Bloesempracht ZLM-voorzitter Doeleman: Superheffing mag voor bedrijven niet fataal worden! Morgen, is de leuze van de luiaard "Kleurrijk Nederland 1984" zuidelijke landbouw maatschappij Deze leuze komt in de verzekeringswereld veel voor. Het uitstellen van een beslissing kan het individu overigens veel geld kosten. Zo wordt in de verzekeringsrubriek (op pag. 6 en 7) gewezen op de mogelijkheid van het verze keren tegen hagelrisiko in de landbouw maar vooral ook in de fruitteelt. Een dag te laat beslissen of men wel of niet zal verzekeren kan funeste financiële gevolgen heb ben. Wachten tot de donderbui losbarst betekent: u bent te laat. Wachten met het afsluiten van een arbeidsonge schiktheidsverzekering (A.O.V.) tot er mankementen optreden betekent veelal: u bent te laat. Wachten met het opgeven van een nieuwe auto, traktor of bromfiets bete kent: u rijdt onverzekerd rond. Wachten met het opgeven van een schade tot deze al hersteld is betekent vragen om moeilijkheden. Zo kunnen we nog even doorgaan. U kent het bekende gezegde toch: als het kalf verdronken is dempt men de put. Vooral voor onze jonge bedrijfsge- noten in de agrarische sektor komen wij met een aan trekkelijk aanvangstarief voor een A.O.V. Lees daarover en vraag nadere informatie.informatie. Onze aktiviteiten in de levensverzekeringssektor breiden zich uit in samenwerking met het O.B.F. In deze sektor worden veel zaken gedaan en daarbij is een objektieve voorlichting van het grootste belang. Onze buitendienst deskundigen kunnen u deze objektieve voorlichting le veren. In een vakbeursuitgave lazen wij, dat Japanners zeer hoffelijk zijn waneer u er op bezoek bent. Aan één ding hebben ze een enorme hekel "dat is je neus snuiten als je aan tafel zit". Wij zullen deze tip doorgeven aan onze buitendienst. Overigens, "het best leert men iemands karakter kennen in geldzaken, bij het drinken en in toorn". de L. Zaterdag 28 april reed voor de 37ste keer het Bloemencorso van de bollenstreek van Haarlem naar Noordwijk. Begun stigd door het zonnige weer waren weer vele duizenden komen kijken naar dit nog steeds boeiende kleurrijke Bloemencorso dat voor dit jaar zijn motto eer aan doet! Er reden twintig praalwagens mee en vele luxe auto 's. VRIJDAG 4 MEI 1984 I 69e JAARGANG NO. 3730 land- en tuinbouwblad De dinsdag 1 mei j.l. in het Landbouwhuis te Goes ge houden hoofdbestuursvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij stond sterk in het teken van de superheffing. Ook voorzitter de heer A.J.G. Doeleman ging er in zijn inleiding uitvoerig op in. Hij wees erop dat goede voorlichting vooral voor de individuele melkvee houder nu van het grootste belang is. Ook de eigen So ciaal Ekonomische Voorlichtingsdienst zal alle informatie geven die mogelijk is wanneer daarom gevraagd wordt. Hij deed een dringend beroep op de melkveehouders om de geplande voorlichtingsbijeenkomsten te bezoeken en op alle instanties die voorlichting geven ook uit de parti- kuliere sfeer, om die informatie af te stemmen op die van de overheid en de SEV. De heer Doeleman sprak er ver volgens zijn teleurstelling over uit dat de minister niet bereid is gebleken extra melk beschikbaar te stellen, danwel vrij te maken via een beëindigingsregeling, ten behoeve van de hardheidsgevallen, zeker als het gaat om de niet-groeiers. Als wij het over niet-groeiers hebben dient er duidelijk een bovengrens gesteld te worden van ±45 koeien. Daarmee wordt niet voorkomen door een grens te trekken dat er onbillijkheden op zullen treden. Te overwegen valt bij de beoordeling van de niet-groeiers ook de verhouding van de G.V.E. per ha grasland te betrekken. Veel moeite hebben wij met de regeling voor de groeiers die investe ringen hebben gedaan vanaf 1 januari 1 982 t/ m februari 1 984 waarbij naast de aftrek van 8,65% het extra quo tum minus 20% wordt berekend. "Voor mij is het onbe grijpelijk dat er verschil is gemaakt tussen investeerders die dit eerder hebben gedaan en zij die dit na 1 982 deden. Het argument dat men toen de bui van de Super heffing had kunnen zien aankomen, lijkt mij niet reeël, gezien de verwarde diskussie over de superheffing op Europees niveau en het gevoerde beleid o.a. via de Ren tesubsidie". Laten we hopen, aldus de Z. L. M .-voorzitter, dat op grond van de stelling dat geen bedrijf het slachtoffer mag wor den van de superheffing deze gevallen een aparte beoor deling kunnen krijgen. Overigens moeten we elkaar door de superheffing niet verder in de put praten dan nodig is. Door de ondernemers en de zuivelindustrie is er een sterke konkurrentiepositie opgehouwd. Onder gezamen lijke verantwoordelijkheid - ook van de Overheid- moet het mogelijk zijn de toekomst voor de veehouderij in Nederland zeker te stellen. Wel waarschuwde hij ervoor niet te snel andere wegen te zoeken via andere produk- tietakken waarvan de markt evengoed weinig ruimte biedt, want met alle problemen rond de superheffing mag niet worden vergeten dat ook de akkerbouw zijn proble men heeft met de Brusselse prijsbesluiten. "Het gevaar bestaat dat er verschuivingen plaatsvinden in de richting van vrije produkten. Ook hier geldt dat voorzichtigheid geboden is het bouwplan te wijzigen. Voor de vrije produkten ligt de grens van tekort en over schot dicht bij elkaar, hetgeen in sterke mate de prijs verhoging/opbrengst beïnvloedt, aldus de voorzitter. De problematiek rond de huisvesting van de Rijks Mid delbare Agrarische School te Goes houdt ons momenteel ook bezig. De gedachten bij de overheid gaan uit naar een nieuwe vleugel bij'het oude gebouw. Naar de mening van de heer Doeleman blijft men op deze manier echter verder werken met noodoplossingen. "Voor Zeeland in breed verband gezien, is er maar een juiste beslissing mogelijk, namelijk totale nieuwbouw". Hij zei te hopen dat een dergelijke beslissing op korte termijn alsnog genomen kan worden. Wat de zoetwatervoorziening betreft is de Minister van Verkeer en Waterstaat duidelijk geweest. Van die zijde kunnen wij, zo stelde de Z.L.M.-voorzitter vast geen po sitieve bijdrage verwachten. "Dat is zeer teleurstellend en wordt door ons als on rechtvaardig ervaren. Niet alleen op historische gronden maar ook als wij zo'n beslissing afzetten tegen enorme bedragen om besteed te worden voor het milieu". Hij doelde hierbij niet alleen op de geldverslindende operatie van de Oosterscheldewerken' maar ook op het onderzoek o.a. door het Delta-instituut in Yerseke waar onderzoek plaatsvindt alleen in de richting van een zoute Grevelin- gen zonder ook maar op enige wijze de mogelijkheden van een zoet bekken daarbij te betrekken. Hierdoor wordt de objektiviteit in grove mate geweld aangedaan, waar door de beoordeling door de Raad van de Waterstaat eenzijdig beïnvloed dreigt te worden, aldus Doeleman die konstateerde dat er de komende tijd van landbouwzijde verschillende argumenten op een rij moeten worden ge zet om op verantwoorde wijze de belangen van het zoete water te verdedigen. Teveel dreigen hier zakelijke belan gen opnieuw opgeofferd te worden aan politieke belan gen. Dat blijkt ook uit het optreden van Minister Braks, want hoe valt het te rijmen dat hij op een werkbezoek van het C.D.A. als kamerlid Braks duidelijk zijn voorkeur uitsprak voor een zoete Grevelingen, terwijl hij als minister sug gesties oproept in de richting van een zoute Grevelingen. Blijkbaar prevaleren ook hier politieke belangen boven zakelijke argumenten, aldus de Z.L.M.-voorzitter tot slot van zijn openingswoord. Later dan andere jaren staan nu toch plotseling de boomgaarden in volle bloei. Een explosie van bloemengeur en bloemenpracht. Alsof de natuur de energie ervoor wekenlang had opgespaard. Voor de buitenstaander sneeuwwitte en rose dekens in het landschap. Voor de teler een spannende tijd: hoeveel bloemen worden straks plukrijpe vruchten?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1