DMV Campina b.v. tevreden over resultaat 1983 Proefstation varkenshouderij in '86 operationeel Landbouwschap wil onderhandelingen over tuinbouwgasprijs Situatie in zuivelsektor nog nimmer zo problematisch als thans het geval is PVV gaf in 1983 ruim ƒ600 miljoen door aan bedrijfsleven Voor de koöperatieve zuivelonderneming DMV Campina BV is 1983 een goed jaar geweest. Het konsern-resultaat vindt, zoals bekend, zijn weerslag in de gerealiseerde melkprijs voor de circa 9000 uit de pro vincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland afkomstige ledenveehou ders van de Koöperatieve Zuivelvereniging Campina BA en deze "prestatieprijs" is ten opzichte van 1982 met 4,6% gestegen tot ƒ77,71 per 100 kg melk, inkl. btw. In deze prestatieprijs is de toevoeging van ƒ8.528.000 aan de algemene reserve begrepen. De totale omzet aan derden steeg in 1983 met 3,2% tot 2.877 miljoen gulden. Aldus staat të lezen in het zojuist verschenen Jaarverslag 1983 van DMV Campina BV, waarin is opgenomen de jaarrekening die op 13 juni a.s. ter goedkeuring zal worden voorgelegd aan de Algemene Vergade ring van C.Z. Campina. Naijlend effekt In het Jaarverslag wordt de gereali seerde prestatieprijs 1983 "boven verwachting goed" genoemd. Te meer, omdat in het afgelopen jaar duidelijk is gebleken dat de algeme ne recessie op den duur toch óók de zuivel niet onberoerd heeft gelaten. Door dit naijlend effekt heeft ook het licht ekonomisch herstel, dat zich aan het einde van 1982 begon te openbaren en zich in 1983 heeft voortgezet, in de zuivelsektor niet tot een opleving geleid. Integendeel, opnieuw gingen in het verslagjaar markten verloren in met name Afri ka en Zuid-Amerika waar een toe nemend aantal landen in ernstige fi nanciële problemen kwam te verke ren. De konsequenties daarvan (vooral in de sektoren gekonden- seerde melk en volle melkpoeders) waren duidelijk zichtbaar op de Eu ropese en nationale zuivelmarkt en óók in de divisie Condens en Spe- ciaalprodukten van DMV Campina BV. die haar export in vergelijking met het topjaar 1981 met ruim 30% zag verminderen. Melkaanvoer Tegelijkertijd is de melkaanvoer op nieuw sterk gestegen. De circa 9000 ledenveehouders van C.Z. Campina hebben in 1983 in totaal 2.464 mil joen kg melk aangevoerd. Dat is 12,4% méér dan in 1982. Hierbij dient echter te worden aangetekend dat het zuivelboekjaar 1983 in totaal 54 weken telde (tegen 52 weken in 1982) en dat in deze melkaanvoer tevens is begrepen de melk welke geleverd is door de leden van de C.Z. "De Eendracht" te Helmond, die eind 1982 een fusie met de C.Z. Campina is aangegaan. Op verge lijkbare basis nam de melkaanvoer t.o.v. 1982 toe met 5,9%. In de EEG bedroeg die stijging 3,9% en in Ne derland 4,2%. Deze forse toename van de melkaanvoer en de eerderge noemde daling van de produktie van gekondenseerde melk en volle melk poeders hebben in de EEG en ook in Nederland geleid tot een sterk ver hoogde produktie van boter en ma ger melkpoeder, waarvan grote hoe veelheden dienden te worden inge leverd bij de interventieburos. Boter Zo werd in Nederland 1983 ruim 24% meer boter geproduceerd dan in 1982. In de divisie Boter van DMV In het kader van het EG-landbouw- beleid in de vee- en vlecssektor heeft het produktschap voor vee en vlees (pvv) in 1983 een bedrag van ruim 624 miljoen doorgegeven aan het bedrijfsleven. Dat is ruim 175 mil joen meer dan in 1982. Het overgrote deel van de pvv-betalingen namens "Brussel" had betrekking op de uit kering van monetair kompenserende bedragen 456 miljoen; vórig jaar 333 miljoen). De eigen uitgaven van het pvv beliepen in 1983 ruim 40,7 miljoen (vorig jaar 39,8 mil joen). De pw-jaarcijfers '83 zoals deze op 13 juni aan het bestuur worden ge presenteerd laten aan inkomsten uit Campina BV (die met ruim 81.000 ton boter circa 30% van de nationale produktie voor haar rekening neemt) bedroeg de produktiestijging in het verslagjaar circa 15%. Hoewel de di visie - ondanks de forse konkurrentie - de afzet in het binnenland en naar de landen binnen de EEG wist te handhaven, diende toch ook een aanzienlijk deel van de produktie te worden ingeleverd. Belangrijkste oorzaak was de daling van de koop kracht in diverse derde landen. Industriële produkten De produktie van mager melkpoeder steeg in Nederland met circa 25% en van de totale produktie werd bijna 58% ingeleverd bij de interventiebu- ro's. De divisie Industriële produkten van DMV Campina BV produceerde in het verslagjaar 14,5% mêêr mager melkpoeder en behoefde daardoor slechts 14% van haar produktie in te leveren. Kaas De produktie van kaas is in 1983 in Nederland met 4,7% toegenomen. De produktie van de divisie Kaas van DMV Campina BV, die eind 1983 een nieuwe ('s werelds meesl moderne) kaasfabriek in Born in ge bruik heeft genomen, steeg met 7,8% tot 48.000 ton. Konsumptiemelk In Nëderland nam de binnenlandse afzet van konsumptiemelk met 1% toe t.o.v. 1982. De afzet van de divi sie Konsumptiemelk van DMV Campina BV steeg met 11,6%. Van deze groei komt 30% voor rekening van de gestegen export en is 20% een gevolg van de toevoeging van de af zet van de gefuseerde zuivelfabriek "De Eendracht" te Helmond. IJs en diepvries De divisie IJs en diepvries van DMV Campina BV heeft in 1983 - mede ook door de fraaie zomer - een alles zins redelijk resultaat weten te be- reiken. Hoewel de omzetten van de fokpoe- ders in 1983 minder snel gestegen zijn dan in voorgaande jaren en ook enkele afzetmarkten in derde landen zijn weggevallen, kon in het verslag jaar met redelijke marges toch een goed resultaat worden bereikt. De direktie van DMV Campina BV wijst er onder meer op, dat er voor heffingen per geslacht of levend uit gevoerd dier een bedrag zien van ƒ29,8 miljoen (vorig jaar 24.4 mil joen). opgenomen van het gemeen schappelijk komputerceritrum (hoofd) produktschappen voedsel voorziening. De uitgaven van dit in- terproduktschappelijke komputer- centrum kwamen op ƒ2,4 miljoen. De pvv-jaarcijfers, met een balan stotaal van 110 miljoen en 83,5 miljoen in de vorm van door het be drijfsleven aan het pvv verstrekte bankgaranties en cauties in verband met eerder genoemde pvv-EG-akti- viteiten, ligt ter visie op het pvv- kantoor (Sir Winston Churchill-laan 275, Rijswijk Z.H.). het eerst in de geschiedenis van de onderneming rekening zal moeten worden gehouden met een niet onaanzienlijke afname van de melk aanvoer. Afhankelijk van de om vang van deze daling zal dat kunnen leiden tot een minder gunstige be zetting van de produktie-apparatuur en mogelijk zelfs tot een aanzienlijke onderbezetting. Dit temeer omdat het niet uitgesloten is, dat tengevolge van de superheffing een deel van de omzet zal wegvloeien via het zogenaamde "grijze circuit". Op grond daarvan, en rekening hou dend met de omstandigheid dat de fi nanciële positie van vele afnemers- landen voorlopig niet wezenlijk zal veranderen, terwijl bovendien de budgetten ontbreken voor het ruimen van de grote voorraden boter en ma ger melkpoeder, komt de direktie tot de konklusie dat, tekenen van eko nomisch herstel ten spijt, de situatie in de zuivelsector nog nimmer zo problematisch is geweest als thans het geval is. Verwacht mag worden dat de kon kurrentie op vrijwel alle afzetmarkten De tuinbouwgasprijs, die begin 1981 nog 22 ct/m3 bedroeg, is sinds 1 april 1983 weer direkt gekoppeld aan de prijs van de zware stookolie. Voor deze energiedrager is in ons land een van de zwaarste regiems in de EG van kracht en dat tikt ook door in de gasprijs voor tuinders. De zware stookolie is in de laatste jaren mede door de dure dollar extreem in prijs gestegen; eind mei bedroeg de prijs per ton 620,-. Hierdoor staat de tuinbouwgasprijs voortdurend onder druk en is in een jaar tijd een prijs- Dit meldt het pvv in een voort gangsrapportage over dit miljoenen- projekt. Hoewel de wet stichting proefstation voor de varkenshouderij de Tweede Kamer is gepasseerd, acht het pvv-bestuur de financiële verantwoor dingsplichten van de stichting naar het pvv nog niet af doende geregeld. Produktschap en ministerie dragen nauelijk gelijkelijk delasten van investeringen en ex ploitatie. Met het oog op de bestuur lijke verantwoordelijkheid van pvv zijn daarom konsept-subsidiërings- voorwaarden proefstation varkens- zal toenemen, waardoor de marges op vooral de traditionele zuivelproduk- ten nog verder onder druk komen te staan. Vooruitzichten In het Jaarverslag konstateren zowel het bestuur van de Koöperatieve Zuivelvereniging Campina BA als de direktie van DMV Campina BV dat de vooruitzichten voor de naaste toekomst zeer onzeker moeten wor den genoemd. De zuivelindustrie wordt - ondanks het grote en steeds groeiende wereldwijde tekort aan voedsel - nog steeds gekonfronteerd met zeer omvangrijke voorraden bo ter en mager melkpoeder, terwijl budgettaire problemen het wegwer ken daarvan in de weg staan. Bovendien is in vele belangrijke af- nemerslanden nog steeds sprake van zeer omvangrijke schuldenposities .en sterk achterblijvende deviezen- opbrengsten. Vooral echter zal de fundamentele wijziging van het EEG-beleid zeer in grijpende konsequenties met zich mee brengen, ook al zijn die op dit moment nog niet helemaal te over- verhoging doorgevoerd van 8 cent per m3. KNLC-woordvoerder H.L. Scheffers rekende voor dat dit een gemiddeld bedrijf zo'n 32.000,- ex tra kost. Over recente akties van tuinders om een verlaging van de gasprijs te forceren, bleken de me ningen in het bestuur van het Land bouwschap uiteen te lopen. Bij het bestuur van het Landbouw schap blijkt de koppeling aan uit sluitend de zware stookolie zwaar op de maag te liggen, temeer daar ver gelijkbare bedrijven elders in de EG houderij opgesteld. Doelstelling is om zodoende te komen tot de ge wenste jaarlijkse afstemming van onderzoeksprogramma en budget door praktisch overleg tussen minis terie en produktschap. Voorbereidingen in volle gang De voorbereidingen om het proef station snel te realiseren zijn in volle gang. Het bestuur, waarin twee ver tegenwoordigers namens pw, twee namens landbouwschap, drie van de zijde van het ministerie en twee uit de kring van de regionale varken zien. Vast staat in ieder geval, dat het gewijzigde EEG-beleid, inklusief de superheffing, ernstige nadelige ge volgen zal hebben voor het inkomen van de leden-melkveehouders. Het bestuur van de C.Z. Campina blijft dan ook zijn twijfels uitspreken over de redelijkheid en de mogelijkheid tot reeële uitvoering van de voorgestelde oplossingen en wijst op het dreigende gevaar van steeds meer protectionis tische maatregelen en een verdere afbrokkeling van een werkelijk ge meenschappelijk beleid. Op de goede weg De direktie konkludeert dan ook dat bovengenoemde ontwikkelingen en de daarop gebaseerde toekomstver wachtingen er toe dwingen verder te werken aan het terugdringen van de kosten en het rationaliseren van de produktieprocessen. Daarnaast zal het beleid met name ook gericht moeten zijn op het ontwikkelen van nieuwe produkten en nieuwe mark ten en vooral ook zal op voortvaren de wijze de realisering van het eer- dergenoende plan "Reallocatie 1982" moeten worden aangepakt. versneld op kolenstook overstappen. Volgens voorzitter drs. G. Hogewo- ning (afdeling bloementeelt) zou op basis van dezelfde kalorische waarde bij kolenstook een prijs mogelijk zijn van 34 cent. Wel moet hier direkt bij worden aangetekend dat deze ver warmingsbron opnieuw grote inves teringen van de tuinders zouden vergen (met name in verband met verscherpte milieueisen). Door de huidige ontwikkeling wordt de kon- kurrentiepositie van de Nederlandse tuinders in de EG steeds meer op de proef gesteld. De heer Toxopeus (Industrie- en Voedingsbond CNV) benadrukte in dit verband dat er ook een belangrijk stuk werkgelegenheid op het spel staat. Enkele uitgangspunten voor de ko mende onderhandelingen over de gasprijs kregen de steun van het be stuur van het Landbouwschap, dat aandringt op een reeks ingrijpende maatregelen. Deze moeten leiden tot een prijsverlaging en een betere be heersing van de tuinbouwgasprijs. Bovendien zal van de gasleveranciers worden verlangd, dat de voorwaar den voor levering en betaling van het aardgas worden aangepast. Daarbij gaat het met name om relatief grote verschillen tussen levering en afre kening van gas als gevolg van on juiste meting van temperatuur bij aflevering. CBTB'er M.J. van den Heuvel noemde het ongehoord en schandalig dat deze afwijkingen tegenwoordig nog bestaan. sproefbedrijven zitting hebben, be sloot op 25 april j.l. tot installatie van een bouwkommissie. Het sekreta- riaat van deze bouwkommissie be rust bij dr.ir. E.W. Brascamp, sinds 1 jüni konsulent in algemene dienst voor de varkenshouderij. Het ligt in de bedoeling dat hij - na de formele oprichting van het proefstation - tot direkteur wordt benoemd. Voorals nog vervult dr.ir. M.P.F. Curfs, di rekteur veehouderij en zuivel van het ministerie van landbouw en visserij, het voorzitterschap van het bestvur van het proefstation (i.o.). Inmiddels zijn vier werkgroepen bezig geweest net het uitwerken van de hoofdlijnen van het uit te voeren on derzoek in het nieuwe proefstation. Op grond daarvan is de te bouwen proefakkomodatie nader uitgewerkt. Die zal bestaan uit een vermeerde- ringsbedrijf met 425 zeugenplaatsen, 150 opfokplaatsen en 1.350 plaatsen voor gespeende biggen, een mestbe- drijf met 768 mestvarkensplaatsen in 2 stallen met elk zes afdelingen van 64 plaatsen en een bedrijfshygiëni- sche unit met 160 vleesvarkensplaat sen. Aanbesteding van de bouw van het komplex wordt voorzien per maart 1985. De akkomodatie van het proefstation voor de varkenshouderij dat in het Noord Brabantse Rosmalen gebouwd gaat worden, zal begin 1986 opgeleverd moeten worden. De maximale kosten van deze organisatie zijn, inklusief btw gesteld op ƒ8,4 miljoen. Ministerie van Landbouw en Visserij en produktschap voor vee en vlees (pvv) zijn het daarover eens geworden. Beide partijen steken ƒ2,9 miljoen in dit projekt; de provin cie Noord-Brabant draagt daar ƒ1,4 miljoen aan bij en de overheid neemt de btw voor haar rekening. Aanvankelijk was een pvv-bijdrage van ƒ2,5 miljoen voorzien. Het Landbouwschap heeft de Gasunie en de Vegin gevraagd om bin nenkort de onderhandelingen te openen voor een kontrakt over de tuinbouwgasprijs; het uit 1982 daterende kontrakt loopt op 30 sep tember a.s. af. Landbouwminister Braks, die op verzoek van het Land bouwschap een bemiddelende rol wil spelen bij deze onderhandelingen, is van deze toekomstige besprekingen op de hoogte gesteld. De over heid zal trouwens toch bij de onderhandelingen betrokken moeten worden, omdat de bezwaren van het Landbouwschap tegen het huidige aardgasprijsregiem voor een deel het gevolg zijn van het beleid van de Nederlandse regering. Dat de onrust en spanning over de hoge tuin bouwgasprijs (momenteel 45 ct/m3) toeneemt, bleek tijdens de open bare bestuursvergadering van het Landbouwschap, die op woensdag 6 juni in Den Haag werd gehouden. Vrijdag 15 juni 1984 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5