nieuws uit brussel Groene School" Kapelle bestaat 40 jaar 55 Belangrijke verschillen in energie verbruik tussen glasbedrijven jari werts Overschotten laten groeien Nederland wil meer bezuinigen op EG-landbouw Pessimisme Tuinbouw Jubileumviering op 7 juni a.s. Opbloei Kursusonderwijs Door aanpassingen op korte termijn besparing mogelijk Saoedi-Arabië boert vooruit De Nederlandse regering heeft in Brussel een pakket voorstellen inge diend om dit jaar nog 1,25 miljard gulden extra te bezuinigen op het Europees landbouwbeleid. Dit komt dus bovenop de recente besnoeiin gen (superheffing zuivel, graanprijzen). Behalve de agrariërs in de zui delijke landen zouden ook de Nederlandse bietentelers en (opnieuw) de veehouders getroffen worden. Ons land voelt er heel weinig voor om het huidige tekort-1984 verdeeld over 5,25 miljard op de landbouw uitgaven (met name rundvlees, wijn, verwerkte tomaten) en nog een half miljard elders via een lening te gaan financieren. West-Duitsland en En geland zijn daar helemaal tegen. Met de Nederlandse regering vrezen zij dat de recente druk dan wegvalt om, nu de EG-sc(iatkist leegraakt, te gaan bezuinigen als er geleend mag worden. Volgens staatssekretaris Wim van Eekelen (Europese Ge meenschap) die maandag namens Nederland de vergadering van de bewindslieden van buitenlandse za ken bijwoonde, moet het leeuwen deel van het tekort weggewerkt wor den via bezuinigingen nu. De rest kan verwerkt worden via uitstel van betaling tot 1985. Voor zover dat he lemaal niet kan, zou Nederland van de herfst, als de EG in staat van financieel onvermogen is geraakt en haar verplichtingen niet meer kan voldoen, wel met een lening willen bijspringen. Volgens Van Eekelen komt mogelijk volgend jaar de veertig procent-ver ruiming van de b.t.w. waarop Brussel vanaf 1986 aanspraak mag maken al beschikbaar (waarnemers in Brussel geloven daar niets van, gezien de huidige volledige besluiteloosheid in de EG). In deze huidige uitzonder lijke situatie zou de Gemeenschap, behalve tekorten voor zich uit te schuiven, ook moeten besnoeien op de niet-landbouwpolitieke uitgaven: sociaal fonds, regionale hulp, ont wikkelingshulp, wetenschappelijk onderzoek etc. Het Europees Parlement is daar overigens faliekant tegen. Maar Van Eekelen verklaarde maandag in Brussel dat alle projekten waarvoor geld is uitgetrokken, waar de EG te gelijk nog geen verplichtingen is aangegaan, ook met name buiten de landbouw geschrapt zouden kunnen worden. Waarbij wij aantekenen dat het in de praktijk allemaal toch niet zo eenvoudig zal gaan aangezien het gat-1984 ongeveer tien procent van het totale budget beloopt. De Ne derlandse bezuinigingen, waarover in Brussel dus nu beraad zal volgen: - Tweehonderd miljoen via ver snelde inning van de telersheffing op suiker; - honderd veertig miljoen door de export van a-b suiker te vertra gen; - honderdvijftig miljoen door on danks de alsmaar groeiende voorraden de afzet van rundvlees te limiteren; - honderdzestig miljoen bij de ver werking van wijn in gedestilleer de alkohol; - een nog onbekend bedrag in de groenten- en fruitverwerking van zuidelijke, Europese partners. De ministers besloten maandag uit eindelijk om waar mogelijk te bezui nigen. Er komt een nieuwe, maan delijkse kontröle op de uitgaven- stroom. Het voorstel om het tekort via leningen bij de aangesloten landen té dekken is aangehouden voor nader beraad later. Zoals bekend zit de Europese Ge meenschap in een krisis, omdat de uitgaven dit jaar de inkomsten gaan overtreffen, terwijl geen overeen stemming bestaat over de toekom stige financiering. Gedurende een vol jaar zijn daarover drie Europese topconferenties mislukt (Stuttgart, Athene, Brussel). In Brussel is men nu bang dat ook de komende top einde juni in Fontaineblau, nabij Parijs weer op een fiasko zal uit draaien. De Britse premier Margaret Thatcher is niet tot konsessies te be wegen inzake haar bijdrage aan de Europese schatkist voor de komende jaren. Volgens waarnemers wacht zij rustig af tot de EG zogezegd "failliet is". De Britse regering kan zo stug optreden. Dit omdat alleen unaniem, dus met de instemming van alle tien regeringsleiders (plus bovendien hun parlementen) nieuwe financiën aan geboord kunnen worden. Dat is zo vastgelegd in de Europese verdra gen. Van hun kant zijn de andere rege ringen voorlopig ook niet van plan om Londen tegemoet te komen, zo bleek maandag nogmaals in de Eu ropese ministerraad. De EG-krisis zit nu zo vast dat er in Brussel zelfs nog nauwelijks over wordt onderhan deld. Dat zal wel veranderen na de Europese verkiezingen van half juni. De politici hebben dan wat meer be wegingsvrijheid. Er resteert dan ech ter nog maar één week tot de top- konferentie van Fontainebleau. Uit een eerste schets van de begro ting voor volgend jaar blijkt overi gens dat dan ook weer met een tekort van zeker zes miljard gulden wordt gerekend. De ministers besloten maandag om de bescherming van de groenten en fruitteelt in de zuidelijke EG-landen vanaf 1 juni te verbeteren. Daarover was in verband met de komst van Spanje en Portugal vorig jaar al een akkoord bereikt. Een beetje tegen de zin van Nederland, Engeland en Duitsland in hebben de zuidelijke partners dit gedaan gekregen. Het is volgens Van Eekelen overigens niet duidelijk of op 1 juni de verbeterde bescherming meteen ingaat, danwel op de latere datum van het nieuwe verkoopseizoen. In 1944 werd te Kapelle de Rijks lagere tuinbouwschool gesticht, ondergebracht in een barak, door de gemeente beschikbaar gesteld. De nadruk lag sterk op de fruit teelt, voor wie Kapelle als van ouds een fruitteelt centrum kent, is dit niet te verwonderen. Voor de leerlingen waren dit nog gouden tijden, men ging slechts 1 dag per week naar school en werkte voor de rest van de week. De school bleek in een behoefte te voorzien, want in 1954 kon een permanent stenen gebouw, met 1 leslokaal, in gebruik worden ge nomen. In 1955 werd de Z.L.M. het be voegd gezag. Al spoedig werd er een houten noodgebouw bijgeplaatst, want in 1960 werd de wekelijkse school tijd sterk uitgebreid tot het z.g. 5 - 5-4-3 programma. In 1962 werd begonnen aan een experiment om ook in de land- en tuinbouw te komen tot een leer lingstelsel. Aan Kapelle werd de groenteteelt toegewezen en de fruitteelt. Op nieuw werd het gebouw te klein en in 1967 werd het huidige ge bouw in gebruik genomen, een 'volwassen' akkommodatie met 7 lokalen, waaronder praktijk- en overblijflokaliteiten. In deze tijd begon de terugloop van het aantal leerlingen aan de Zeeuwse land- en tuinbouwscho len. Vele Z.L.M. scholen moesten gesloten worden. Uiteindelijk bleef de school te Kapelle als enige over. De tuinbouwschool werd land- en tuinbouwschool. Verwacht mocht worden dat voor 1 school in Zeeland nog voldoen de leerlingen zouden zijn. Dit leek er in het begin helemaal niet op, de leerlingstelsels verdwenen, met pijn en moeite werd de school in stand gehouden. Totdat in de zeventigerjaren een opbloei 0P m De voorzijde van het scholenkomplex van de "Groene School" in Kapelle. kwam van het land- en tuin- bouwonderwijs, Kapelle profi teerde hiervan mee. Ook leerlin gen die van buiten de landbouw kwamen, stroomden toe. Het les programma werd aangepast, meer algemeen agrarisch, dan zuiver beroepsgericht. De tuin bouwschool van vroeger werd de GROENE SCHOOL. Het leer lingstelsel akkerbouw kwam tot bloei. Er werd begonnen met de opleiding tot vakbekwaam hove nier. Ook de fruitteeltvakschool werd nieuw leven ingeblazen. -Naast deze dagschoolaktiviteiten bleef ook het kursusonderwijs belangrijk. Tientallen kursussen werden gegeven van bloemsier- kunst tot hoefverzorging en van metselen tot schapenhouderij. De laatste ontwikkeling was de invoering in 1983 van het indivi dueel landbouwonderwijs, een onderwijsvorm die vroeger in Zeeland niet voorhanden was en die duidelijk in een behoefte blijkt te voorzien, en weer werd het gebouw te klein, ondanks de aanbouw van een semi-perma- nent stuk in 1978. Er stond in Kapelle een lagere school leeg, een verbouwing volgde en er konden weer 7 loka len meer in gebruik genomen worden. Zo staat er nu, na 40 jaar, in Ka pelle de GROENE SCHOOL, die bestaat uit: 1. een lagere agrarische school met 295 leerlingen 2. een i.l.o.-afdeling met 27 leer lingen 3. een vakschool voor hoveniers met 65 leerlingen 4. een vakschool akkerbouw met 47 leerlingen 5. een vakschool fruitteelt met 29 leerlingen 6. een uitgebreid kursusgedeelte met vele tientallen leerlingen Op 7 juni gaan we even pas op de plaats maken en onze verjaardag vieren. Van 1530 uur tot 18.30 uur is een ieder welkom in de veiling te Ka pelle. We hopen er veel oud-leer lingen en andere belangstellenden te ontmoeten! Op zwaar verwarmde glastuinbouwbedrijven met buisverwarming en een vergelijkbare teelt kunnen grote verschillen optreden in het ener gieverbruik per vierkante meter. Die verschillen kunnen voor bijna 85 procent worden verklaard door verschillen tussen de bedrijven, zoals de lengte-breedteverhouding van de kas, de mate van beschutting e.d. Door aanpassingen op korte termijn kan een brandstofbesparing van 15% worden gerealiseerd. Verdere besparingen zijn op langere termijn mogelijk bij vervanging van de glasopstand. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landbouw-Ekonomisch Instituut. Het gaat om een bedrijfsvergelijkend onderzoek dat in 1981 is .uitgevoerd op 44 bedrijven met vroege stookto- maten in het Zuidhollands Glasdis- trikt. Het gasverbruik op de bedrij ven, waarvan de plantdata uiteenlie pen tussen 15 december en 5 januari, varieerde van 25 tot 35 kubieke me ter per vierkante meter glas. De produktie bedroeg op 1 juli ge middeld 11,5 kg per vierkante meter. Tussen de bedrijven waren er in dit opzicht vrij grote verschillen, die echter niet bleken samen te hangen met het gasverbruik. Als belangrijkste faktoren bij de ver klaring van de verschillen in gasver bruik tussen de bedrijven noemt het LEI. Het toepassen van rookgaskon- densors, waarmee een besparing van vijf tot vijftien procent kan worden behaald. De ligging van de kassen; dicht tegen elkaar gelegen kassen vra gen bijna tien procent minder gas dan vrij liggende kassen. Verschillen in geveloppervlak per vierkante meter glasopstand: de grotere bedrijven, die minimaal 60 meter breed zijn, komen met hun gasverbruik bijna tien pro cent lager uit dan de kleinere met een bedrijfsbreedte van 25 tot 30 meter. Gevelisolatie: wanneer deze ge paard gaat met aangepaste ge velverwarming kan er een bespa ring van 4 tot 10 procent uit re sulteren. De melkproduktie in Saoedi- Arabië is in 1983 ten opzichte van voorgaand jaar met 15% gestegen tot 320.096 ton. Saoedi-Arabië beschikt over een moderne melk veehouderij zij het vooralsnog op kleine schaal. De zelfvoorziening namelijk be droeg in 1983, volgens gegevens van het Saoedi-Arabische minis terie van Landbouw 41%. Op de goede melkveebedrijven worden produkties gehaald van 6500 kg per koe, of soms zelfs meer. Een zeer opmerkelijke toename vertoont de tarweproduktie na melijk van naar raming 250.000 ton in 1982 tot 740.478 ton in 1983. Verwacht wordt dat dit jaar de produktie zal toenemen' tot 1,3 miljoen ton. Bij een konsumptie van rond 800.000 ton betekent dat een duidelijk overschot, wat op zichzelf reeds talrijke proble men oproept bij de opslag. De regering koopt de tarwe van de telers tegen een prijs die ruim 5x zo hoog is als de wereldprijs. De gemiddelde ha-opbrengst ligt rond de 5000 kg, doch er komen ook opbrengsten voor van 7400 kg/ha. Wat eieren betreft is in 1983 de zelfvoorzieningsgraad met 10% gestegen, namelijk van 88% tot 98%, Er vindt reeds export van eieren plaats aan Koeweit en de Ver. Arabische Emiraten. 18 mei 1984 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5