VOOR ml VROUW p.j. zuid geluid Kommunikatie met doven en slechthorenden isÜ Kwaliteit is (g)een kunst Kommuniceer niet over ons, maar met ons redaktie Henk tegels Agrarisch jongerenwerk 1984/'85 GEVRAAGD: Zet boter af aan de werklozen onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Onderzoeken tonen aan, dat de kommunikatie tussen horenden en niet- of slechthorenden vaak onbevredigend verloopt. Onwennigheid, onna denkendheid, en onverschilligheid zijn de meest voorkomende oorza ken van deze slechte kommunikatie. Wat is een goede kommunikatie? Bij een goede kommunikatie komen de aspekten kontakt leggen, in formatie geven en informatie ontvangen aan de orde. In de meeste gevallen zal een gesprek tussen een horende en een auditief gehandikapte moeizamer verlopen dan een gesprek tussen twee horen den. Deze moeilijkheden kunnen zich zowel bij het mededelen als het ontvangen van informatie voordoen. Er dient dus tijd en zorg besteed te worden aan het uitwisselen van in formatie. Dat zal vooral neerkomen op een juiste houding en mentaliteit; res- pekt voor de slechthorende mede mens. Konkreet komt dat tot uiting in het volgende: - Betrek de gehoorgestoorde zoveel mogelijk bij de situatie. Laat hem niet gissen naar wat gezegd wordt. Neem de moeite het te vertellen, ook al kost het ekstra tijd. Bespreek de gebeurtenissen van de dag, zodat hij /zij zich betrok ken voelt bij wat er gebeurt. - Gun de auditief gehandikapte de tijd om in zijn tempo te reageren op de informatie die hem gege ven wordt. Schemeren? Een ramp voor de slechthorende! Het is van groot belang dat de ver trekken, waarin slechthorenden zich bevinden, goed verlicht zijn. Bij schemering of slechte verlichting kunnen slechthorenden de woorden niet meer van je gezicht af lezen. Het is van belang dat de slechtho rende niet tegen het buiten- of kunstlicht in kijkt. Het licht moet a.h.w. op het gezicht van de spreker vallen. Overdag betekent het dat de slechthorende met zijn rug naar het raam toezit. Bij kunstlicht is het van belang dat het lichtpunt zich bevindt tussen de slechthorende en degene met wie hij/zij praat. De slechthorende wil ook meepraten. Probeer in een gezelschap een situa tie te scheppen waarbij de slechtho rende ook mee kan luisteren, praten en lachen. Dit kan betekenen, dat het gesprek wat trager verloopt dan normaal. Vaak voelen zij zich eenzaam in ge zelschap omdat ze het gesprek niet kunnen bijbenen. Een tip is mis schien van belang! Noem aan het begin van het gesprek het onderwerp waarover wordt ge praat. De kombinatie van het weten over welk onderwerp wordt gepraat, het liplezen, het horen van de klan ken en het zien van de mimiek geeft de gehoorgestoorde meer kans de woorden te "horen". Waar moeten goed- en slechthoren den in de omgang met elkaar, reke ning mee houden? De Nederlandse vereniging van slechthorenden heeft hiervoor een aantal omgangstips uitgewerkt. Laat je gezicht zien! Praat zowel in een persoonlijk ge sprek als in een groep naar de ge hoorgestoorde toe. Laatje gezicht heel duidelijk zien. De slechthorende kan dan kijken naar de bewegingen die je lippen maken. Ook het kijken naar de mi miek kan een belangrijk hulpmiddel zijn. In een groep betekent het dat de slechthorende centraal zit en liefst tegenover degene die naar verwach ting het meest aan het woord zal zijn. Rustig praten. Het is belangrijk om in een rustig tempo, iets langzamer dan normaal, te spreken. Artikuleer; vorm letters en woorden duidelijk met je lippen. Praat niet binnensmonds of in het voorbijgaan. Houd geen sigaret in de mond. Grote snorren zijn voor slechthorenden een ramp. Ze kun nen de lippen daardoor niet of nau welijks zien bewegen. Herhaal in andere bewoordingen. Schreeuwen tegen een slechthorende is niet nodig. Het werkt geluidsmis- vormend, zeker voor hoortoesteldra- gers, Als men je niet verstaan heeft, pro beer dan de zin te herhalen in andere bewoordingen met duidelijk andere klanken. Sommige woorden kunnen qua klank erg op elkaar lijken. Muzikaal behang In de loop der jaren is het gewoonte geworden dat in allerlei ruimten de radio "zacht" aanstaat. Voor slecht horenden is dit een ramp, want de achtergrond muziek maakt het horen moeilijker. Eigenlijk is het een treurige zaak dat in relatief veel bejaarden- en ver pleegtehuizen, waar goed- en slecht horenden samenwonen, het perso neel de hele dag "Hilversum 3" laat schallen. 1 '-V Niet opschrijven Schrijf hetgeen je tegen een gehoor gestoorde wilt zeggen, niet op. Kommunikatie via een stuk papier duurt langer en is kaal. Een uitzon dering kun je maken voor namen en adressen, zeker als ze nieuw zijn. De kans op misverstanden en onduide lijkheden is anders erg groot. Schrikeffekt De laatste tip, die ik goedhorenden wil geven, is dat je de dove/slecht horende nooit ongemerkt van achteren moet benaderen, omdat hij of zij dan erg kan schrikken. Hoe kunnen slechthorende omgaan met goedhorenden? Het is belangrijk dat er met do ven/slechthorenden gepraat wordt (in gespreksgroepen) over de pro blematiek van slechthorend zijn. Dit geldt zeker voor mensen die op latere leeftijd langzaam slechter zijn gaan horen. Juist voor hen is het belang rijk dat ze leren omgaan met hun handikap. Vertel het de ander Een slechthorende doet er goed aan om bij een nieuwe ontmoeting direkt te vertellen dat hij/zij doof of slecht horend is. Tevens kan hij dan aan geven hoe men hem het beste kan benaderen. Gehoorgestoorde mensen, hebben, zeker in het begin last van een min- derwaardigheidskomplex of willen anderen niet lastig vallen en doen net alsof ze het gehoord hebben. Korte tips die slechthorenden in de omgang met goedhorenden kunnen gebruiken. - Spreek langzaam en duidelijk; hopelijk doen anderen dat dan ook tegen jouw. - Kontroleer regelmatig de kwali teit van de batterij in het hoor- toestel. - Zorg er steeds voor aan de goede kant van de spreker te zitten. Bij doofheid aan een oor betekent dit met het goede oor naar de spre ker. - Ga zo zitten dat je niet tegen het licht hoeft te kijken. - Doe niet alsof je iemand hebt verstaan terwijl dit niet het geval is. Tenslotte: Maak ons gehoorgestoorden niet tot objekt van wetenschappelijk onder zoek. Luister naar ons. Geef ons de kans te vertellen, wat wij er van vin den. Kommuniceer niet over onze hoofden heen, maar met ons! Gedeelten van een artikel uit het maandblad "Aktiviteitensektor". Volledig gepubliceerd in het mede delingenblad van het bejaardenhuis "Vremdieke" te Hoek. In het kader van het projekt "Werk op het platteland", vraagt het Algemeen Plattelands Jongeren Werk (APJW) jongeren die op het platteland te maken hebben met arbeidstijdverkorting (ATV) en hun medewerking willen verlenen aan interviews. Daarbij denken we aan jongens en meisjes die ervaringen hebben met het verkorten van de arbeidstijd, maar ook aan jongeren die: - ATV willen, maar niet krijgen - Geen ATV willen, maar het wel krijgen - Tegen ATV zijn, als het zou gebeuren - Vóór ATV zijn, als het zou gebeuren Je kunt kontakt opnemen met: Èrna Gerrits of Wouter van Ginkel, telefoon: 030 - 730830 of schrijven naar Postbus 816, 3500 AV Utrecht. Kwaliteitsprodukten produceren is een kunst. Agrarische gezinnen pro duceren op hun bedrijven melk, graan, aardappelen, vlees, fruit, eie ren, groenten enz. Voortdurend wordt geprobeerd de kwaliteit te verbeteren. Konsumenten en verwerkende indus trie stellen hogere eisen. En we voe len het vaak meteen in onze porte monnee als we een produkt van iets mindere kwaliteit produceren. Hoe kunnen we de kwaliteit van onze pro- dukten verbeteren zodanig dat onze portemonnee er wel bijvaart? Zijn de op stapel staande "kwaliteitseisen" voor suikerbieten en fabrieksaard appelen in het belang van de produ centen of van de industrie. In de toekomst kwaliteitsprodukten blijven produceren is een kunst. Verontreinigingen die via de grond, lucht en water op of in onze produk- ten komen, hebben invloed op de kwaliteit. Tarwe van "besmet" ver klaarde percelen mag niet meer voor baktarwe worden gebruikt. Wat moeten we ondernemen om deze verontreinigingen door vuilnisbel ten, fabriekspijpen produceren op schone grond, met zuiver water en met "frisse"lucht. Kwaliteit... na tuurlijk! Geldt dat ook voor onszelf? Gaan we Zelf zorgvuldig om met dierengeneesmiddelen, gewasbe schermingsmiddelen en andere, hulpmiddelen zodat residuen op of in het produkt worden beperkt? Vrijdag 15 juni 1984 Kwaliteit is geen kunst. En kufist is niet natuurlijk. Wat gebeurt er in de verwerkende industrie met onze produkten? Onze natuurprodukten worden verdund en weer op smaak en kleur gebracht met smaak- en kleurstoffen. Zo weinig mogelijk ap pels in appelsap en weinig vruchten in jam. En als het effe kan vervangt de industrie onze produkten: echte boter door margarine, koffiemelk door witmakers, kaas en vlees door kunstkaas en kunstvlees. Wat is er aan de hand in de levensmiddelen industrie? Onze koöperaties gaan vreemd door witmakers op de markt te brengen. Nieuwe wetgeving bepaalt dat ham geen ham meer is, maar 20% uit kip- pe-afval mag bestaan. Kwaliteit is (g)een kunst. Dat is het thema 1984-'85 van het agrarisch jongerenwerk. In september ver schijnt hierover een ROTONDE. Een diaserie wordt gemaakt voor gebruik in AJK's. Rotonde Over het jaarthema "kwaliteit is (g)een kunst" verschijnt op 21 sep tember een Rotonde. Er verschijnen deze herfst ook Rotondes over soli dariteit en een nummer over auto matisering. Solidariteit Beschouwen we elkaar als konkur- renten of als .kollèga's? Ieder voor zich en God voor ons allen of solidair met de ander? Gerechtigheid alleen op zondag? Solidariteit tussen agra riërs onderling, in het agrarisch jon gerenwerk, tussen agrariërs hier en in de derde wereld. Solidariteit^ als het gaat over kwantumkortingen en -toeslagen, bij het verdelen van kwota, bij de import van graanver- vangers. Het recht van de sterkste of solidariteit met hen die in een moei lijke positie verkeren? Deze Rotonde verschijnt op 2 november. Meet- en regelapparatuur en een komputer op het bedrijf: Wat kun je eraan hebben? Is voor jouw bedrijf 'n komputer een handig hulpmiddel, wat kost het en wat levert het op? Automatiseren als middel om ar beidsweken te verkorten, de sociale en ekonomische toestand van men sen te verbeteren, om de produktie- kosten te verlagen en om de kwa liteit te verbeteren? Of automatise ring als een nieuwe impuls aan schaalvergroting, als een ontwikke ling die slechts is weggelegd voor de koplopers en grote gevolgen heeft voor de struktuur van de Neder landse land- en tuinbouw? Rotonde over automatisering verschijnt op 14 december. Rotonde kan worden ge bruikt als hulpmiddel op bijeen komsten van AJK's. Henk Weinans PJZ-agenda 15 juni: Afd. Oost Zeeuws-Vlaande- ren houdt vanwege haar 20-jarig be staan een schuurfeest bij de fam. H. Dieleman, Eendragtpolder 6 te Zaamslag (bij de Griete). Dit feest is voor leden, oud-bestuursleden, gast gezinnen van de Zwitsers en andere begunstigers. Aanvang: 20.30 uur. Kosten: leden 3,50 p.p., overigen ƒ5,00 p.p. 29 juni: Afd. Walcheren organiseert een schuurfeest. Plaats: Binnendijk 5 te Nieuw en St. Joosland. Aanvang: 21.00 uur. Entree: leden ƒ3,50, niet- leden 5,00 p.p. 30 juni: Landelijke Sportdag te Hengelo (Gld). 1 juli: Afd. Zevenbergen doet mee aan polsstok-spring wedstrijden. Opgave voor 15 juni bij Gerda. 7 juli: Afd. Tholen'St. Philipsland organiseert haar jaarlijkse schuur feest. 14 juli: Afd. Schouwen-Duiveland organiseert een schuurfeest bij de Fam. Binck, Zuid Hogeweg 1 te Ou- werkerk. Aanvang: 21.00 uur. En tree: 4,00 voor leden en 6,00 voor niet-leden. Het Europees Ekonomisch en So ciaal Komité van de Europese Ge meenschap heeft tijdens zijn laatste vergadering in Brussel een suggestie naar de Europese Kommissie ge stuurd die volgens het ESC twee be langen tegelijk dient: de Europese werklozen tegemoetkomen en de Europese "boterberg afbreken". Het Komité wil dat de bijna 12 miljoen werklozen in de tien EG-landen bo ter kunnen kopen tegen een aan zienlijk verminderde prijs. Sinds 1980 is de Europese "boter- herg" bijna vijf maal zo groot ge worden. De voorraden benaderen op het ogenblik het miljoen ton. Aan opslagkosten vergt dat jaarlijks ruim twee miljard gulden. In vergelijking daarmee zijn de administratieve kosten die verbonden zijn aan het verschaffen van goedkope boter aan werklozen gering, aldus het Komité. Het ESC geeft erop gewezen dat eerdere "boterakties" geen sukses geworden zijn. De konsumenten na men wel gretig de goedkope "kerst- boter" af als die ter beschikking kwam maar het totale boterverbruik in de Gemeenschap nam daardoor niet toe. Boter verkopen naar het Oostblok, met name naar de Sovjet- Unie slaagden wel eens, maar strandden toch meestal op politieke weerstand van bijvoorbeeld het Ver enigd Koninkrijk. Het Ekonomische Sociaal Komité vindt daarom het verkopen van goedkope boter aan de Europese werklozen de oplossing. T rekkerbehendigheidswedstrijd De afdeling Aagtekerke van de Z.L.M. organiseert op woensdag 11 juli een trekkerbehendigheidswed- strijd. Willen de deelnemers zich zo spoe dig mogelijk op geven bij de sekre- taris A. Maljaars tel. 01188 - 1494. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15