Q verzekeringen VI tel: 01100-24000 Regel het, nu het nog kan Een dag expert Aanvraagformu lieren uitzetten van fazanten lfltJI f. den hollanderlaan 10 Graanvoorraden Frankrijk Britse graanvoorraden groter Herinneringen 22 Hoera, vrijwel alle bieten zijn ge zaaid. Dat is nogal wat geruststellen der dan vorig jaar, zoals u zich onge twijfeld zult herinneren. "De natuur doet z'n werk". Deze veelgebruikte en alleszeggende zin komen we in onze dagelijkse omvang met mensen nogal eens tegen. Wat een geluk dat we de na tuur nog niet per computer kunnen regelen. Feit is dat de natuur, zoals u en ik, gewoon zijn ups en downs heeft. Maar wat kunnen wij, geachte lezers, ineens veranderen als de zon schijnt. We zien het weer helemaal zitten, nemen weer de moeite een voorbijganger te groeten en bieden onze hulp, daar waar nodig, gewoon aan. André van Duin, neerlands "gekste" komiek, zong het vorig jaar zo treffend: "Alles ziet er anders uit als de zon schijnt". Nou stop die maar in je achterzak, want gelijk heeft ie. Door deze weersinvloeden ben je echter gauw geneigd aan bepaalde zaken voorbij te gaan. Schrijver kan zich daarom ook best voorstellen dat uw hoofd er nu niet naar staat om over levensverzekeringen'te praten. Blijf echter reëel en overzie de fi nanciële risiko's van een vroeg over lijden of een lang leven. Dat heeft namelijk totaal niets met de weers gesteldheid te maken. Van tijd tot tijd is het gewoon nuttig om er bij stil te staan dat niemand het eeuwige leven öeeft. Met het klimmen der jaren neemt ook uw bagage toe. Zaak is, die in goede orde achter te laten. Een vorm van overlijdensrisikoverzekering of een gemengde verzekering kunnen in bepaalde gevallen reeds toerei kend zijn. De motieven voor het afsluiten van een gelijkblijvende tijdelijke overlij densrisikoverzekering kunnen o.a. zijn: aanvulling weduwenpensioen, opleiding kinderen, wettelijk erfdeel kinderen, begrafenis- of crematie kosten en de start van een nieuw be drijf. Deze verzekeringsvorm kan zowe! op het leven van de man als van de J.Folmer vrouw als beiden tesamen gesloten worden. Dit is dan een verzekering op 2 levens en geen gemengde ver zekering, zoals sommigen vaak den ken. Maar hierover straks meer. Per l juni 1984 start O.B.F.-leven ook met een annuïteitsdekking. Het moge u duidelijk zijn dat met deze vorm bedoeld is de restant an nuïteitshypotheek af te lossen. Bij een gelijkmatig tijdelijke verzekering bij overlijden wordt de jaarlijkse da ling bepaald door het aanvangskapi- taal te delen op de verzekeringsduur. Voorbeeld: u sluit een gelijkmatig dalende risikoverzekering van ƒ90.000,— meteen duur van 30 jaar, dan is de jaarlijkse daling: 90.000 3 ƒ3.000,— Het restant wordt dus bij overlijden binnen deze 30 jaar uitgekeerd. Het verzekerd kapitaal van een an- nuïteitsrisikoverzekering volgt van jaar tot jaar het verloop van de schuldrest van de annuïteitslening. Dat verloop is ook afhankelijk van de hoogte van de leningrente. - Onderstaande grafiek geeft de ver schillen tussen deze vormen van overlijdensrisikodekking weer. gelijkblijvend Verzekeringen dus, die de financiële gevolgen opvangen voor de nabe staanden. Dit is één van de aspekten van levensverzekering. Daarnaast kunnen bij het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd financiële nadelige gevolgen optreden. We hebben toch onze A.O.W. Jawel, maar de A.O.W. staat door de ver grijzing van de Nederlandse bevol king onder druk en lang niet ieder een heeft een goed pensioen. Hiaten te over. De lang gekoesterde "oude dag" kost nog velen geld. Een gemengde verzekering kan hierbij een perfekte oplossing zijn. (mogelijkheden zijn o.a. sluiten tegen premiebetaling met lijfrente clausule of tegen koopsom). Deze verzekering voorziet zowel in een.uitkering bij leven aan het einde van de verzekeringsduur, als in een uitkering direkt bij eerder overlijden. Nuttig om fiscale claims t.z.t. te vol doen of als aanvulling op uw A.O.W. c.q. pensioen. Premievoorbeeld: Man, 38 jaar. Verzekeringsduur 30 jaar. Kapitaal 100.000,— Jaarpremie: 2.425,— exkl. mede verzekering premievrijstelling we gens invaliditeit. Man 35 jaar. Kapitaal 50.000,— Premie l .280,(exkl. premievrij stelling). Denk eens aan de fiscale oudedags- reserve. Bij bedrijfsbeëindiging wenst de fiscus zijn deel van het door u gereserveerde terug. Bij een derge lijke claim zal een gemengde verze kering vaak uitkomst bieden. Maar zoals bij elke verzekering wordt ook hier een premie-offer van u ge vraagd. Weeg de risiko's af en laat u in deze materie goed voorlichten. Zaak is dat u het gezonde verstand erbij houdt. De mensen van uw on derlinge staan voor u klaar om u van advies te dienen. Denk ook in deze zonnige tijden aan de meer bewolkte perioden, ook al valt het niet altijd mee. Met deze zon en wat neerslag hopen we op een voorspoedige groei van de reeds ingezaaide vruchten. Tot een volgende keer. J. Folmer Per 1 april bedroegen de voorraden zachte tarwe in Frankrijk 4,56 mil joen ton, vergeleken met 5,65 mil joen ton een jaar daarvoor. De voor raden gerst bedroeg 1,28 miljoen ton (1,79); mais 3,47 miljoen ton (3,32). In maart werd door telers 1,26 mil joen ton graan afgeleverd, vergele ken met 1,51 miljoen ton in maart 1983. Tot en met maart werd 34,42 miljoen ton graan afgeleverd tegen 35,16 miljoen ton vorig seizoen. Het aan deel zachte tarwe bedroeg 20.29 mil joen ton (20,51); gerst 5,36 miljoen ton (5,90); mais 7,66 miljoen ton (7,50). Ultimo februari waren de graan voorraden bij de telers in Groot- Brittannië aanmerkelijk groter dan een jaar daaiwoor. Dit is af te leiden uit door het Britse ministerie van Landbouw gepubliceerde cijfers. DOOR P. LINDENBERGH TE WEMELDINGE in geheel itste deel y gronden Van het onderwijs te Wemeldinge kan worden opgemerkt, dat in oude tijden hier het onderwijs niet slech ter was dan elders en in 1811 kre gen wij een geëxamineerd onderw ijzer aan onze school. P. van Ree was een goed onderwijzer voor dien tijd en hij heeft veel gedaan om ons dorp in ontwikkeling niet te doen' achterstaan. Van anderen gemeen ten kwamen er om van zijn onder wijs te genieten. Hij bleef tot 1863 aan de school verbonden en ons dorp heeft dus meer dan 50 jaar geprofiteerd van zijn groote gaven als onderwijzer en opvoeder, die een stempel gedrukt hebben op de be woners van ons dorp. Na hem kregen wij als hoofd der school H.C. Sauer, die ook een uitnemend onderwijzer was, veel voor de ontwikkeling der bevolking heeft gedaan in de school en ook daar buiten en ook meer dan vijftig jaar in onze school heeft gewerkt. Kunnen wij van P. van Ree zeggen dat hij zijn stempel op ons dorp heeft gedrukt, het zelfde kan van Sauer getuigd worden. In 1872 werd hier een gemeentebe- waarschaal gesticht die van 1903 af heeft stilgelegen maar in 1904 weer in verbeterden vorm is hersteld en door vele kleinen wordt bezocht. Er is ook een cursus voor nuttige vrouwen handwerken aan verbon den. Sedert eenige jaren is er een ge meente ziekenverpleging met een pleegzuster. In 1912 werd een gemeentegasfa briek gesticht en in hetzelfde jaar is ons dorp aangesloten aan de drinkwaterleiding Zuid-Beveland. Om iets minder onvolledig te zijn moet worden vermeld dat de Ned. Herv. Gemeente en het Burgerlijk Armbestuur tamelijk rijk zijn aan grondbezit, door vrijgevigheid van Ambachtsheeren in de 18de eeuw. Ook de diakonie der genoemde Kerk heeft wat grond in eigendom. De genoemde gronden zijn voor het grootste gedeelte in of dicht bij de Gemeente gelegen en worden om de zeven jaar in het openbaar ver pacht. In den laatsten tijd verpacht het Burgerlijk Armbestuur onder hands. In de eerste helft der vorige eeuw en waarschijnlijk ook vroeger werden deze gronden verpacht aan de boe ren, zoodat zij bijna onafscheidelijk aan de boerenbedrijven waren ver bonden. Er was toen voorzie pacht geen concurrentie en wanneer een perceel om een of andere reden niet werd ingepacht, kostte het moeite om een nieuwen pachter te vinden. Later toen het klein bedrijf zich uitbreidde, is daarin verandering gekomen en er is bij de openbare verpachting altijd groote belang stelling en concurrentie, zoodat bijna alles aan kleine boeren werd toevertrouwd. De Stelhoeve wordt c JV op dezelfde wijze in zijn geheel verpacht. Voor het grootste deel zijn de pachtprijzen dezer gronden vrij hoog, belangrijk hooger dan vóór 1850 toen er gemiddeld f 10 a f 11 per Blooisch gemet als jaar- lijksche pachtsom voor betaald werd. Om de herinnering niet te doen verloren gaan zij hier nog opge merkt, dat er sedert eeuwen hier een bierbrouwerij was "het Hart" geheeten, die voor een groot ge deelte Zuid Beveland van bier voorzag; in December 1891 is zij gedeeltelijk verbrand, maar te vo ren was het brouwen reeds ges taakt, omdat er niet te concurreren was tegen de groote brouwerijen elders. In het overgebleven gedeelte werd in 1893 een coöperatieve Roombo terfabriek gevestigd, die den naam "het Hart" overnam. In 1930 is deze fabriek verhuisd naar een nieuw gesticht, doelmatig ingericht gebouw. De namen van Brouwerijweg en Bierweg houden de herinnering aan de oude Brouwerij nog levendig, alsmede de naam van het Rest- of Brouwerijpad. Even bezuiden het Oosteinde van de dorpsstraat stond vroeger een houten windkorenmolen, die door het draaien van den kop op den wind werd gezet. Deze molen is op een Julimorgen in 1868 afgebrand. Daarna is de molen aan den Bon- zijweg gebouwd, in steen. De molen aan het kanaal stond er toen reeds eenige jaren. (wordt vervolgd) A,. -I 0 ii§$% Enerzijds om u te informeren, anderzijds om het schadegebeuren eens vanaf een andere plaats dan achter het buro te bekijken, heeft onder getekende, op één van de mooie dagen die april ons bood, een auto- schade-expert vergezeld bij zijn dagelijkse werkzaamheden. Voor mij was dit een leerzame en interessante dag en naar ik hoop zult u er na het lezen van dit artikel ook nog wat aan hebben. Op tijd Omdat de expert met-diverse verze kerden afspraken heeft gemaakt, is het zaak in elk geval tijdig te begin nen. Na een haastige kop koffie gaan we dan ook snel op weg naar ons eerste adres. Dit is een vrij grote ga rage en het komt gunstig uit dat we daar drie auto's kunnen bekijken. De chef van de garage staat ons reeds op te wachten bij een gedeeltelijk gede monteerde auto: Ik schat, zonder dit hardop uit te spreken, de schade op een goede drieduizend gulden. Als later bij het uitrekenen blijkt dat we uitkomen op een bedrag van ƒ3.100,- voel ik me dan ook al een hele expert. Overigens verdwijnt dat gevoel snel bij de volgende die ik in gedachten de helft*te laag schat. Het wordt me al snel duidelijk dat het noodzakelijk is dat de schade wordt opgenomen bij een garage. Onder- delenprijzen dienen gekontroleerd en soms nog opgevraagd te worden bij de fabriek. Het is ondoenlijk voor de expert om van alle merken en ty pes de onderdelenprijzen bij zich te hebben, temeer daar deze dikwijls wijzigen. De garagehouder heeft al moeite genoeg om alles van zijn ei gen merk bij te houden. De diskussie over het arbeidsloon neemt niet veel tijd in beslag. Zowel de expert als de schadechef van de garage zijn vak mensen op hun gebied en het duurt niet lang of er is voor akkoord gete kend. De kliënt kan dus gerust zijn. De verzekeringsmij is bereid het overeengekomen bedrag te betalen, terwijl de garagehouder zich ak koord heeft verklaard om voor deze som de auto te repareren. Hoewel alles naar mijn mening erg vlot verloopt zijn we toch een kwar tier achter geraakt op ons tijdsche ma. Ik kom tot de ontdekking dat het erg moeilijk is voor de expert om precies aan te geven hoe laat hij bij een bepaalde garage is. Sommige expertises vergen nu eenmaal meer tijd dan andere en dat is niet altijd van te voren te bekijken. Ik hoop dan ook op uw begrip bij voorkomende gelegenheden. Problemen Niet in alle gevallen kan simpel worden volstaan met de reparatie kosten op te nemen. Vooral bij wat oudere auto's komen er nogal eens problemen naar voren. Zo treffen we een auto met een spatbord, waar niet alleen een deuk in zit, maar vrijwel volledig uit roest bestaat. Het is ook mij duidelijk dat uitdeuken niet kan, terwijl een nieuw spatbord aanbren- Formulieren voor het aanvragen van een vergunning tot het uitzetten van fazanten in 1984 kunnen vanaf heden worden verkregen bij de Direktie Natuur, IVfilieu en Faunabeheer van het ministerie van landbouw en vis serij, Postbus 20401, 2500 EK 's- Gravenhage (tel. 070-793268). De minister voert bij de uitgifte van vergunningen een terughoudend be leid. Het uitzetten van fazanten wordt in het algemeen slechts toege staan indien geen ontoelaatbare schade voor flora en fauna te ver wachten valt. Na 2 augustus 1984 ontvangen aan vraagformulieren kunnen niet meer worden behandeld. H. Meeuwsert gen met zich meebrengt dat de kliënt een belangrijk bedrag bij moet beta len wegens verbetering. Gelukkig wordt een voor alle partijen bevredi gende oplossing gevonden. Naast het spatbord is n.l. ook de bumper be schadigd. De eigenaar heeft echter geen enkel probleem om dit deukje in de bumper van deze vrij oude auto te laten zitten. Als kompensatie hiervoor krijgt hij een mooi nieuw spatbord. Zo zijn alle partijen tevreden gesteld. Bij een andere auto blijkt reeds bij het optellen van de onderdelenprij zen dat er sprake is van total-loss. De garagehouder weet echter wat oude onderdelen te vinden en verklaart zich bereid voor het vastgestelde be drag de auto met deze gebruikte on derdelen te repareren. Ook hier blijkt dat in onderling overleg en met goede wil dikwijls een voor alle par tijen aanvaardbare oplossing gevon den kan worden. Tenslotte: Hoewel ik deze dag voldoende stof heb opgedaan om een klein boek werkje te vullen zal ik me omwille van de plaatsruimte beperken tot het samenvatten van de m.i. meest be langrijke aspekten. Zo is het mij op gevallen dat er veel achterstallig on derhoud is. We troffen o.a. een auto aan met een miniem deukje. Daar entegen waren alle banden finaal af gesleten. Het zou in dit geval ver standig zijn het geld van de schade aan nieuwe banden te besteden. Ook bekeken we een auto, waarvan de expert zich herinnerde hieraan eer der een schade te hebben opgeno men. Het werd al snel duidelijk dat deze eerdere schade niet door het bedrijf was gerepareerd waar de schade was opgenomen. Waar schijnlijk had verzekerde zelf of een goede kennis gerepareerd. Nou, het was te zien ook. Waarschijnlijk heeft hij zich niet gerealiseerd dat hij hier mee de inruilwaarde van zijn auto danig verminderde. Konklusie: schade herstellen is vakwerk. Verder is mij opgevallen dat er in de auto soms voor belangrijke bedragen aan accessoires zijn aangebracht en dat dit dikwijls niet aan ons is doorgege ven. Er is in zo'n geval sprake van onderverzekering en dit kan proble men opleveren bij de schade-afwik- keling. Wilt u bij u zelf eens nagaan of de verzekerde som in overeen stemming is met de katalogusprijs en afleveringskosten, M.L.-behande ling en accessoires? De belangrijkste konklusie die ik uit deze dag heb kunnen trekken is dat zowel van de zijde van de garage houder als van de expert steeds ge tracht wordt de kliënt zo goed mo gelijk van dienst te zijn en ik wil graag mijn artikel besluiten met hen hiermee te komplimenteren. Wij als verzekeraar willen immers niet an ders... H. Meeuwsen 4 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5