Aktie hou het zuivel p.j. zuid geluid Zeeuwse Jongen Hou het zuivel Vakantie op de boerderij in eigen land en buitenland Kursus aan Open Universiteit kost student 137 gulden uit de. REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ, JEUGDWERKBURO ZEELAND. KORTE KERKSTR. 10, 4461 JE GOES Worden pottekijkers wijzer? ONS BIN TEGEN SURROHAAT redaktie henk tegels 4 mei 1984 Provinciale Puzzelrit P.J.Z. 19 mei P-jrz .-agenda Uitwisseling met Zwitserland 19 ons bin wè op de cent me we wete ok wat hoed en lekker is zoas Echte Beuter Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt EEN SCENE UIT HET DAGELIJKS LEVEN VAN JAN EN JAN- NEKE DE BOER Omdat we kennissen op bezoek kregen die ook weten wat goed en lekker is besloten we een kwarktaart te maken. Met slagroom natuur lijk. We hadden van alles in huis, maar geen slagroom. Eenmaal in de supermarkt blijkt de slagroom op te zijn. "Maar we hebben nog wel "klodder-klodder", helpt een van de winkelmeisjes en ze wijst naar één van de rekken. Klodder-klodder? We kijken elkaar verwonderd aan, onthutst bijna. De verpakking brengt uitkomst. De afgebeelde ijscoupe met een sierlijke draai slagroom oogt smulheerlijk. "Nieuw!" Dat dachten we al. "De ideale luchtige garnering voor gebak, koffie, vruchten, ijs, vla enz." En daaronder "win een weekend Parijs met onze receptenwedstrijd". Slagroompoeder? Surrogaatschuim? De ingrediëntenlijst moet uit komst brengen: "plantaardig vet, iso-glucose-gemodificeerde soja-eiwit en zetmeel, emulgator, verdikkingsmiddel, zout, geur-, smaak- en kleurstof'. "Hoe is het mogelijk", verzucht Janneke, "wat doen we nou?" Dat ziet er leuk uit! Ik kijk de winkel rond, onbewust zoekend naar een vluchtweg. "HB, kijk daar is" wijst Janneke een rij verder, "die is nog jong". Een in Zeeuwse klederdracht gestoken meid (die er zijn mag, zo op 't eerste ge zicht) valt direkt op. "Er is zeker wat te doen", opper ik, "dat ziet er leuk uit". Wat dichtbij schuifelend zien we dat ze een arge loos winkelende klant een kuipje margarine voorhoudt. Haar even beeld staat er zonnig op afgebeeld. "Kuipje proberen?" probeert ze vriendelijk. De winkelende bezoeker reageert gevat: "Ons bin wè op de cent!" "Zeker", antwoord ze terug, "maar het is nu nóg goedkoper. Hier is een bon voor extra korting met wel twee kwartjes". De klant laat zich echter niet overrompelen. "Me nie wete ok wat a hoed en lekker is, zoas Echte Beuter". Dat was duidelijk te veel voor haar. Ze kleurde tot in haar haren en wist geen raad met het eerst zo enthou siast opgehouden kuipje. De klant duwde het karretje voort en bromde nog: "Ons bin tegen surrohaat". Het surrogaat boerinnetje barstte in snikken uit. "Bewuste konsument" "Dat is hem", zegt Janneke, "de Be wuste Konsument. Dat we dit nog mee mogen maken". Dat de ZAJK- aktie Tegen Surrohaat zo diep in zou grijpen in het koopgedrag van de De belangstelling om in de rust van een landelijke omgeving vakantie te vieren neemt jaarlijks toe. Hierover kan de Stichting Vrije Re- kreatie meepraten. Deze Stichting beschikt over 700 adressen in Ne derland waar gekampeerd en gelo geerd kan worden bij een boer. Bij sommige boeren staat een caravan of een zomerhuisje op het erf. Van deze adressen wordt zeer veel gebruik ge maakt. Niet alleen door mensen die willen genieten van de rust en de natuur, maar ook door mensen die in hun vakantie aktief willen zijn en de boer een handje helpèn bij de ontel bare werkzaamheden die op een boerenbedrijf voorkomen. Voor nadere inlichtingen schrijft men naar Stichting Vrije Rekreatie, Broekseweg 77, 4231 VD Meerkerk - of men belt even op: 01837-1516. Ook de plaatselijke VVV-kantoren hebben adreslijsten van boeren die kampeergelegenheid bieden. Het is zeker de moeite waard om ook daar eens te informeren. Boerderijvakanties in Duitsland, Frankrijk en Zwitserland Als men 12 internationale betaal- coupons, die bij elk postkantoor voor 1,35 per stuk gekocht kunnen wor den, inzendt naar de "Landschrif- tenverlag, Kurfürstenstr. 55, 5300 Bonn 1", in West-Duitsland, ont vangt men een dikke gids met ruim 2000 kampeer- en logeeradressen bij boeren. De gids is voorzien van vele foto's, zodat men al van tevoren een indruk kan krijgen van de toekomstige va- kantieplek. Veel bedrijven bieden gelegenheid tot paardrijden. Ook zijn er bedrijven die een tennisbaan hebben of waar men andere sporten kan beoefenen. De gids heet "Ferien auf dem Lande 1983" en het verdient aanbeveling om deze titel bij de aanvrage te vermelden. Het Zwitsers Verkeersbureau heeft éen adressenlijst klaarliggen voor eenieder die daar schriftelijk om vraagt. Het adres is: Koningsplein 11 te Amsterdam. Ook het Nationaal Frans Verkeersbureau stuurt een lijst toe indien 2,50 aan postzegels is bijgesloten. Het adres is: Prinsen gracht 670, eveneens te Amsterdam. Op 19 mei a.s. houdt de P.J.Z. weer haar provinciale Puzzelrit. Deze keer zal de rit niet op Tholen verreden worden maar op Noord Beveland. Vanaf 15.00 uur kan men zich in schrijven. Plaats: De Landbouwha- ven in Kamperland. Daar zal vanaf 16.00 uur ook gestart worden. Na af loop van de puzzelrit wordt er voor de deelnemers een barbecue georga niseerd. Deze vindt plaats in de schuur van de familie K. Schipper aan de Molenweg te Kamperland. Aansluitend om 21.00 uur begint er op dezelfde plaats een schuurfeest dat door de afdeling Noord Beve land georganiseerd wordt. Een kursus aan de Open Universiteit met een studielast van 100 uur gaat de student 137 gulden aan kursus- geld kosten. Minister Deetman (On derwijs en Wetenschappen) heeft dit aan het College van Bestuur van de Open Universiteit meegedeeld. Een kursus van 200 uur kost het dubbele: 274 gulden. Bij de vaststelling van deze bedragen is als uitgangspunt gehanteerd, dat het studeren bij de Open Universiteit niet duurder mag zijn dan aan de zusterinstellingen van hoger onder- wijs. Een kursus van de Open Universiteit bevat een afgeronde hoeveelheid 5 mei - Afdeling 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o. organiseert, zoals elk jaar weer de oranjefeesten. Het pro gramma ziet er als volgt uit: van 10.00 tot 12.00 uur kinderspelen; 13.30 uur Zeskamp; 18.45 uur op tocht; 20.30 uur Oranjebal in de schuur van J. Markusse. 5 mei - Afdeling Zevenbergen orga niseert een trekkerbehendigheids- wedstrijd. Plaats het terrein "De Lindonck" te Zevenbergen. Aan vang 13.00 uur. 11 mei - Afdeling West Zeeuws Vlaanderen houdt haar algemene le denvergadering. Aansluitend fon due. Opgeven voor 9 mei bij Miran da (01170-2310) kosten 12.50. 13 mei - Afdeling Noord en Zuid Be veland gaan vissen op de Ooster- schelde. Vertrek 09.30 uur vanuit de haven te Colijnsplaat. 19 mei - Provinciale Puzzelrit. 27 mei - Afdeling Zevenbergen orga niseert een Fietstocht. Vertrek vanaf de Markt in Zevenbergen. leerstof op het niveau van hoger be roeps- of universitair onderwijs. Men kan aan de Open Universiteit vanaf september dit jaar één of meerdere losse kursussen volgen met als af sluiting een dossierdiploma, terwijl ook een kómplete hbo- of wo-studie uit kursussen is opgebouwd. De stu dent heeft daarbij vele mogelijkhe den tot kombineren. In de vastgestelde bedragen aan kursusgeld is begrepen het schrifte lijk kursusmateriaal zoals dat door de Open Universiteit is ontwikkeld, evenals advisering en begeleiding in de studiecentra en het afleggen van het tentamen dat de kursus bèsluit. Overigens is de regeling tegemoet koming in de studiekosten voor het parttime onderwijs van toepassing: afhankelijk van hun inkomen kun nen studenten het kursusgeld, voor geschreven boeken en de reiskosten in verband met bezoeken aan een van de achttien over het land ver spreide studiecentra geheel of ge deeltelijk vergoed krijgen. Uitsluitend ten behoeve van studen ten aan de Open Universiteit zal de leeftijd, waarop men op deze tege- moetkomiag recht heeft, worden verlaagd van 23 naar 21 jaar. Een plattelandsjongerengroep uit Zwitserland wil graag in de eerste helft van juli een uitwisseling orga niseren met een Nederlandse platte landsjongerenorganisatie. Het be treft een groep van ongeveer dertig personen in de leeftijd tussen de achttien en zesentwintig jaar. Ge dacht wordt aan een tijdsduur van een dag of vijf. In 1985 zal deze groep dan graag het tegenbezoek ontvan gen. Als er een afdeling is die interesse in dit voorstel heeft, kan die telefonisch kontakt met ons opnemen: 030 - 730830. konsument hadden wij niet durven hopen. Zonder ons nog verder om het boe rinnetje te bekommeren volgen we onze Bewuste Konsument, zij het op enige afstand. "Ja, dat is hem, dat kan niet missen". We slaan op onze knieën van plezier. Maar dan gebeurt het. In één vloei ende beweging wordt de kar verder gevuld met een blikje rulle (soja) soepballetjes, plantaardige koffie melk, kant-en-klaar pizza's, fris dranken met iso-glucose, pakjes groentesaus, enkele fantasiesnacks enbokkepootjes. Teleurgesteld en niet begrijpend na deren we de kassa. "Hebben ze er dan niets van begrepen, of hebben ze alleen de klok horen luiden?" mom pelt Janneke. De kassa rinkelde, of beter gezegd, bliebte, want kassa's zijn ook niet meer wat ze geweest zijn. Pottekijkers "Wat zal het zijn", vraagt het ver lengstuk van de kassa. "Wat zijn?" "We hebben niets gekocht", ant woord ik wat afwezig. Een man met een representatief uiterlijk en naam plaatje op de borst komt een paar stappen dichterbij. "Niets gekocht, wat heeft u dan gedaan?", vraagt hij op een manier zoals alleen oom agent dat kan als hij 's avonds laat je rijbe wijs wilt zien. "We hebben op de doosjes en potten gekeken. Naar wat er in zit en zo", helpt Janneke. "Op de potjes gekeken? Van potte kijkers worden we hier niets wijzer", reageert de man wat verstoord. Terwijl we de met onzichtbare krachten gestuurde glasdeur voor onze bewuste klant open zien schui ven, hoor ik mezelf nog zeggen: "Nee, u misschien niet, maar wij wel Hoewel?" Jan de Boer Van Keukenhof tot Flevohof Op 30 maart j.l. opende Keukenhof de poorten weer voor de naar ver wachting 8 900.000 bezoekers uit binnen- en buitenland. Het geklik van fotocamera's zal weer niet van de lucht zijn. Alleen al van de tulpen- tuin zou men meters film kunnen volschieten, want daar zijn 600 ver schillende soorten te bewonderen, waaronder soorten die er ook al wa ren in het jaar 1600. In het Koningin Julianapaviljoen worden binnenten- toonstellingen gehouden: van 14 t/m 23 april Narcissus '8'' en van 17 t/m 20 mei Kleinere en minder bekende Bolgewassen. Bovendien is er van 10 t/m 20 mei een lelieshow in de kas sen: Lelietuin '84. Deze tentoonstel ling zal zo'n 15.000 tot 20.000 prachtig opgemaakte lelietakken te zien geven. Tot eind mei kan men urenlang ge: nieten van de kleuren en geuren in Keukenhof. Daarna-gaan tuinarchi tect Koster en zijn staf onmiddellijk aan de slag om in de tien maanden die voor de boeg liggen te werken aan alweer een bloementuin waarop Nederland trots kan zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19