Demonstratie met spuitmachines veiling ZHZ te Barendrecht Zaadteeltbericht (10) Kas onderzoek lage temperatuur Te koud voor de tijd van het jaar Koud bloeiweer Gaat Walcheren ook de bloemetjes buiten zetten? Nog ruimte in (export)markt radijs A Dat is de laatste weken geregeld het weerbericht de noord-oosten wind voert lucht aan uit de poolstreken door een hoge drukgehied dat van geen wijken weet. Gelukkig dat we hier op THOLEN ook nog een paar buitjes regen gehad hebben. Hoewel er op dit kleine eiland nog grote ver schillen zijn in het aantal mm regen dat er gevallen is, zal het op de meeste plaatsen wel voldoende geweest zijn voor de opkomst van de zaden en voor de onkruidbestrijding. De zaden die eerst droog gelegen hebben komen nu zeer traag op door het koude weer, zodat men een zeer ongelijke stand van de gewassen zal krijgen wat nooit bevorderlijk is voor een hoge opbrengst. Er wordt nog steeds in de grond ge wroet om te kijken waar de kiem- plantjes blijven, maar het zal beslist wel komen als de grond tenminste niet te grof ligt want dan droogt het met zo'n schrale wind toch nog aan. Ook de opkomst van de doré's is erg ongelijk dat was eigenlijk van de winter al zichtbaar aan sommige partijen pootgoed door het trage en ongelijk kiemen. De omstandighe den waren in de grond met het vroe ge poten zeker niet beter dan in het kistje, zodat de vrijwel kale zetters zeer moeizaam op gang zijn geko men en bijna geen voorsprong heb ben met die welke na de regen een maand later zijn gezet. Met de nachtvorst is het gelukkig tot dusver goed afgelopen. Daar is iedere vroe ge aardappelteler met dit koude weer toch wel huiverig voor want het zou zeker voor de met plastik afgedekte aardappelen een ramp zijn. De kans op late nachtvorst is op ons eiland niet zo groot maar eens in de zoveel jaar valt het toch wel eens voor en dan komt de klap soms hard aan. Het is dan ook een behoorlijk risiko dat de zeer vroege aardappelteler durft te nemen. Want als een flink gewas aardappels afvriest is de opbrengst al een eind weg. Onder glas heeft men van de kou wat minder last. De radijstelers zijn er zelfs blij mee, het kan anders om deze tijd erg warm zijn overdag, zodat het ook voor de bossers of bosters niet aangenaam is. De prijs liet het tijdens topaanvoeren behoorlijk afweten en zakte tot on der de 30 cent per bos wat toch beslist te weinig is. Stoken Het koude weer is ook hiervoor wel kom omdat hierdoor de groei wat af geremd zal worden. Voor de tomaten- en bonentelers is het 's nachts nog steeds stoken geblazen wat erg duur is geworden. Men steekt in zo'n vroege teelt van b.v. tomaten toch heel wat geld. Een plant alleen al voor de substraatteelt van begin maart kost ongeveer 2 gulden per stuk. Telt men de andere kosten hierbij op dan mag de prijs van dit moment van rond de 20 gulden per bakje van 6 kg wel even aanhouden. De vroegste gewassen brengen toch dikwijls netto het meeste geld op zo dat ook hier geldt dat de kost voor de baat gaat. Op de BEVELANDEN staan de ap pels deze week volop in bloei. De vroeg bloeiende rassen, waaronder de Goudreinetten laten hun bloem blaadjes in grote hoeveelheden val len, want de appelbomen zijn op de meeste bedrijven zeer rijk bedeeld met bloesem dit jaar. De ontwikke ling verliep eind april en begin mei heel snel, maar tegen het opengaan van de appelbloesem is het koud en guur weer geworden. Een weertype dat zich vaak voor doet in deze tijd van het jaar, de temperaturen dalen dan 's nachts vaak tot rond het vries punt. Plaatselijk werd op Zuid-Beve land de koudste nacht gemeten met 1 graad C. Temperaturen onder nul zijn er in onze streek nog niet gemeten. De peren zijn uitgebloeid en de eer ste indrukken zijn voor zover er ge noeg bloemen op de bomen zaten, vrij gunstig. De zetting lijkt goed, maar om een oogstverwachting te vermelden is het in dit stadium veel te vroeg. De vraag of in de afbloei van de ap pels Alar wordt ingezet, zal hoofd zakelijk afhangen van hoe de groei kracht van een bepaald perceel is. Is de groeikracht sterk en viel de zetting de vorige jaren tegen, dan kan dit middel zonder enig gevaar worden toegepast. Het ras Karmijn lijkt hier bijzonder geschikt voor. Het is bij een groei- remmingsmiddel als Alar verstandig niet het gehele perceel te behande len, maar een gedeelte. Dan is er al tijd een goed vergelijk. De dunningsmiddelen Carabryl en Amid-Thin zullen dit jaar plaatselijk worden toegepast, maar in kombi- natie met GA 47, blijft voorzichtig heid geboden. In voorgaande jaren is ook uit de praktijk duidelijk geble ken, dat een kombinatie van dun- ningsmiddel met GA 47 een te sterke dunning kan veroorzaken. GA 47 heeft van nature een dunnende wer king en het aal natuurlijk van bedrijf tot bedrijf verschillen, maar alle drie de middelen inzetten zal iri de prak tijk weinig toepassing meer vinden, Op WALCHEREN is er op het ogenblik m.b.t. de teelt van winter- hloemkool bijna geen onderscheid tussen de regelmatige groentetelers en de akkerbouwers want de winter bloemkool komt op beide soorten be drijven in meer of mindere mate voor. De een heeft er wat betere resultaten mee dan de andere, maar over het al gemeen kan gezegd worden dat de kool weer een redelijk sukses is tot op heden. Wanneer u dit leest zal op de meeste bedrijven het veld al aardig gedund zijn en kan de eindbalans vrijwel opgesteld worden. Over de soorten is men het over het algemeen eens: De latere bleken toch ook dit jaar weer de kwaliteit naar voren te brengen. Ook in de vroege soorten zijn goede selekties beschikbaar, hierover zult u onge twijfeld van voorlichtingszijde tijdig geïnformeerd worden, zodat we allen kunnen profiteren van het on derzoekswerk. Wat we als teler zelf goed in de gaten moeten houden is de perceelskeuze, want ook dit jaar is weer gebleken dat enkel "goede" grond voor deze teelt in aanmerking kan komen. omdat het risiko voor een te sterke dunning te groot is. De werking van alle dunningsmiddelen wordt ver sterkt door een hoge relatieve lucht vochtigheid en hoge temperaturen. De appelmarkt is de laatste weken iets aangetrokken, maar na een flinke prijsval blijkt het altijd moeilijk om het oude prijspeil te bereiken. Alleen de laatste voorraden Conference brengen hoge prijzen op. De voorra den van deze bewaarpeer zijn zo laat in het seizoen klein, alleen op het veilpunt Goes is de aanvoer nog van betekenis. De laatste cel Conference, met een inhoud van 300 ton wordt hier de komende weken verkocht. Voor de peretelers een goed einde van het afgelopen bewaarseizoen. Het unieke van de demonstratie "Spuiten in Aktie" is dat zowel be staande-, verbeterde- en nieuwe machines onder vergelijkbare omstan digheden op praktische wijze zullen worden gedemonstreerd. Een en ander kan - vanaf voor dit doel opgestelde tribunes of staande rondom het perceel - door de bezoekers maximaal worden bekeken. In het kort geven we de belangrijkste zaken aan die zullen worden getoond: Voor de fruitteelt in enkele rijen komen er naast de bestaande machines, spuiten met dwars- stroommonden (Douven, Munckhof, K.W.H. en Platz), spuitmachines met elektrostati sche oplading van spuitdoppen (Douven), zelfrijdende spuitma chines (Motrac, Groenleer), Blijkbaar is vorig jaar de teelt van radijs in Nederland renderend ge weest, want ook in 1984 zal er weer meer uitgezaaid zijn en nog worden. Dit was goed merkbaar in het aan bod, dat tot dusver een kleine 10% groter was. Omdat maar ca. 6% op het prijspeil hoefde te worden toege geven, kon er op veilingnivo toch nog iets meer omgezet worden. Het ziet er naar uit dat ook de komende tijd het aanbod nog groot zal blijven. De teeltresultaten zijn voor een groot deel afhankelijk van de afzetmoge lijkheden over de grens, omdat de exportquote hoog is: voor bosjes ra dijs ca. 75 en voor zakjes radijs zelfs 85%. Dit seizoen verloopt de uitvoer voorspoedig: de afzet in West- Duitsland groeit nog steeds en die in de andere landen neemt zelfs nog sterker toe. 18 mei 1984 elektrisch- en mechanisch be diende spuitdoppen voor gerichte behandeling van stammen/on kruiden/opslag e.d. (Groenleer, Gijssel). Voor de drierijensystemen in de fruitteelt wordt er gedemon streerd met dwarsstroommonden in kombinatie met verhoogde spuitmonden (Douven), met een voudige verhoogde opzetmonden (Motrac/de Jager), instelbare flexibele luchtmonden (Hardi), jumbospuit met dwarsstroom monden (K.W.H.) en zal er spe ciale apparatuur voor de on kruidbestrijding worden getoond. Voor de fruitteelt in beddenbe plantingen zullen er verhoog de/aangepaste spuitmonden worden gedemonstreerd (Munckhof, Douven, Motrac/de Jager, K.W.H. en Hardi), alsme de speciale apparatuur voor de onkruidbestrijding o.a. e?n ther mische brander en een speciale granulaatstrooier. Voor de groenteteelt wordt er uitgebreid gedemonstreerd met veldspuiten voorzien van revol- verdoppen, afstandsbediening, balanceerinrichtine. regelappara- tuur e.d. (div. fabrikaten). Ook zullen er speciale bomen voor het spuiten van aardbeien worden getoond (Munckhof, Douven). Voor intensieve vollegrondsteel- ten wordt een interessante ont wikkeling getoond met spuitbo- men die de vloeistof m.b.v. lucht tussen het gewas dringen (K.W.H., Hardi, Douven). Ver der zullen er bespuitingen met het vliegtuig en de helikopter worden gedemonstreerd. Voor de intensieve groenteteelt wordt er gedemonstreerd met spuitkruiwagens en handgedra gen spuitbomen in.kombinatie met zelf oprollende haspels, rug spuiten e.d. (o.a. Koöp. Maas mond). Voor de onkruidbestrijding zal er worden gedemonstreerd met strokenspuiten (Mash, Dubex e.a.), bladlichters (Dubex e.d.) en met onkruidbranders (Catter, Agro Dynamic). - Verder is er alles te zien op het gebied van maskers, kabines met filters, airkonditioning, kleding, opslag van middelen, wegen, af stellen van spuitmachines, spuit doppen, automatische vloeistof- afgiftekontröle, publikaties, kouputergebruik voor informa tieopslag e.d. - Vanaf het demonstratieterrein worden er tegen kostprijs korte rondvluchten met een helikopter uitgevoerd. Kosten nog moeite zijn gespaard! U mag deze dagen op 22 en 23 mei niet missen! Ekskursie winterbloemen Maandag 21 mei a.s. wordt er door bovengenoemde studieklub een avondekskursie gehouden. Deze vindt plaats te St. Annaland. Het ontmoetingspunt is bij de veiling aldaar om 19.00 uur. Er zijn door het bestuur voor het zomerseizoen een drietal avond- ekskursie's gepland, waarvan dit de eerste is. Het doel van dergelijke ekskur- sie's zijn, om met een aantal vak genoten enkele zaadpercelen te bekijken. Hierbij kan worden kennis genomen van teelt en ver zorging van het gewas, terwijl er vanzelfsprekend voldoende ruimte wordt geboden hierover te diskussiëren. Het onderwerp van deze avond zijn z.g.n. winterbloemen. Deze term behoeft wellicht enige uit leg. Welnu, met winterbloemen worden bij de zaadteelt twee- en meerjarige gewassen bedoeld. Daar deze op het land overwin teren, spreekt men gemakshalve van winterbloemen. Enkele voorbeelden hiervan zijn: Vaste planten: Margriet, Pyre- trum, Ridderspoor, Phlox, Pri mula. Tweejarige planten: Violen, Ver- geet-mij-niet, Duizendschoon, Klokjesbloem, Vingerhoedkruid, Madelief. Van de leden wordt verwacht, dat ze er allemaal zijn. Ook niet-le- den zijn welkom. D.L. Koppenhol Minder positief kon gesproken wor den over de nog gezaaide gewassen zoals winterwortelen en witlof. De zaden worden vrijwel alle op ruggen gezaaid en het is een bekend gegeven dat vooral met deze manier van telen gauw droog liggen voorkomt. Zo is dat ook tot nu toe dit jaar weer het geval. Er wordt daarom door deze telers ekstra verlangend uitgekeken naar een malse voorjaarsbui die hierin gauw verbetering kan bren gen. Er wordt ook in de tuinbouw in deze tijd van het jaar weer heel wat afgespoten met allerlei apparatuur eri middelen. Of een en ander altijd op de goede manier gebeurt, valt te betwijfelen. Het is daarom een ver heugend bericht dat er voor dit soorl werk een landelijke demonstratie gehouden wordt op 22 en 23 mei a.s. (de eerste dag vooral gericht op de fruitteler en de tweede dag komt de vollegrondstuinder aan zijn trekken). Dit alles is te zien op het veilingter rein ZHZ té Barendrecht. Een be zoek aan dit gebeuren zal waar schijnlijk de moeite waard zijn. Voor de enkele bloementelers die we hier op Walcheren hebben is het weer hoogseizoen geweest, want degene die bloemen teelt, ziet altijd uit naar de moederdag. Dan zijn alle bloe men gewild en er rollen nogal eens hoge prijzen uit de bus. De bloemenaanvoer was er dit jaar dan ook weer, maar de prijzen waren voor verschillende soorten enkel in de winkel hoog. Op de veiling over trof de aanvoer de vraag en dit leidde tot geringe prijzen. Nu we het toch over bloemen hebben, er zouden zich ook op Walcheren best wat vol- legrondstelers toe kunnen leggen op het telen van een of meer soorten snijbloemen uit de buitenkuituur. Elders in het land wordt ook op be scheiden schaal een en ander gedaan en dit levert aardige resultaten op. Het zou misschien nuttig zijn hier over eens wat meer te weten te komen door middel van voorlichting, want er moet gerekend worden op meer aan voer van verschillende soorten groenten van uit de akkerbouwsek- tor. Dit kan vooral de kleinere telers onder ons in de zorgen brengen. Het zou daarom mooi zijn wanneer er dan ook voor deze groep een nieuwe be staansmogelijkheid geboden kon worden in de bloementeelt. Vorige week donderdag heeft de voorzitter van de produktschappen voor Groenten en Fruit en Sierge wassen, ir. J.E.C. Spithoven, de offi ciële openingshandeling verricht bij de ingebruikstelling van een nieuwe kas op het proefstation te Naaldwijk. In deze nieuwe kas, die is gefinan cierd uit het aandeel bestemd voor onderzoek van het Sektorbeleid, zal onderzoek gaan plaatsvinden naar de mogelijkheden van benutting van laagwaardige warmte voor de glas tuinbouw. Een zaak, die belangrijker wordt naarmate er meer mogelijk heden komen tot benutting van af valwarmte. Deze kas, met een oppervlakte van bruto 2700 m2 en netto 2000 m2, verdeeld in acht afdelingen, kan met behulp van een microcomputer vol ledig automatisch worden geregeld en biedt de mogelijkheid voor het nemen van proeven met alle belang rijke gewassen in de glastuinbouw, zowel wat betreft groenten als bloe men. Aan de technische opzet van deze bijzondere kas is gewerkt door de technische dienst van het proef station en nauwe samenwerking met de TFDL te Wageningen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15