Europees Parlement Praktijk en theorie vanuit de Z.L.M. gezien ^Tj Overeenstemming over toepassing zuiveringsslib in de landbouw zuidelijke landbouw maatschappij 'bT Donderdag zijn wij naar de stemlokalen gegaan om een nieuw parlement voor Europa te kiezen. Tenminste, vin den wij, zo behoort het te zijn. Wie echter de afgelopen weken de commentaren heeft gevolgd over deze verkie zingen voor het Europese parlement zal zeker vraagte- kens gezet hebben bij het nut van deze verkiezingen. Men kan gemakkelijk in verwarring komen of deze verkiezin gen tot doel hebben richting te geven aan de verdere vorming van een verenigd Europa of beschouwd wordt als een graadmeter voor het beleid van onze eigen rege ring. De problemen rond de plaatsing van de kruisraket ten hebben daarbij een centrale plaats ingenomen tot en met een advertentiecampagne. Als uit de opkomst van de kiezer blijkt dat men weinig vertrouwen heeft in het functioneren van het Europese parlement is dat zeker te betreuren, maar erger is het dat mensen die politieke verantwoordelijkheid dragen natio naal politieke belangen laten prevaleren, wanneer Euro pese belangen op het spel staan. Dat is een trieste con clusie die wij de laatste weken hebben ervaren. Immers wil Europa nog enige rol spelen in de wereld is nauwe samenwerking politiek en sociaal economisch noodzake lijk. Deze samenwerking tussen de Europese lidstaten is vooral vanuit de Nederlandse situatie bekeken belangrijk. Nederland als klein land binnen de gemeenschap is als geen ander land afhankelijk van een goed functionerende Europese Gemeenschap. Dat geldt met name voor de Vrijdag 15 juni 1984 landbouw, maar ook andere sektoren hebben grote be langen bij een open markt binnen de Gemeenschap. Zo hebben onze havens veel belang bij een vrij handelsver keer in de gemeenschap. Wanneer u dit commentaar leest, weten wij hoe hoog het opkomstpercentage in Ne derland is geweest. En dan hopen wij dat de gekozen parlementariërs zich als Europeaan zullen gedragen en niet laten beïnvloeden door nationaal politieke bekrom penheid. Zo ervaren wij althans de laatste jaren het functioneren van ons eigen politieke stelsel. Te veel wordt de politiek beïnvloed door sterk uiteenlopende opvattingen van allerlei groeperingen in onze samenleving. Daardoor ge raken zakelijke argumenten te veel op de achtergrond. Als land- en tuinbouw ervaren wij dat in zeer sterke mate. Zo worden wij met allerlei problemen geconfronteerd, die van invloed zijn op onze bedrijfsvoering. Kritisch wordt er naar het functioneren van de land- en tuinbouw geke ken en daar tegenover hebben wij te maken met milieu problemen veroorzaakt door anderen. Het aantal rapporten wat geschreven wordt is ontelbaar en de dikte van deze rapporten neemt hand over hand toe. Daarbij komt dat deze rapporten dikwijls zeer moeilijk leesbaar zijn. Groeperingen weinig of niet gehinderd door kennis heb ben voldoende tijd problemen te zoeken, maar komen er niet toe naar praktische oplossingen te zoeken. Niemand zal willen ontkennen dat er problemen zijn in onze sa menleving. Met kritiek leveren bereik je weinig. Daar worden de problemen waar wij mee te maken hebben niet opgeloste In dat opzicht menen wij dat delandbouw het niet slecht doet. Boer en tuinder probeert binnen de I Tijdens de begin deze maand gehouden excursie van de ledenraad door West Zeeuws Vlaanderenwerd ook een bezoek gebracht aan de landbouw praktijkschool in Schoondijke. In een van de leshallen bekeken deze praktiserende boeren met een kritisch oog de werktuigen die voor theorie- en praktijkles worden gebruikt. De ledenraad kreeg ook te horen dat er op de school in veel te geringe mate kan worden beantwoord aan de behoefte tot bijscholing die zich in de praktijk manifesteert. De voorwaarden waaraan vloeibaar zuiveringsslib moet voldaan om als meststof naar de landbouw afgezet te mogen worden, zijn per juli a.s. verzwaard. Daartoe heeft het bestuur van de Unie van Waterschappen in overeen stemming met de Ministeries van Landbouw en Visserij, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordeningen Milieubeheer en Verkeer en Waterstaat besloten. Zware metalen Voor de verwerking van zuiveringsslib kan de verzwaring aanzienlijke consequenties met zich brengen. Er zal op korte termijn meer slib op andere wijze verwerkt moeten worden. Afhankelijk van de omstandigheden zal dat aan merkelijke gevolgen hebben voor de hoogte van de veron treinigingsheffing voor burger en industrie. De nieuwe normen bestaan uit een verlaging van toege laten gehaltes van zware metalen die in zuiveringsslib kunnen voorkomen. De gehaltes voor de elementen kwik en cadmium bijvoorbeeld zijn gehalveerd. Het aandeel van het zuiveringsslib in de bodembelasting, dat verge leken met andere meststoffen (gier en kunstmest) van beperkte omvang is, zal door de verzwaring van de richtlijn nog verder worden teruggebracht. De voor waarden die de richtlijn stelde, waren al de strengste in Europa. Restprodukt Zuiveringsslib is een restprodukt van het zuiveringspro ces in rioolwater-zuiveringsinrichtingen. In vloeibare vorm is het een goede meststof, mits bepaalde gehaltes aan verontreinigde stoffen niet worden overschreden. In 1980 heeft het bestuur van de Unie van Waterschappen in overeenstemming met de Ministeries van Landbouw en Visserij, Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en Verkeer en Waterstaat op vrijwillige basis een richtlijn vastgesteld met de voorwaarden waar aan voldaan moet worden om vloeibaar zuiveringsslib voor gebruik als meststof in de landbouw te mogen af zetten. Deze richtlijn wordt sinds l april 1981 door de waterkwaliteitbeherende waterschappen, provincies en de gemeente Amsterdam toegepast. Uit dergelijke zuiveringsinstallaties resteert een produkt dat mits van goede kwaliteit - en de bepaling daarvan staat ter diskussie - goed bruikbaar is voor het 'agrarisch bedrijf Zie ook elders in dit nummer waar door het konsulent- schap uitvoerig op de eventuele gebruiksmogelijkheden van zuiveringslib wordt ingegaan. m m VRIJDAG 15 JUNI 1984 tuinbouwblad mogelijkheden van het technisch kunnen en de econo mische ruimte zoveel als mogelijk bij te sturen. Onder wijs, onderzoek en voorlichting ondersteunen de indivi duele ondernemers daarbij. Daarom is het ook voor de toekomst belangrijk dat onderwijs, onderzoek en voor lichting praktisch gericht blijft. Dat niet te veel tijd ver spild wordt met het schrijven van dikke rapporten, die door anderen bestudeerd moeten worden en becom mentarieerd om daarna in de bekende lade te verdwijnen. Belangrijk is dat er in de Gemeenschap afspraken ge maakt worden over een vrij handelsverkeer maar ook over het terugdringen van milieuproblemen, zoals de lucht verontreiniging (zure regen) en de kwaliteit van het Rijn water. En dan zijn wij weer terug bij het begin, willen wij een leefbaar Europa behouden is een krachtig Europese Ge meenschap van levensbelang. Doeleman m.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1