Ondanks kleine oogst goedresultaat Gewassen in 't Noorden door zware hagelschade getroffen Provinciale Raad Bedrijfsontwikkeling keurt Landbouwstruktuuradvies Walcheren goed "Kostenbeheersing nodig ook bij herstel van groei" Suiker Unie jaarverslag 1983: Algemeen voorzitter Rabo-bank: Positieve rentabiliteit potplantenteelt over 1982 Suiker Unie behaalde in 1983 een resultaat van ƒ25,5 miljoen. Daarvan had een bedrag van ƒ7,4 miljoen betrekking op niet uitgekeerde resul taten bij deelnemingen, terwijl ƒ18,1 miljoen werd toegevoegd aan de algemene reserve. In 1982 was het resultaat ƒ35,8 miljoen, waarvan niet uitgekeerde resultaten bij deelnemingen ƒ20,9 miljoen. De dotatie aan de algemene reserve beliep toen ƒ14,9 miljoen. In 1982 was in het resultaat nog een bedrag van 9.7 miljoen begrepen als op basis van het ekonomisch be lang berekend aandeel in de niet uitgekeerde resultaten van CSM over het boekjaar 1981/1982. Door de verkoop van dat belang is in 1983 geen aandeel in het resultaat van CSM in de resultatenrekening opgenomen. Bij die verkoop werd een buitengewone bate behaald van 47,9 miljoen. Tegenover deze bui tengewone bate staat een buitenge wone last van gelijk bedrag: aan de leden werd namelijk ƒ23,8 miljoen uitgekeerd, naar rato van hun aan delen in het vermogen van Suiker Unie. Het resterende bedrag van 24,1 miljoen is gedoteerd aan een voorziening ter egalisatie van toesla gen op bietenprijzen die in komende jaren aan leden worden betaald. Het resultaat van 25,5 miljoen is negatief beïnvloed door een reorga nisatievoorziening van 5 miljoen (netto na belasting) die samenhangt met het investeringsplan 1983-1990. Dit investeringsplan omvat onder meer uitbreiding van de produktie- kapaciteit en modernisering van de fabrieken Dinteloord en Groningen en sluiting van de fabriek Zevenber gen na de campagne 1987. Uit de voorziening kunnen reorga nisatiekosten tot een bedrag van 10 miljoen worden bestreden. In de campagne 1983 werden 3,36 miljoen ton bieten verwerkt, en 452.000 ton suiker geproduceerd. Bietenverwerking en suikerproduk- tie waren rond 35 procent lager dan in het rekordjaar 1982. De ongunstige weersomstandighe den in het voorjaar veroorzaakten een teruggang zowel van het areaal als van de hektare-opbrengsten. Doordat geen C-suiker werd gepro duceerd en het B-quotum slechts ten dele werd gevuld, steeg de gemid delde opbrengst per 100 kg suiker. Ook de nevenprodukten konden be tere of>brengstprijzen noteren. De totale opbrengstwaarde van het sui kerbedrijf daalde daardoor niet met 35 doch met slechts 16 procent en wel van rond 1 miljard tot circa 840 miljoen. Mede door enkele gunstige inciden tele faktoren steeg de prijs voor op aandelen geleverde bieten (bij 16% gehalte) van ƒ98,— naar 132,50 per ton. Investeringen in het suikerbedrijf beliepen 70,9 miljoen en bleven ruim binnen de cash-flow van de Vereniging van 96,7 miljoen, waarin noch de reorganisatie- noch de egalisatievoorziening zijn begre pen. Het investeringsplan 1983-1990 ve reist op prijsbasis 1983 een bedrag van ƒ710 miljoen en zal naar ver wachting merendeels uit de cash flow van die jaren kunnen worden betaald. .Het risikodragend vermogen over treft de vastgelegde middelen in de geconsolideerde balans met 132 miljoen, tegen een surplus van ƒ23 miljoen in het voorgaand boekjaar. De Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland die 25 mei bijeenkwam, heeft het Landbouwstruktuuradvies Walcheren, dat onder verantwoordelijkheid van de Direkteur Land bouw en Voedselvoorziening is uitgebracht, in hoofdlijnen goedge keurd. Het landbouwstruktuuradvies beschrijft de huidige landbouw kundige situatie, geeft de knelpunten aan en vermeldt in welke richting de wensen tot oplossing van deze knelpunten gaan. De bedrijfsgrootte in ha en de bedrijfsomvang vormen tezamen de belangrijkste knelpunten in dit gebied. Ten aanzien van de akkerbouw wordt verder gewezen op het belang van voldoende grote kavels en bij de rundveehouderij op het aandeel van de huiskavel in de totale be- drijfsoppervlakte. Naast de verkaveling en kavelin richting zijn eerder de wegenstruk- tuur (breedte, kwaliteit, ontsluiting percelen en gebouwen etc.) en de waterbeheersing (grondwaterstand, drainage, konservering en aan- en afvoer) van direkt landbouwkundig belang. In verband met de recentelijk inge stelde "superheffing melkveehoude rij" acht de raad enige voorzichtig heid gewenst t.a.v. de interpretatie van de voorlopige ontwikkelingslij nen voor de verschillende sektoren. In het weekend ontwikkelde zich in het Noorden, Noord-oosten en de N.O.P. onweersbuien waarin zware hagel voorkwam. Hagelstenen zo groot als kippeëieren teisterden de gewassen van vele land- en tuin bouwers. In de omgeving van Oude Pekela werden sneeuwschuivers ingezet om trottoirs enigszins hagelvrij te maken. Bij Hagelunie Agra rische Verzekeringen kwamen binnen enkele dagen 700 schademel- dingen binnen. Getroffen regio's. De bui begon zich te ontlasten in de kop van Overijssel en trok via Smil- de. Hijken, Grolloo, Gieten, Gassel- te en de Pekela's naar Scheemda en Midwolda. Een andere baan van verwoesting werd getrokken over Gieterveen. Bellingwolde, Beerta Finsterwolde naar Woldendorp. Uit de N.O.P. kwamen 150 meldingen binnen. Vrijwel overal viel zware hagel; dagen na de bui waren de zhn. smeltputjes in de grond zichtbaar, hierin kon men gemakkelijk een koppeëi leggen. De beschadigde op pervlakte wordt door Hagelunie Agrarische "Verzekeringen geschat op 40.000 ha. De totale schade zal 10.000.000.- bedragen. Getroffen gewassen Aardappelen, suikerbieten, mais met totale stengel- en bladafslag. Het is nog vroeg in het groeiseizoen, waar door van deze gewassen nog wel enige opbrengst verwacht kan wor den. Het weer in de komende tijd speelt hierbij een belangrijke rol De granen, waaronder tarwe, winter- gerst en haver, werden zeer zwaar getroffen. In vele gevallen kan van totale schade worden gesproken door het afslaan en knikken van stengels, waardoor verdere ontwik keling van het gewas niet mogelijk is. Het tere koolzaad werd zwaar ge troffen. De houwen werden afgesla gen en ook de stengels. Ook erwten en veldbonen vertoonden Op de foto een getroffen aardappelveld, blad en stengels is duidelijk te zien. een totale afslag met schade tot 100%. Verder werden zwaar getrof fen: karwijzaad, lucerne, tjieunis- bloem, uien, alsmede rozenzaailin- gen in deomgeving van Veendam. Taxatie Dinsdag 5 juni jl. zijn door Hagel unie Agrarische Verzekeringen ca. 50 taxateurs ingezet om de schade op De zware beschadigingen aan te nemen. De slechte weersomstan digheden (regen) vragen een extra inzet van onze taxateurs. Bloembollen Ook de bloembollen zijn niet ge spaard gebleven. Vanuit de kop van Noord-Holland en de N.O.P. ont ving Hagelunie ruim 100 meldingen. De zwaarste schade viel in de N.O.P. zoals in dit advies voorlopig weerge geven. Voor wat betreft de binnenkort te maken keuze bij de landinrichtings- vorm tussen de ruilverkaveling en herinrichting wacht de Raad de ver dere initiatieven van het kollege van GS met belangstelling af. Zo nodig zal de Raad daarvoor tussentijds bij eenkomen. De Raad nam ook kennis van het onderzoekprogramua 1984 van de afdeling Struktuuronderzoek van het Landbouwkundig Ekonomisch In stituut. Het resultaat van enkele fa- cetonderzoeken wordt door de Raad met belangstelling tegemoet gezien. De beschikking "Superheffing" melkveehouderij voorziet in de be noeming van een Provinciale Ad vieskommissie, die de Direkteur Landbouw en Voedselvoorziening zal adviseren m.b.t. individuele ver zoeken om in aanmerking te komen voor een afwijkende heffingsvrije hoeveelheid op grond van recentelijk aangegane investeringsverplichtin gen of op grond van een zeer be perkte toename van de melkproduk- tie in de afgelopen jaren. Door de Raad werd een Kommissie van vier leden benoemd onder voorzitter schap van een niet uit de melkvee houderij afkomstige bedrijfsgenoot aangevuld met drie leden melkvee houders afkomstig uit het Noorden, Midden en Zuidwesten van Zeeland, die ieder een bepaald veel voorko mend bedrijfstype vertegenwoordi gen, alsmede lid zijn van de in deze provincie werkzame landbouworga nisaties. De notitie inzake samenstelling en funktie van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling werd behandeld. De Raad kon instemmen met de bredere taakstelling (vervol gonderwijs, landinrichting, milieu, planologie) en de voorgestelde sa menstelling van de leden. Ten aanzien van de mogelijkheid om adviseurs te benoemen - permanent of op ad-hoc basis - acht de Raad de nodige flexibiliteit gewenst. In de vergadering van de Rabo-bank Nederland heeft de Algemeen voorzitter van de hoofddirektie, ir. P J. Lardinois, melding gemaakt van de gestegen kredietvraag in 1983 van de kant van de agrarische sektor, die in 1982 en 1981 op goede resultaten heeft kunnen bogen. Ook de niet-agrarische bedrijven namen aanzienlijk meer leningen op dan in 1982. De uitstaande kredietverlening steeg met 9% tot ƒ74 miljard mede door buitenlandse aktiviteiten. De kredietverlening gaf reden tot tevredenheid, doch de groei van de traditionele middelen bij uitstek, de spaargelden, was bepaald teleur stellend. In de Irenehal van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht hield donderdag 7 juni de Rabobank Nederland haar algemene vergadering. Sprekers waren o.a. Minister President de heer Lubbers en de heer Lardinois die op bijgaande foto hartelijk moeten lachen om een spreker uit de zaal die de nederlandse taal aan het verkrachten was. (Foto: Ab Westerbeek) Staatsleningen Lardinois had duidelijke kritiek op de regeringsfinanciering met lenin gen op korte termijn. Hij wilde Staatsleningen met langere looptij den. Voor de herfinanciering van de af lossingen van de thans bestaande Staatsschuld is in 1990 een bedrag nodig van 25 miljard. In 1984 is dat nog "slechts" 6 mil jard. Superheffing Lardinois kwalificeerde de super heffing als een paardemiddel, die getuigt van een eerder gebrek aan beleid. Men dient van deze heffing zo snel mogelijk af te komen. Bij voortzetting komen er steeds meer regels, voor= schriften, wetten, die verstikkend zullen werken op het bedrijfsleven en de toeleverende be drijven. Winstuitkering De voorzitter van de Raad van Be heer van de Rabo= -bank mr. O.W.A. Baron van Verschuer be sprak eventuele mogelijkheden van winstuitkering, een vreemd element in het koöperatieve bankwezen. Er zal een procedure in gang gezet wor den, waarin een advies ter diskussie gesteld zal worden in de najaars kringvergaderingen. Baron Verschuer vond het rechtuit onjuist dat 11 xh jaar na de fusie van de beide centrale banken nog 12 banken van Boerenleenbank en "Raiffeissensignatuur naast elkaar voortbestaan. Overigens, aldus Verschuer, het gaat goed met.de Rabo-bankorganisatie, maar het kan nog beter. De bedrijven met potplantenteelt on der glas hadden in 1982 gemiddeld een ondernemersoverschot van ƒ6.630,— ofwel 1% van de kosten. Bedrijven met overwegend bloeiende planten hadden een verlies van ƒ7.780,— (2% van de kosten), die met bladplanten een ondernemersover schot van ƒ38.820,— (6% van de kos ten). De rentabiliteit is met één punt gedaald t.o.v. het voorafgaande jaar. 4 Vrijdag 15 juni 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4