ZLM zeer geïrriteerd over gebrek aan duidelijkheid en souplesse bij uitvoering superheffing Rivier de Waal ver buiten haar oevers zuidelijke landbouw maatschappij VRIJDAG 8 JUNI 1984 I 69e JAARGANG NO. 3735 land- en tuinbouwblad Ver zekeri ngsn ieuws O.V.M. betaalt weer premierestitutie van 8%! Financieel ziet 1983 er voor de O.V.M. weer best uit. Voor de vierde achtereenvolgende maal zal aan de Algemene Ledenvergadering een premierestitutie worden voorge steld, nl. van 8% over de bruto W.A.- en kaskopremie met uitzondering van de traktoren. Dit komt neer op gemid deld 14,5% van de nettopremie. Tevens zal worden voor gesteld over de na-eerstejaars A.O.V.-premie een restitutie van liefst 20% te verlenen. Dit meldt het jaarverslag van de Onderlinge Verzekerings Maatschappij van de Z.L.M. Groei was er in alle branches en met name bij brand, w.a., partikulier en Ongevallen Inzittenden Verzekering. Bij dp motorvoertuigenbranche was de groei zelfs groter dan in 1982, n.l. 4.919 objekten teg.en 4.833 in 1982. Een groeipercentage van 5 '/2% (v.j. 5,7%). Vooral de gelijk matige ontwikkeling is ook in het verleden uiterst be langrijk gebleken. Intussen is het totaal aantal verzekerde voertuigen gestegen tot 94.864 en gaan we in 1984 op weg naar de 100.000. Kritiek Direktie en bestuur van de O.V.M. uiten in het jaarver slag kritiek op de handelswijze van de landelijke verze keraars die de premieverlaging of verhoging niet baseren op risiko's maar op konkurrentieverhoudingen. "Eind 1983", zo schrijft de O.V.M., "achtte de markt een pie- mieverhoging noodzakelijk voor personenauto's, dit na een periode waarin miljoenen guldens waren weggege ven via het zgn. bonus-malussysteem. Een marktverga- dering werd belegd om te polsen of alle maatschappijen dan wel mee zouden doen. Daar bleek dat o.m. de 5 O.V.M.'s (onze vier kollega's en wij) op grond van de te verwachten resultaten over 1983 niet voornemens waren met een premieverhoging per 1 december 1983 mee te doen. Prompt werd door de landelijke verzekeraars besloten in bedoelde regio's geen premieverhoging door te voeren. Wel werd in het Westen de premie verhoogd. Als men de premies gaat vaststellen op basis van konkurrentie in plaats van risiko's, zit men duidelijk op het verkeerde pad. Het komt er dan op neer dat men de verzekerde in het Westen een qua risiko, te hoge premie laat betalen om met die extra premie de tarieven in het Oosten en Zuid-Wes ten van het land te dumpen. Door overvloedige regnval is de rivier de Waal buiten haar oevers getreden en de uiterwaarden geheel blank gezet. Voor de boeren die hier hun vee hebben lopen is dit een grote schadepost. De meeste boeren hebben hun vee naar binnen gehaald of elders weten onder te brengen maar veel gemaaaid gras moet als verloren wórden beschouwd. De scheepvaart en vooral de kleine motorvaaruigen ondervinden veel last van het gras dat op het water drijft. De schroef loopt er door vast. Bijgaande fotoos werden gemaakt tussen de plaatsen Slijk-Êwijk en Herveld. Water tot aan de dijk en koeien op het talud. (foto Ab Westerbeek) De voorzitter van de ZLM de heer A.J.G. Doeleman heeft zich op de Algemene vergadering van de Ledenraad, die maandag 4 juni jl. plaatsvond in Hotel "De Eenhoorn" in Oostburg, zeer kritisch uitgelaten over het gebrek aan duidelijkheid en soeplesse rond de uitvoering van de su perheffing die veehouders moeten betalen op elke liter melk die zij meer produceren dan volgens een voor hen vastgestelde hoeveelheid. Er heerst bij de melkveehou ders nog steeds grote onzekerheid over deze heffing om dat de uitwerking ervan in de praktijk veel vragen oproept die door de bevoegde instanties niet kunnen worden beantwoord. Die onzekerheid, zo zei Doeleman, brengt een ernstige stagnatie mee bij de bedrijfsvoering en drukt psychisch zwaar op de veehouderijgezinnen. Hij zei dit onaanvaardbaar te vinden en dreigde zelfs met het voor leggen van een paar duidelijke probleemgevallen aan de Raad van State om het Ministerie van Landbouw op die wijze te dwingen tot het doen van uitspraken. "Wij zullen de ontwikkelingen rond de verdere uitvoering van het Superheffingsbesluit zeer kritisch blijven volgen, zo liet hij de volle zaal weten. De Ledenraad ondersteunde de woorden van de voorzitter en schaarde zich achter de aangekondigde aktie wanneer de ontwikkelingen daarom vragen. De ZLM-voorzitter zei te hopen dat de pas ingestelde provinciale commissie, die de aanvragen moet beoorde len van melkveehouders of ze wel of niet een extra quo tum heffingvrije melk krijgen toegewezen, daarbij vol doende ruimte krijgt, en dat bedrijven niet in hun bestaan bedreigd worden als gevolg van de normen, die bij de uitvoering van de superheffing worden gehanteerd. Doeleman: "De minister heeft verantwoordelijkheid en initiatieven willen nemen de melkproduktie in de E.E.G. terug te dringen, maar evenzo is er in Nederland een beleid gevoerd waardoor individuele bedrijven zijn aan gemoedigd hun produktie uit te breiden. Wij vinden.dat dezelfde overheid die deze ontwikkeling gestimuleerd heeft daarvoor nu ook de verantwoordelijkheid dient te dragen", en hij voegt daaraan toe dat wanneer blijkt dat de vrij gemaakte extra hoeveelheid melk voor de "hard- heidsgevallen" niet toereikend is er extra melk beschik baar zal moeten komen. Hetzij direkt gefinancierd door de overheid dan wel via het stimuleren van een beëindi gingsregeling voor de veehouderij. De voorzitter sprak zijn teleurstelling ook uit over de aan gekondigde regeling voor de niet-groeiers die voor veel bedrijven van geen betekenis blijkt te zijn. Immers 3% uitbreiding in drie jaar is ook met een gelijk blijvend aantal stuks melkvee erg gering, terwijl bedrij ven die met meer dan 10% hebben ingekrompen even eens buiten de regeling vallen. Daardoor wordt onvol doende recht gedaan aan die bedrijven, die in de kate- gorie niet-groeiers vallen. De heer Doeleman wees ook op problemen in andere sektoren. In de pluimveehouderij worden na een korte opleving opnieuw slechte prijzen voor eieren gemaakt. Dat wordt veroorzaakt door import van eierprodukten uit Oost-Europese landen. In de varkenshouderij blijven de problemen met de varkenspest zorgelijk. De vraag staat daarbij centraal of toch niet tot een algemene enting moet worden overgegaan. Volgens de heer Doeleman was dat achteraf bezien 2 jaar geleden een betere oplossing ge weest. Verder kijkt men in varkenshouderijkringen arg wanend naar wat Duitsland gaat doen in het kader van de M.C.B. compensatie. "De Duitse overheid blijkt meer begrip te hebben voor zijn boeren dan de Nederlandse overheid. Vanuit Nederland blijft men wel erg hard voor op lopen de financieringsproblemen te beteugelen". Veel bedrijven in de land- en tuinbouw sluiten het boek jaar af per 1 mei. Zonder de verschillende sektoren af zonderlijk na te gaan meende de voorzitter vast te mogen stellen dat het oogstjaar '83/'84 een overwegend gun stig beeld te zien geeft. In het jaar 1 983 is opnieuw zeer duidelijk bevestigd hoe faktoren, waar de boer en tuinder geen direkte invloed op heeft, kunnen bijdragen aan een positief of negatief resultaat. Leken deze faktoren aan vankelijk negatief, zowel de weersomstandigheden, als de markt hebben zich in de loop van 1 983 zeer positief ontwikkeld." En al zal de fiscus via het nog steeds te rigoureuze progressieve belastingstelsel een belangrijk deel van het positieve resultaat opeisen, toch zullen veel bedrijven door dit gunstige resultaat aangemoedigd worden achterstallig onderhoud in te halen of nieuwe investeringen te doen die nodig zijn om niet achter te raken bij ontwikkelingen van anderen. (vervolg verslag Ledenraad zie elders in dit blad) Vrijdag 8 juni 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1