Superheffing maakt overgang van bus naar tank nog moeilijker KNLC boog zich over problemen in melkveehouderij en tuinbouw Fruit weg Oneerlijk Verandering Voor het ruilverkavelingsgebied Avezaath-Ophemert (Midden Betuwe) komt de superheffing eigenlijk vijf jaar te vroeg. Zo'n dertig jaar geleden lag het gebied qua ontwikkeling nog voor op de Tielerwaard-west doordat Ave zaath-Ophemert betere gronden had. De Tielerwaard werd verka veld, Avezaath-Ophemert is nu aan de beurt. Het genoemde ruil verkavelingsgebied kenmerkt zich door versnippering van de gronden waardoor ontwikkelin gen als de invoering van de melk tank duidelik vertraagd plaats vinden. Vele boeren leveren hun melk nog in bussen af. De ruil verkaveling zou de mogelijkheid hebben gegeven tot bedrijfsver- betering en invoering van detank, ware het niet dat de komst van de superheffing danig roet in het eten gooit. Sommige verplaatsin gen zijn tot nader order opge schort. Feit is dat met ingang van november 1986 de melk in tanks moet worden afgeleverd. Zonder de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal koeien over te gaan, betekent deze wijziging voor vele boeren een aanmerke lijke verslechtering van het ren dement. Er is nu eenmaal een bepaald minimum aantal koeien nodig voor een tank rendabel te maken is. De heer Scheurwater uit Opijnen (43 jaar) is een van de agrariërs die zijn plannen doorkruist ziet door de komst van de superhef fing. Scheurwater heer 12.5 ha grond waarop .18 tot 19 stuks melkvee en daarnaast 1.5 ha fruit Sedert de vader van Scheurwater twee jaar geleden ziek werd en zijn werkzaamheden neer moest leggen denkt Scheurwater erover het fruit aan de kant te doen en wat meer (totaal 25 stuks) koeien aan te schaffen, waardoor de aanschaf van de onvermijdelijke melktank rendabel zou kunnen worden gemaakt. Niet alleen de dan de werkelijke superheffing. Tot verleden jaar was zijn post omzet en aanwas een duidelijke bijdrage aan het positieve be drijfsresultaat. Sedert de super heffing is de prijs van een vaars- kalf zo'n 600 tot 700 gulden ge daald, hetgeen neerkomt op een daling van de bedrijfsinkomsten met zo'n 6000 gulden per jaar. Voor de niet-groeiers regeling komt hij niet in aanmerking Wel ontvangt Scheurwater een bij drage in het kader van de regeling kleine melkveehouders. Scheurwater houdt er een ietwat tweeslachtige mening op na wan neer het gaat om de superheffing. Scheurwater wilde stoppen met fruitteelt; dat superhejjing maakt dit nu onmogelijk. 3% gegroeid is, (bij een klein aantal koeien al snel het geval) komt hij niet in aanmerking voor een niet-groëiers regeling. De huidige bedrijfsomvang is net voldoende voor een belegde bo terham, zij het dat deze met zeer veel arbeid verdiend moet wor den. In een gewijzigde bedrijfs- opzet zou, uitgaande van het willen verdienen van een boter ham met hetzelfde beleg, bedui dend minder arbeid nodig zijn. Hoewel Scheurwater nog niet volledig voor ogen heeft op welke wijze hij met de superheffing door zal boeren weet hij wel zeker dat volledig overschakelen op fruit teelt danwel akkerbouw er, van wege de hoge investeringen, niet inzit. In het neerzetten van een schuur varkens of kippen ziet hij geen heil. "Boeren moet leuk blijven, en intensieve veehouderij trekt mij van geen kanten". Scheurwater heeft een quotum van 80.000 liter toegewezen ge kregen. Uitbreiding is er niet bij, de melktank zal eind 1986 ge plaatst moeten worden. Proble men genoeg. Op dit moment kost de daling van de prijs van het handelsvee Scheurwater meer Enerzijds zegt hij het onterecht te vinden dat ook kleinere bedrijven (tot 100.000 liter) superheffing- plichtig zijn. De melkplassen, boter- en poederbergen zijn zijns inziens niet van deze bedrijfsjes afkomstig. Anderzijds acht hij het evenzo oneerlijk de grote bedrij- vendie dankzij stimuleringsmaat regelen van de overheid zoals de WIR, zo groot zijn gegroeid, nu te pakken. Omdat hij er wel van overtuigd is dat de Europese melkveehouderij meer marktge richt dient te opereren zou een verhoging van de medeverant woordelijkheidsheffing voor hem acceptabel geweest zijn. Voor de superheffing heeft hij, net als de meeste van zijn collega's, geen goed woord over: "De boer is zijn vrijheid kwijt. De zeggen schap op het eigen bedrijf, toch één van de mooie kanten van dit vak, is volstrekt weg. We zitten in dwangbuizen. Die hele superhef- j fing zal een enorme weerslag heb- j ben op de kwaliteit van de Neder landse veehouderij. Immers, als I een goede koe nu ziek wordt is het slimmer om ze weg te doen, dan haar met veel moeite weer op de been te .werken. Animo heeft plaatsgemaakt voor gelatenheid en dat is niet best". melktank, ook het feit dat de huidige bedrijfsopzet voor hem continu racen tegen de klok bete kent deden Scheurwater deze plannen ontwikkelen. Gemid deld genomen lukt het net om de fruitopstanden voldoende te ver zorgen, het gras binnen te halen en de koeien van hun melk af te helpen. Ten tijde van de fruitpluk wordt het moeilijker. Scheurwa ter doet alles het liefst zo veel mogelijk zelf. Vreemde arbeids krachten drukken het totale re sultaat teveel. Toch ontkomt hij er niet' aan gedurende een paar weken een vreemde arbeids kracht aan te trekken. Voor het overige plukt en sorteert hij al leen waardoor de werkdagen tij dens de pluk voor hem gedurende zes weken van half zes 's morgens tot tien uur 's avonds duren. Scheurwater heeft geen ambities zeer groot te worden. Omdat hij van '81 tot *83 net iets meer dan intensieve veehouderij trek mij van geen kanten. De heer Scheurwater besloot onlangs over te stappen van bussen naar de tank. Als hij alles geweten had..... Het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité besprak in zijn vergadering van S juni j.l. vooral de moeilijkheden in twee sektoren, waar het nationale beleid de konkurrentiepositie bena deelt. Het zijn de melkveehouderij met haar superheffing en de glas tuinbouw met zijn aardgasprijs. T uinbouwgasprijs Het hoofdbestuur heeft nogmaals met klem verlangd dat de aardgas- prijs voor de glastuinbouw niet lan ger wordt gebaseerd op de prijs van zware stookolie. Terwille van de Ne derlandse konkurrentiepositie ten opzichte van andere landen moet er een prijsverlaging en een betere prijsbeheersing tot stand komen; de huidige berekeningsgrondslag die tot een kunstmatig hoge gasprijs voert, is onaanvaardbaar. De glastuinbouw heeft zich toch al grote inspanningen getroost om een beduidende energiebesparing te rea liseren. De tuinbouwvertegenwoor- digers zeiden begrip te kunnen op brengen voor de opgang gekomen aktie om tien procent op de gasprijs te korten. De rentabiliteit in de glastuinbouw kan zodoende niet anders dan on toelaatbaar verslechteren. Het hoofdbestuur meent dat op korte termijn de besprekingen van Land bouwschap met Gasunie en Vegin moeten worden begonnen over een nieuw aardgaskontrakt per 1 oktober a.s. dat de nodige verbetering in de situatie brengt. Onderwijs Het hoofdbestuur heeft zich gesteld achter een nota van zijn beleids- kommissie voor onderwijszaken in zake een beleidslijn voor het huis houd- en nijverheidsonderwijs. Uit gangspunt is dat de landbouworga nisaties zich verantwoordelijk voelen voor het onderwijs ten plattelande. Het huishoud- en nijverheidsonder wijs moet zijn positie behouden bij het verdere samenbrengen van het voortgezet onderwijs. Het moet als algemeen-vormend en gericht op beroepsopleiding worden be schouwd; het biedt allerlei doorstro mingsmogelijkheden. Wel zal hand having van dit soort onderwijs op het platteland veelal nieuwe organisa tievormen vragen. Zelfstandigheid zal een voldoende omvang vereisen; anders moet worden gedacht aan fu sie met scholen voor lager beroep sonderwijs (ook landbouwonderwijs) en eventueel mavo. Bij samenwer kingsmogelijkheden moet wel op gespreide vestiging worden gelet. Veehouderij in de zorgen In het hoofdbestuur van het KNLC kwam 5 juni j.l. bijzonder duidelijk naar voren in welke grote moeilijk heden vele melkveehouderijbedrij ven gaan raken door de wijze van toepassing van de superheffing in Nederland. De overheid is daar di- rekt verantwoordelijk voor en haar zorg hierover zou best beter mogen blijken dan tot nu toe het geval is. Bedrijven die zich moesten toeleggen op melkproduktie en dat volgens de regels en adviezen deden, zullen nu in financiële noodsituaties belanden. Ook legio andere moeilijke gevallen gaan zich voordoen. Afdoende hulp is meestal gelegen in grotere quota. Het KNLC verlangt dan ook een beëindiging- of verminderingspre mie die quota beschikbaar doet ko men. De overheid heeft maatregelen te nemen die zo spoedig mogelijk een einde maken aan de spanning en onzekerheid in vele veehouderijge zinnen. In minstens drie EG-partnerlanden wordt met inzet van eigen middelen al nationaal beleid gevoerd ten koste van het gemeenschapsbeleid en het Nederlandse belang. Het hoofdbe stuur wil uitgaan van de tijdelijkheid van het superheffingssysteem. In elk geval moet zo spoedig mogelijk de huidige vorm van individuele quota heroverwogen worden en grotere soepelheid worden nagestreefd. Niet alleen in de melkveebedrijven, maar ook in de zuivelfabrieken zullen aanpassingen aanvaard moeten wor den. Vrijdag 15 juni 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11