Tervisielegging plan van toedeling Ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge Ruilverkaveling "Wolphaartsdijk" Vegetatie-onderzoek op Tholen en St. Philipsland Ruilverkaveling Wolphaartsdijk Ruilverkavelingswet 1954 Ruilverkavelingswet 1954 Half miljoen gulden voor bestrijding knolcyperus De plaatselijke kommissie inzake de ruilverkaveling van bovenvermeld blok heeft besloten na goedkeuring van de Centrale Cultuurtechnische Commissie om het plan van toedeling vanaf 5 juni t/m 28 juni ter visie te leggen. De eerste tervisielegging op grond van de rvk.wet vond plaats in november/december van 1974. Deze had betrekking op de lijst van rechthebbenden en de eerste schatting. In de tussen liggende periode zijn op grond van de goedgekeurde plan nen en de goedgekeurde wijzigingen van die plannen werken uitgevoerd ter verbetering van de ontsluiting waterbeheersing en kavelinrichting. In verband met het bijzondere karakter van het gebied "veel fruitteelt" is er gewerkt in kleine eenheden. Totaal 20 bestekken zijn aanbe steed en uitgevoerd waardoor de indeling van de kavels ingrijpend werd gewijzigd. Om de vernieuwing van de fruitteelt tijdig van de grond te krijgen werd in samenhang met de uitvoering van de werken reeds overgegaan tot het op nieuw indelen en toedelen van de kavels. Met vrijwillige medewerking van de eigenaren/gebruikers werd 250 ha opnieuw ingeplant en 150 ha boomgaard verwisselde met medewerking van de plaatselijke kommissie van eigenaar. Vele van deze verouderde boomgaarden wer den gerooid. Op de nieuw toegewezen kavels is door de nieuwe gebruikers op grote schaal gebruik gemaakt van de mo gelijkheid om met subsidie de nieu we kavels te draineren en andere verbeteringswerken uit te voeren. Op een enkele uitzondering na betekent dit dat vrijwel alle grondgebruikers reeds hun nieuwe kavels in gebruik hebben genomen. De tervisielegging zal dan ook weinig verrassingen bieden. Het gaat er nu om dat alle eigenaren en pachters formeel op de hoogte worden gesteld van de nieuwe inde ling. Hypotheken, erfdienstbaarheden en zakelijke rechten t.b.v. openbare nutsvoorzieningen worden opnieuw geregeld en beschreven. Iedere belanghebbende krijgt nu de gelegenheid om hiervan kennis te nemen, Voor zover wensen nog niet geheel zijn vermeld kunnen deze alsnog via een bezwarenprocedure aanhangig worden gemaakt. De struktuur van wegen, waterlopen en landschapsplan ligt reeds vast. Ge deputeerde Staten van Zeeland heb ben j.l. januari de plannen daarvoor reeds definitief vastgesteld, zij bera den zich nog over de toewijzing van wegen en waterlopen aan de open bare lichamen. Nieuwe situatie De nieuwe situatie geeft een zeer aanzienlijke koncentratie te zien van zowel eigendom als gebruik. Het aantal kavels is enorm teruggelopen en de oppervlakte per kavel is ver groot. In de nieuwe situatie zijn nog 600 agrarische kavels overgebleven, de oppervlakte varieert van 5 are klein fruit tot 20 ha akkerbouw. De oppervlakte klein fruit is sterk teruggelopen. In de hard fruit sektor heeft een koncentratie plaatsgevon den, deze is gepaard gegaan met een bescheiden vergroting van een aantal bedrijven tot 10 ha. Ook in de ak kerbouw en veehouderij zijn de ka vels vergroot en gekoncentreerd zo mogelijk bij de bedrijfsgebouwen. Daarbij zijn een aantal bedrijven vergroot tot 35 resp. 30 ha. Aan de overheid zijn kavels toege wezen: t.b.v. de verbreding van de Wemeldingseweg (Provincie), de aanleg van de weg Goes-Kapelle (gemeente Kapelle gerealiseerd, ge meente Goes geprojekteerd). Aan het Rijk (SBB) wordt toegewe zen: 40 ha bos; waarvan V3 in Wemeldinge, in Kapelle; 120 ha natuurgebied waarvan 115 ha weiland in de Kapelsë Moer en en kele ha's elders. Ook in de aan de partikulieren toe te wijzen kavels zijn landschappelijke waarden gespaard gebleven. Relatienota Inmiddels is een procedure in wer king gesteld om voor een oppervlak te van 55 ha 16 kavels) de relatienota van toepassing te verkla ren. Op basis van vrijwilligheid kunnen dan beheersovereenkomsten voor deze kavels worden afgesloten. De gevolgde werkwijze van bloksge- wijs toedelen was erg arbeidsinten sief en vroeg veel overleg met de grondeigenaren en gebruikers gedu rende de afgelopen 7 jaar. Dankzij de grote bereidheid om vrijwillig mee te werken is 3000 ha vrijwel geruisloos van gebruiker gewisseld en in een situatie gebracht waarin met moderne middelen de bedrijfs voering kan worden voortgezet. De beschikbare grond van het Bureau Beheer Landbouwgronden 400 ha) maakte het mogelijk het karak teristieke landschap te behouden en te versterken. Een aantal wegen wordt min of meer in ruilverkavelingsverband gcrekon- strueerd. Hier wordt de Plasweg bij Kapelle aangepakt. Kennisgeving ingevolge artikel 58, lid 2 De Plaatselijke Kommissie voor de ruilverkaveling van het blok ge naamd "Wolphaartsdijk" deelt u mede, dat van 12 juni 1984 tot en met 29 juni 1984 op werkdagen (behalve de zaterdagen) 's morgens van 9.00 tot 12.00 uur en 's middags van 1330 tot 16.00 uur in het voormalige ge meentehuis "De Griffioen", Oost- kerksestraat 24 te Wolphaartsdijk, kosteloos ter inzage zullen liggen: 1. de lijst van rechthebbenden, als bedoeld in artikel 55 2. het proces-verbaal van klassifi- katie, als bedoeld in artikel 57 lid 2 3. het register van uitkomsten der schattingen en kaarten, waarop de klassegrenzen staan aangege ven Binnen veertien dagen na de laatste dag waarop bovenvermelde stukken ter inzage hebben gelegen (dus vóór 14 juli 1984) kan iedere belangheb bende zijn bezwaren tegen de toe- De plaatselijke kommissie inzake de ruilverkaveling van het blok "Wolp haartsdijk" onder de gemeente Goes deelt mede, dat op grond van het be paalde bij artikel 48 van de Ruilver kavelingswet 1954 eigenaren en ge- bruiksgerechtigden van tot dat blok behorende onroerende goederen geen handelingen mogen verrichten, noch die handelingen welke door een nor male bedrijfsvoering worden geëist, achterwege mogen laten, indien daardoor de waarde van hun onroe rende goederen zou veranderen, ten zij hun daartoe door de plaatselijke kommissie toestemming is verleend. Onder deze handelingen wordt on der meer verstaan het kappen van houtgewas, het aanleggen van drai nages, het scheuren van grasland, het 4 kenning en omschrijving van rechten op de lijst van rechthebbenden en tegen de uitkomsten van de schat tingen schriftelijk indienen bij de se- kretaris van de Plaatselijke Kom missie voor de ruilverkaveling, p/a Westsingel 58, 4461 DM Goes. Na verloop van bovengenoemde termijn kunnen slechts zij als recht hebbenden worden erkend, die voorkomen op de lijst van rechtheb benden of die tegen de daarop voor komende toekenning of omschrij ving van rechten bezwaren hebben ingediend, of hun rechtverkrijgen den. Het is dus van groot belang na te gaan of alle rechten juist omschreven staan en wel in het bijzonder of alle erfdienstbaarheden en andere be perkte zakelijke rechten zijn opge nomen. De Plaatselijke Kommissie voor de ruilverkaveling "Wolphaartsdijk" J.M. Mol, voorzitter ir. M.S. Bos, sekretaris inplanten of rooien van fruitbomen, het storten en/of ontgraven van spe cie, andere wijzigingen in de kui tuurtoestand en de waterbeheersing enz. Ook veranderingen, welke van in vloed zijn op de natuurwetenschap- .pelijke of landschappelijke waarde van de onroerende goederen kunner worden aangemerkt als waardever anderingen in de zin van artikel 48 der Ruilverkavelingswet. Overtreding van het bepaalde in ge noemd wetsartikel is strafbaar met een geldboete van ten hoogste dui zend gulden. De plaatselijke kommissie voor noemd, J.M. Mol, voorzitter ir. M.S. Bos, sekretaris Sinds een aantal jaren is de Provin ciale Planologische Dienst bezig met een systematische inventarisatie van de wilde plantengroei in Zeeland. Het is de bedoeling om hierbij gege vens te verzamelen, die nodig zijn voor een goed beleid op het gebied van de ruimtelijke ordening. Voor deze taak moet de provincie het benodigde onderzoek verrichten, waarvan het vegetatie-onderzoek een voorbeeld is. Hierbij wordt de wilde plantengroei van de hele provincie op een unifor me manier, systematisch geïnventa riseerd. Hierdoor wordt het mogelijk om voor de hele provincie een goed overzicht te krijgen van de natuur lijke gesteldheid en is een objektieve afweging in verschillende situaties en regio's mogelijk. Op deze wijze zijn tot nu toe Mid den-Zeeland (Walcheren en de Beve- landen) en Zeeuws-Vlaanderen geïn ventariseerd. Voor 1984 staan Tholen en St. Philipsland op het programma. Het werk wordt uitgevoerd door een aantal tijdelijke krachten onder lei ding van een medewerker van de pla nologische dienst. Het ministerie van landbouw en vis serij en het Landbouwschap steken samen een half miljoen gulden in de bestrijding van het gevaarlijke on kruid knolcyperus. Dit is vrijdag door een woordvoerder van het Land bouwschap desgevraagd meegedeeld. Het ministerie en het Landbouw schap stellen ieder 250.000 gulden be schikbaar om het onkruid, dat zich dreigt te verspreiden over de Neder landse tuin- en landbouwgebieden, te bestrijden. Bovendien komt er, aldus de woord voerder van het Landbouwschap, binnenkort een verordening. Vol gens deze verordening moet een boer die de knolcyperus op zijn land- Door eigen, gegevens te verzamelen plaatst de provincie zich als onaf hankelijke instantie boven de par tijen en is voor de benodigde gege vens niet afhankelijk van informatie van bepaalde belanghebbenden. Door de systematische opzet van het onderzoek, waarbij niet alleen naar de typische natuurgebieden wordt gekeken maar ook elders, wordt het ook mogelijk om aan te geven wat echt bijzondere elementen zijn en wat veel meer algemeen is. Dit in zicht kan alle diskussie bij de waar dering van de natuurwaarden een stuk helderder maken. Als bijvoorbeeld blijkt dat een plan tensoort niet alleen op bijzondere plaatsen van bepaalde dijken voor komt, maar ook algemeen is langs wegbermen en slootkanten, zal er minder aandacht besteed hoeven te worden aan de specifieke bescher ming voor die soort. Er is dan ook uiteindelijk gekozen voor een werkwijze waarbij per vier kante kilometer de wilde planten groei van de verschillende land schapselementen, zoals wegbermen, sloten, dijken, graslanden, kreken, bouwgebied aantreft dit melden aan de plantenziektekundige dienst. Ook moet een boer 2ijn landmachines na gebruik goed schoonmaken, omdat de cyperus soms in kluiten aarde aan de machines blijft hangen. Het snel woekerende onkruid kan bestreden worden door intensief wieden en door het gebruik van speciale be strijdingsmiddelen. Met deze maat regelen is de cyperus enige tijd ge leden ook goed bestreden in de bol- lensektor, verklaarde de woordvoer der van het Landbouwschap. Het uit de tropen afkomstige onkruid is waarschijnlijk Nederland binnenge komen, doordat kleine knolletjes van de cyperus bij partijen gladioolbol- bekeken wordt. Alleen de akkers worden buiten beschouwing gelaten. Vooraf zullen alle grondgebruikers schriftelijk op de hoogte gesteld worden van het komende veldwerk. Tijdens de inventarisatie zelf, zal voorzover het partikuliere gronden betreft, vooraf mondelinge toestem ming voor betreding gevraagd wor den, waarbij de onderzoekers zich zullen kunnen legitimeren. Over de achtergronden van het on derzoek en de gang van zaken in de praktijk is 13 maart j.l. voor de be sturen van de landbouworganisaties van Tholen en St. Philipsland door de planologische dienst een voor lichtingsbijeenkomst georganiseerd. De gegevens, die tijdens het veld werk vermeld worden, worden ver werkt tot een overzichtsrapport over de vegetatie in een bepaald gebied. Onlangs is het rapport "De vegetatie van Midden-Zeeland" verschenen en ook van Zeeuws-Vlaanderen zal een dergelijk rapport eind dit jaar voorhanden zijn. Partikulieren, die speciaal geïnteres seerd zijn in de gegevens van hun eigen terrein of hun. direkte omge ving, kunnen hiervoor terecht bij de planologische dienst. Adres: Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland, Groenmarkt 13,4331 BH Middelburg, tel. 01180 - 31911. len zaten, die uit de Verenigde Staten waren geïmporteerd. Het onkruid belemmert aardappelen, gladiolen en mais in hun groei en verspreidt zich zeer snel. Volgens het weekblad de Boerderij zou de cyperus nu voorkomen in Zuid- oost-Brabant, Noord- en Midden- Limburg, Zeeland, de Noordoostpol der en Noord-Holland. De Planten ziektekundige Dienst gaat in op dracht van het Ministerie van Land bouw en het Landbouwschap een on derzoek uitvoeren naar de gedragin gen van de knolcyperus en zal een inventaris opmaken waar precies dit onkruid voorkomt. 18 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4