Automatisering in de varkenshouderij in Nederland Uitwijkmogelijkheid van melkveehouderij naar andere produktietakken zeer beperkt Nota PVV naar aanleiding superheffing: Behandel biggen niet gelijktijdig met ijzerpreparaat en antibiotikum Automatisering (gebruik van microprocessor of komputer) maakt een snelle ontwikkeling door. Dit geldt ook voor administratieve systemen in öe varkenshouderij. De gebruikte systemen in de varkenshouderij zijn: Centrale systemen: Technische-Economische-Administratie (TEA) en Basis Administratie (BAS) t.b.v. de bedrijfsbegeleiding. Verwerking op micro-/mini-komputer voor de verwerking van de administratie en verwerking van gegevens t.b.v. de produktiekon- tröle. Centrale systemen (Centrale Bedrijfskomputer) (CBK) t.b.v. de verwerking van de administratie, verwerking van de gegevens voor de produktiekontröle en bedrijfsbegeleiding. Microprocessortoepassingen: automatisering voor procesregeling (voeding en klimaat). Centrale systemen a) Technische-Economische-Admi- nistratie (TEA) Onder TEA wordt de komputerma- tige verking van technisch/financiële kengetallen verstaan. De verwerking vindt plaats via aanleveren op papier naar een centraal opgestelde kom puter. De frequentie van verwerking is beperkt tot 3 k 6 keer per jaar. De uitvoer kan zowel beperkt als uitge breid zijn maar bevat geen planning t.b.v. de bedrijfsvoering. Bij alle systemen wordt externe be- drijfsvergelijking toegepast. Voor beelden van TEA zijn: Stichting In formatie Verwerking Varkenshou derij (SIVA), Coveco en LEI. Met de komputermatige verwerking van technische administraties is per 1 mei 1980 begonnen met de pro grammering van programma's bij een tweetal komputerservicebu- reaus. Deze verwerking is goed aan geslagen. De verwerking loopt goed en de varkenshouders zijn enthou siast over het systeem. Er komt 3 a 4 keer per jaar informa tie beschikbaar, waardoor de kwali teit van de begeleiding verbeterd is. (In het verleden werden de gegevens slechts eenmaal per jaar berekend). Het aantal deelnemende bedrijven bedraagt momenteel 2.200 vermeer- deringsbedrijven en 2.000 mestbe- drijven. Voor het beheer van pro gramma's, het doen uitvoeren van de werkzaamheden en het zorg dragen voor de uniformiteit is door het be drijfsleven de Stichting Informatie Verwerking Varkenshouderij (SIVA) opgericht. De Konsulentschappen voor öe Varkens- en Pluimveehouderij en het Konsulentschap i.a.d. voor Var kenshouderij zijn betrokken bij de advisering over de opzet van de pro gramma's. De Konsulentschappen begeleiden de deelnemende bedrij ven, mede aan de hand van door de komputer berekende bedrijfsresulta ten. b) Basis Administratie Systeem (BAS) Dit systeem in beheer van de SIVA is een vereenvoudigde uitvoering van de Technische Administratie. De frequentie van verwerken is 1 x per maand. Er worden alleen technische kengetallen berekend. De uitvoer bevat geen planning voor de bedrijfs- uitvoering. Verwerking op een micro/mini komputer Door gebruikers van een Technische Administratie wordt regelmatig ge vraagd naar vaker per jaar meer in formatie uit de komputer. Men wenst zeer aktuele informatie om in de bedrijfsvoering tijdig te kunnen bijsturen. Verder vraagt men over zichten voor de planning van de werkzaamheden en het op diverse manieren op een rij zetten van het zeugenbestand t.b.v. de selektie van dieren. Verwerking heeft plaats op een micro/mini komputer die op het be drijf of regionaal geplaatst is. Dit is het bedrijfskomputersysteem. De frequentie per bedrijf is onbeperkt. De uitvoer is uitgebreid en omvat meestal ook werklijsten voor de planning t.b.v. de bedrijfsvoering. 18 mei 1984 Externe bedrijfsvergelijking wordt meestal niet toegepast. Voorbeelden van verwerking op micro/mini komputer zijn: Hendrix, Syco-N, EMI CSE. Centrale Bedrijfskomputer systemen De gegevens worden verwerkt op een centraal opgestelde komputer. De uitvoer van een dergelijk systeem is gelijk aan die van een bedrijfskom puter en de normale SIVA-uitvoer. M.b.t. de te volgen verwerkingspro cedure zijn er afhankelijk van aan schaf van apparatuur de volgende mogelijkheden: 1. Alle informatie van deelnemer naar komputer en terug per post. Op-het bedrijf is geen apparatuur aanwezig. De tijdsduur van ver werken bedraagt 2 tot 5 dagen. Dit systeem vraagt geen investê- ringen voor aanschaf apparatuur op het bedrijf van de varkens houder. 2. De in- en uitvoer vindt plaats door middel van een telefoonlijn. De deelnemer legt de basisgegevens op zijn eigen terminal vast en stuurt deze per telefoonlijn naar de centrale komputer. De twee hieronder genoemde syste men zijn nog niet operationeel, maar zullen binnenkort beproefd worden. a. Viewdata terminal: Een televisie toestel dient als beeldscherm. Het televisietoestel is met modem en toetsenbord gekoppeld aan de telefoonlijn. Gelijktijdig met de vastlegging vindt de verwerking plaats en na beëindigen van de vastlegging van de gegevens komt de uitvoer op de printer bij de deelnemer. Tijdens het vastleg gen worden de gegevens gekon- troleerd op eventuele fouten. De televisie wordt als goedkope ter minal gebruikt. Dit systeem brengt hoge telefoonkosten met zich mee. Informatie uit en thuis: direkt na inponsen. Investering ƒ3.000,- -ƒ5.000,- b. (Intelligente) terminal: De deel nemer legt de gegevens vast op zijn eigen terminal, waar even tueel al een kontröle op de juist heid van de invoer plaatsvindt. Na vastleggen wordt deze per te lefoonlijn verstuurd naar de cen trale komputer. De uitvoer vindt op een printer bij de deelnemer plaats. De telefoonkosten bij dit systeem zijn relatief laag. De kosten van de terminal hoog. In formatie uit en thuis: enkele mi nuten - Vi dag, afhankelijk van de bezetting van de centrale kom puter. Investering bedraagt ƒ5.000,- -ƒ10.000,-. Enkele opmerkingen over bedrijfs- komputersystemen: Er is slechts een beperkt aantal systemen operationeel, een groter aantal is in ontwikkeling. Een aantal bedrijven heeft een bedrijfskomputer aangeschaft. De overstap naar een eigen kom puter ligt voor een gedeelte van de varkenshouders niet binnen het gezichtsveld met als belang rijkste redenen de kosten en het niet vertrouwd zijn met de appa ratuur. Door de schaalvergroting in de varkenshouderij is het gebruik van de komputer aantrekkelijker geworden. Microprocessor toepassingen De automatisering voor procesrege ling, klimaat-beheersing en automa tische voedering, wordt al meer toe gepast. Ook deze zaken zijn nog duidelijk in ontwikkeling. Sommige apparatuur ten behoeve van admi nistratieve doeleinden kan ook ge koppeld worden aan klimaatsrege ling (verwarming en ventilatie) en automatische voedersystemen. Meestal bestaat er geen koppeling. (Dit artikel is een bijdrage van ir. L.W.H. Hutschemaekers, van het Konsulentschap i.a.d. voor Varkens houderij, in het kader van de pro motie van de Vakbeurs voor Inten sieve Veehouderij '84, die van 23 tot en met 26 oktober 1984 in de hallen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht wordt gehou den.) In een nota van het Produktschap voor Vee en Vlees over de konsek- wenties van het nieuwe zuivelbeleid en de rundvleesmarkt wordt vast gesteld dat het moeilijk is om harde uitspraken te doen over de moge lijke alternatieve aanwending van de door de superheffing vrijkomende produktiefaktoren, waarbij er bovendien per regio en per bedrijf grote verschillen zijn. Is de beschikbare grond slechts geschikt voor grasland of ook voor akkerbouw/tuinbouw? zaak. Hij maakte er melding van dat de momenteel grotere uitstoot vooral betrekking heeft op de mindere kwa liteiten. De heer Vedder stelde onomwonden dat de aanvoer van kwaliteitsvee de laatste jaren veel te wensen overlaat. Op een vraag waar voor er dan in de slachterijen niet meer belangstelling bestaat voor stierevlees, dat door de interventie wordt aangekocht. De oorzaak daar van is de kwaliteit, aldus de heer Vedder. Met de voorvoeten weet men wel weg (runderlappen etc.), maar de (duurdere) achtervoet levert moei lijkheden op, de smaak en de kwali teit laten te wensen over. Nog moeilijker is het een alternatie ve bestemming te vinden voor de gebouwen. Toch geeft de superhef fing aanleiding tot een herbezinning op allerlei mogelijkheden. Als zoda nig neemt de nota o.a. het eventueel terughalen van de opfok naar het ei gen bedrijf, op beperkte schaal de stierenmesterij als neventak opzetten e.a. In de nota wordt nog eens het standpunt herhaald dat ook in krin gen van landbouworganisaties be staat, namelijk dat de varkenshou derij en de pluimveehouderij weinig soelaas kunnen bieden. Verandering van fokbeleid Ingegaan werd ook op het fokbeleid, dat hoe men het ook wendt of keert gericht blijft op de meest efficiënte produktie van een kombinatie van melk en vlees. Negatief is de ontwikkeling geweest op de bevleesdheid van het vee, doordat nogal eenzijdig de meikei- genschappen werden verbeterd en nagestreefd. Overigens is er de laatste jaren een toenemende belangstelling voor in seminaties met sperma van typische vleesrassen op te merken. Als voorlopige konklusie stelt de no ta dat door het nieuwe zuivelbeleid het vleesdoel in de fokkerij wat min der onder druk komt te staan en dat in het typische dubbel doelveeslag (MRY) de balans voor de vleespro- duktiegeschiktheid zeker positief is. Kwaliteit eerste eis In de diskussie over deze nota werd door de vertegenwoordiger van de slagerij, de heer J. Vedder, erop ge wezen dat bij een dalende omzet van rundvlees, de omzet bij die slagers die kwaliteitsvlees leveren op peil is gebleven. Daarom is het streven naar kwali teitsverbetering de meest urgente Het gelijktijdig behandelen van jonge biggen met een ijzerpreparaat en het antibiotikum tetracycline kan nare gevolgen hebben. Op een bedrijf in de Kempen werden 7 tomen biggen van ongeveer 3 dagen oud ingespoten met 2 cc ijzerdextraan en 1 cc langwer- kende tetracycline (in verband met snuffelziekte). De injekties werden apart toegediend; aan de ene kant van de nek het ijzer en aan de andere kant de tetracycline. De biggen waren 's avonds behan deld. De volgende ochtend waren reeds 9 biggen gestorven. Van de overige dieren waren er nog 21 ziek; ze vertoonden duidelijke zenuwver schijnselen zoals spartelen en fiets- bewegingen. De zieke biggen overleden allen in de loop van enkele dagen. Bij sektie van enkele gestorven dieren werden shockverschijnselen waargenomen. Konklusies: - Het is raadzaam ijzer- en tetracy- cline-injekties niet op dezelfde dag toe te dienen. - Beide middelen dient men op verschillende plaatsen in te spui ten. - Indien slechts één injektiespuit gebruikt wordt is het noodzake lijk de spuit grondig te reinigen alvorens er andere geneesmidde len mee toegediend worden. - Raadpleeg bij twijfel altijd uw dierenarts of bepaalde genees middelen gekombineerd toege diend mogen worden. - Van geneesmiddelenfirma's mag verwacht worden dat ook dit soort bijwerkingen op de bijslui ters vermeld worden. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17