Cyclomaaiers met snelwisselsysteem messen Nieuwe persen bij New Holland Marktsituatie vee en vlees Marktoverzicht uien Onverantwoorde prijsstijging voor granen remt veredeling Minder sojabonen verwerkt Raming wereldtarweproduktie Verscherpte konkurrentie op internationale tarwemarkt "DEUTZ-FAHR- komfort voor de halve prijs" is een suksesformule Lely centerliner op carrier In de openbare bestuursvergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees die op 9 mei in Rijswijk ge houden werd, maakte ir. A.P.A.M. Wassenberg van het Produktschap melding van een daling met 15 tot 20 cent/kg van de opbrengstprijzen van varkens in de voorgaande vier we ken. De kortere werkweken, alsmede ver storingen voor blokkeren resp. vrij geven van varkenspest-gebieden waren negatieve invloeden op het marktgebeuren. Daarbij kwam de invloed van het tijdelijk warme weer. In de Ge meenschap is inmiddels de voorraad onder de partikuliere opslagregeling opgelopen tot ongeveer 55.000 ton. De prijzen van onderdelen ontwik kelden zich uiteenlopend. Grotere Italiaanse vraag leidde tot aanzien lijke stijging van de hammenprijzen, die gepaard ging met een lichte da ling van de prijzen van schouders en buiken en een stijging van de prijzen van ribben. Een en ander leidde tot enige spanning tussen de onderde- lennotering en de z.g. roepprijzen. Na twee zeer moeilijke maanden verbeterde de situatie voor de uit- snijderijen. Voor de mesters resulteerden magere marges, ook al in verband met de te verwachten voerprijsontwikkeling. De biggenprijs ligt momenteel rond de 107. De biggenhandel ziet zich in en rond de entgebieden met grote problemen gekonfronteerd. De uitvoer van vleeswaren naar de De Internationale Tarweraad heeft zijn raming van de omvang van de wereldproduktie van tarwe met 10 miljoen ton verhoogd tot 510 miljoen ton. In 1983 bedroeg de wereldpro duktie 494 miljoen ton. De raming van 510 miljoen ton is met allerlei voorwaarden omgeven, vooral wat betreft de invloed van het weer op de USA ontwikkelt zich gunstig, doch Canada stelde een invoerheffing vast. Slachtrundermarkt In april daalden de prijzen voor stie ren zowel als voor de mindere kwa liteiten vrouwelijk vee. De markt- aanvoeren liggen 20 tot 25% boven die van vorig jaar. In gebruiksvee gaat zeer weinig om. Prijsdalingen worden gemeld voor kalfsvaarzen van 500 tot 1000 per stuk afhan kelijk van veeslag en kwaliteit. De interventievoorraden rundvlees in de Gemeenschap daalde tot on geveer 330.000 ton. Door verruiming van de aankoop mogelijkheden steeg het aankoop volume in Nederland van 20 tot soms 120 ton per week. Vergeleken met de totale aankopen door de interventie in de Gemeenschap van 3600 ton per week is 120 ton niet al te veel. De prijzen van huiden daalden in twee maanden met 30 tot 40 per stuk. Verwacht mag worden dat de prijs daling voor vette kalveren tot staan zal komen. Een betrekkelijk over schot aan voorspannen en grote ■aanvoer in Frankrijk hebben de markt gedrukt. De Italiaanse markt was nog het meest prijshoudend. De prijzen van slachtlammeren bevin den zich op een relatief hoog nivo, rond de 10,75/kg. In maart bestond het uitvoerpakket in hoofdzaak uit lamsvlees, thans is dit in hoofdzaak weer levend. vdW. groei en de rijping. Stijgingen ten opzichte van vorig jaar worden verwacht in de EG, in de meeste oosteuropese landen, de Sovjet-Unie, China en India. In Spanje, Joegoslavië en Canada wordt een kleinere produktie ver wacht als die in 1983. Het produktschap voor groenten en fruit meldt in haar marktoverzicht dat de laatste Nederlandse uien van het seizoen 1983/1984 ongekend ho ge prijzen opbrengen. De magische grens van een gulden per kg veldge was is bereikt. Toch was het aanbod niet echt klein. Weliswaar kwam er een kwart minder dan vorig jaar, maar vergeleken met april 1982 was het nauwelijks minder. Over het ge hele seizoen is het aanbod (zaai- en plantuien tezamen) ook bijna een kwart achtergebleven bij het rekord van vorig seizoen en een kleine tien De internationale tarwemarkt wordt momenteel gekenmerkt door een grote onzekerheid ten aanzien van de toekomstige ontwikkelingen vooral wat de prijzen betreft. Van een toenemende vraag op de wereldmarkt is niet of nauwelijks sprake, terwijl uit de belangrijkste produktiegebieden berichten komen over nog grotere opbrengsten dan vorig jaar. Een voorlopige raming van de opbrengst in de Gemeenschap geeft een cijfer aan van bijna 60 mil joen ton, vooropgezet dat het weer "normaal" blijft. Vergeleken met vo rig jaar is dat bijna 5 miljoen ton meer. Dat betekent dat de zelfverzor- gingsgraad met tarwe in de Ge meenschap op 140% zou liggen. De zelfverzorgingsgraad in Frank rijk ligt zelfs op 240%. Hoewel de laatste maanden belangrijke hoe veelheden tarwe door de mengvoe derindustrie zijn opgenomen, lijkt het toch onontkoombaar dat aan het einde van het seizoe de voorraden rond de 8 miljoen ton zullen liggen. Naar raming zal in 1984 ongeveer 15 miljoen tarwe vervoederd worden, dat is ongeveer even veel als de totale procent t.o.v. 1981/1982. Echter vanwege het bijzonder hoge prijspeil is de produktiewaarde (basis beurs- prijs) met 214 miljoen gulden ruim vier keer zo groot geweest als vorig seizoen (3 x t.o.v. 1981/1982). Spanje was in West-Duitsland nog wel onze belangrijkste konkurrent. maar er werden ook veel "verse uien" van de andere kant van de evenaar aangeboden. Australië en Chili zijn de belangrijkste vertegen woordigers. Verder bleef het aanbod van de Oosteuropese leveranciers beperkt. In West-Duitsland is de groothandelsprijs voor Nederlandse uien inmiddels opgelopen tot bijna DM 32 per baal van 25 kg. (FEN) EG-export, die volgens internatio nale afspraken aan grenzen gebon den is. In de Ver. Staten waar vorig jaar het PlK-programma de produktie af remde rekent men dit jaar op een toename met 4,5 miljoen ton tot 70 miljoen ton. Dat betekent, dat het Amerikaanse exportaanbod rond de 38 miljoen ton zal liggen. Dit grote aanbod heeft reeds geleid tot een prijsverlaging van 5 tot 186 c.i.f. Gegeven de hogere koers van de dollar betekent dat nog altijd dat de Amerikaanse tarwe vergeleken met vorig jaar nog 27 tot 28 per ton hoger in prijs ligt dan vorig jaar. Dat is een prijs die momenteel overeen komt met die waarvoor Frankrijk momenteel in Duitsland aanbiedt. Frankrijk biedt momenteel in Duits land aan tegen DM 492, levering september/oktober, alles c.i.f. De Duitse prijs ligt rond de DM 545. De situatie is dus duidelijk onzeker. Enige verlichting kan verwacht wor den van de momenteel vaste inter nationale markt voor eiwithoudende produkten. vdW. De problemen in de veredelings- landbouw in Groot-Brittannië zijn vooral het gevolg van een onverant woorde stijging van 7,5% van de. steunprijs voor granen. Deze mening werd geuit op een zit ting van de landbouwkommissie van het Britse Hogerhuis. De kommissie houdt zich o.a. bezig met onderzoek naar het effekt van de voergraan prijzen op de Britse pluimvee- en varkenshouderij. Door de heer R.W. Dean, direkteur- generaal van UKASTA, de organi satie van Britse mengvoederfabri kanten werd de prijsverhoging van voergranen in 1982 onverantwoord genoemd, gezien de marktsituatie van dat moment. De sojabonenoogst in de Verenigde Staten is in 1983 bijna één derde la ger uitgevallen dan voorgaand jaar. Naast de heersende droogte is ook het PIK-programma van de Ameri kaanse regering oorzaak geweest van deze geringere oogst. De situatie in dit jaar is dan ook we zenlijk anders als die van vorig jaar, toen er aan het begin van het jaar een zeer ruim aanbod bestond in sojabo nen. De venverking van sojabonen in Europese extraktiebedrijven is dit jaar door de geringere oogst in 1983, dan ook aanmerkelijk geringer, wat van invloed is op de rentabiliteit van de oliemolens en ook op de werkge legenheid. Zo meldt Olmiihle Hamburg dat de invoer van oliehoudende zaden in Duitsland in 1983 met 0,5 miljoen ton is gedaald tot 4,7 miljoen ton, en dat de verwerking eveneens daalde met 0,5 miljoen ton tot 5,0 miljoen ton. De Hassia zaaimachines. die in Ne derland op de markt worden ge bracht door G.W. van Driel van Dorsten b,v. te Hoofddorp, kunnen thans worden voorzien van een nieuw type zaaischaar. Het gaat hier om een éénschijf- sthaar. die enkele specifieke techni sche kenmerken heeft. Ten opzichte van de rijrichting is de iets hol ge perste schijf schuin geplaatst. Hier door vallen de zaden over een breedte van 5 cm in de rij ver deeld. De kiemplanten krijgen zo meer ruimte en zullen zich gelijkma tiger ontwikkelen. Door de schijf zal op land met oogst- resten minder snel verstopping op treden en op harde kluiterige grond de ingestelde zaaidiepte beter wor den aangehouden. Door de dieptebegrenzer wordt voorkomen dat op zachtere stukken dieper wordt gezaaid. De schijf is voorzien van een schraper. Proeven hebben aangetoond dat in vergelijking met de gewone zaai- scharen een opbrengst verbetering van 2-5% te realiseren is. Om het zaad toe te dekken is voor deze éénschijfschaar een speciale zaadeg ontwikkeld, waarvan de tan den geknikt zijn en meer slepend staan. Meer informatie is te verkrijgen bij de Hassia dealers of bij de importeur G.W. van Driel van Dorsten b.v. te Hoofddorp, tel. 02503-17041 Onder dit motto introduceerde DEUTZ-FAHR eind januari 4 typen 07-Special trekkers van 33 kW - 46 kW (45-63 pk). De aktie-modellen worden vanaf de fabriek geleverd met een komfort pakket, dat bestaat uit: een komplete kabine en hydrauli sche besturing. Voor Nederland wordt de kabine zeer kompleet uitgevoerd. Zo zijn achterwand, openzetbare voor- en achterruit, twee deuren, twee spie gels, geluiddempend pakket, ruite- wisser en verwarming standaard. Door het geïntegreerde veiligheids frame is de kabine zeer laag ge bouwd. De kabinehoogte bedraagt bij 14,9-28 banden 2,26 m en bij 16.9-30 banden 2,34 u. De DEUTZ-FAHR 07-Special trek kers worden vooral gekocht door bedrijven, "waar weinig draaiuren gemaakt worden of als tweede trek ker gebruikt wordt. 18 mei 1984 Na langdurige en uitvoerige proefnemingen heeft Zweegers een nieuw en uniek systeem ontwikkeld voor het snel wisselen van de messen bij de Falazet Cyclo maaiers. Dit type cyclomaaier kenmerkt zich door een kombinatie van trommels en schijven, waaraan tot voor kort de messen met bouten en moeren moesten worden vastgezet. Een tijdrovende bezigheid, die vooral in het maaiseizoen dikwijls ongelegen komt. Hieraan is nu een einde gekomen. Met behulp van een meegeleverde sleutel wordt een onder veerdruk staande pen opgelicht en kunnen de messen in enkele minuten worden verwisseld. Het systeem heeft internatio naal zijn deugdelijkheid bewezen. Zweegers heeft er wereldwijd octrooi op aan gevraagd. Op reeds eerder geleverde Falazets kunnen deze nieuwe maaischijven worden aangebracht. Tijdens de Landbouw RAI 1984 is ook een uitvoering van een getrok ken Lély Centerliner getoond, ge schikt voor aftakas-aandrijving. De Centerliner voor de driepunts hefinrichting is hierbij geplaatst op een wielstel, een zogenaamde carrier. De Carrier is voorzien van een in hoogte instelbare trekhaak. Tevens is ze voorzien van een wielstel, dat naar keuze kan worden ingesteld op een spoorbreedte van 1,50 m, 1,60 m, 1,70 m, en 1,80 m. Standaard is de Carrier uitgerust met banden 13.00 x 16 - 8 ply. Als acces soire zijn Trelleborg banden 4.00 x 15.5 leverbaar om de insporing van de wielen tot het uiterste te beperken. Tijdens de komende Landbouw RAI zal Sperry New Holland op de stand van G. W. van Driel van Dorsten b.v. een geheel nieuwe serie opraappersen tonen. Deze nieuwe serie opraappersen zal voor de eerste keer in Europa tentoongesteld worden. Het meest in het oog springend is wel de nieuwe kleur. Waren de New Holland persen voorheen rood met geel, nu zijn ze geel met een rode bies. Deze kleurverandering heeft veel te maken met het feit dat de machines worden gemaakt in de New Holland fabriek te Zedelgem, België, waar ook de bekende maaidorsers worden gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21