De superheffing in de praktijk Kompensatie voor mcb-afbraak is onvoldoende PVV: geen verbod Landbouwschap in brief aan Tweede Kamer: Vleeskeuringslasten blijven heet hangijzer voor pvv-bestuur c r Meer lammeren per ooi door kruising met Superheffing pas oktober afrekenen v r vruchtbaarder rassen In deze rubriek treft u een selektie aan van een aantal praktijkvragen met antwoorden over de superheffing. De vragen zijn voor een groot deel door melkveehouders aan de SEV-diensten van de organisaties voorgelegd. Toewijzing quotum Het is al langer dan een maand be kend dat de superheffing er is. Nog steeds heb ik geen bericht over het mij toegewezen quotum gekregen. De uitvoering van de superhef fing berust bij het Produktschap voor Zuivel. Dit produktschap zal voor iedere producent de melkproduktie over 1983 minus 8,65 procent vast stellen. Nog deze maand krijgt u hierover bericht en misschien is dit inmiddels al gebeurd. In eerste in stantie is dit een voorlopig bericht, later volgt de definitieve beschik king. Investeringen gedaan In 1983 hebben we een nieuwe stal gebouwd. Wé zullen een beroep doen op de mogelijkheid een extra hef- fingsvrije hoeveelheid melk te krijgen. Hoe moeten we dit doen? Een dergelijke aanvrage moet worden ingediend bij de distriktsbu- reauhouder (DBH) in wiens ambts gebied u woont. Deze heeft hiervoor een aanvraag formulier. Hierbij moeten door u o.a. de volgende bewijsstukken worden gevoegd: een korte beschrijving, een teke ning, en indien aanwezig een be stek van de nieuwe situatie, waarbij aangegeven het aantal standplaatsen voor melk- of kalf- koeien; een korte beschrijving van de si tuatie voor het aangaan van de investeringsverplichtingen; orderbevestiging en rekeningen of ander bewijsmateriaal van de investeringsverplichtingen in de uitbreiding van het aantal stand plaatsen voor melk- of kalfkoei- en; een opgave van de zuivelfabriek van de hoeveelheid afgeleverde melk en/of bewijsmateriaal met betrekking tot de direkte leverin gen voor konsumptie, in het ka lenderjaar voorafgaand aan het aangaan van de investeringsver plichtingen. Om de aanvraag tijdig in te kunnen dienen doet u er góéd aan de bewijs stukken zo spoedig mogelijk te ver zamelen en te ordenen. Eigen arbeid In 1983 hebben we een stal gebouwd. De direkte kosten konden we laag houden door veel eigen arbeid. Wordt deze arbeid meegerekend voor de in vesteringsnorm? Voor ons is dit erg belangrijk dat dit wel gebeurt, want we blijven nu net onder de f 50.000,— Uit de. opsomming van het be wijsmateriaal dat geleverd moet worden wordt de eigen arbeid niet genoemd. De georganiseerde land bouw is van mening dat wel met de eigen inbreng aan arbeid rekening moet worden gehouden. Het minis terie van Landbouw is hier nog niet van overtuigd. Voor de situatie van dit moment raden wij u toch aan een formulier voor een extra-quotum in te vullen. Overleg alvorens dit te doen wel met een SEV'er van uw landbouworganisatie. Verkoop bedrijf Ik ben van plan om mijn huidige melkveehouderijbedrijf te verkopen en een groter melkveehouderijbedrijf aan te kopen. Welk quotum krijg ik? Iemand die zijn bedrijf verkoopt verliest zijn eigen quotum. Voor het quotum van het nieuwe bedrijf moet men een verzoek indienen om het quotum van de vorige eigenaar over te nemen. De minister beslist over deze verzoeken. Het is niet bij voor baat een uitgemaakte zaak dat men het quotum van de vorige eigenaar krijgt. Droogteschade In 1983 hebben wij op ons bedrijf veel schade ondervonden door eerst het natte voorjaar en later ernstige droog te. De melkproduktie was daardoor in dat jaar op ons bedrijf nogal wat lager dan in 1982 en 1981. Kunnen wij nu een aanvulling op ons quotum krijgen, want anders komen wij wel 20procent lager uit dan in 1981 en 1982. De regeling voorziet wel in een beroepsmogelijkheid voor "ramp spoed gevallen". Genoemd worden de volgende buitengewone omstan digheden: een ernstige natuurramp die een grote weerslag heeft op het bedrijf van de producent, de vernie ling van de voorraden diervoeder of de melkveestallen van de producent door een ongeluk en een veeziekte bij de gehele of een gedeelte van de veestapel en langdurige arbeidson geschiktheid van de ondernemer in 1983 of kort daarvoor. Het is nog de vraag of droogteschade wel als een ernstige natuurramp wordt gezien, zodat het niet zeker is of u een extra hoeveelheid melk krijgt toegewezen. Een voorwaarde waaraan bovendien Het Landbouwschap benadrukt dat de kompensatie volledig los moet staan van de lastenverlichting, die het kabinet voor de komende jaren voor het bedrijfsleven heeft aange kondigd. Superheffing In de brief aan de Kamer, die tevens is gestuurd aan de ministers Ruding (Financiën) en Braks (Landbouw en Visserij), dringt het Landbouwschap er verder op aan dat de overheid voorzieningen treft in verband met de gevolgen van de superheffing voor de melkveehouderijsektor. De Tweede Kamer is al eerder gewezen op de betekenis van een premierege ling, die is gericht op een vrijwillige De superheffing zal pas in eind ok tober - begin november dienen te worden betaald. Dit blijkt uit een circulaire van het Produktschap Zuivel aan de zuivelfabrieken. Daarin wordt geschreven, dat bij wijze van uitzondering de over schrijding van de toegewezen hoe veelheid melk voor de eerste keer wordt beoordeeld over twee aaneen gesloten perioden, zeg maar het tweede en derde kwartaal. De zui velfabrieken zullen de eventuele overschrijding in de periode van 8 april t/m 22 september 1984 ten op zichte van de periode 10 april t/m 24 september 1983 uiterlijk 31 oktober a.s. aan het produktschap Zuivel moeten melden. Daarna zal de ver schuldigde heffing aan het produkt- voldaan moet worden is dat de pro- duktiedaling minstens 10 procent moet zijn. De produktie op uw be drijf moet dus minstens 10'procent lager zijn dan in 1982 of 1981Omdat u spreekt van een grote produktie- daling ten aanzien van 1982 en 1981 is dit bij u mogelijk het geval. Ga dit precies na en is de produktiedaling inderdaad groter dan 10 procent vraag dan beslist een formulier bij uw DBH en doe een beroep op de rampspoedregeling. Brand In oktober 1983 is ons bedrijf door brand verwoest, een groot deel van de veestapel kwam daarbij om. Hierdoor is in dat jaar 15 procent minder melk afgeleverd dan in 1982. Ik neem aan dat ik een beroep kan doen op de "buitengewone omstandigheden maar op basis van welk jaar wordt dan aan mij een quotum toegewezen? Brand waardoor een deel van de veestapel om het leven komt valt ze ker onder de rampspoedgevallen, bij uw bedrijf is bovendien sprake van een daling van meer dan 10 procent van de produktie ten aanzien van de vorige beide jaren. U moet beslist een beroep op de regeling voor bui tengewone omstandigheden doen. Als uitgangsjaar voor het quotum beëindiging van de melkproduktie. Bij het Landbouwschap staat een dergelijke regeling, waarvoor Brussel de mogelijkheid heeft opengehou den, bovenaan de verlanglijst. Mi nister Braks wil hier wegens geldge brek niet op ingaan, maar heeft zo'n regeling voor de toekomst niet uit gesloten. Het Landbouwschap heeft daarnaast nog eens aangedrongen op aanvullende overheidsmaatregelen om de kontinuïteit van de melkvee houderijsektor niet in gevaar te brengen. Ook in de Tweede Kamer zijn stemmen opgegaan om waar borgen te scheppen voor de konti nuïteit van de sektor. De Kamer de batteert volgende week over de uit werking van de superheffing. schap moeten worden afgedragen. Dat zal binnen een periode van 45 dagen moeten gebeuren. De einda frekening geschiedt op basis van de werkelijke overschrijding van de re- ferentie-hoeveelheid in de periode van 2 januari t/m 31 december 1983. Verder blijkt uit de circulatie, dat er een rekeking-courantsysteem zal worden toegepast. In principe zal de heffing worden geïnd na de 12e, 24e en 36e week op basis van overschrij ding aan het einde van deze tijdvak ken. Blijken de betaalde bedragen van het tweede of derde kwartaal groter dan het bedrag dat alsdan verschuldigd is op basis van samen gevoegde overschrijdingen, dan vindt saldering, respektievelijk te rugbetaling plaats. kunt u zelf kiezen tussen 1981 en 1982. Er vindt nu ook een aftrek plaats van 8,65 procent van de hoe veelheid melk die in het door u ge kozen jaar werd geproduceerd. Wijziging bedrijfsvoering Ik ben 59 jaar en heb een bedrijf van 20 ha waarop 46 melkkoeien worden gehouden. Er is geen opvolger. Eigen lijk wil ik het wat kalmer aan gaan doen en maar 20 melkkoeien gaan houden en maïs voor anderen gaan verbouwen. Het beperken van de melkproduktie is voor mij dus niet zo erg, maar er komen wel enkele vragen bij mij op. Nu produceren mijn koeien 280.000 kg melk, volgend jaar mogelijk 120.000 kg, als ik naar ongeveer 20 beesten terugga. Blijft er dan echter wel een quotum bij mijn bedrijf op basis van 280.000 kg? Als dat niet het geval is, dan zal de grondprijs zeker dalen en dan lijkt het mij verstandig om maar door te melken. Eigenlijk een gekke situatie, nu er zoveel melk te veel is wordt ik door de superheffing gedwongen maar door te produceren U heeft inderdaad gelijk, een gekke situatie, want het is op dit moment nog helemaal niet zeker of het oorspronkelijk quotum bij een bedrijf blijft als er minder geprodu ceerd gaat worden. Zolang er geen zekerheid is moet u, als het kan, nog maar doorgaan, want als u door het afstoten van vee en een gewijzigde bedrijfsvoering een deel van uw quotum zou verliezen heeft dit zeer zeker een prijsdrukkend effekt op de waarde van uw grond. Het is te ho- Het produktschap voor vee en vlees (pw) vindt het overtrokken om het vervoederen van afgebroeide bloem bollen aan vee absoluut te verbieden. De bestaande regels zijn afdoende om ontsporingen te voorkomen. Onlangs liet staatssekretaris Ploeg van landbouw onder andere weten, dat bij gericht onderzoek de laatste jaren slechts zeer incidenteel over schrijding van voor eindprodukten gestelde residugrenzen bleken te zijn overschreden. Met name gaat het hierbij om de aanwezigheid van HCB (hexachloorbenzeen) in Alarm en Dieldrin, stoffen die bij het af- broeien van bloembollen werden toegepast. Aangezien het gebruik Konkurrentievervalsing in het alge meen en op het terrein van de vlees keuringskosten in het bijzonder blij ven de gramschap van het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pw) oproepen. In de 9'mei in Rijswijk gehouden openbare verga dering van dit schap trad dat op nieuw naar voren. Weliswaar streven de EG-autoriteiten naar harmonisa tie van de vleeskeuringslasten in de De arbeidsopbrengst in de schapen houderij is de laatste jaren gemiddeld slecht geweest. Dat blijkt duidelijk uit de cijfers van het LEI. De stijgen de kosten worden onvoldoende goed gemaakt door stijgende opbrengsten. Helaas zullen we van stijgende prij zen van lamsvlees in de komende ja ren ook niet veel mogen verwachten. Hoe moeten we dan verder? Er zijn ook cijfers van het LEI die mogelijk een goede richting aangeven. Dat zijn de financiële resultaten van bedrijven waar men is gaan kruisen met vruchtbaardere rassen. In de laatste drie jaar was de ar beidsopbrengst per ooi op deze be drijven gemiddeld 65 gulden hoger dan op de doorsnee-bedrijven. Op de pen dat er'over dit punt door de overheid spoedig meer duidelijkheid wordt gegeven. Bedrijf zonder quotum? Ik ben verpachter van een weidebedrijf van 40 hektare. Mijn pachter is in 1981, door arbeidsongeschiktheid ge dwongen, opgehouden met melkvee te houden en is toen alleen jongvee en mestvee gaan weiden. Eind maart van dit jaar is de pachter echter overleden. Ik wil nu het bedrijf verkopen. Door dat er de laatste drie jaar geen melk is geproduceerd krijgt dit bedrijf naar ik gehoord heb geen melkquotum toege wezen. De verkoopprijs zal daardoor wel eens zeer laag kunnen worden. A Is niet-landbouwer heb ik door die su perheffing een geweldige strop die wel enkele honderdduizenden guldens kan bedragen. Is hiervoor een schadever goedingsregeling of kan er alsnog een melkquotum bij mijn grond komen? Inderdaad een groot financieel nadeel voor u, de regeling voorziet niet direkt in een vergoeding voor een dergelijke schade. Ziekte van de boer wordt wel genoemd bij de uit zonderingen. In uw geval is sprake van ziekte en overlijden van de pachter. Getracht kan worden alsnog op deze gronden een quotum bij de grond te krijgen. Mogelijk zou u ook een beroep kunnen doen op artikel 19, waarin wordt gedoeld op bijzon dere gevallen en waarbij de minister "voor andere dan in de beschikking voorziene gevallen aanspraken kan erkennen". Overleg alvorens de aanvraag in te dienen met iemand van de S.E.V. van deze stoffen in de bloembollen teelt is verboden, neemt de kans op overschrijding van de gestelde gren zen steeds meer af. In 1980 werden in melk slechts drie overschrijdingen gekonstateerd; in 1981 en 1982 in het geheel niet. Niettemin acht staatssekretaris Ploeg, met zijn ambtgenoot van wel zijn, volksgezondheid en kuituur, een absoluut verbod nodig. Het PVV daarentegen meent dat de bestaande pvv-regels voldoen en afdoende zijn Een hernieuwde voorlichtingskam- pagne lijkt het pw-bestuur overigens best de moeite waard. De bewind slieden wordt derhalve in overwe ging gegeven, de voornemens nog eens te overwegen. gemeenschap, maar op korte termijn wil pvv-voorzitter G.A. Meijer daar op niet bouwen. Integendeel. Op uitdrukkelijk verzoek van zijn be stuur zal de aandrang bij het departe ment van landbouw en visserij wor den vergroot om de reeds jaren gele den als beleidsvoornemen gepresen teerde lastenverlichting door 50% van de keuringskosten voor rijksre kening te nemen, te effektueren. bedrijven met kruisingen was de prijs per lam iets lager, maar het aantal lammeren per ooi aanzienlijk groter dan op de doorsneebedrijven. Om dat op de "kruisingsbedrijven" de schapenstapel nog niet geheel uit kruisingen bestond, mag verwacht worden dat de voorsprong van deze bedrijven nog groter zal worden. Wellicht zijn er schapenhouders aangeland op het "kruispunt" waar men de richting kiest van meer lam meren per ooi. Voor hen is het dan nu tijd om eens uit te zien naar fok- materiaal waarmee men in deze richting verder kan. Ook op deze weg blijft echter de Texelaar met zijn uitnemende slachtkwaliteit een be langrijke rol spelen. Het Landbouwschap heeft een beroep gedaan op de Tweede Kamer om een ruimere kompensatie te krijgen voor de afbraak van de monetaire compenserende bedragen (mcb) per 1 januari 1985. Het kabinet besloot onlangs tot een kompensatie van ƒ120 miljoen en dit bedrag uit te keren in de jaren 1985 (ƒ60 miljoen), 1986 (ƒ40 miljoen) en 1987 (ƒ20 mil joen). In een brief aan de Kamer noemt het Landbouwschap deze kompensatie onvoldoende, omdat de boeren in ons land op dezelfde manier tegemoet moeten worden gekomen als hun Duitse kollega's. Dat houdt in dat de Nederlandse regering gedurende meerdere jaren een bedrag van ƒ120 miljoen per jaar zal moeten uittrekken. 18 mei 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11