Agrarisch Nederland "pakt Duitse detailhandel Resultaten warmteprojekt Bergschenhoek de nar kas Prijs champignons in de lift Afzet Nederlands hardfruit verloopt vlot weekstaat energieverbruik 55 N.T.S. vraagt wensen en ideeën Prijzen ZHR-appelen lager dan vorig jaar Vijf agrarische produkt-promotie organisaties starten gezamenlijk met een nieuwe aanpak van de Westduitse levensmiddelen markt, inklusief bloemen en planten. Onder de paraplu van de Holland Promotion Club (HPC) is een vlotte audiovisuele presen tatie gemaakt, gericht op de de tailhandel ter ondersteuning van winkelakties. Begin mei is het programma in Den Haag gepre senteerd, in aanwezigheid van een enthousiaste Minister Gerrit Braks van Landbouw eji Visserij. De vijf promotie organisaties zijn: Nederlands Zuivel Bureau, Voorlichtingsbureau Vlees, Ne derlands Instituut Afzetbevorde ring Akkerbouwprodukten, Cen traal Bureau Tuinbouwveilingen en Bloemenbureau Holland. On der het motto "Het gaat ons niet slecht, maar het kan beter", heb ben deze vijf organisaties beslo ten de Duitse detailhandel geza menlijk te wijzen op de hoge kwaliteit en grote voordelen van het Nederlandse produkt. Er wordt nauw samengewerkt met het Ministerie van Landbouw en Visserij en het Bureau van de Landbouwraad van de Neder landse ambassade in Bonn. De Westduitse markt is voor agrarisch Nederland van bijzon^ der groot belang: Ongeveer een derde deel van de totale land- bouwexport gaat naar de Ooster buren. Vorig jaar ging het daarbij om een bedrag van ruim 13 miljard. Logisch dat de expor teurs en hun afzetbevorderende organisaties daar hard aan de weg timmeren. De laatste jaren wordt de detailhandel daarbij meer en meer betrokken, omdat gebleken Minister Braks omringd door het vlees-, aardappel-, groente- en kaas meisje. is dat zij vooral behoefte heeft aan begeleiding bij promotie-ak- tiviteiten. In de presentatie komt Nederland naar voren als het land van mo lens, klompen en bloemen. HPC- voorzitter Hans Willemse: »Wij hebben veel geïnvesteerd in dit image en tot nu toe is het bijzon der succesvol gebleken. En over de gezellige promotie-avonden: "Vergis U niet; de achterkant van de medaille is zuiver kommer- cieel. Wij beogen verhoging van de omzet, ook wanneer bepaalde winkelakties achter de rug zijn. Kern van de zaak is dat de handel alleen geïnteresseerd is in onze produkten als de marges goed zijn", aldus Willemse, die er ze ker van is dat deze nieuwe pro- motieaktie van het Nederlands agrarisch bedrijfsleven bijdraagt aan nog grotere populariteit van onze produkten in de Bondsre publiek. Minister Braks noemde tijdens een speech de gezamenlijke krachtinspanning die een aantal Nederlandse organisaties geven, om een markt te bewerken uniek. "Dit is de eerste keer dat er door 5 algemene produkt-promotie or ganisaties gezamenlijk een pre sentatie ontwikkeld is, die be stemd is voor de detailhandel in het buitenland. Dat is dus een stap verder in de distributieketen en wel met indringende media, figuurlijk d.m.v. een audiovisuale presentatie, letterlijk d.m.v. een goed buffet met de produkten van de desbetreffende organisa ties". Vorige maand april Draaiuren warmtepomp 253 uur 333 uur Draaitijd in van totale tijd 34% 46 Gasverbruik warmtepomp 5545 m3 7546 m3 Gasverbruik ketel (ketel rendement 0,98) 68591 m3 41057 ift.3 Totaal gasverbruik 74136 m3 48603 m3 Theoretisch gasverbruik 77237 m3 53429 m3 Bespaard 3103 m3 4826 m3 Besparing in van theoretisch gasverbruik 4,02% 9,03 Gasverbruik per m2 6,81 m3/m2 4,46 m3/m2 Theoretisch gasverbruik per m2 7,09 m3/m2 4,91 m3/m2 Besparing per m2 0,28 m3/m2 0,44 m3/m2 Warmteverhouding op basis van onderwaarde 1,53 1,61 bovenwaarde 1,38 1,45 Percentage van het totale warmteverbruik dat door de warmtepomp geleverd is 11 23% Kasgegevens Gemiddelde kasluchttemperatuur dag 20,14 gr.C. 20,72 gr.C. nacht 14,93 gr.C. 15,35 gr.C. Gemiddelde buitenluchttemperatuur dag 6,62 gr.C. 8,83 gr.C. nacht 3,12 gr.C. 5,42 gr.C. Bij een groot aantal instellingen en instituten die aktief zijn op het ge bied van onderzoek bij vollegronds- groente heeft de N.T.S. een inbreng op de aktiviteiten van deze instellin gen en instituten. Veelal werkt men met een werkplan waarin wordt be paald wat de komende tijd voor on derzoek zal plaats vinden. Om tot dit werkplan te komen roept de N.T.S. aangeslotén vollegrondsgroentete- lers op om via hun studieklub wen sen en suggesties voor het onderzoek naar voren te brengen zodat de N.T.S. deze voor u mee kan nemen bij besprekingen om tot een werk plan te komen. De handel in groente- en fruitsoorten van Nederlandse bodem verliep in de maand april in het algemeen vlot. Heel anders was het beeld bij de im- portprodukten. Met name de markt voor ZHR-appelen en die voor si naasappelen werd gekenmerkt door tegenvallende prijzen. Behoudens de allereerste noteringen was het prijs peil van de ZHR-appelen .gelijk aan dat van vorig jaar of zelfs nog lager. Begin mei was de prijs voor een doos (a 19 kg) Chileense Grannies op de Rotterdamse importveiling niet meer dan ƒ31,— Alleen eind maart is de prijs nog even boven de ƒ40,— ge weest. Vorig jaar liep de prijs in de loop van april op en twee jaar geleden werd er bij een klein aanbod van Eu ropese bewaarappelen zelfs meer dan ƒ50,— per doos betaald. De prijzen van de andere ZHR-ap pelen vertonen eenzelfde beeld. Zui- dafrikaanse Golden en Grannies, Argentijnse Grannies en Red Deli cious brachten ongeveer dezelfde prijs op als de Chileense Grannies. Voor de Nieuwzeelandse Cox's werd echter, zoals gewoonlijk, veel meer betaald; evenals vorig jaar zo om streeks de 60,— per doos, tegen zelfs ruim 70,— begin mei '82. Vlotte afzet Nederlands hardfruit Het Europese hardfruit - met name dat uit Nederland - werd in de ver- slagmaand nog altijd vlot afgezet. Voor appelen werd er op de veiling evenals in maart dooreengenomen ca. 130 ct per kg betaald tegen nog geen 70 ct in april vorig jaar en 1,50 in het dure seizoen '81/'82. Wel is er sprake van een dalende trend in de verslagmaand. Tot begin mei is de prijs van de Nederlandse appelen dit seizoen gemiddeld 1,07 per kg ge weest, tegen 89 ct vorig seizoen en Per 1 mei j.l. bedroeg de voorraad nog 38.000 ton, 8.000 ton minder dan vorig seizoen en 11.000 ton meer dan in '81/'82. De peren zijn in ons land in de ver slagmaand iets in prijs gestegen. In maart werd op de veiling nog 1,23 per kg betaald, in april was dat 1,30. Naar het einde van de maand toe liep de prijs steeds verder op. Gemiddeld over het hele seizoen hebben de peren 92 ct. opgebracht. Dat is vergeleken met vorig seizoen iets meer (89 ct) en t.o.v. '81/'82 ca. 20% minder (114 ct). Op dit moment houden de prijzen van de ZHR-peren in West-Europa het midden tussen die van de beide voorgaande jaren. Markt Info PGF Toelichting bij de resultaten Deze maand is de installatie toch al veel gunstiger gaan draaien dan in maart. Dit is het gevolg van het feit dat er enige wijzigingen in het wa tercircuit doorgevoerd zijn. De warmtepomp kon daardoor zijn warmte beter kwijt aan de kas waar door de warmtepomp ook meer uren kon maken. De gasbesparing per m2 is duidelijk gestegen. De totale be sparing is nu meer als verdubbeld, in maart 4,02% nu 9,03%. De warmteverhouding is ook geste gen, wat verband houdt met de ge stegen buitentemperatuur. Het aantal draaiuren moet nog hoger kunnen zijn dan nu het geval is, de verwarmingsnetten worden nog te veel overgeschakeld van warmte pompvoeding naar ketelvoeding. Op dit moment wordt er hard gewerkt om dit te verhelpen. Stand van zaken in de kas Tussen de oude tomatenplanten in de kas zijn nu nieuwe geplaatst, zo dat de oogst van tomaten over enige tijd door kan lopen. De nieuwe planten zijn ongeveer 50 cm hoog. De oogst is, evenals de prijs van de tomaten, tot nu toe goed geweest. M G. Telle en V.J.M. Visser Nu het weer wat koeler is en er wat minder zon is, is de kans op zwaktepara sieten in het gewas vrij groot. In de acrylplatenkas is dat ook te merken; daar komt hier en daar wat botrytis voor, die we met een kwastje Ronilan te lijf gaan. In de andere kassen is het voorkomen van botrytis tot nu toe verwaar loosbaar. Dat is eigenlijk wel opmerkelijk voor met name de venlokas, waar nog steeds onder een buitentemperatuur van 10 gr.C. het scherm 's nachts dichtgetrokken wordt met eventueel een vochtkier en waar desondanks geen botrytis is maar wel een gewas waar het goed mee gaat. Daarbij is te melden dat de wortelvorming sinds een week of twee in de venlokas en de fut. kas, en in mindere mate in de acrylplatenkas (waar de botrytis te zien is) aanzienlijk is verbeterd. Kwam een week of wat geleden in de steenwolteelt hier en daar een Pythiumplant voor, nu is dat helemaal gestopt wat gezien de goede wortelontwikkeling ook niet verwonderlijk is. Pleksgewijs komt er witte vlieg voor, die niet door de sluipwesp bijgehouden wordt. Begin volgende week zullen we ze uitgassen, want het gaat te hard. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 5547 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP Weck no. 19 d.d. 4/5-11/5 acrylpl. FUT. Kontrole m.scherm SDP acrylpl. FUT. Kontrole m .scherm verbruik in m3 deze week 46 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 2089 oogst in kg/100 m2 617 gemiddeld vruchtgewicht in gram 51 49 2295 683 54 72 2408 701 50 41 1954 733 53 47 2204 813 57 73 2409 826 56 De buitcnomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 9,3 gr.C. 3,7 m/sek. DENAR-KAS L. Koop Op de veiling brachten de champignons de afgelopen maanden zo'n 35% meer op dan vorig jaar. Er werd bovendien meer aangevoerd waardoor de veilingomzet t/m april bijna 50% hoger uitkwam dan in 1983 en vergeleken met 1982 was het 30% meer. Geen reden tot klagen, althans voor de telers. De industrie kreeg te kampen met hogere grondstofprijzen die resulteerden in hogere eindprijzen. Toch blijken de fabrikanten de champignonkonserven in het buitenland te kunnen ver kopen gezien de goede vraag op de veiling. Nu het prijsverschil met het in de regel duurdere Franse en Aziatische produkt is afgenomen, zal het voor de industrie echter moeilijker worden de exportstijging van 20% in 1983, dit jaar te evenaren. Produktie waarschijnlijk 80 min kg 13%) De Nederlandse champignontelers zijn er in 1983 gezamenlijk opnieuw in geslaagd meer te produceren dan het jaar ervoor. Enerzijds werd deze meerproduktie bereikt door een kleine (5%) uitbreiding van de teel toppervlakte en anderzijds door een sterke stijging (7%) van de produkti- viteit. Ruim 30% van het areaal werd in 1983 beteeld met doorgroeide kompost. Volgens een raming van het C.N.C. - aan de hand van de kompostverko pen - bedroeg de produktie vorig jaar 80 min kg waarvan ca. de helft via de veilingen werd verhandeld. Daarvan uitgaande werd er t.o.v. 1982 13% meer geoogst. Het jaar daarvoor breidde de produktie zich met 4% uit. De produktiewaarde van verse champignons bedroeg de laat ste jaren ruim 200 min gulden. Zeer verheugend was de toename van de verse export, al speelt die ei genlijk nauwelijks een rol. Het grootste deel van de produktie gaat immers naar de industrie en de rest wordt bijna geheel op de binnen landse verse markt afgezet. Behalve de export nam ook de bin nenlandse vraag naar verse cham pignons in 1983 sterk toe. Het bin nenlands verbruik zal waarschijnlijk uitkomen op zo'n 23 min kg, hetgeen 20% meer is dan in 1982. Er zijn een paar redenen aan te wijzen waarom de binnenlandse en buitenlandse vraag zo sterk toenam in 1983. Allereerst zullen de lage tot zeer lage prijzen gedurende de eerste acht maanden van '83 de vraag gestimu leerd hebben. Naast de lagere prijs zal ook de rek- lame kampagne voor reuze-cham pignons in september de totale vraag naar verse champignons positief beïnvloed hebben. Betere prijzen De eerste vier maanden van 1984 zijn de resultaten voor de telers heel wat beter geweest dan vorig jaar. De doorsnee-prijs op alle veilingen kwam t/m april uit op 322 a/kg, 37% meer dan in 1983 en 5% meer dan in 1982. Volgens CAC-gegevens bestond 70% van de aan voer tot dusver uit klasse III tegen 67% vorig jaar. Deze indus triekwaliteit werd tot eind april ge veild voor 270 ct/kg tegen nog geen 200 ct/kg in 1983. Markt Info PGF 14 18 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14