Distriktsbureauhouders: "Alle veehouders krijgen zo snel mogelijk bericht" Centrale Rundveefokdag 4 juli op Flevohof Melkunie stimuleert boeren tot hogere produktie in najaar. Groei melkveestapel loopt terug Ploeg vraagt Voedingsraad advies over alternatieve voeding De PTT in het Twentse Rijssen kreeg de afgelopen week een aantal bijzondere telefoontjes te verwerken. Of er soms een storing was bij een bepaald nummer in Rijssen? Want, zo klaagde men, dat nummer is voortdurend in gesprek. Dat laatste klopte als een bus. Het ging na melijk om het telefoonnummer van de Distrikts Bureauhouder in Rijs sen. Hij is de laatste weken overspoeld met vragen over de superheffing op melk. Niet alleen bij hem, maar bij al zijn kollega's in het hele land heeft de telefoon roodgloeiend gestaan. En ook nu nog wordt er om de haverklap gebeld. Bij alle telefoontjes, die de dis tricts bureauhouders de afgelo pen dagen rond de superheffing hebben binnen gekregen, komt er een wat bijzonder knelpunt naar voren. Het gaat om de veehou ders, die van het produktschap voor zuivel een briefje hebben ontvangen, dat ze géén melk quotum hebben. "Er zijn boeren, die daar verder niet op reageren. Dat is onverstandig. Ze moeten wel wat van zich laten horen, an ders betekent het, dat ze in het najaar over al hun afgeleverde melk een superheffing van 56 cent moeten betalen", legt dis trikts bureauhouder D. Post uit Zwartsluis uit. Voor die reakties moet men bij de dbh's zijn. Om heel uiteenlopende redenen, kan men van het produktschap bericht hebben ontvangen, dat er geen melkquotum is. Als bij voorbeeld het afgelopen jaar hel bedrijf van vader op zoon is overgedragen, vertaalt de com puter dat als "het bedrijf is, tus sentijds gestopt - melkquotum geen toewijzing". Hetzelfde ge beurt als men van een melkbus nummer op een koeltanknummer is overgestapt. En zo zijn er nog tal van voorbeelden. In al die ge vallen is het volgens de heer Post noodzakelijk om even kontakt op te nemen met de distriktsbureau- houder. Overigens heeft hij de indruk, dat de meeste veehouders goed weten hoe de regeling rond de super heffing in elkaar zit. De voor lichting en de informatiebrief van de overheid zijn wat dat betreft volgens hem wel duidelijk ge weest. "Er zijn nauwelijks vee houders, die zo maar een aan vraag indienen voor een uitzon dering. Nee, lukraak indienen is er praktisch niet bij", vertelt de heer Post. Daar kijken de distrikts bureauhouders ook wel wat naar. Alle formulieren worden name lijk als ze ingeleverd worden even kritisch bekeken. Vooral wordt nagezien of alle benodigde stuk ken erbij zitten. De boer ontvangt vervolgens een papiertje, waaruit blijkt, dat de aanvraag in ieder geval volledig is ingediend. "Of men ook echt voor een uitzonde ring'in aanmerking komt, is vers twee. Dat zal pas later blijken", voegt de heer Post er aan toe. Het hoofd van de afdeling Landbouwmaatregelen in Overijssel de heer H.J. Huizing buigt zich samen met distriktsbureauhouder D. Post (r.) over de aan vraagformulieren. Stuk voor stuk gaat het om veehou ders, die in aanmerking willen ko men voor een uitzondering op de superheffing. Voor aanvraagformu lieren en informatie kan men bij de bureauhouder terecht, zo hebben de veehouders te horen gekregen. Nou, die DBH's hebben het geweten. Of liever gezegd, ze zitten nog midden in de drukte, want tot en met 29 juni kan men bij hen de uitzonderings formulieren voor de superheffing inleveren. 1 augustus De bedoeling is, dat die formulieren zo snel mogelijk worden verwerkt. "Alles is erop gericht, dat de boeren vóór 1 augustus bericht krijgen", zegt de heer Huizing. Die datum geldt alleen voor Overijssel. Andere pro vincies kunnen eerder of later zijn. Bovendien gaat het alleen om de aanvraagformulieren voor "inves teerders" en "niet-groeiers". Dege nen, die een beroep doen op de zo genaamde calamiteitenregeling wor den door het ministerie van land bouw in Den Haag behandeld. Er is geen* zicht op, wanneer die aanvra gen worden afgewerkt. Hoe dan ook er komt een hele klus werk op de kantoren van de dbh's af. Eerst in de vorm van het verstrekken van de aanvraagformulieren en het geven van informatie. Daarna vol gen dus nog enkele weken druk werk met het behandelen en afwerken van de aanvragen. "Zodra we daar tijd voor hebben, pakken we ze aan. We willen zo vlot mogelijk uitsluitsel kunnen geven", verklaart de heer Post. "Inderdaad", vult de heer Hui zing aan. "Veel boeren weten op dit moment niet, waar ze aan toe zijn. Die onzekerheid, die spanning moet zo snel mogelijk weggenomen wor den. Daar zullen we alles aan moeten doen". Voor de heer Post zelf bete kent dit, dat hij niet zoals in andere ■■■■Ml i jaren tijdens de bouwvak met va kantie gaat. "Dat moet dan maar la ter", zegt hij nuchter. Tijdens het vraaggesprek rinkelt voortdurend de telefoon. Ook ko men de eerste boeren binnen, die in formatie en een formulier willen hebben. "Zo gaat het de hele dag door", vertelt de heer Post. De toe loop is wel wat afhankelijk van het weer. Bij regen staat de telefoon roodgloeiend en is er volop bezoek. Tussen de 100 en 150 telefoontjes per dag op een kantoor van een dis triktsbureauhouder is geen uitzon dering. Die drukte is vooral op gang geko men, nadat rond het weekeinde van 1 juni de briefjes in de bus zijn ge rold, waarop stond hoeveel melk men van 8 april 1984 tot 7 april 1985 mag afleveren. Dat was voor de melkveehouders het sein om massaal aanvraagformulieren en informatie aan te vragen. De distriksbureau- houders, maar ook de sociaal eko- nomische voorlichters en de be drijfsvoorlichters hebben er de han den aan vol. Bij al de telefoontjes valt het de heer Post op, dat de boeren vrij rustig blijven. "Nee, echt boze telefoontjes zitten er niet bij. Men vraagt zakelijk naar het formulier of naar informa tie. Ach natuurlijk, sommige mensen zijn teleurgesteld door deze hele re geling rond de superheffing, maar ze weten, dat het om een Brussels be sluit gaat, waar wij weinig aan kun nen doen", signaleert de distriktsbu reauhouder. Aan de andere kant heeft de heer Huizing de indruk, dat de maatregel wel geaccepteerd is. "Men is ervan overtuigd, dat er iets moest gebeuren. Men ziet wel in, dat produktie beperking nodig is". Hans Siemes De samengestelde groep uit de IJsselmeerpolders die op de gezamenlijke lande lijke keuring van FRS en NRS tijdens Landbouw '82 kampioen werd. Woensdag 4 juli a.s. vindt op Flevo hof de Centrale Rundveefokdag plaats. De organisatie is in handen van de fokdagkommissie die in op dracht handelt van de besturen van de Koöperatieve Vereniging tot Veeverbetering "Flevoland" en de Koöperatieve Vereniging Veehou derij belangen "Noordoostpolder". In totaal zijn er 352 dieren opgege ven. Alle behorend tot het zwart bonte ras. De aanvang van deze fokdag is 9.00 uur en de toegang is gratis. Er mag op een landelijke belangstel ling gerekend worden, omdat de produktiedieren uit de IJsselmeer- polders tot de beste van Nederland behoren. Dat werd onder meer be wezen op de gezamenlijke keuring van FRS en NRS tijdens Landbouw '82, toen de groep uit de IJssêlmeer- polders kampioen werd. Ondanks de problemen ten aanzien Om de twintig fabrieken van de melkunie ook in de herfst- en winter maanden volledig draaiend te kunnen houden, biedt dit zuivelconcern zijn melk aanleverende veehouders vanaf september een bonus van 20 cent per liter. Directielid drs. W. Krol heeft dit donderdag gezegd. De melkunie-directeur verklaart dat de fabrieken in het westen van het land de laatste jaren eigenlijk onvol doende melk kregen aangevoerd om aan de vraag van de consument te kunnen voldoen. Door invoering van de 'superheffing' dreigt dat tekort in de koude maanden van het jaar zo danig op te lopen dat de 2.200 pro- duktiemedewerkers van de melkunie in die periode een deel van hun werkweek niet zullen kunnen vol maken. Krol verklaart met nadruk dat het niet de bedoeling van de melkunie is om de boeren aan te sporen tot 'burgerlijke ongehoor zaamheid' door hen meer te laten produceren dan de Euroepse ge meenschap toestaat. De Nederlandse melkveehouders mogen dit jaar niet meer produceren dan de hoeveelheid van vorig jaar minus 8,7 procent. Produceren zij toch meer dan moe ten ze per extra liter een boete (su perheffing) van 75 procent van de melkprijs betalen. De melkunie wil met haar premie van 21 cent berei ken dat de boeren hun produktie zo danig veranderen dat ze in de herfst- en wintermaanden meer en in de zo mer minder aanleveren dan tot nu toe gebruikelijk is. De produktie moet dan zo worden geregeld dat het totaal de limiet van de EG niet over schrijft, aldus Krol. van de superheffing is er toch een grote deelname. De 41 inzenders hebben in totaal met 352 dieren in geschreven, waarvan 117 uit de Noordoostpolder en 235 uit Flevo land. K.I. stier Elycheik Deze stier was afkomstig van Vee houderij belangen NOP, afdeling K.I., en is momenteel eigendom van K.I. Overijssel. De eerste dochters van deze stier zijn aan de melk en de verwachtingen zijn nogal hoog ge spannen. Er zijn meerdere veehou ders, die deze stier op grond van de resultaten, weer willen gaan gebrui ken. Ook over het exterieur zijn de veehouders in de N.O.P. en Flevo land goed tevreden. Deze wordt on dersteund door de eerste exterieur index: 55% betrouwbaarheid, ont wikkeling 111 type 111 uier 115 benen 109+algemeen voor komen 116 totaal 112 Overzicht gemiddelde produktie N.O.P. en Flevoland in vergelijking met de rest van Nederland in 1983. aant. lft. kg. melk vet eiwit dgn. kg melk vet en p. dag eiw.gr. N.O.P. 13064 4.03 5908 4.23 3.36. 307 19.30 1463 Flevoland 15453 4.02 6305 4.22 3.38 311 20.26 1539 Nederland 1677987 4.03 5625 4.12 3.38 311 18.06 1356 Het aantal melk- en kalfkoeien, inkl. droogstaande drachtige koeien, be droeg begin april jl. 2.543.000 stuks tegen 2.521.000 stuks in 1983 0,9%). In januari 1984 was nog sprake van een toeneming met 2,5% ten op zichte van januari 1983. Dit betekent dat de groei van de melkveestapel aan het afnemen is. De totale rund°eesta- pel telde op 2 april jl. 5.553.000 die ren; dit is 191.000 stuks meer dan op 1 april 1983 3,6%). Een en ander blijkt uit een steek- proefonderzoek van het Centraal Buro voor de Statistiek. Evenals bij de melkveestapel was er bij de kategorie "Ander rundvee be stemd voor de fokkerij" slechts spra ke van een kleine uitbreiding; het aantal nam toe met 10.000 stuks tot 1.425.000 dieren 0,7%). Het aan tal stuks gedekt jongvee nam met 25.000 stuks toe en kwam uit op 571.000 4,6%). Door de toeneming van zowel het aantal mestkalveren 15%) als de kategorie "ander jongvee voor de mesterij" 16%) omvatte de totale mestveestapel 1.014.000 dieren tegen vorig jaar 880.000 stuks 15%). Staatssekretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft mede namens zijn ambtgenoot van welzijn, volksge zondheid en kuituur, de Voedings raad gevraagd hem binnen een jaar een advies uit te brengen over alter natieve voeding. De laatste jaren is het assortiment voedingsmiddelen ook uitgebreid met alternatief voortgebrachte pro- dukten en reformartikelen, welke aanvankelijk in een betrekkelijk be perkte kring werden gekonsumeerd, maar die - zeker voor wat reform- produkten betreft - steeds meer afzet vinden. In samenhang hiermee is er een toe genomen belangstelling van boeren en tuinders voor het hanteren van alternatieve werkwijzen. Voorts zijn er verschuivingen te konstateren in de sfeer van verwerking, distributie- en verkoopkanalen, waarin de alter natieve en de reformsektor duidelijk herkenbaar zijn geworden. Vrijdag 15 juni 1984 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13