Planten in en om de vijver Beveland b.v. C.J. Nouse Onderwaterplanten Moeras- en oeverplanten Waterlelies Drijfplanten Vaste planten voor de direkte vijveromgeving Hydrocharis morsus ranae 4 mei 1984 Nymphaea Formosa de bodem maar nemen hun voedsel direkt op uit het water. De drijfplanten spelen een belang-' rijke rol bij het verkrijgen en hand haven van het biologisch evenwicht. De op het water drijvende plantjes schermen zonlicht af waardoor al- genvorming wordt voorkomen. Sa men met de onderwaterplanten brengen ze zuurstof in het water. Belangrijke soorten zijn: Kikkerbeet, Hydrocharis morsus ra nae, met ronde blaadjes en witte bloempjes. Punt kroos, Lemna trisalca, een pri ma zuurstof leverancier. Krabbescheer, Stratiotes aloides, fraaie waterplant, leeft eerst onder gedoken en drijft tijdens de bloei met kleine witte bloemen boven. Ofschoon tot deze categorie niet de opvallendste schoonheden behoren zijn ze wel uitermate belangrijk. Vele van deze planten zijn zuurstofpro ducenten bij uitstek en zorgen in kombinatie met de drijfplanten voor het biologische evenwicht. Verschil lende soorten kunnen flink woekeren en moeten regelmatig worden inge perkt. Enkele nuttige en/of aardige soorten zijn: Hoornblad, Ceratophyllum demer- sum, een uitstekende zuurstoflever ancier. Zweeft vrij in het water. Waterpest, Elodea canadensis, goede zuurstofvormen en geliefd bij vissen. Lidsteng, Hippuris vulgaris, dekora- tieve plant, die onder water geplant tot boven het water als een soort sparretak uitgroeit. Fonteinkruid, Potamogeton, in drie uitvoeringen, gekruld, glanzend of drijvend. Allemaal prima zuurstof leveranciers. Pijlkruid, Sagittaria sagittifolia, erg dekoratieve plant. Onder water lan ge lintvormige bladeren, boven wa ter speervormige bladeren. Bloeit van juni-september met witte bloe men, gevolgd door vruchten. Het gebied dat de overgang vormt van land naar water, in waterdiepte variërend van enkele centimeters tot enkele decimeters, kunnen we be In de vorige aflevering van tuintips beschreven we de aanleg van een vijver. We willen nu ons vijververhaal voortzetten met een beschouwing over de planten die in en om de vijver kunnen worden toegepast. Een vijver heeft een heel eigen sfeer en bij het kiezen van planten in en om de vijver moeten we proberen het karakteristieke van de vijver en haar omgeving tot uitdrukking te brengen. Vooral de overgang van het droge naar het natte deel moet goed worden uitgewerkt. Voor het beplanten van vijvers staan ons verschillende categoriën planten ter beschikking. We onderscheiden waterlelies, drijfplanten, onderwaterplanten, moeras- of oeverplanten en vasteplanten als over gang naar de "droge" beplanting. planten met zo'n 35 verschillende plantesoorten. Teveel om hier op te noemen; daarom een keuze: Zwanebloem, Butomus umbellatus, bloeit met prachtige grote roze bloemschermen op lange stelen. Slangewortel, Calla palustris, be hoort tot de aronskelkachtigen, mooie hartvormige bladeren, witte bloemschede en later rode vrucht- kolf. Dotterbloem, Caltha palustris, vroegbloeiende gele dotter voor on diepe oevers. Is er ook in fraaie witte uitvoering. Veenpluis, Eriophorum angustifo- lium, grasachtige moerasplapt met zilverwittepluizen in april-mei. Blauwe lis, Iris laevigata, bloeit in juni-juli met grote paars-blauwe bloemen. Gele lis, Iris pseudoacorus, bloeit met mooie gele bloemen in mei-juni. Moerasvergeetmijniet, Myosotis pa lustris, kruipend moerasplantje met kleine lichtblauwe bloemen in mei- juni. Pontederia, Pontederia cordata, fraaie moerasplant met prachtige paarsblauwe bloemen in augustus september. Eriopforum augustifolium Waterlelies behoren tot de meest ge liefde vijverplanten. Met hun in drukwekkende schoonheid in prach tige kleuren en vormen zijn waterle lies haast letterlijk de kroon op een vijver. Er is een grote keus in water lelies. Er zijn lelies voor kleine en ondiepe vijvers en er zijn er voor grote diepe waterpartijen. Er zijn ro ze, witte, rode en gele waterlelies. Er is kortom voor haast elke, redelijk in de zon liggende vijver, wel een wa terlelie. De beste planttijd voor waterlelies is van april tot juni. Waterlelies hou den van zon en doen het bijgevolg minder goed naarmate een vijver meer beschaduwd raakt. Waterlelies hebben een grondige hekel aan het gespetter van fonteinen of waterval len en in kleine vijvers is de kombi natie van een fontein en een water lelie dus af te raden. In grotere vij vers moeten we een eventuele fon tein uit de buurt van waterlelies houden. Waterlelies planten we het beste in speciale waterleliemandjes die we vullen met een voedzame kleihou- dende grond. De plantdiepte varieert per soort. Houdt u aan de bij de betreffende soort opgegeven plantdiepte. Nymphaea Maurice Laydecker, tooit zich met purperrode bloemen. Waterlelies voor kleine tot middel grote vijvers Nymphaea laydecker Lilacae, mid delgrote lilaroze karmijnrood gestip pelde bloemen. Nymphaea formosa, dieprose kom vormige bloemen. Nymphaea aurora, lichtgeel tot ko perkleurig verkleurende bloemen. Nymphaea James Brydon, waterlelie met prachtige donkerrode bloemen met een oranje-geel hart. Een van de beste waterlelies die bovendien nog wat schaduw verdraagt. De net op of aan de waterspiegel drijvende planten nemen een bij zondere plaats in. Ze wortelen niet in Dwergwaterlelies Voor waterschalen en heel kleine vijvers zijn er speciale dwergwater lelies: Nymphea pygmaea Alba, sierlijke witte bloemen met een geel hart Nymphaea pygmaea Helvola, heeft helder gele bloemen, is iets vorstge- voelig. Nymphaea pygmaea alba Butomus umbellatus Mattenbies, Scirpus, in groene of gestreepte uitvoering. Bij kunstmatige vijvers is de stap van het natte naar het droge deel erg groot. Er is vaak een abrupte over gang van nat naar droog. Een gelei delijke overgang van natte naar dro ge planten is moeilijk te maken. Toch moeten we bij het kiezen van planten voor het drogere aansluiting probe ren te vinden bij de oeverplanten. Planten die er riet- of grasachtig uit zien zoals een aantal groene sier- grassen bijv. het Chinese riet of scherpgras en planten met grote gul groene bladeren zoals hosta, astil- boides, ligularis, maar ook planten als hemerocallis, astilbes, brunera en primula passen in dit beeld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13