J h Minder zorgen, meer plezier zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij a ;:£ÏS Vraagpunt: rust Streekradio Nieuwe virusziekte bij wintergerst Uitvoering motie Faber Tenslotte am m VRIJDAG 17 MEI 1984 lana- en 69e JAARGANG No. 37 tuinbouwblad S f z.l.m X iém iiti Er wordt tegenwoordig veel gehamerd op de noodzaak van een goede kwaliteit van het afgeleverde produkt. Dat geldt zeker ook voor de /consumptieaardappelen. Onze export en de grote plaats die de verwerking in ons land inneemt maken het noodzakelijk dat naar een goede kwaliteit van onze konsumptieaardappel wordt gestreefd willen we de afzetmogelijkheden houden en zo mogelijk uitbreiden. De betaling naar kwaliteit lijkt daarbij een zeer goede stimulans te zijn. Op het instituut voor bewaring van landbouwprodukten houdt men zich met deze materie bezig. Op de foto is het monster geschud ten behoeve van de kwaliteitsbepaling volgens de Algemene Model Voorwaarden. Binnenkort komen we op deze materie uitvoeriger terug. Van het vetweiden van stokpaardjes krijg je nachtmerries zei iemand vorige week op de jaarvergadering van de vereniging voor agrarisch recht (V.A.R.). Ik denk dat die uitspraak tenminste een kern van waarheid bevat. Maar nachtmerries kun je ook krijgen zonder stokpaardjes bij voorbeeld doordat de overheid een onophoudelijke stroom van wetsvoorstellen, wetswijzigingen, beschik kingen, regelingen en wat dies meer zij op ons loslaat. Op de V.A.R.-vergadering ging het ditmaal over de land bouw en het nieuwe Burgerlijk Wetboek (B.W.). Op ter mijn zal rekening moeten worden gehouden met een aantal wetswijzigingen op voor de landbouw belangrijke onderdelen als erfpacht, de ontbinding van de pachtover eenkomst wegens bijzonder omstandigheden, de in vesteringen op gepachte grond en de (verscherpte) aan sprakelijkheid van de boer tegen derden. Zoals meestal zijn alle veranderingen ook hier niet altijd verbeteringen. Tijdens de bijeenkomst werd al voorspeld dat de advoka- ten op dit terrein gouden tijden tegemoet gaan. Ook op andere gebieden van het recht zoals bijvoorbeeld - om een zijstraat te noemen - het milieurecht is er nog heel wat juridisch wapengekletter te verwachten. De landbouwpraktijk zal dit alles noodgedwongen weer over zich heen (moeten) laten komen. Het liefst wil men echter eindelijk eens rust. Dat is tenminste mijn konklusie 18 mei 1984 uit de beantwoording van ons vraagpunt "Het agrarisch bedrijf en gezin, nu en straks" (zie elders in dit blad). Dat verlangen naar rust blijkt onder meer uit de keuze voor het middenbedrijf als gezinsbedrijf of als tweemansbe- drijf. Men verlangt een redelijk inkomen, behaald door een redelijk aantal werkuren. Men wil daardoor graag tijd krijgen om maatschappelijk beter te kunnen funktioneren en tijd vrijmaken voor hobby, gezin en vakantie. Kortom veel boeren zijn het blijkbaar beu om steeds maar opge jaagd te worden: men wil eindelijk ook wel eens leven. Deze eindelijk-eens-rust-lijn proef ik eigenlijk door heel het vraagpunt heen. Het lijkt mij dan ook logisch dat wij deze signalen in het beleid versterken. Overigens blijken niet alleen de leden van de Z.L.M. er zo over te denken. Dezelfde lijn vind ik terug bij de beantwoording van dit vraagpunt van andere bij het K.N.L.C. aangesloten land bouworganisaties. Het aardige van zo'n eksperiment met een voor alle maatschappijen gelijkluidend K.N.L.C.- vraagpunt is dat je inderdaad kunt vergelijken. Wellicht dat dit vraagpunt er dus ook toe zal kunnen bijdragen dat de boer in de toekomst met minder zorgen maar met meer plezier gewoon zijn werk zal kunnen doen. In Zeeland is er vrij onverwacht toch nog een politieke diskussie ontstaan rondom de verwezenlijking van de streekradio. De tegenstanders twijfelen niet alleen aan de behoefte aan een dergelijk medium maar kunnen zich ook niet verenigen met de verplichte omroepbijdrage ad tien gulden per jaar. Ik vind dat de behoefte bij het publiek aan streekradio elders in het land reeds meer dan vol doende is aangetoond. Enkele jaren geleden heb ik al op deze plaats gewezen op het belang dat de land- en tuin- Sinds enkele jaren is bekend dat in Europa o.a. West- Duitsland in wintergerst een nieuwe virusziekte optreedt die een opbrengst derving kan geven van enkele tientallen procenten. Het afgelopen voorjaar bleek dat ook in ons land en wel in Zuid-Limburg er in Groningen (Oldambt) een aantal percelen wintergerst met het virus besmet wa ren. Het virus heet in Duitsland "Gelbmosaikvirus" en in Engeland "Barley Yellow Mosaic Virus" vaak afgekort tot BYMV. Een officiële Nederlandse naam is er nog niet. Een kenmerk van besmette gerstplanten is een geel- kleuring vroeg in het voorjaar. Bij stijging van de tempe ratuur verdwijnt de geelkleuring terwijl de oudste blade ren vervroegd afsterven. Verder vertonen de jongste bla deren die enigszins zijn opgerold min of meer duidelijke gele streepjes waardoor er een mozaïkachtig beeld ont staat. Bodemschimmel Het virus wordt overgebracht door de bodemschimmel Polymyxa graminis en kan wanneer de bodemschimmel eenmaal besmet is vele jaren in de grond achterblijven. De schimmel komt vooral voor op percelen met een pH hoger dan 7. Bestrijding van zowel virus als bodem schimmel biedt \veinig mogelijkheden. Daarom zal in de eerste plaats getracht moeten worden dat een verdere verspreiding van het virus zoveel mogelijk wordt tegen gegaan. Bedirjfshygiëne Bedrijfshygiënische maatregelen zijn daartoe zeer be langrijk. Verspreiding van grond van een besmet perceel door machines moet worden voorkomen. Is een perceel een keer besmet dan wordt in de loop van de tijd door de grondbewerkingen een besmetting verder over het per ceel verspreid. Een gelukkige bijkomstigheid is dat niet alle wintergerst- rassen vatbaar zijn. Hoe het met de Nederlandse win- tergerstrassen is gesteld is nu nog niet bekend. Tot dusver bleken de rassen Hasso, Igri, Tapir en Gerbel vatbaar te zijn. In Duitsland wordt op besmette percelen de verbouw van de rassen Barbo, Birgit, Eranka. Orga, Diana of So nate aanbevolen. bouw volgens mij kan hebben bij streekradio: weerbe richt, aktuele berichten, waarschuwingen etc. Wat de financiering betreft moet toch gekonstateerd worden dat het principe van de verplichte omroepbijdrage al lang in de praktijk wordt gebracht en dus bepaald niet iets nieuws is. En laat ons eerlijk zijn: tien gulden per jaar is betrekkelijk weinig geld. Boeren en tuinders zijn over het algemeen gewend wel wat meer te betalen voor hun informatie. Ik zou het dan ook jammer vinden dat door deze diskussie en marge de zeeuwse land- en tuinbouw verstoken zou blijven van een eigen streekradio. Na het rumoer rondom de verkoop van het zogenaamde bedrijf C 50 in de Noord-Oostpolder is het stil geworden rondom de motie Faber. Met deze motie - die beoogt de verkoop van landbouwgronden door de Staat ten behoe ve van de aankoop van natuurterreinen - hebben zoals bekend de landbouworganisaties veel moeite gehad. In middels wórdt de motie wel volop uitgevoerd zowel op het nieuwe land als op het oude land - ook in ons werk gebied. Navraag leerde mij dat op dit moment reeds voor ongeveer vijf miljoen gulden aan grond door de Staat is verkocht voor prijzen die variëren van 20 tot 40 duizend gulden per ha. De bedoeling is elk jaar voor 19 miljoen gulden te verkopen. Vanuit de georganiseerde landbouw kunnen wij er niet genoeg de nadruk op leggen dat wij vinden dat de uit voering van de motie Faber de toets van de pachtwet volledig moet kunnen doorstaan d.w.z. niet alleen qua procedure maar zeer zeker ook qua bedrijfsstrukturele konsekwenties. Of dat tot nu toe in de praktijk ook het geval is geweest zal nog moeten blijken. Ik heb zo mijn twijfels. Tussen het schrijven van dit artikeltje door ben ik ook nog even buiten geweest. Kom ik een (bekende) fruitteler tegen die zegt dat het lekker regent en dat de boeren daardoor tevreden mensen zijn. En of ik dat maar even wil signaleren als ik toch mijn artikeltje moet schrijven. Nou, bij deze dan. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1