zaken rond de gasprijs. Hij heeft wel enig begrip voor de tuinders die een oproep hebben gedaan om 10% van de gas prijs in te houden, doch waarschuwt voor het risiko van afsluiting. Vanuit de georganiseerde landbouw en het Landbouwschap worden over deze zaak nog besprekingen gevoerd. grondgebruik De voorzitter van de Kommissie Grondgebruik maakte in zijn verslag gewag van het feit dat de superhef fing ook het een en ander zal teweeg brengen op de grondmarkt. Grond met een heffingsvrije quotum zal in prijs anders benaderd worden dan grond zonder heffingsvrije quotum. Dit jaar zal er naar gestreefd worden 36.000 ha integrale landinrichting in uitvoering te nemen. Het voorberei dingsschema 1985 zal reeds dit na jaar worden vastgesteld, in tegen stelling tot voorgaande jaren, en wel door kaart 9 uit het struktuurschema Landinrichting, welke nog recent is bijgesteld door afvoering van reeds opgenomen gebieden. Hierdoor krijgt o.a. W.Z. Vlaanderen meer kans voor landinrichting dan voor heen. De heer Nieuwenhuyse dringt er bij de plaatselijke bestuurders op De oprichtingsvergadering van de Kring West Zeeuws-Vlaande- ren van de Z.L.M. ligt slechts en kele weken na die van de Kring Hulst. Dit bleek tijdens een ge zellig diner dat bij gelegenheid van het bezoek van de Ledenraad van de Z.L.M., 4 juni j.l. aan de Kring in Hotel "De Eenhoorn" te Oostburg werd genuttigd. Kring voorzitter P. Risseeuw vertelde dat min of meer bij toeval on langs in de archieven is achter haald dat ook zijn Kring dit jaar het 140-jarig jubileum viert. De Kringen Hulst en West Zeeuws- Vlaanderen zijn daarmee de oudste kringen van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij. Aan de uiterst goed verzorgde en sfeervolle maaltijd, waarbij ook de dames van de Kringbestuurs leden en enige andere promi nente gasten uit het gebied aan wezig waren, was een ekskursie door het gebied van de Kring voorafgegaan. Een rondrit door een zeer afwisselend landschap met kenmerken als de kreken en de dijken die goed verzorgde ak kers omsloten en waarop gewas sen stonden die er althans tot nu toe veelbelovend uitzagen. Leden van de afdelingen maakten de bezoekers vanuit de twee bussen aan om deze kans niet te laten liggen en wijst er nogmaals op dat het ant woord geheel aan W.Z. Vlaanderen ligt- De provincies zullen in 1985 een afvalstoffenplan moeten opstellen, die enkele terrei nen voor opslag aangeven en die te vens een aanwijzing geven voor na tuur- en bodembeschermingsgebie- den. Ook zal in deze plannen de be stemming van zuiveringsslib of ha- venslib worden opgenomen. De voorzitter wijst er met nadruk op dat niemand verplicht is om zuive ringsslib af te nemen, doch dat de waterschappen grote aandrang ui toefenen om dit afvalprodukt af te zetten. Omdat er geen verbod is om zuiveringsslib voor bemestingsdoe leinden te gebruiken dienen er in sa menwerking met de waterschappen stringente regels gesteld te worden: zolang die er niet zijn, dient het ge bruik van zuiveringsslib in de land bouw te worden verboden. Vanuit de vergadering bekritiseert men de media, als zou de zure regen vanuit de landbouw veroorzaakt worden door ammoniak, doch zo suggereert men de kontrole is onbe vredigend. De heer Nieuwenhuyse beaamt dit, doch tekent aan dat de landbouw mogelijk medevervuiler is, maar ze ker niet de grootste. Vanuit de Z.L.M. en het Landbouwschap zal aangedrongen worden op stringente maatregelen/normen, daar op die manier eventueel schadelijke gevol gen door aanwending van zuive ringsslib, zoveel mogelijk kan wor den beperkt. attent op opmerkelijke zaken. Zo ging de tocht - helemaal - langs Turkije. Hier heeft, zo werd ver teld, de wieg gestaan van de di- rekteur van de Rabo-organisatie, de heer Wijffels. Ook reeds het gezelschap langs de onlangs voor ruim 2 miljoen verkochte boer derij van de heer Manneke in Waterlandkerkje. Bij de Land- bouwpraktijkschool in Schoon- dijke werd men verwelkomd door de direktie en de voorzitter van het bestuur, de heer Almekinders. Laatstgenoemde onderstreepte de gqede banden met de Z.L.M.- organisatie en vertelde een en ander over de aktiviteiten van de school. Direkteur Roest bracht naar vo ren dat de school die zich voort durend in een grote belangstelling mag verheugen, in feite te weinig mogelijkheden heeft om de prak tische boer te ontvangen voor bij scholing. Hij zei dan ook te hopen dat de landbouworganisaties op dit manko blijven hameren in Den Haag. Vervolgens werd de hier pas gereedgekomen logiesakko- modatie bezichtigd. Ook nam men een kijkje in de grote leshallen waar leerlingen van de Landbouw Hogeschool bezig waren met het onderhoud van de trekkers. 7 fn de landbouwprakiijkschool bestond veel belangstelling voor de pas gereedge komen logiesakkommodatie. Men is hier in een zeer belangrijk onderdeel ervan: de keuken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7