Eén en meerjarige grassen aardappelen en bieten bestrijdt u natuurlijk bet beste na opkomst, met Fusilade. fysiLABË Bestrijding van de oogvlekkenziekte Fervinal vorkheftrucks Nieuw of gebruikt Electr. - Diesel - LPG Voorraad gebr. 1 y2 ton Elek. 1 V? ton LPG 2Vi ton Diesel 3 ton Diesel i/a/voe El t\i D Voor al Uw Olieproducten Gewasbeschermings middelen Landbouwzaden Vlastrek- en Perstouw Service en Kwaliteit Uw adres: Valère van den Hemel Zn. AANNEMINGSBEDRIJF FRAANJE BV. deskundig advies en volledig verzorgde bouw van: Toepassing van bestrijdingsmiddelen vraagt kennis van zaken. Weten wat men bestrijdt, wannéér het bestreden moet worden en wanneer niet en ten slotte met welk middel men het beste ten strijde kan trekken. Vergeet ech ter niet dat ook de spuittechniek een woordje meespreekt. Overbodig spuiten kost geld en ver groot de kans op resistentie. We hebben, zoals voor de graanziekten, goede middelen. Laten we er zuinig op zijn. Dat laatste geldt ook bij de bestrij ding van de oogvlekkenziekte, die ziekte die in de loop van het seizoen het gewas doet legeren, het is ook de enige voetziekte waartegen we (ge richt) een bestrijding kunnen uitvoe ren. Er bestaat hiervoor een duide lijke norm. Alleen als begin mei 15-20% van de stengels is aangetast is een behandeling verantwoord. Wat de middelen betreft is het advies eveneens vrij simpel: benomyl (o.a. Belange) en carbandazim (o.a. BA- vistin). De tijd?!? Spuiten vóór eind april houdt het risico in dat er alsnog nieuwe infecties kunnen ontstaan. Spuit men later dan half mei dan loopt men het risico dat men de voet van de plant niet meer raakt en/of dat de schimmel te diep in de plant is doorgedrongen. Maar bovendien is zo laat spuiten weinig zinvol omdat infectie in dat stadium zelden meer tot een zware aantasting leidt. Dat laatste is zeker niet het geval als het, zoals nog al eens in mei voorkomt, droog en schraal weer is. Dus spuiten begin mei. Combineren met CCC?!? Technisch gezien: ja. Als regel géén ontmenging en géén achteruitgang in werking. Er is echter een ander, ons inziens overwegend bezwaar; en dat is dat het juiste tijdstip van beide niet gelijk valt, want dat van de toepas sing van CCC valt een dag of tien eerder dan dat van de bestrijding van de oogvlekkenziekte. Bij combineren is de kans groot dat men de CCC te laat of de oogvlekkenziektebestrijding te vroeg toepast, zodat men minstens bij één van beide geen optimaal ef fect bereiken zal. En dat bezwaar is waarschijnlijk zo groot dat het voor deel van een keer minder spuiten er bij in het niet valt. Tenslotte - 1. Gericht spuiten vraagt het doen van goed uitgevoerde waarne mingen en dat is meer dan een eindje het land in en een paar plantjes bekijken. Voor een goe de kijk op de zaak zou men min stens over het hele perceel ver spreid een honderd halmen moe ten bekijken. Trek ze op, neem ze mee naar de dam of desnoods naar huis zodat u rustig het per centage aangetaste halmen kunt vaststellen. Het loont zeker de moeite, of de uitslag nu positief dan wel negatief is 2. Gericht spuiten wil (in dit geval bijna letterlijk op te vatten) zeg gen dat men ook de spuittechniek aanpast aan het te behandelen object en alles doet om het mid del daér te brengen waar het no dig is, namelijk onder in het ge was. de voet van de plant moet geraakt worden, het gaat tenslotte om een voetziekte. Wat dat inhoudt? Om te beginnen niet te weinig (minstens 400 ltr.) wa- Fervinal is een nieuwe grassenbe- strijder voor selektieve toepassing, over het gewas in een groot aantal cultures, zoals akkerbouwgewassen, (behalve granen, mais en raaigras), groentegewassen, bloemkoolgewas sen, boomkwekerijgewassen en plantsoenbeplantingen. Fervinal is aktief tegen een groot skala van grassen, zoals raaigras, duist, windhalm, wilde haver, hane- poot en kweekgras. Ook rhizomen van kweekgras wor den grotendeels gedood. De intro- duktie vond plaats eind 1983 in de teelt van rood- en hardzwenkgras. Inmiddels is de toelating met een aantal toepassingen uitgebreid en zijn enkele doseringen aangepast. Meer informatie bij: Schering AAgrunol B.V., Postbus 100, 9750 AC Jaren (Gn). ter gebruiken. Punt twee: spuiten met een lage druk en daardoor met een grove druppel. En tenslotte, lang zaam rijden! Namens de specialisten gewasbe scherming te Barendrecht, Goes en Zevenbergen, P. Verhage. Evaluatie ervaringen met alternatieve energiebronnen Op 29 mei 1984 organiseert de Ne derlandse Vereniging Techniek in de Landbouw (N.V.T.L.) in de grote zaal van het Internationaal Agrarisch Centrum te Wageningen een techni sche bijeenkomst met als thema "Ervaringen met de toepassingen van alternatieve energiebronnen". Het aksent £al liggen op praktische ervaringen die inmiddels op een aantal, voornamelijk agrarische, be drijven zijn opgedaan met de toe passing van alternatieve energie bronnen. Aan de orde komen elektriciteitsop wekking door middel van windtur bines, het warmte-krachtbedrijf met biogasinstallaties evenals warmtele- vering door elektrisch aangedreven warmtepompen met gebruikmaking van grondwater. Deelnamekosten voor leden 12,50 en voor niet-leden 37,50. Op ver zoek wordt een konvokatie toege zonden. Het adres van het algemeen sekretariaat van de N.V.T.L. is: Postbus 43, 6700 AA Wageningen, tel.08370- 19119. Fusilade is de nieuwe, krachtige aanpak van schadelijke grassen in aardappelen en bieten. Fusilade is bij zonder aktief tegen éénjarige grassen zoals hanepoot, duist, wilde haver, graanopslag en opslag van raaigras. Door z'n systemische werking geeft Fusilade bovendien een uitmuntende bestrijding van kweek. Fusilade is veilig voor het cultuurgewas, dus kunt u na opkomst spuiten. Dit maakt het mogelijk de grassen te bestrijden wanneer ze een probleem gaan vormen, eventueel pleksgewijs. Dat geeft een maximaal effekt tegen relatief lage kosten. Fusilade: is toe passen in diverse groeistadia van het onkruid bestrijdt kweek en éénjarige grassen in meerdere breedbladige cultuur gewassen na opkomst is veilig voor het cultuurgewas is vloeibaar en dus gemakkelijk uit te meten kan pleksgewijs worden toegepast (kostenbesparend) Fusilade met Agral LN uitvloeier is een optimale,gewasveilige combinatie Neem Fusilade op in uw bestrijdings- schema, dat is een hele zorg minder. "ICIA ICI Holland BV Landbouw Wijnhaven 107,3011 WN Rotterdam Telefoon (010) 140122 -•* -VvVT;,."/VV^C'v. T7" v. Borssele - Tel. 01 105-1 555 vertegenwoordiger (01 100) 1 61 44 GROEDE Telefoon 01171-1203 NIEUWE KRAAYERTSEDIJK 37 POSTBUS 1 4456 ZG LEWEDORP TELEFOON 01196-13220 ligboxenstallen openfrontstallen mestveestallen varkensstallen pluimveestallen bewaar- en koelruimten werktuigenbergingen bedrijfsgebouwen >elke gewenste maat mogelijk materiaalkeuze in overleg Complete bouw in één hand vaste prijzen vraagt vrijblijvend offerte 14 4 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14