TUINBOL! WKL ANKEN Zaadteeltbericht 9 de nar kas weekstaat energieverbruik De koppen eruit... Op veel tuinbouwbedrijven is geen opvolger Tulpenkoningin uit Nieuw Zeeland Gebakken forel "Capri Koöperatieve samenwerking Italië - Griekenland Vruchtbomen in bloei Menigeen zucht wel eens; het is ook altijd wat met het weer. Als men deze week over het eiland THOLEN reed zag men menige boer over het land kruipen. Kijken of het zaad wel vol doende op kwam. De grond droogde de afgelopen weken door het droge weer snel in zodat veel kleine zaden droog kwamen te liggen. Het meeste zaad is voor deze omstandigheden te ondiep gezaaid. Wanneer we niet snel een paar buien krijgen zal er nog heel wat overgezaaid moeten worden' en dat heeft nog nooit veel zoden aan de dijk gezet maar soms kan het niet anders. Voor de chemische onkruidbestrij- ding is het ook te droog; veel mid delen werken niet of onvoldoende zodat men nog even wacht maar in de meeste gevallen moet wel voor opkomst worden gespoten. De che mische onkruidbestrijding heeft de zaadteelt de laatste jaren wel doen uitbreiden. Toch is er nog te veel onbekend. Het is dan ook te hopen dat de door de studieclub opgezette proef zal slagen, immers zonder spuiten zijn veel teelten niet renda bel. Overigens zal de onkruidbestrij ding met machines en met de hand nog wel blijven bestaan in de bloemzaad en groentezaadteelt. On kruidzaden mogen er beslist niet in zitten anders krijgt men bij de ver dere verwerking en bij de verkoop aan de telers en gebruikers proble men. Deze nauwkeurigheid is waar schijnlijk ook de reden dat de zaad- bedbedrijven veel in onze streek vertegenwoordigd" zijn. Hier op onze kleine bedrijven van rond de 10 ha. is altijd nog wel tijd om met de schrepel door de gewassen te gaan. Wanneer men niet over een regenin- staljatie beschikt is het ook voor de winterbloemkool te droog, en te schraal en als de temperatuur blijft stijgen gaat de oogst veel te snel. Voor een intensieve vollegronds- tuinbouw is een regeninstallatie on misbaar. Maar er zijn op het eiland Tholen maar enkele bedrijven die over goed bronwater beschikken, zodat dit de ontwikkeling van de vollegrondstuinbouw geremd heeft. Misschien zal men in de toekomst nog eens over zoet water kunnen be schikken, maar of er dan nog genoeg tuinbouwbedrijven over zijn is nog de vraag. Er staan nog heel wat be drijven op de nominatie om te ver dwijnen omdat men geen opvolger heeft. Dan zit er in de glastuinbouw altijd meer leven. Enkele bedrijven schromen er niet voor om vele ton nen te investeren in moderne kassen daarmee het bedrijf met een of twee zonen voort te kunnen zetten. Voor de meeste gewassen onder glas is het zonnige weer erg goed, vooral bonen en tomaten profiteren hier goed van. De watervoorziening moet wel goed zijn omdat anders te droge plekken worden in de hand worden gewerkt. Water geven is een van de moeilijk ste zaken in het tuindersbedrijf. Zo zijn er in elk jaargetijde problemen die veel vakkennis van de onderne mer vragen. Dit is Pollyanna Schrijvers de Nieuw Zeelandse Tulpen Koningin die dit jaar haar land zal vertegenwoordi gen tijdens het bekende Bloemen corso in de Bollenstreek. Het is een traditie dat uit dochters van Hol landse ouders die destijds naar Nieuw Zeeland emigreerden elk jaar weer één gekozen wordt om een paar maanden in Holland te kunnen doorbrengen om zodoende het land waar haar ouders zijn geboren beter Forel, een zeer smakelijke en licht verteerbare vis, die in de goede viswinkels het gehele jaar door te krijgen is, al dan niet in gevroren. De voor ons meest be kende is de regenboogforel, ge kweekt in visvijvers en dergelijke (Nederlandse Heide Mij). Ook worden ze vaak uitgezet ten be hoeve van de hengelsport. De fo rel heeft een enigszins olijfkleuri ge rug en het lichaam is bezet met kleine zwarte stippen. Een ander bijzonder kenteken is het kleine vinnetje op de rug! Door de bij zondere kwaliteit en de verwer kingsmogelijkheden, prijkt de fo rel dan ook op vele menukaarten van de goede restaurants. Last but not least is er de gerookte forel die bijzonder delicaat van smaak is en zich dan ook uitste kend leent voor koude buffetten en diners. Ingrediënten voor 4 personen 4 forellen a 200 gram, 1 blikje mandarijnen, Vi blik perziken, 2 bananen, 12 dadels zonder pit, boter, zout, peper en iets strooia- roma. De bereiding: doe ruim boter in de pan en laat dit goed uitbruisen zodat alle 4 mei 1984 vocht er uit is en het heel licht bruin van kleur wordt. Strijk de forellen ongeveer 15 a 20 minuten tevoren in met zout, peper en strooiaroma. Haal ze door de bloem, klop ze goed af en leg ze in de hete boter. Houdt onderwijl de pan in beweging door deze heen en weer te schudden, dit voor komt het vastzetten van de vis aan de pan. Laat de vis nu heel langzaam aan twee kanten licht bruin van kleur en gaar worden. Inmiddels in een andere pan een kluitje boter laten smelten, de dadels en mandarijntjes halveren en de perziken en bananen in niet te grote stukjes snijden. Dit alles, samen met wat vocht van de perziken in de warme bo ter doen en redelijk warm laten worden. De forel serveren op een wat on diepe schaal en er de warme vruchten over scheppen. U kunt er wat wafeltjes-aardappelen of kleine frites bij geven. M.A. van der Vliet Tip: indien ingevroren: Laat de vis heel langzaam ont dooien door deze een dag tevoren in de ijskast te zetten. te leren kennen en tevens het land waar zij is geboren te promoten. Pollyanna is studente, 21 jaar en is een dochter van een kunstschilder. En hoe kan het anders haar hobby is schilderen. Bijgaande foto werd gemaakt tijdens haar bezoek aan de Keukenhof waar zij haar ogen uitkeek op de vele bloemen en mensen. Haar liefste wens was als Tulpen Koningin op de foto tussen de tul pen. (foto Ab Westerbeek) De landbouwkoöperaties in Italië en Griekenland willen tot een nauwere samenwerking komen, om hun we derzijdse handel uit te breiden en gemeenschappelijk hun produkten in derde landen, vooral in Afrika en Middellandse zeelanden af te zetten. Een dienovereenkomstige overeen komst kwam onlangs tot stand, nadat al eerder een jaar lang van een vrij intensieve samenwerking sprake was geweest. Deze voerde tot een goede- renruil ter waarde van 14 miljard Lires (ca. 25-26 miljoen). Voorlichtingsmiddag bewaartechnieken voor hard fruit Op 23 mei organiseert het Sprenger Instituut in samenwerking met de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) een voorlichtingsmiddag over bewaartechnieken voor hard fruit. Aan de orde komen onderwer pen, die aan het begin van het nieu we bewaarseizoen van groot belang zijn voor de praktijk. Op het pro gramma staan de volgende lezingen: Temperatuurverdeling in de koelcel (ir. G. van Beek); Ervaringen met het water meten (ing. L. Bakker); Circulatievoud en energiebespa ring (ir. G. van Beek); Organisatie van de bewaring (ir. J.W. Rudolphij). De bijeenkomst wordt gehouden op het Sprenger Instituut en begint om 13.30 uur. Graag even een telefoontje naar het Sprenger Instituut (08370-19013) als U van plan bent te komen. De deel name is gratis. Begin mei onthullen de BEVE- LANDSE boomgaarden hun pracht en praal ieder jaar opnieuw. Ook dit jaar zal de bloei van de meeste appel rassen overvloedig zijn, een normaal verschijnsel na een jaar met een ma tige oogst als in 1983. Tot en met het schrijven van dit artikeltje is er in ons gebied nog geen nachtvorst waarge nomen, zodat een goede vruchtzet ting een beetje in onze verwachting ligt. Niet alle fruitgewassen vertonen zo'n rijke bloei. De peren, die vorig jaar zwaar hebben gehangen geven dit jaar een matige bloei te zien. Vooral de jongere percelen laten het dit jaar zitten. Met name ons hoofdras, de Conference, valt plaatselijk enorm tegen. Tot nu toe was het bloeiweer voor de peren uitstekend te noemen. Zonni ge dagen, met een goeie temperatuur en een matige wind, prima weer voor de vruchtzetting, maar we zullen het allemaal rustig afwachten. Het heeft de laatste weken niet gere gend, zodat vooral de pasgeplante percelen regelmatig gekontroleerd dienen te worden of de wortels over voldoende vocht beschikken. Vooral in de maand mei komt de groei op gang en in deze periode moeten de jonge wortels van de boom over vol doende water kunnen beschikken. Vooral wanneer potgrond is gebruikt goed opletten, want deze kan snel indrogen. De eerste dunhandelingen zijn gestart op de bedrijven, die het appelras Benoni in hun assortiment hebben. Bij de eerste dunronde wor den de hele bloemklusters wegge trokken, zodat de boom hier voor het volgend jaar weer nieuwe bloem knoppen vormt. Na de bloei worden de vruchtjes op één gezet, zodat de vruchten regelmatig komen te han gen en een voldoende grootte berei ken. Een zeer arbeidsintensieve teelt, het telen van het ras Benoni, hopelijk wordt de teler hier dit jaar voor be loond. De prijzen van de laatste appelen van oogst '83 vallen tegen, alleen de laatste Conference kan de prijs hou den rond de 1,50 voor de meest voorkomende maat 55/65. De maat 65/75 doet het goed voor prijzen tot L75. Met uitzondering van de laatste Conference, voor de appelen een te leurstellende prijsontwikkeling op de fruitmarkt. Eén troost, nog ruim drie maanden en de appelen van oogst '84 zijn plukrijp. Het proefveld is gezaaid. Het was een stralende dag zater dag 14 april j.l. De eerste dag, na een regenperiode van drie weken, dat weer eens op het land kon worden begonnen. Op de lichte- tere gronden zag men 's morgens hier een daar de tractoren al rij den, de zware eggen achter zich voorttrekkend door het grijs op drogende geploegde land. Zo ook, op het proefveld voor chemische onkruidbestrijding aan de Withoekseweg te St. An- naland. Ook daar was een grote trekker bezig de grond met een rotorkopeg te vermalen tot een mooi fijn zaaibed. Gelet op het fijne zaad dat gezaaid ging wor den, werd er ondiep gewerkt. Door een sleep achter de eg werd de grond mooi gelijk gemaakt. Onder invloed van de warme zon droogde de bewerkte grond weer snel op en kon zich hierna gaan opwarmen. Zo troffen 's middags de zaaiers de grond aan, in een uitstekende conditie. De paden waren vooral met piketten uitgezet en kon men dus direkt aan de slag. Er werd gezaaid met een speciaal voor fijn zaad geconstrueerde vierrijige zaaimachine. Hierbij bleek weer eens hoe belangrijk het is om over een zaaimachine te beschikken, die gemakkelijk en goed kan worden schoonge maakt. In dit gevaJ immers moesten een aantal verschillende zaadsoorten achter elkaar wor den gezaaid en vermenging moet n.u eenmaal worden voorkomen, toch zeker bij proeven. Kort na het zaaien wordt nog een keer gespoten met Cramoxone, zodat straks het gezaaide land brandschoon kan worden overge dragen aan de onderzoekers van het C.A.B.O. Dan is het hun beurt om in aktie te komen. Daar hoort U later meer van. D.L. Koppenhol. In verband met de komende teeltwisseling de komende zomer en het gedeel telijk omschakelen naar een demonstratie van het gebruik van laagwaardige warmte, zijn de afgelopen week de koppen eruit gehaald. Bij het koppen bevond de bloei zich respektievelijk in de venlokas-fut. kas-acrylplatenkas bij tros: 14,2-13,2-13,2 een duidelijke voorsprong voor de venlokas derhalve. Bij de produktie is dat beeld toch wat anders. Hier is de produktiviteit van de futuristische kas bijna gelijk aan die van de venlokas, voornamelijk door de betere grofheid van de vruchten. Ook bij de produktiviteit loopt de acrylpla- tenkas wat achter. Voorts vallen er tijdens dit zonnige zomerse weer wat Pythiumplanten door de mand in de steenwolteelt, terwijl we er in de grondafdelingen geen zien. Wellicht is het voor de derde keer gebruiken van steenwol (na stomen) toch niet zo'n goed idee geweest. De stooktemperatuur is 18 gr.C. op de dag en 16 gr.C. in de nacht. De vochtregeling werkt (maar doet nu niet veel) en de CÖ2 regeling wordt nog ten dele toegepast, wanneer de luchtramen voor minder dan 50% geopend zijn. Het energieverbruik bedroeg deze week 4509 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. 17 d.d. 20/4-27/4 acrylpl. m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 37 40 61 35 40 56 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 2006 2205 2275 1878 2117 2276 oogst in kg/100 m2 393 441 463 496 556 578 gemiddeld vruchtgewicht in gram 48 51 46 51 34 53 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur gemiddelde windsnelheid 13,4 gr.C. 2,6 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15