verzekeringen Onvoorzienbare risiko's verzekeren Hagelunie had een goed 1983 SER-lid Schouten weer voorzitter Landbouwschap f. den hollanderlaan 10 tel: 01100-24000 Over de vrijwillige arbeidsongeschiktheidsverzekering (afgekort A.O.V.) is al veel geschreven en nog meer gesproken. Deze A.O.V. is bestemd voor een ieder die niet onder de sociale wetten valt. Met name de zelfstandige ondernemer dient zo'n A.O.V. te hebben om zich tegen inkomstenderving tijdens arbeidsongeschiktheid te be schermen. Helaas lukt dat niet altijd omdat aan het totstandkomen van een A.O.V.-verzekering een medische keuring vooraf gaat. Behalve het feit, dat een enkeling totaal wordt afgekeurd, komt het vrij regelmatig voor, dat de keurend medisch adviseur een uitsluiting aan beveelt. De meest voorkomende uitsluiting is: "rugklachten". De betrokken kandidaat wenst geen A.O.V. met uitsluiting te aan vaarden en daarmede is een diskussiepunt van de eerste orde geboren. Persoonlijk hebben wij dit altijd al als een moeilijk punt ervaren. Tijdens spreekbeurten op afdelingen propageren wij de A.O.V. als een noodzakelijke verzekering voor iedere zelfstandige agrarische onder nemer. Wel een kostbare voorziening, maar absoluut nodig. Dan is er een jonge ondernemer die je advies opvolgt, er volgt een keu ring en de keurend arts adviseert: wel acceptabel maar met uitsluiting van b.v. rugklachten. De kandidaat vertikt het deze uitsluiting te aan vaarden en het slot van het liedje is geen voorziening. De argumenten van de kandidaat die de uitsluiting weigert zijn altijd de zelfde nl. "ik werk hele dagen en heb nog nooit iets van mijn rug gemerkt, nou ja... wel eens wat rugpijn, maar dat mag geen naam hebben." Niettemin heeft de medisch adviseur aan de hand van foto's een afwijking gekonstateerd. Toch kan het verhaal van de kandidaat kloppen. De me disch adviseur kan wel de afwijking konstateren maar niet de klachten. Zelfs is het zo, dat de kandidaat nooit last van zijn rug behoeft te krijgen, gelukkig maar. En toch dienen wij het advies van de medisch adviseur te volgen. Trouwens iedere verzekeraar doet dat. Stel je voor, dat wij deze advie zen van uitsluiting zus of zo naast ons neerleggen. Iets anders is of de kandidaat ver standig doet de uitsluiting niet te ac cepteren. Wij achten dat nl. niet ver standig; immers daarmee gooit hij de totale voorziening voor arbeidson geschiktheid over boord. Als hij zich voldoende zou realiseren, dat rug klachten maar een klein onderdeeltje vormen van alle arbeidsongeschikt heidsmogelijkheden, dan zou hij zich wel tien keer bedenken alvorens neen te zeggen, zeker wanneer hij van zijn rug nooit last gehad heeft, 't Schoot even uit onze pen, want we waren niet voornemens over dit ge voelige onderwerp te schrijven. Beschouwt u het dan maar als een aanloop naar ons eigenlijke onder werp. Leeftijdsafhankelijke premie We blijven bij de A.O.V. Al eerder schreven wij, dat de A.O.V. een hoge premie vergt. De risiko's zijn ook niet mis te verstaan, l ot nu toe voerden wij de zgn. solidariteitspremie d.w.z. de verzekerde betaalde gedurende de gehele looptijd dezelfde premie, tenzij een algemene premieverho ging plaatsvond. In de praktijk bete kent zulks, dat er b.v. tot het 40e jaar teveel premie betaald wordt en daarna te weinig; één en andere ge rekend naar het leeftijdsrisiko. Voor de jonge, beginnende onder nemer, die mogelijk toch al met schulden zit, zou het eigenlijk best goed uit kunnen komen om in de beginjaren van zijn ondernemer schap een lagere premie te betalen. Welnu enkele verzekeraars zijn daar op een gegeven moment mee gestart en wij zijn als O.V.M.'s daarin ge volgd. Niet, dat het voor de betrok ken kandidaat op de lange termijn voordeliger uitkomt, maar wel is de startpremie aanmerkelijk voordeli ger. Juist die startpremie kan voor de beginnende ondernemer, erg be langrijk zijn. Vandaar, dat wij de leeftijdsafhan kelijke premie hebben ingevoerd. Wij wensen de beginnende onderne mer ook op dat onderdeel van dienst te kunnen zijn. Overigens verdient het aanbeveling bij iedere aanvraag een premiever gelijking oude en nieuwe stijl te ma ken. Onze buitendienst-deskundige komt in een volgend nummer op dit onderwerp terug met enkele premie voorbeelden. Ondanks de stormen van 1 februari, 12 mei en 27 november en de zeer zware hagelbuien op 13 en 18 mei is het jaar 1983 door Hagelunie, Agra rische Verzekeringen, te Den Haag toch met een gunstig resultaat afge sloten. Het resultaat na premieteruggave en voor belastingen bedroeg 11.830.000,— Dit goede resultaat is, naast een positief verzekerings technisch resultaat, in belangrijke mate te danken aan de beleggings opbrengsten. Deze bereikten door de stijging van het belegd vermogen tot ruim 106.000.000,— en het hoge beleggingsrendement van 10% een niveau van 9.915.000,— Na toevoeging van het resultaat aan de reserves bedraagt de solvabiliteit Van deze in agrarische verzekeringen gespecialiseerde verzekeraar 181,5% van de premiebate. Deze sterke fi nanciële positie en de goede herver- zekeringskonstrukties staan garant voor schade-uitkeringen na storm- of hagelcalamiteiten. J. Schouten (57) volgt komende woensdag J. van der Veen op als voorzitter van het Landbouwschap. De wisseling vindt plaats in het kader van de normale tweejaarlijkse roule ring, zo heeft het schap bekendge maakt. De funktie wordt bij toerbeurt ver vuld door de voorzitter van één van de drie landbouwcentrales. Voor de komende twee jaar is de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond van Schouten aan de beurt. Schouten was van 1978 tot 1980 ook al voorzitter. Hij is tevens lid van de Eerste Kamer voor het CDA en lid van het dagelijks bestuur van de So- ciaal-Ekonomische Raad. Boven dien is hij lid van het presidium van de Europese boerenorganisatie Cop- a. Van der Veen blijft in het Land bouwschap als lid van het dagelijks bestuur voor de Nederlandse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond. wi de Lange Verkeersslachtoffers Volgens voorlopige berekeningen van het Centraal Planbureau voor de Statistiek is in 1983 het aantal ver keersdoden weer gestegen. In 1983 zijn het er 1800 tegen 1710 in 1982. Metéén wordt gezocht naar de oor zaken van deze stijging. Immers na 1972 is het verkeersdodencijfer ge daald. Dat wordt dan in verband ge bracht met het invoeren van de au togordel, de bromfietshelm, de max imum snelheid en de alcoholnorm van 0,5 procent. Het invoeren van deze voorschriften is uiteraard een voudiger dan de kontrole op de na leving ervan. Als men een strafbaar feit pleegt, maar men wordt nooit beboet, dan ontstaat de neiging zich niet aan de voorschriften te houden. Overigens een zeer menselijke ei genschap. Velen doen de autogordel niet om, houden zich niet aan de maximum snelheid en het alcoholpercentage van 0,5 wordt met voeten getreden. Vorig jaar werden op alcohol be keurd 37.812 autobestuurders; dit is 3% meer dan in 1982. Er werd vorig jaar niet zwaarder ge- kontroleerd, d.w.z. dat het aantal autobestuurders die door de mazen van de kontrole heen glipten veel en veel hoger ligt. Puntensysteem Verbetering in de situatie kan er o.i. alleen komen wanneer er straffer gekontroleerd gaat worden. In Duitsland kampt men met hetzelfde euvel. Daar heeft men nog wel een extra stok achter de deur gezet door op het rijbewijs een aantekening te plaatsen wanneer men gepakt wordt. En tweemaal voor alcohol is: rijbe wijs inleveren. In Frankrijk is men deze mogelijk heid aan het bestuderen. Iedere au tomobilist krijgt een aantal punten bij zijn rijbewijs. Bij een bekeuring verliest men een aantal punten al naar gelang de zwaarte van de over treding. Rijden onder invloed en te hard rijden wil men de meeste pun ten laten kosten. Zijn de punten op: rijbewijs inleveren. Daarna medi sche keuring en opnieuw examen doen. In Frankrijk komen nl. per jaar zo'n 12.000 mensen om het leven; belangrijkste oorzaken alcohol en te hard rijden. Hoe dan ook, al deze maatregelen sorteren slechts effekt indien er meer kontrole komt. En toch moet het aantal slachtoffers omlaag. Korrektie In het vorige nummer van het Land- én Tuinbouwblad heeft het zetdui- veltje ons lelijk parten gespeeld. Wij schreven daar, dat we alweer geluk kig waren met de resultaten over 1983. Wij bedienden ons daarbij van een citaat, nl. "Weet u, er bestaat nl. dit verschil tussen geluk en wijsheid: wie zich voor de gelukkigste mens houdt is dat ook inderdaad, maar wie zich voor de wijste mens houdt is doorgaans de grootste dwaas". Zo had het er moeten staan en wat deed nu dat zetduiveltje, wat stond er te lezen: "wie zich voor de gelukkig ste mens houdt is doorgaans de grootste dwaas". Kom nou, dat zou rampzalig zijn! Tenslotte zei Vader Cats: "Een sweert, een peert, een schone vrouw Leent niemand uit als met berouw" Tot de volgende keer, De Lange De landbouw hagel U bent als landbouwer zeer waarschijnlijk verzekerd tegen allerlei risiko's zoals brand, ziektekosten, storm, A.O.V. en wettelijke aan sprakelijkheid. Ook uw traktor en uw auto zijn verzekerd. Maar vele landbouwers hebben nog nooit gedacht aan een hagelverzekering. Op het moment dat ik dit stukje schrijf zal men daar ook wel niet aan denken, omdat het prima weer is. Maar toch is het risiko van hagel- schade enorm groot. Zodra de gewassen zijn gezaaid bent u verder afhankelijk van het weer. Vaak zijn hagelbuien plaatselijk en u kunt denken "dit gebeurt mij niet" maar eens kan het noodlot toeslaan. Voor een gering premiebedrag kunt u zich tegen dit risiko goed verzeke ren bij de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering (O.Z.H.). Deze maatschappij biedt een volle dige dekking tegen het risiko van hagelschade. De premie is zeker niet hoog. Voor grassen bedraagt de pre mie slechts 0,10 per 100.— verze kerd bedrag. Voor konsumptie- aardappelen bedraagt de premie 0,25 per 100,— en voor suiker bieten is dit 0,40 per 100,— ver zekerd bedrag. Deze verzekering biedt u premies op kostprijsbasis, een snelle schade-af wikkeling en een goede financiële zekerheid. Wilt u nadere inlichtingen, neemt u dan gerust kontakt met ons op. Wij sturen het informatiepakket gaarne aan u op. De fruithagel Voor fruittelers is het risiko van ha gelschade uiteraard vele malen gro ter dan in de landbouw. De fruitteler mag zelfs dat risiko niet voor eigen rekening nemen; dat is niet verant woord. Ook hier kunnen wij u een prima hagelverzekering bieden te weten de Onderlinge Fruittelers Hagelverze- keringsmij. Het is voor de fruitteler een zeer goede keus. Bovendien draagt de overheid bij in de hagel- schades. Dit houdt in, dat de O.F.H. circa 20% milder premie in rekening kan brengen. U betaalt premie naar risiko, d.w.z. dat bedrijven die weinig of geen schade lijden automatisch minder premie gaan betalen door een aantrekkelijke no-claim korting. Deze regeling gaat als volgt: bij 1 schadevrij jaar krijgt u 10% korting. Dit loopt op tot 50% bij vijf schade vrije jaren. Deze no-claim regeling is van kracht voor een verzekering met 12% eigen risiko. U kunt ook 30% eigen risiko kiezen. De voorschotpremie met een eigen risiko van 12% bedraagt 3,5%. Na vijf Toorenaar jaar schadevrij is de voorschotpremie nog slechts 1,75%. De aanvangspre- mie bij de verzekeringsvorm met 30% eigen risiko ligt de helft lager... Afhankelijk van veel of weinig scha de kan er een naheffing geheven worden. U dient voor 1 juni uw voorlopige aangifte in te zenden. De definitieve aangifte moet 1 juli binnen zijn. Ook voor deze verzekering sturen wij u gaarne alle informatie toe. Attentie Dan nu met het oog op de vakanties nog even iets geheel anders. Het is ons gebleken dat er door enkele ver zekerden nog grens-verzekeringen worden afgesloten. Deze verzekering is dan bedoeld om met de auto ge dekt te zijn tegen schade die men in het land wat wordt bezocht toebrengt aan anderen. Wij wijzen u erop dat als u bij ons verzekerd bent dit volkomen onno dig is, omdat onze motorvoertuigen verzekering een volledige Europa dekking verleent. Kijkt u maar op de groene kaart die u wel mee moet ne men als u op reis gaat. U bent dus, als u zo'n grensverzeke- ring sluit dubbel verzekerd. En dat is nergens voor nodig. C.A. Toorenaar De storm heeft hier behoorlijk huisgehouden... 4 4 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4