Kosten van ekstra zuiveluitvoer vrijwel gelijk aan EG-melkprijs vervolg vergadering hoofdbestuur EG-aandeel in werelduitvoer zuivelprodukten gegroeid tot bijna 60% Akkerbouw De voorzitter van de akkerbouw- kommissie, de heer H.C. van der Maas, vertelde dat er nogal wat in maart gezaaide bieten overgezaaid zijn en/of worden. Er wordt zelfs gesproken over 20 a 30% van het totale bietenareaal in het zuidwesten. Dit kost de boer 200 gulden per hektare. De heer van der Maas waarschuwde er voor dat voorkomen moet worden dat er met betrekking tot het bietenpraktijkonderzoek dubbel werk wordt gedaan omdat dat voor de boer dan dubbele kosten zou opleveren. Voor het I.R.S. (In stituut voor Rationele Suikerpro- duktie) bedragen deze kosten mo menteelt 7 a 10 gulden/ha en voor het PAGV (Proefstation voor de Ak kerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond) 5 a 6 gulden/ha bere kend over alle hektares. De heer van der Maas noemde het initiatief van Meijer-Kruiningen (CMK) om een nieuwe afzetlijn voor (kleine) diep vriesaardappelen te initiëren een goede zaak waarvan de aardappel teelt in het zuidwesten een positieve uitstraling mag verwachten. Veel minder te spreken was de heer Van der Maas over het (engelse) persbe richt als zou 400.000 ton fabrieks aardappelen vanuit Nederland als konsumptie-aardappelen geëksor- teerd zijn. Als dit bericht juist zou zijn dan is dat een bijzonder slechte reklame, zo niet dan moet dit bericht met kracht ontzenuwd worden, aldus de voorzitter van de akkerbouw- kommissie van de Z.L.M. die ten slotte als zijn mening gaf dat een doelmatige kompensatie van de mcb-korrektie alleen mogelijk is via verhoging van het btw-forfait. Het hoofdbestuur besloot op voorstel van de algemeen voorzitter een ge lukwens te sturen naar de firma Meijer. M.b.t. het door de heer v.d. Maas genoemde persbericht t.a.v. de pseudo-konsumptieaardappelen werd besloten de betreffende lande lijke organen hierop attent te maken. veehouderij De voorzitter van de veehouderij- kommissie, de heer W. van Veldhui zen, ging in zijn gebruikelijk over zicht uiteraard uitvoerig in op de su perheffing. Hij wees eerst op de bij eenkomsten die in diverse regio's georganiseerd worden door de voor lichtingsdiensten van het ministerie van Landbouw. Het zal zaak zijn, aldus van Veldhuizen, dat die melk veehouders, welke nadere informatie willen, deze bijeenkomsten gaan be zoeken. Hij verwacht grote belang stelling voor de aanvraagformulieren voor uitzonderingsgevallen en zei te hopen dat de formulieren overzich telijk en eenvoudig van vraagstelling zijn. Daarnaast zal toch nog vol doende deskundige hulp aanwezig moeten zijn om de aanvragers terzij de te staan. Naar de mening van de voorzitter van de veehouderijkommissie zal het voor het merendeel van de melkvee houders enig rekenwerk vergen om hun quotum vast te stellen en om vervolgens te trachten dit quotum ook te realiseren. Aanpassing van de bedrijfsvoering zal waarschijnlijk meer kans van slagen hebben dan in aanmerking komen voor uitzonde ringsgevallen. Volgens van Veldhui zen zal aanpassing van de veestapel en het voederrantsoen alle aandacht vragen waarbij geen overhaaste be sluiten genomen moeten worden: "beter één keer heffing betalen dan besluiten nemen waar men later niet op terug kan komen!" Het jaar 1983 is voor de Zuidelijke zuivel een goed jaar geweest, zo konstateerde van Veldhuizen. Het verschil in uitbetalingsprijs is tussen de diverse gewesten minimaal ge worden. Wel moet hierbij aangete kend worden dat bijvoorbeeld het Noorden in 1983 minder goéde re sultaten heeft bereikt. Dit is mede veroorzaakt door een tegenvallende prijszetting van de kaas. Voor 1984 zullen we voorzichtig moeten zijn wat de prijs betreft. De prijsverlaging met 4% zal het erg moeilijk maken om in 1984 in het zuiden een resul taat als in 1983 te benaderen". "Alles overziende zal er veel aan passing van de melkveehouders en zuivelindustrie gevraagd worden om onder dit nieuwe bestel de weg te vinden die een redelijk bestaan voor de diverse werkers in deze sektor waarborgt". Aldus Van Veldhuizen tot slot van zijn overzicht. Ter vergadering werd de verdere uitwerking van de superheffing nader toegelicht door de direkteur landbouw en voedselvoorziening (LAVO) in de prövincie Zeeland, ir. W.L.A.G. Tacken en de ingenieur rundveehouderij, ir. R.A. Molhoek. De procedure óp de geplande voor lichtingsbijeenkomsten stond daarbij centraal. Aan de leden van het hoofdbestuur werd daartoe de nodige informatie ter hand gesteld. Overigens wordt iedere betrokkene persoonlijk voor de voorlichtingsbijeenkomsten uit genodigd. De heer Tacken maakte duidelijk dat er over de uitvoering van de be schikking superheffing "niet valt te marchanderen"; "de beschikking zal keihard en naar de letter worden uitgevoerd". Te verwachten valt nu reeds dat daarover in de praktijk friktie zal ontstaan. De heer Mol hoek vertelde dat er in het kader van het Proefstation voor de Rundvee houderij gezocht wordt naar moge lijke alternatieven hetzij in de rich ting van akkerbouwmatige teelten hetzij in overige dierlijke produkties. Ook wordt er nader onderzoek ver richt naar de relatie kracht voer/melkgift op kosten/baten grondslag. Diskussie Het hoofdbestuur zette grote vraag tekens bij de praktische mogelijkhe den om kompensatie te zoeken in akkerbouwmatige teelten. Een voor zichtig beleid is daarbij geboden. Uit de verdere diskussie kwam over duidelijk naar voren dat er over de uitvoering van de superheffing nog tal van praktijkvragen leven die* niet zonder meer kunnen worden beant woord. Vast kwam wel te staan dat men zich individueel geen illusies moet maken over de recht-toe-recht- aan uitvoering van de superheffing: in de beschikking zit wat dat betreft geen enkele ruimte. Voorzitter Doe- leman tenslotte: "De werkelijkheid van de superheffing komt wel bij zonder hard aan". tuinbouw De voorzitter van de Tuinbouw- kommissie, de heer M.J. Goud, stel de in zijn sektoroverzicht vast dat de bezetting met bloemclusters vooral bij de peren per ras, per bloem en per boom zeer verschillend is. Gelet op het totaalbeeld is er geen sprake van een zware bloei maar voor een prognose van de te ver wachten vruchtzetting achtte hij dit stadium nog te vroeg. Wat dat betreft komt er een periode die zeker niet zonder spanning verloopt. De prijs vorming van de voorraden appels oude oogst, verloopt teleurstellend, vertelde de heer Goud. Zeker voor het hoofdras Golden Delicious, waarvan het aanbod nog groot is. Ook de import-appelen van het zui delijk halfrond veroorzaken mede druk op de markt. Een bijna tegen overgesteld beeld geldt voor de nog beschikbare voorraad peren, be staande uit het ras Conference. De afzet verloopt vlot en ontmoet weinig konkurrentie, zodat de prijsvorming zich op hoog nivo kan handhaven. In de groententeeltsektor is vooral de aanvoer van winterbloemkool goed op gang gekomen. De afzet verliep vlot tegen bevredigende prijzen. De heer Goud deelde het hoofdbe stuur tenslotte mee dat men in de tuinbouwkringen argwanend staat tegenover stemmen die pleiten voor een uniform btw-tarief. Dit vanwege het prijsverhogend effekt van allerlei produkten voor de konsument. De tuinbouw verwacht hiervan nadelige gevolgen voor de afzet van haar produkten. grondgebruik De voorzitter van de Z.L.M.-kom missie Grondgebruik, de heer J. Nieuwénhuijse, vertelde dat er een positieve verschuiving in het struk- tuurschema voor de landinrichting heeft plaatsgevonden (kaart 9). Voor West Zeeuws-Vlaanderen opent dit het perspektief om - zij het met blokken van een kleinere oppervlak te van 6 a 7.000 ha - op het voorbe reidingsschema te komen. Verder komterde mogelijkheid om op bijzondere voorwaarden en met be perkte subsidie 5.000 hektare per jaar buiten kaart 9 voor landinrich- tingsprojekten in aanmerking te la ten komen. De aanvankelijk voor ziene mogelijkheid van 2.000 "ge wone" hektare per jaar wordt echter teruggebracht tot de helft. De heer Nieuwenhuijse vertelde verder dat Provinciale Staten van Zeeland dit najaar moeten beslissen of Walche ren een ruilverkaveling dan wel een zogenaamde herinrichting wordt. De met een herinrichting gepaard gaan de onteigening schijnt in de praktijk (van Delfland) wel mee te vallen. In ieder geval zal de landbouw zich tij dig dienen uit te spreken over deze kwestie. Het hoofdbestuur nam verder kennis van het modelformulier voor het melden van wildschade en van de grondwaterverordening Zeeland. Vraagpunt Het hoofdbestuur nam met belang stelling kennis van de uitslag van het Afzet binnen EG vaak nog duurder dan export Uit de studie blijkt dat een verlaging met één procent van de EG-export- prijs leidt tot een uitvoerstijging van 1,2% op korte termijn en 2% op lan gere termijn. Worden dus de export restituties, de subsidies waarmee de EG het prijsverschil met de wereld markt tracht te overbruggen, ver hoogd dan daalt de exportprijs en neemt de afzet toe. De extra kosten omvatten dan echter niet alleen de verhoogde restitutie over de meer dere afzet. Ook de restitutieverho ging over de reeds bestaande export moet in rekening worden gebracht. Als gevolg daarvan neemt de totale opbrengst bij vermeerdering van de export nauwelijks meer toe. De afzet van elke nieuwe liter melk - in de vorm van kaas, boter, melkpoeder of kondens - op de wereldmarkt kost daardoor de Gemeenschapskas on geveer 70 cent. Dat is bijna evenveel als de boer ervoor krijgt, en meer dan de onlangs vastgestelde superheffing van 56 cent per liter teveel geprodu ceerde melk. Interne afzet zou echter nog aan zienlijk meer kosten dan export. Voor bijvoorbeeld kerstboter kun nen de kosten oplopen tot 11% van de interventie prijs en voor gesubsi dieerde afzet in het Verenigde Ko ninkrijk zelfs tot 250%. Alleen de verwerking van boter en mager Z.L.M./K.N.L.C.-vraagpunt "het agrarisch gezin en bedrijf nu en straks". De resultaten zullen lande lijk gebundeld worden. Overigens is het moeilijk in het vraagpunt een duidelijke beleidslijn te volgen of het moet zijn dat er tussen de regels de behoefte aan rust in de bedrijfsvoe ring doorklinkt. Boer blijven Het hoofdbestuur besprak mede op verzoek van het Z.A.J.K. de nota "Boer blijven". Ter vergadering was als gast aanwezig Peter de Koeijer, oud-voorzitter van het Z.A.J.K. en nu nog landelijk aktief in en voor het agrarisch jongeren werk. De diskus sie spitste zich voornamelijk toe op de ekonomische haalbaarheid van en in de nota "boer blijven" voorgestel de veranderingen met betrekking tot het landbouwbeleid. Gesteld werd dat de produktie in de eerste plaats bepaald wordt door de markt van vraag en aanbod.'Het is niet goed mogelijk daarin ongestraft eenzijdig in te grijpen. De jongeren stellen daartegenover dat de boer ook ge houden is zijn sociale belangen in het oog te houden en waar nodig te ver dedigen. Wat dat betreft verstaat er bij de jongeren bepaald nog wel ge loof in de redelijkheid van de kon sument waar het gaat om het betalen van de prijs voor kwaliteit, milieu etc. Uit de diskussie bleek wel dat som mige bestuursleden de prijs van een volledig gekontroleerde landbouw- produktie te hoog vinden, maar dat anderen zich wel min of meer kun nen verplaatsen in de ideeën van de jongeren. De diskussie werd tenslotte afgeslo- melkpoeder in veevoer kost ongeveer hetzelfde als export. Voor de gezamenlijke Europese bur gers is afzet op de interne markt echter in het algemeen wel voordeli ger dan export: de extra uitgaven van de EG komen dan in de vorm van lagere prijzen ten goede aan hen in plaats van aan verbruikers buiten de Gemeenschap. Verdere produktiebeperking noodza kelijk De onderzoekers komen dan ook tot de konklusie dat het, met het oog op de hoge kosten, beter is de extra melk niet te produceren dan om er een zo gunstig mogelijke afzet voor te vin den. Uit het onderzoek valt overigens af te leiden dat uit dit oogpunt de onlangs overeengekomen beperking van de produktie tot 99 miljoen ton melk nog onvoldoende is. Eind 1983 was er in de EG een equivalent van 15 miljoen ton melk in de vorm van boter en magere uelkpoeder opge slagen bij de interventiebureaus. In de loop van dat jaar waren de voor raden gestegen met het equivalent van 8,5 miljoen ton melk, ondanks de toen al lopende omvangrijke afzet- programma's die de Gemeenschap bij elkaar 12 miljard gulden kostten. De overeengekomen beperking van de produktie tot 99 miljoen ton houdt een vermindering in met 4 ten met de konklusie van voorzitter Doeleman dat het in ieder geval een goede zaak is dat jongeren en oude ren elkaar over en weer prikkelen om deze belangrijke diskussie op gang te houden. Overige zaken Mede naar aanleiding van een des betreffende notitie van de direkteur van de Accountantsunie Z.L.M. werd besloten een uniformering van het b.t.w.-tarief van de hand te wij zen als ongunstig voor de land- en tuinbouw. Een en ander zal ook lan delijk kenbaar worden gemaakt. Het hoofdbestuur wijdde een 2e diskus- sieronde aan het Z.L.M.-onderwijs. De diskussie zal waarschijnlijk in de juli-vergadering van het hoofdbe stuur worden afgerond. Een grote handikap bij deze diskussie is dat het overheidsstandpunt op een aantal cruciale punten nog steeds niet dui delijk is. Door de Z.L.M.-kringen Altena-Biesbosch en West Zeeuws- Vlaanderen zal er dit jaar (wederom) een open dag worden georganiseerd. Oranjebitter Tijdens de vergadering van dinsdag 2 mei bracht het hoofdbestuur met oranjebitter een toost uit op het ko ningshuis. Voorzitter Doeleman zei daarbij dat koninginnedag 1984 al om op een plezierige manier gevierd is: "Voor de burgers is het bijzonder prettig om dit feest op de?e positieve manier te beleven. Het is beter onze gevoelens op deze wijze te uiten dan via een onophoudelijke stroom van demonstraties en akties", aldus de Z.L.M.-voorzitter die tenslotte prin ses Juliana nog vele jaren in goede gezondheid toewenste. miljoen ton ten opzichte van de pro duktie van 1983. De voorraden zul len dus blijven groeien - zij het dan minder snel dan voorheen. Onder normale produktie- en vraagom- standigheden zal er dan ook aan het eind van dit jaar een equivalent van 19 miljoen ton melk in de pakhuizen liggen. De afzet van deze voorraad zal de EG tenminste 70 cent per liter melk kosten, zoals uit de studie blijkt. In totaal zal er dus in de komende jaren meer dan 13 miljard gulden extra moeten worden uitgegeven boven de al genoemde uitgaven voor de lo pende afzetprogramma's. In de EG- begroting is voor deze extra uitgaven nog geen voorziening getroffen. Extra uitgaven lijken alleen te ver mijden door in de komende jaren de produktie zodanig verder terug te dringen dat de internventievoorra- den niet meer toenemen maar gaan dalen. Pas bij een produktieomvang van minder dan 95 miljoen ton zijn - bij ongewijzigde vraag - besparingen op de normale uitgaven voor het zui velbeleid te verwachten. Landbouw-Ekonomisch Instituut Drs. A.J. van Doorn benoemd tot Veterinair Adviseur bij het CBS. Met ingang van 15 april 1984 is drs. A.J. van Doorn, oud-direkteur van de Keuringsdienst van slachtdieren en van vlees te Deventer benoemd tot Veterinair Adviseur bij het Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen. De heer Van Doorn heeft o.a. zitting in meerdere Besturen en Commissies van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Diergeneeskun de. Hij is de opvolger van drs. G.J.W. Wouters, die vorig jaar na vijf jaren adviseurschap deze funktie neerleg de en die vele waardevolle adviezen uitbracht aan het C.B.S. Het aandeel van de EG in de werelduitvoer van zuivelprodukten, dat in 1974 nog ruim veertig procent bedroeg, was aan het begin van de jaren tachtig gegroeid tot bijna zestig procent. Door deze belangrijke positie op de wereldzuivelmarkt hebben relatief kleine veranderingen in de EG-export grote invloed op de internationale prijsvorming. Meer ex port leidt zelfs tot zodanig lagere prijzen, dat de totale geldopbrengst voor de Gemeenschap nauwelijks meer toeneemt. De kosten van de afzet van een extra liter Europese melk op de wereldmarkt benaderen daardoor op het ogenblik de prijs die de boer ervoor krijgt, n.l. 70 cent. Dat blijkt uit een onderzoek van het Land bouw-Ekonomisch Instituut en de Landbouwhogeschool 1). Uit de uitkomsten van de studie valt af te leiden dat de afzet van de - ook in 1984 nog groeiende - zuivelvoorraden meer dan 13 miljard gulden ekstra zal kosten. Voor deze uitgaven zijn in de EG-begroting nog geen voorzieningen getroffen. 4 mei 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11