HOEZDUAARDAPPEIIEEITZIJN ZONDER URO-MATIN FLOWABLE UGTERMOET Open dag op Ten Vorsel in Bladel Gun uzelf een buitenlandse reis Opening chrysantenkwekerij "De Ruigenhoek" te Woudrichem Agrarische studiereizen 1984 Herinneringen 23 Themakrant land en tuinbouw 30.000 kettingbrieven voor kettingzeugen Liro-Matin, een begrip; is nu als "vloeibare" formulering verkrijgbaar. Liro-Matin Flowable heeft de volgende uitstekende eigenschappen: het stuift niet en is nauwkeurig te doseren. Liro-Matin Flowable geeft een homogene spuitvloeistof en een betere verdeling op het gewas. Mengbaar met diverse middelen en niet brandgevaarlijk. Liro-Matin Flowable is verpakt in een handzame, doorzichtige verpakking. TZIET ERGEZOND UIT MET UGTERMOET DOOR P. LINDENBERGH TE WEMELDINGE Ten zuiden van den ouden molen, aan het westeind van den achterweg op den driesprong stond, in den vorm van een driehoek, de klap- bank. Zij is voor eenige jaren afge broken. De twee rijen lindeboomen aan de dorpsstraat zijn in het begin der vorige eeuw geplant, het gedeelte der beplanting beoosten den dwarsweg is ongeveer 30 jaren jon ger. Gedurende vele jaren zijn deze boomen ieder jaar kaal gesnoeid, in den laatsten tijd ondergaan zij die kuur om het andere jaar. Het blijkt, dat de linde zeer taai van leven is, want ondanks dat belemmeren van den groei zijn slechts weinig boom- en gestorven, maar het dikker wor den der stammen gaat uiterst lang zaam. Het is nu ongeveer 60 jaar geleden, dat de Gemeenteraad be sloot de linden te rooien, maar uit de burgerij ging een zeer sterk pro test tegen dit besluit op. Het bleek dat men zeer gehecht was aan de boomen, die vooral in den zomer een sieraad van het dorp zijn. In het najaar geven de afvallende blade ren heel wat werk aan de meisjes, die voor opruiming moeten zorgen. In Maart 1928 is het gedenkteeken op de Loo geplaatst, ter gedachte nis aan het toen 25 jarig Burge meesterschap van den heer F. Wa- beke. Deze gedachtenis werd gevierd met een dorpsfeest waaraan de geheele Gemeente deelnam, en dat schitte rend en ordelijk verliep. Het is een eigenaardigheid van Wemeldinge, dat men er op uitstekende wijze dorpsfeesten weet te organiseeren en te vieren. DE KERK. Voor de geschiedenis der Kerk zijn er meer gegevens dan voor de Bur gerlijke. De archieven zijn meer volledig na de Kerkhervorming en ook te voren waren het de kloosters, die eenige aanteekeningen hielden van de belangrijkste gebeurtenis sen. Van de invoering van hel Chris tendom in Zuid-Beveland is mij niets bijzonders bekend. De bewo ners waren heidenen en er was bij hen verschil van Godsdienst en ge bruiken, die er verband mede hiel den. Alleen van Walcheren is mij iets bekend: en ik kan slechts ver moeden, dat het hier in hoofdzaak zal gegaan zijn als daar. Het is echter zeker, dat ten slotte alle bewoners tot het Christendom zijn overgegaan, maar hoe veel tijd daarvoor noodig is geweest en hoe er voor gestreden is, ik weet het niet. Ook van de eerste helft der midde leeuwen zag ik geen aanteekenin gen betreffende de Kerk van We meldinge. De Maatschappij van Welstand is bij de Brabantse Z.L.M.-leden geen on bekende naam. Een aantal leden heeft nauwe banden als pachter van de Maatschappij van Welstand. Op het landgoed Ten Vorsel in Bla del, in de volksmond heet het nog "de Protestante Hoef', eigendom van "Welstand", organiseert de Stichting Hervormde Scholen Am sterdam al meer dan 12 jaar goed voorbereide werkweken op twee verbouwde boerderijen, hiervoor ter beschikking gesteld door "Wel stand". Overigens zijn het niet alleen meer hervormde scholen, doch ook scho len van katholieke huize en ook niet alleen uit Amsterdam. Kenmerkend is wel dat het veel scholen zijn vanuit het bijzonder onderwijs. Op zaterdag 26 mei wordt over dit werk een symposium gehouden. Rondom dit symposium worden een aantal aktiviteiten ontwikkeld. Door de ontplooide aktiviteiten rond het symposium is er het nodige te zien op Ten Vorsel. Op zondag 27 mei wordt voor gein- Wanneer u een kortere of wat langere reis naar het buitenland wilt maken in gezelschap van kollega-boeren en tuinders uit andere provincies in Ne derland, een reis die niet uitsluitend een "agrarische exkursie" is, maar ook aandacht heeft voor het kulturele en toeristische aspekt van het te be zoeken land, meldt u zich dan aan voor deelneming aan één van de Agrarische studiereizen 1984. Nog plaatsen beschikbaar: Madeira, 21 - 28 mei, 8-daagse vliegreis naar het schitterende, veel bezongen, eiland van bloemen. Zeer afwisselend natuurschoon. Frankfurt, 28 mei - 1 juni, 5-daagse busreis, met een dagexkursie naar de grote landbouwtentoonstelling D.L.G., die zéér de moeite waard is, evenals de andere programma-on derdelen. Sauerland, 4 - 8 juni, 5-daagse busreis naar een erg mooi, afwisselend ge- teresseerden een open dag gehou den. Tussen 12.00 en 16.00 uur bent u yan harte welkom. Om 13.30 uur en 14.30 uur draait de film "Samen Gaan" van Ger van Dongen, programma-maker bij de NCRV. Deze film geeft een goed beeld van de inhoud van een werkweek van de school. U kunt de beide gebouwen bezoe ken, de Hoeve Ten Vorsel en de Hoeve De Vorsele Molen. Op de Vorsele Molen zijn een aantal kleine tentoonstellingen ingericht. Een onderdeel van deze tentoonstel ling is de ontwikkeling op het gebied van landbouwwerktuigen. 4 Kennis kunt u ook nemen van het werk waar de Maatschappij van Welstand nu mee bezig is. Zoals het stichten van een leefge meenschap van ouderen, op Wal cheren. U bent van harte uitgenodigd op zondag 27 mei waar het Brabantse kopje koffie niet zal ontbreken. Landgoed Ten Vorsel vindt u in Bladel aan de Bredase Baan. bied, dat niet zo. vér van onze oogs- gre re ligt. Lake district, 18 - 23 juni, 6-daagse bus/bootreis naar het boeiendste deel van Engeland, waarvan u nooit geweten had, dat het zo mooi is. Noorwegen-Fjorden, 19 - 28 juni, 10- daagse vlieg/rondreis per bus door het spectaculaire Fjorden-gebied. Engeland-Cheltenham, 3-11 juli, 9- daagse bus/bootreis naar een "ty pisch" Engels gebied; exkursies naar de grootste agrarische tentoonstel ling van Engeland, de Royal Show; door Wales en de Cotswolds. Voor nadere informatie of het aan vragen van de brochure "Agrarische studiereizen 1984" kunt u bellen naar het Sekretariaat van Agrarische studiereizen, mevr. L. Deumer, Landbouwhuis, Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem, 085 - 512 087 (eventueel 085-427784). Morgen, zaterdag 19 mei, zal de konsulent voor de tuinbouw en ak kerbouw, de heer L. Vellekoop de ge heel gemoderniseerde en bijna twee keer zo groot geworden chrysantenk wekerij "De Ruigenhoek" te Wou- drichen heropenen. Ter gelegenheid hiervan wordt van 14.00 tot 16.00 uur "Open Huis" gehouden. De bezoe kers kunnen dan de gehele bouw be kijken op de beeldbuis d.m.v. video banden en er is een speciale bloe- menstal ingericht waar chrysanten, vers geoogst uit de nieuwe kas, tegen gereduceerde prijs te koop zullen zijn. In 1979 startten de Gebroeders A. en A-P- v.d. Meer de chrysantenkweke rij die in eerste instantie een kassen- komplex van 15.000 m2 omvatte. Zij specialiseerden, zich in het kweken van de chrysantensoort "Horum" in de kleuren wit en geel. Wanneer straks het komplex in volleproduktie is zullen op de nu in totaal 28.000 m2 kasruimte 2.000.000 chrysanten staan, die gezamenlijk goed zijn voor een weekproduktie van 12.000 boe ketten. Deze boeketten zijn zo'n vier a vijf weken houdbaar. 80% van de produktie gaat dan ook als ek- sportkwaliteit naar het buitenland. Beregening, bemesting, verwarming en verlichting gebeuren volledig au tomatisch en luchtvochtigheid en koolzuurgehalte worden kunstmatig op peil gehouden, dit alles m.b.v. de komputer die op dit bedrijf niet meer is weg te denken. Om onkruidgroei en ziekten te voor komen worden de plantenbedden na de oogst, éénmaal per jaar, geduren- Waarschijnlijk was er hier toen wel een klein Kerkgebouw maar welk gebouw het was en waar het stond, dat ligt voor mij in het duister In de eerste helft der 15de eeuw is de nu nog bestaande Kerk ge bouwd. Het was een gebouw met één dak, met het koor aan de oost zijde. Zij was gewijd aan Sint An- dries of zoals men ook schrijft Sint Andreas, die met goed gevolg den draak bestreed. Vandaar is ook het Sint Andrieskruis in het Gemeen tewapen. Later is de kerk verbreed naar de Zuidzijde, de pilaren zijn toen aangebracht en er kwam een dub bele bekapping. Het koor bleef in den oorspronkelijke staaL De parochiekerk van Wemeldinge had voor de verbreeding vier vica- riën van de Heilige Maagd, van Sint Willibrordus, van Sint Nico- laas en van Sint Jacob, ook ge naamd Bedelkapellerij spreek uit: Bedeelkapellerij. Beoosten het dorp stond het Kloos- yer voor adellijke jonkvrouwen en wat nu nog Sintjanshof heet op ee- nigen afstand bezuiden het dorp was de standplaats van de priorie der Sint Jansheeren, tevoren der Tempelieren; vervolgens was het toegevoegd aan het Baluwschap van Sint Katharina te Utrecht. Het kerkgebouw is opgetrokken van Zeeuwsche moppen met sterke metselspecie. (wordt vervolgd) 1 - m9 de drie uur gestoomd met stoom van 120 graden C. De gestoomde grond is dan absoluut onkruid- en ziektekie- menvrij wat van zeer groot belang is voor de eksport van de produkten. De Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) heeft - in samen werking met een aantal ekonomische instellingen - een themakrant over de land- en tuinbouw uitgegeven. De krant, met de naam "Landbouw van haver tot gort" verschijnt in een oplage van 950.000 exemplaren. De verspreiding gebeurt huis aan huis in het werkgebied van de NCB, hetgeen wil zeggen in Zeeland, Noord-Bra bant, het Rijk van Nijmegen en in het Land van Maas en Waal. Daarnaast zullen zo'n 800 scholen de krant gaan gebruiken ter ondersteu ning van het lesprogramma. In dit kader worden ongeveer 90.000 kran ten beschikbaar gesteld. Het comité Ontketen de Fokzeug, waarin Stichting Lekker Dier en de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren samenwerken, heeft minister Braks gisteren gekon- frontefcrd met 30.000 ondertekende kettingbrieven (protesten). De Mi nister weigerde de brieven zelf in ontvangst te nemen. De helft van het aantal kettingbrieven is nu op het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag gedeponeerd en de an dere helft bij de Minister thuis in St. Michielsgestel (N.Br.), Ruwenberg- straat 4. In Nederland staan 1.000.000 fok- zeugen op varkensbedrijven met een ketting van vijftig centimeter lengte aan de vloer geketend. Het comité wil dat hieraan een einde komt. Van het ministerie van Landbouw en Visserij wordt daarom een verbod op het fixeren (vastzetten) van zeugen verwacht. Inmiddels heeft het ministerie van Landbouw en Visserij een jaar de tijd gehad om maatregelen voor te be reiden. Omdat er geen enkele aan wijzing is dat er maatregelen op komst zijn, is met de Officier van Justitie kontakt opgenomen om op korte termijn een proces te starten tegen het aanbinden van zeugen. Geregistreerd handelsmerk van Ligtermoet Chemie BV Ligtermoet Chemie B.V. Postbus 1048 4700 BA Roosendaal. Tel.: 01650-32912 c 18 18 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 18