RARO: Planschade-artikel moet worden uitgebreid Voorzitter Unie van Waterschappen waarschuwt tegen uitholling waterkwaliteitsbeheer Omzet veiling Breda nam vorig jaar toe met 16%! Prijsformule tuinbouwgas blijft gehandhaafd Bij start bouw rioolwaterzuiveringsinrichting Dussen Industrie verwerkte in 1983 rekord aan aardappelen: 1 miljoen ton Rapport over voerbanken PVV-bestuur trekt vignetten-beleid aan "We mogen het waterkwaliteitsbe heer, zoals dat door de waterkwali- teitbeherende waterschappen wordt uitgevoerd, niet uithollen. Dat zou den we doen als we de verantwoorde lijkheid voor het afgeven van vergun ningen voor het lozen van afvalwater bij de waterschappen zouden wegha len. De lozingsvergunning is in sa menhang met de afvalwaterzuivering, een zeer belangrijk instrument in de handen van de waterschappen om de waterkwaliteit goed te kunnen behe ren". De voorzitter van de Unie van Waterschappen, de heer ir. W.J.L.J. Merkx, liet deze waarschuwing horen ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal voor de rioolwaterzuive ringsinrichting Dussen van het Hoogheemraadschap Alm en Bies- bosch. "In het Aktieprogramma deregule ring heeft de regering zich zeer te recht op het standpunt gesteld dat de verantwoordelijkheid voor het verle nen van vergunningen voor het lozen van afvalwater bij de waterkwaliteit- beheerders dient te blijven. De af valwaterzuivering en de vergun ningverlening zijn bij de waterkwa- liteitbeherende waterschappen thans Merkx in één hand. Deze eenheid van be heer is de afgelopen jaren van we zenlijk belang gebleken voor een doelmatigeendoeltreffendwaterkwa- liteitsbeheer. Het uithollen van deze eenheid zou ten koste gaan van de waterkwaliteit en het milieu", aldus de heer Merkx. Hij pleitte voor praktische en werkbare oplossingen om tot vereenvoudiging en stroom lijning van de vergunningverlening te komen. "We moeten de procedures met be trekking tot de vergunningverlening vereenvoudigen en stroomüjnen, maar de vergunning zelf bij de over heid laten waar die het meest effek- tief kan worden aangewend, en dat is voor de lozingsvergunning bij de waterkwaliteitbeheerder", aldus de heer Merkx. De heer Merkx zei verder te .ver wachten dat de Minister van Verkeer en Waterstaat in de loop van dit jaar een voorontwerp van Waterschaps wet in procedure zal brengen. In deze wet zullen onder andere regels wor den opgenomen met betrekking tot onderwerpen als bestuurssamenstel ling en betaling van de kosten van de waterschapstaken. De Unievoorzitter achtte het van eminent belang dat de diskussie over deze onderwerpen eerst op landelijk niveau uitkristalli seert waarna de provincies de wette lijke regels in de praktijk kunnen brengen. Van de oogsten 1982 en 1983 hebben de Nederlandse producenten van aardappelkonsumtieprodukten in het kalenderjaar 1983 ruim één miljoen ton aardappelen. In het jaar 1982 bedroeg de verwerking 928.000 ton. Een stijging in 1983 van 72.000 ton of bijna 8%. De groei in 1983 kan specifiek toegeschreven worden aan een toename van de eksport van aardappelkonsumptieprodukten in het bijzonder van voorgebakken produkten. Dit meldt het jaarverslag over 1983 van de Vereniging voor Aardappelverwerkende industrie. Uit het verslag blijkt voorts, dat de geëksporteerde hoeveelheid aardap pelkonsumptieprodukten is toege nomen met 40.000 ton. De totale produktie nam toe met 38.000 ton. Hieruit kan gekonkludeerd worden, dat de meer-produktie volledig is bestemd geweest om aan de toege nomen vraag uit het buitenland te voldoen en de Nederlandse markt nagenoeg eenzelfde vraag naar pro dukten te zien heeft gegeven. Het belangrijkste eksportgebied zijn de E.E.G.-landen. Het meest geëkspor teerde artikel is het voorgebakken produkt. De snelle groei van de aardappel- verwerkende industrie, in 20 jaar tijd van 62.000 ton naar meer dan één miljoen ton verwerking ging gepaard met een konsentratie van de pro duktie, de toenemende verwerking vond plaats in een afnemend aantal bedrijven (overname en sluiting van de kleinschalige fritesproduktie). In het jaar 1983 nam in afwijking van deze trend het aantal producenten toe met 2 ten opzichte van 1982. In 1983 gingen een tweetal buiten onze landsgrenzen gevestigde produktie- eenheden over in andere Nederlandse handen. Zojuist is het rapport "Werkwijze en Begeleiding van de Snijmaisvoer- banken in Noord-Brabant" versche nen. Dit rapport, samengesteld door een werkgroep bestaande uit medewer kers van de 3 Konsulentschappen Rundveehouderij en Akkerbouw in Noord-Brabant, bevat informatie over: - huidige omvang en werkwijze voerbanken; - de juridische aspekten van de snijmaisvoerbanken; - belang van een goede samenwer king; - adviesprijs- en opbrengstbepa- lingssysteem; - de taak van de Konsulentschap pen bij voerbankaktiviteiten. De samenstellers hopen dat het rap port een bijdrage kan leveren aan het goed funktioneren van de voerban ken. Namens de werkgroep, ir. H.J. van der Locht. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (PVV) heeft het ge bruik aangescherpt van het PVV- beeldmerk als waarmerk, dat levende varkens overeenkomstig de voorge schreven regels worden gewogen. Daarmee is de waarde van dit gede poneerde vignet vergroot. Besloten is dat, indien (strafbare en dus ernstige) overtredingen worden gekonstateerd, allereerst de PW-voorzitter een waarschuwingsbrief stuurt naar de betrokken waaghouder. Bij voort gaande overtreding meldt de PW- voorzitter dat, helaas, tot intrekking van het gevoerde vignet moet worden overgegaan en dat daarvan publieke lijk melding zal worden gemaakt. Ir. J.C. Wolthuis benoemd tot sekretaris N.F.P. Ir. J.C. Wolthuis (46) is per 1 mei 1984 benoemd tot sekretaris van de N.F.P. (Nederlandse Federatie voor de handel in Pootaanïappelen) te Den Haag. Hij volgt de heer J. Gar- velink op, die op deze datum met pensioen gaat. De N.F.P. is de overkoepelende or ganisatie van de Verenigingen van detail-, groot- en exporthandel, waarbij vrijwel alle belangrijke han delshuizen in pootaardappelen zijn aangesloten. 8 De betrokkene kan daartegen bin nen drie dagen schriftelijk in beroep gaan bij het PVV. Na mondeling overleg wordt een definitieve beslis sing genomen. Het PVV-bestuur be sloot in zijn openbare vergadering van 11 april jl. de tijdspanne tussen eerste waarschuwing en uiteindelijke publikatie te bepalen op zes weken. Het afwerken van strafrechtelijke overtredingen, te konstateren door de Algemene Inspektie Dienst van het ministerie van landbouw en vis serij met tenslotte gerechtelijke uit spraak, duurt aanmerkelijk langer. Om de effektiviteit te vergroten be sloot het PVV-bestuur tot aanscher ping van het vignettenbeleid. De steekproefsgewijze kontrole op de naleving van de PVV-reglemente ring waarin het wegen van levende varkens is omschreven, is door PVV opgedragen aan de Internationale Controle Maatschappij (ICM). De coöperatieve veiling RBT Breda heeft over 1983 een omzet behaald van 174.800.000,— Dit is ten op zichte van 1982 een stijging met ruim 16%. (de omzet van alle Nederlandse veilingen steeg met 12%). Over het algemeen verliep de afzet van de pro dukten goed. Minder goed verging het de produkten champignons en aardbeien waarvan de importen zo danig omvangrijk waren dat de prijs vorming er negatief door werd beïn vloed. De veilingprovisie bedroeg in 1983 voor leden 416%. Waarvan voor hef fingen e.d. 1,75% en voor de veiling exploitatie 2,75%. Tuinders die door hun grote aanvoer volledig gebruik "Het z.g.n. "planschade-artikel", dat de vergoeding regelt van oneven redige schade door bestemmingsplannen moet worden uitgebreid. Ver goed moet namelijk ook worden de onevenredige schade als gevolg van besluiten van de overheid, die voor de burger ongeveer dezelfde belem meringen kan bevatten als het bestemmingsplan. Het bestaande beroep op de Kroon bij planschadekwesties moet op den duur worden vervan gen door een beroep op de gewone rechter". Dat schrijft de Raad van advies voor de ruimtelijke ordening (RARO) in zijn advies over het rapport van de Kommissie-Samkalden. In dit rapport worden voorstellen gedaan tot verbetering van he* planscha de-artikel. Niet alleen schadevergoeding op grond van het bestemmingsplan De burger wordt niet alleen door het gemeentelijke bestemmingsplan, maar ook door een reeks andere be sluiten van de overheid beperkt in zijn mogelijkheden om grond en ge bouwen te gebruiken. Voorbeelden: de z.g.n. "aanhouding" van bouwveg ningen in afwachting van 'n nieuw be stemmingsplan, beslissingen tot ver lening of weigering van vrijstellingen "van het bestemmingsplan en aanwij zingen. Met de Kommissie-Samkal den adviseert de RARO ook de one venredige schade als gevolg van die overheidsbeslissingen te vergoeden. Niet alleen de Wet op de Ruimtelijke Ordening maar ook andere wetten, die betrekking kunnen hebben op de inrichting en het beheer van gronden en gebouwen kennen veelal een schadevergoedingsartikel. De Kom missie-Samkalden heeft geadviseerd tussen al deze wetten dwarsverban den te leggen. De RARO geeft evenwel de voorkeur aan één alge mene schadevergoedingsregeling voor het gehele onroerend-goed recht. Alleen op deze wijze is verze kerd dat er geen lacunes blijven, dat doublures worden voorkomen, dat rekening kan worden gehouden met cumulatie-effekten en dat onzeker heid wordt voorkomen over de on derlinge rangorde van de verschil lende wettelijke regelingen. Boven dien kan dan worden voorzien in een heldere en gemakkelijk toeganke lijke procedure, terwijl de rechtseen heid wordt bevorderd, aldus de RA RO. Het laatste woord De Kommissie-Samkalden had voor gesteld het bestaande Kroonberoep te vervangen door een beroep op de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. De RARO kan zich hier mee slechts als tussenoplossing ver enigen. Op den duur zouden alle ge schillen over de schadevergoeding in de sfeer van het onroerend-goedrecht beslecht moeten worden door de ge wone rechter, zoals dat reeds lang het geval is bij onteigeningen (in eerste aanleg de arrondissementsrechtbank en vervolgens beroep in kassatie bij de Hoge Raad). Vrijdag 27 april 1984. Op de R.B.T. Veiling te Breda zijn de eerste lamsoren (zeeasters) geveild. Deze lamsoren (zeeasters) werden aange voerd door landbouwmaatschappij "De Bathpolders" uit het Zeeuwse Rilland Bath. Naast de vele nieuwe produkten die de laatste jaren op de R.B.T. Veiling aangevoerd zijn is dit een groente die vooral in de kust streken al enige bekendheid geniet. De eerste lamsoren werden in Breda door "Neptunus" kompleet met drietand voor de klok gebracht. Veilingvoorzitter de heer N. Rops introduceerde het nieuwe produkt op de R.B.T. Veiling en hoopte dat ook dit produkt sukses zou mogen hebben in de Nederlandse tuinbouw. Aan de eerste koper Fa. C. Joosen en Zn. uit Prinsenbeek die voor zijn eerste lamsoren 48,20 per kg. betaalde werd vervolgens door de heer Rops een attentie van de veiling uitgereikt. In totaal werden 166 kg lamsoren geveild tegen een gemiddelde prijs van 1.1,91 per kg. De direkteur van de Bathpolders de heer Duvekot, vond dat een goede prijs. konden maken van de provisiediffe rentiatie betaalden slechts 2,9%. De totale veilingomzet over 1983 is als volgt verdeeld: glasprodukten 78,2 miljoen, vollegrondsgroenten 55,4 miljoen, champignons 23,3 mil joen en fruit 17,9 miljoen (exkl. gla saardbeien). De middenprijzen wa ren (per kg stuks) glasprodukten: to maten 166, komkommers 52, sla 41, aardbeien 673, vollegrondsgroenten: prei 84, spruiten 96, augurken 57, sla 30, spinazie 75, witlof 231, andijvie 94, prinsessenbonen 153. Champig nons Ftem XG 361, 2-3 afwijkend 214. Fruit: (aardbeien natuur) verla te teelt 395, met dop 277, zonder dop 145, hard fruit 70, frambozen 208 en rode bessen 197. De Gasunie heeft het Landbouw schap laten weten dat de gasprijs voor de glastuinbouw voorlopig op de oude manier zal worden bere kend. Dat houdt in dat de prijs van het gas gekoppeld blijft aan stookolie met een zwavelgehalte van V/2 pro cent. Ook de zogenaamde Icovahef- fing en de luchtverontreinigingshef fing blijven van kracht. De Gasunie had het Landbouw schap voorgesteld de Icovaheffing en de luchtverontreinigingsheffing te schrappen, maar tegelijk de prijs van het gas te koppelen aan duurdere stookolie met een zwavelgehalte van 1 procent. Het Landbouwschap is met deze formule niet akkoord ge gaan, ondanks het feit dat er voor de tuinders een prijsvoordeel van 0,27 cent per kubieke meter uit voort vloeit. Het Landbouwschap staat op het standpunt dat de prijs van het gas gekoppeld moet worden aan stook olie met het wettelijk toegestane zwavelgehalte van 2 procent. Samen met het schrappen van de beide hef fingen zou dat de tuinbouw 1,7 cent per kubieke meter opleveren. 4 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8