Investeren en lenen Boereninkomens in EG vorig jaar 7 pet gedaald over geld en goed Vergunningenstelsel geeft weinig problemen voor Drentse Boer Onderhoud van de woning en de belastingaftrek De CVZ vraagt advies over toekomstige struktuur Beperkt markt bijprodukten veiling Middelburg Kamer van Koophandel kiest voor zoute Grevelingen Opnieuw vervoerverbod en entplicht in Brabant Bestrijding iepeziekte Voor het voeren van een onderneming is veel kapitaal nodig. Het is erg belangrijk dat de ondernemer inzicht heeft in de financiële aspekten van zijn bedrijf. Een goede boekhouding die op tijd ter beschikking is bij de ondernemer is erg belangrijk. Het is immers een informatiebron ten aanzien van ekonomische en technische aspekten van het bedrijf maar tevens wat betreft de besteding van het behaalde inkomen. Wordt de boekhouding door velen niet te veel alleen gezien als een verantwoor ding voor de fiskus? De voor inflatie gekorrigeerde inkomens van de boeren in de Europese Gemeenschap zijn vorig jaar met gemiddeld zeven procent gedaald. In 1982 stegen de boereninkomens nog met gemiddeld 10,6 procent. Dit blijkt uit cijfers die de Europese Kommissie - het dagelijks bestuur van de EG - bekend heeft gemaakt. Naar mijn mening zou een boek houding in de eerste plaats voor iedere ondernemer moeten dienen als een bedrijfsboekhouding met als afgeleide funktie de belastingaangif te. Investeren Indien een ondernemer investerin gen gaat doen, zal een goede boek houding hem daar bij behulpzaam kunnen zijn, vooral voor de jonge ondernemers; waarvan vele redene ren en tnits ekonomisch verantwoord terecht: "Eerst investeringen ver richten en hierdoor trachten tot be sparingen te komen, terwijl ouderen soms redeneren, eerst sparen en dan investeren". Dit laatste was vroeger gemakkelijker dan tegenwoordig, omdat ons belastingstelsel daar geen bijdrage aan verleend. Financiering Voor een investering moet in veel gevallen geld worden geleend, hetzij van familie, partikulieren en/of banken. Vooraf bekijken of met de lening waarvoor rente en aflossing moet worden betaald, onder normale omstandigheden winst kan worden gemaakt, is nodig. Noodzakelijk is het te bezien, onder welke voor waarden u kunt lenen; hoeveel pro visie u moet betalen; hoe de aflos singstermijnen zijn; wanneer rente en aflossing betaald moet worden; welke zekerheid u moet stellen. Het is fout om enkel en alleen naar het rentepercentage te kijken. Vanzelf sprekend een belangrijk aspekt maar dan in samenhang met de andere voorwaarden. Liquiditeitstekorten, waar komen ze vandaan? Soms door onvoldoende financie ring, ook door onverantwoorde in vestering, meest te zware financie ringslasten of verkeerde financie- ringsvormen maar ook door privé- omstandigheden. Kunnen liquiditeitstekorten Vroeg tijdig worden onderkend? Ja, daartoe is het nodig om een li quiditeitsbegroting te maken, daar bij is een goede administratie van zeer groot belang. En denk nu niet dat he.t alleen be langrijk is voor de ondernemers of gezinnen die financiële problemen hebben. Nee, ook zij die investeren, hebben naast een rentabiliteitsbe- groting een liquiditeitsbegroting no dig, al was het alleen maar om de juiste financieringswijze te kunnen kiezen. Ook voor alle ondernemers is het nodig, al was het alleen maar om te voorkomen dat ze in financiële pro blemen raken. Bij investeringen, bij leningen, bij het maken van een liquiditeitsbe groting voor uw bedrijf en uw gezin, kan de ekonomisch sociaal voorlich- ter(ster) u adviseren. Let wel, uw be drijf is kapitaalsintensief geworden, de behoefte aan financieel inzicht in uw eigen bedrijf wordt steeds groter. Bekijk het op tijd. J. Markusse De inkomensdaling was het sterkst in West-Duitsland. Daar gingen de in komens 22 procent achteruit. In Luxemburg was dat 19,5 procent, in Groot-Brittannië zeven procent, in Griekenland zes procent, en in Ne derland vier procent. Daarentegen stegen de inkomens van de boeren in Italië (1,4 procent), België (twee procent) en Ierland (4,5 procent). De Europese Kommissie wijt de in komensdaling aan een forse vermin dering van produktie vorig jaar. De produktie lag duidelijk onder het ni- vo van 1981. In 1982 bereikte de produktie een uitzonderlijk hoog ni- vo door de gunstige weersomstan digheden. Voorts droeg aan de ver slechtering van de inkomens bij dat de prijzen van voederstoffen en mest vorig jaar sneller stegen (8,7 procent) dan de prijzen van de eindprodukten (5,2 procent). De afgelopen drie jaar zijn de voor inflatie gekorrigeerde inkomens van de Europese boeren gestegen, in België ruim zeven procent, in Ne derland zeven procent, in Luxem burg zes procent, in Ierland 4,5 pro cent, In Griekenland vier procent, in Groot-Brittannië en Denemarken drie procent en in Frankrijk iets meer dan een procent. In West-Duitsland (een procent) en Italië (0,5 procent) daalden de boe reninkomens. Voor de melkveehouders was de achteruitgang van het inkomen vorig jaar het minst; hun inkomsten liepen met een procent terug. De inkomens van de graanboeren daalden met twaalf procent (vergeleken met een stijging van twintig procent in 1982). De wijnboeren zagen hun inkomsten met acht procent verminderen. De inkomens van de Europese boeren zullen dit jaar verder teruglopen door de prijsbevriezing waartoe de EG-mi- nisters van landbouw in maart jl. hebben besloten. (Uit: NRC). Vorig jaar is er wat betreft onderhoudskosten eigen woning een tijde lijke nieuwe regeling gekomen die a meer voordeel geeft, maar b minder voordeel dan men op het eerste gezicht denkt en c weer zo ingewikkeld is gemaakt dat men de regeling driemaal moet lezen wil de betekenis goed tot ons doordringen. Toch is het voor elke bezitter van een eigen woning belangrijk de regeling te kennen. De aftrekregeling voor groot onderhoud is ingegaan op 1 januari 1983 en loopt tot 31 december 1985 en heeft betrekking op de woning die men reeds 1 jaar in eigendom heeft en tevens reeds ten minste 1 jaar als hoofdverblijf ter beschikking staat. Wat is nu groot onderhoud? Hier wordt onder verstaan de on derhoudswerkzaamheden die bepa lend zijn voor het goed functioneren van de woning. Het gaat hierbij om reparaties wegens verzakkingen, het verhelpen van lekkages, het repare ren of vervangen van verrotte balken en dakspanten, dus werkzaamheden zonder uitvoering waarvan het voortbestaan van de woning in ge vaar zou worden gebracht. Ook ver vanging van electrische bedrading, riolering, verrotte raamkozijnen en deurstijlen, het herstellen van pla fonds en schoorstenen, dak- en ge velreparaties, het vervangen van een verouderde c.v.-installatie (alleen een nieuwe ketel zonder andere werkzaamheden is niet aftrekbaar). Als men ramen laat vervangen of re paraties aan het dak moet laten ver richten dan zijn ook de kosten van isolatie aftrekbaar als men tege lijkertijd laat isoleren. Isolatie alleen is echter niet aftrekbaar. Bij aftrekbare kosten van onderhoud zijn niet alleen de kosten van de re paratie zelf doch ook de daarbij be horende kosten van schilderwerk etc. aftrekbaar. Nu zijn niet de volledige kosten aftrekbaar. Aftrekbaar zijn de kosten die in het jaar betaald zijn en voor zover zij meer bedragen dan zowel ƒ2.000,— als 2 Vi maal het verhoogde huurwaardeforfait met een maximum van 20.000,— Deze grenzen gelden zowel voor 1983, 1984 en 1985 waardoor het belang rijk is afspraken te maken over de betaaltermijnen. Gespreide betaling over meer dan één jaar kan soms voordelig zijn. Enige voorbeelden moge dit duide lijk maken. Betreft: Woning vrije verkoopwaar de 150.00,— dan is de waarde in bewoonde staat 60% van ƒ150.000,- is ƒ90.000,-. Hierbij behoort een forfaitaire huurwaarde van 960.— Indien in het jaar 1984 de nota in zijn geheel wordt betaald is dus aftrek baar 20.000,— en als gespreid be taald wordt in 1984 en 1985 is totaal ƒ25.200,— aftrekbaar. Tot slot moeten de fakturen (die als bijlagen met het aangiftebiljet moe ten worden meegezonden) voldoen aan strikte eisen en wel: In 1984 betaald aan groot onderhoud AF: Niet aftrekbaar 2 V2 x 960,- Maximum aftrek Niet aftrekbaar In 1984 betaald aan groot onderhoud AF: Niet aftrekbaar 2 Vi x 960,- 2.400, Aftrekbaar in 1985 Vrijdag 15 juni 1984 30.000,- 2.400,- 27.600- 20.000,- 7.600,- 20.000,- 7.600,- 1. Dagtekening van defaktuur 2. Naam en adres van de ondernemer die de werkzaamheden heeft ver richt. 3. Naam en adres van de eigenaar voor wiens rekening de werkzaam heden zijn uitgevoerd. 4. Het tijdvak, waarin de werkzaam heden zijn verricht. 5. De woning waaraan de werk zaamheden zijn uitgevoerd. 6. Een specificatie van de werk zaamheden en gebruikte materialen met de daarbij behorende bedragen. U ziet de vereenvoudiging waarna gestreefd wordt is bepaald niet een voudig. A. Michaël. De Drentse boer ondervindt in de praktijk weinig hinder van de voor schriften in bestemmingsplannen over het bouwen en het ingrijpen in de cultuurtechnische produktieomstan- digheden. Van de in 1981 en 1982 af gehandelde aanvragen om een bouw vergunning werd minder dan 1% ge weigerd. In 30% van de gevallen werd de vergunning verleend op basis van een vrijstelling door B. en W., Aan- legvergunningen met het oog op ver anderingen in de cultuurtechnische situatie werden nauwelijks aange vraagd. Dit blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Economisch In stituut in 25 Drentse gemeenten. Er zijn door landbouwers maar en kele aanlegvergunningen aange vraagd met het oog op een aanpas sing van de cultuurtechnische pro ductieomstandigheden. Dit komt waarschijnlijk doordat ingrijpende veranderingen in de cultuurtechni sche produktieomstandhigheden moeilijk door de individuele boer tot stand kunnen worden gebracht. Ook de geringe bekendheid van boeren met het aanlegvergunningenstelsel kan een rol spelen. Eventuele voor schriften ten aanzien van het veran deren van de cultuurtechnische pro- duktieomstandigheden gelden door gaans maar voor een deel van de ge meente. Bovendien heeft de Kroon in een aantal gevallen de goedkeu ring aan bedoelde voorschriften ont houden. Het algemeen bestuur van de CVZ heeft in haar vergadering, gehouden op 5 juni 1984, uitvoe rig gesproken over een verder gaande samenwerking tussen de Zeeuwse Fruitveilingen. Una niem werd besloten aan dr. W.H. Kemmers, voorzitter van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland, en ir. W.L.A.G. Tacken, hoofdinge- nieur-direkteur voor de LAVO in Zeeland, te vragen om het CVZbestuur advies uit te brengen over de gewenste toekomstige CVZ- en Zeeuwse fruitveiling structuur. Zulks met inschakeling van de bedrijfs-economische af deling van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Het dagelijks bestuur van de CVZ had hiertoe een voorstel bij het bestuur ingediend dat direkt van alle kanten steun kreeg. ingezonden Hier volgt een reactie op het stukje: "Tuinbouwklanken" voor Walche ren, 1 juni jongsleden. De genoemde schrijver suggereert dat wij wat minder hoófdprodukten moeten gaan telen, en wat meer bij produkten voor de plaatselijke markt. Waaronder: ijssla, knolvenkel, enzo voorts. Ik wil hier echter een waarschuwing aan toevoegen voor collega-tuinders, dat er een beperkte markt is voor deze produkten, op onze veiling te Middelburg. Ik spreek uit eigen ervaring met zul ke produkten. Het loont dus niet de moeite om voor de plaatselijke afzet deze produkten te gaan telen. h. Kesteloo J.v.Beierenweg Vlissingen In de diskussie over het zout blijven of zoet worden van het Grevelingen- meer heeft de Kamer van Koophandel zich in het verslagjaar uitgesproken voor een zoute Grevelingen. In de brief aan Minister Smit-Kroes heeft de Kamer benadrukt dat de fi- nancieel-ekonomische baten van een zoute Grevelingen beduidend hoger zijn dan die van een zoet meer. Ook uit het oogpunt van werkgelegenheid verdient een zout meer de voorkeur. Vooral de visserijsektor en de re- kreatie zijn gebaat bij een zout Gre- velingenmeer. Deze keuze laat vol gens de Kamer onverlet dat gestreefd moet blijven worden naar een goede oplossing voor de zoetwaterproble- matiek van de landbouw op Schou- wen-Duiveland. Staatssekretaris Ploeg heeft met in gang van vrijdag een vervoersverbod voor varkens ingesteld voor het ge bied ten zuiden van de rijksweg Bre- da-Tilburg tot aan de Belgische grens. De varkenshouders hebben tot en met 22 juni de tijd-om hun 17.000 dieren van twee weken en ouder te enten tegen varkenspest. Het ver voerverbod geldt niet voor slacht- varkens van minimaal 85 kg die van buiten het gebied komen. Na 22 juni mogen slachtvarkens van meer dan 85 kg weer worden vervoerd. In bij zondere gevallen kan ontheffing worden verleend. (ANP) Eind juni zullen medewerkers van de gemeentelijke plantsoenendiensten en de Plantenziektenkundige Dienst weer de gezondheid van de Neder landse iepen gaan beoordelen. Door Iepeziekte aangetaste bomen zullen worden gekapt en verbrand. Op deze manier hoopt men de iepeziekte on der de duim te houden. Planten De rijksoverheid stimuleert herbe- planten na verwijdering van zieke bomen en struiken via de Regeling landsChapsverzorgingsbijdragen. Bij herplanten na Iepeziekte kan zelfs voor 80% gesubsidieerd worden. Aanmelding voor aanvraagformu lieren dient te geschieden bij de pro vinciale kantoren van Staatsbosbe heer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3