Ca. 16.000 ha landbouwgrond in Brabant gaat behoren tot beschermd gebied grondwaterwinning Prognose kontraktteelt groentegewassen industrie 1984 Beperking aan uitoefening landbouw mogelijk PVV becijfert exportwaarde vee- en vleessektor '83 op 7 miljard Herziene uitgave praktische vleesstierenhouderij In de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Noord-Brabant van 25 april 1984 kwam o.m. aan de orde het voornemen van het Provinciaal Bestuur om over te gaan tot aanwijzing van beschermingsgebieden voor de grondwaterwinning en tot het vast stellen van een verordening voor deze gebieden, waarbij schadelijke handelingen zullen worden verboden. Dit zal betrekking hebben op circa 16.000 ha landbouwgrond, waarbinnen beperkingen aan de land bouw gesteld kunnen worden betreffende het oprichten van gebouwen, gebruik van meststoffen en bestrijdingsmiddelen. 150 kV hoogspanningsleiding Geer- truidenberg - Tilburg Met de PNEM is overeenstemming bereikt over de vergoedingen die bij de renovatie van de 150 kV hoog spanningsleiding Geertruidenberg - Tilburg gehanteerd zullen worden. In een tweetal bijeenkomsten heeft de Gewestelijke Raad tesamen met de PNEM voorlichting gegeven aan de belangenhebbende grondeigena ren -gebruikers. Overtollige bestrijdings- en dierge neesmiddelen Tussen 24 april en 31 mei 1984 zal een landelijke inzamelingsaktie plaatsvinden van overtollige bestrij dings- en diergeneesmiddelen. De Stichting tot Uitvoering van Land- bouwmaatregelen (STULM) van het Ministerie van Landbouw en Visserij zal zorgen voor de uitvoering van de aktie. Bacterievuur bestrijding Het Regionaal Overlegorgaan Be strijding Bacterievuur in Noord- Brabant heeft aan de Directeur van de Plantenziektenkundige Dienst verzocht om de ten behoeve van de boomkwekerij en fruitteelt bescherm de gebieden met drie gebieden uit. te breiden. Dit betreft een uitbrei ding van de reeds beschermde ge bieden in de omgeving van Steen bergen en Bergeijk en een nieuw ge bied nabij Ravenstein. Benoemingen De heer Th. Huvenaars te Volkel zal bij het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap te Den Haag wor den voorgedragen ter benoeming als lid van de Commissie Grondgebruik van de Gewestelijke Raad. Stichting Agrarische Projekten Noord-Brabant Evenals voorgaande jaren heeft het PAGV ook nu weer een enquête gehouden onder de groenteverwerkende industrie en de teeltkommis- sionairs om een indruk te krijgen van het areaal groenten dat dit jaar in Nederland op kontrakt geteeld zal worden. Hieronder enige resultaten. Het kontraktareaal doperwten be reikte in 1982 een absolute topper van 8.610 ha. In 1983 werd er 7.908 ha gekontrakteerd en voor 1984 wordt er een verdere teruggang ver wacht tot 7.204 ha. Het kontraktareaal stamslabonen zakt verder terug tot 3.966 ha. In 1983 werd er 4.466 ha en in 1982 zelfs 6.253 ha gekontrakteerd. De terug gang is mede te wijten aan het faillis sement van één van de fabrieken, maar ook de hoge opbrengsten in 1982 en minder goede afzetkansen spelen een rol. In 1984 zullen 1.277 ha tuinbonen op kontrakt worden geteeld. In 1983 was dit 1.281 en in 1982 1.360 ha. Het areaal tuinbonen is dus stabiel. Het betreft hoofdzakelijk een teelt van witbloeiende en dus blank kokende rassen. Het areaal kapucijners en snij- en spekbonen blijft nagenoeg konstant. De verse kapucijners wijken qua teeltwijze niet af van die van de dop erwten; de snij- en spekbonen wor den geteeld als stokbonen. De bonen worden met de hand geplukt. De teelt van stamsnijbonen voor de in dustrie maakt nog geen opgang. De publikatie "Praktische vleesstie- renhouderij", een uitgave van het Proefstation voor de Rundveehoude rij, Schapenhouderij en Paardenhou- derij (PR) te Lelystad, kan weer be steld worden. De eerste druk van 1981 was snel uitverkocht, waaruit bleek dat daarmee in een behoefte werd voorzien. In de nieuwe uitgave van maart 1984 zijn de nieuwste inzichten en gege vens verwerkt. Behalve van het PR hebben ook andere praktische des kundigen weer aan het boekje mee gewerkt. De publikatie telt 116 pagi na's en behandelt de strukturele ontwikkelingen in de vleesstieren- Het totale areaal konservenpeul- vruchten dat dit jaar volgens de en quête op kontrakt geteeld wordt, komt uit op 12.663 ha. In 1983 en 1982 was dit resp. 13.863 en 16.478 ha. Het jaar 1982 was het jaar met het grootste areaal konservenpeulvruch- ten dat we in Nederland gekend hebben. Vanwege de hoge opbreng sten die toen behaald zijn, \vas een teruggang in het areaal ook wel te verwachten. Het kontraktareaal prei zal naar ver wachting 165 ha bedragen. In 1983 en 1982 was dit resp. 145 en 124 ha. Evenals de uitbreiding van het areaal prei voor de verse markt neemt dus ook de kontraktteelt voor de indus trie toe. Dit jaar zal op bescheiden schaal ook wat maaiprei worden ge teeld. Naar verwachting zullen in 1984 in Nederland 18.648 ha groentegewas sen op kontrakt worden geteeld voor de konservenindustrie. Dit totale areaal is 5% kleiner dan dat van 1983 en 19% kleiner dan dat van het top jaar 1982. In 1984 wordt een inkrimping van het areaal konservenpeulvruchten ver wacht van 1.200 ha t.o.v. 1983 en /an houderij, rassen en kruisingen, voe ding en groei, voedermiddelen, de teelt en bewaring van snijmais, voe dersystemen, inrichting van stallen, mechanisatie en arbeid, gezond heidszorg, afzet en slachtkwaliteit en bedrijfsekonomische aspekten. Veel onderwerpen worden verduidelijkt met foto's en tekeningen. Een prettig leesbaar handboekje voor onderwijs, voorlichting en praktijk. Het boekje is verkrijgbaar door stor ting van 15 op giro 23 07 421 van het PR te Lelystad, met vermelding van: zend mij boekje vleesstieren- houderij. De Gewestelijke Raad heeft besloten om zo spoedig mogelijk te komen tot het oprichten van een Stichting Agrarische Projekten. Deze Stichting zal in de toekomst moeten dienen ^Js organisatiestruktuur bij de uitvoe ring van projekten ter bestrijding van de werkloosheid. Vanuit Noord- Brabant zijn inmiddels een drietal werkgelegenheidsprojekten ter sub sidiëring ingediend bij het Ministerie van Landbouw en Visserij, te weten: de opsporing en bestrijding van knolcyperus; de aanleg van onrendabele gas- aansluitingen in het buitenge bied; de mestverwerking. W a terkwaliteit splan Op grond van de Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren moeten de provincies voor de niet-rijkswateren een waterkwaliteitsplan vaststellen. Gedeputeerde Staten voor Noord- Brabant hebben het koncept voor ontwerp provinciaal waterkwaliteits plan in procedure gebracht. In dit plan zijn de normen voor de basis kwaliteit vastgelegd waaraan in de toekomst het oppervlaktewater zal moeten voldoen. Eveneens zijn de normen vastgelegd voor de funkties van zwem- en viswater. Voor de wa teren, die ook een natuurfunktie ruim 3.800 ha t.o.v. 1982. De terugval lijkt het logische gevolg van het grote areaal in 1982 en de hoge opbreng sten die toen gehaald zijn. Het fail lissement van een konservenfabriek in 1983 heeft de terugval versterkt. Het totale kontraktareaal van de overige gewassen blijft nagenoeg ge lijk aan dat van 1983. Ir. P.H.M. Dekker PAGV Lelystad Blijkens nu voorhanden gegevens be cijfert het produktscöap voor vee en vlees (PVV) de waarde van de uitvoer uit de sektor in 1983 op ruim 7 mil jard. Op 17,2 miljoen na is daarmee het niveau van 1982 geëvenaard. Doordat de totale waarde van de im port in de vee- en vleessektor in 1983 beduidend lager uit is gekomen dan in 1982 - het verschil beloopt ruim 92 miljoen - is het saldo van export mi nus import in 1983 met 75 miljoen toegenomen. Van de totale uitvoerwaarde van ƒ7.064,9 miljoen wordt het leeu wendeel door de varkenssektor inge bracht met bijna 4,3 miljard. De kalversektor boekt een uitvoerwaar de van bijna 1,4 miljard en de run- dersektor ruim ƒ821 miljoen. De waarde van de export uit de scha- pensektor steeg van 112,8 miljoen in 1982 naar 157,4 miljoen in 1983. Opmerkelijk noemt PVV de stijging van de waarde van de vleesexport. Die kwam in 1983 op ƒ5.208,9 mil joen tegen 5.195,9 miljoen in 1982. De waarde van de uitvoer van le vende dieren liep terug van 1.312,3 miljoen in 1982 naar 1.285,5 mil joen in 1983, die van vleeswaren en konserven bleef 3,4 miljoen achter bij die in 1982 en kwam op 570,5 miljoen. Het naar waarde gerekende grootste aandeel in de invoer in 1983 - ter waarde van 1.179,7 miljoen - boekte de rundersektor met ƒ551,9 miljoen, gevolgd door die in de var kenssektor 242,2 miljoen). De waarde van de invoer van vleeswa ren en konserven in ons land daalde in 1983 tot 211,8 miljoen (v.j. 237,4 miljoen). hebben, is het vanuit het belang van het behoud van de natuur in het al gemeen en het aquatisch-ecologisch belang in het bijzonder gewenst om tot een specifiek-ecologische doel stelling te komen. Omdat ook veel landbouwgronden voor hun water afvoer aangewezen zijn op beken, die door natuurgebieden stromen is het noodzakelijk dat bij de verdere uitwerking van het beleid de wateren met een specifiek-ecologische doel stelling en de daarmee samenhan gende aquatisch-ecologische aan dachtsgebieden rekening wordt ge houden met de agrarische belangen. Relatienotagebied Noord-Brabant Het Provinciaal Bestuur heeft de koncept-nota Relatienotagebieden Noord-Brabant uitgebracht, die be trekking heeft op circa 11.700 ha landbouwgrond. De Gewestelijke Raad heeft besloten om een reaktie te richten aan Gedeputeerde Staten, waarin o.a. de volgende opmerkin gen zullen worden opgenomen: De aanduiding van de gebieden in deze nota mag geen schaduw vooruitwerpen. In de bestem mingsplannen mogen om die re den geen zwaardere voorschriften worden opgenomen; - Bij de vaststelling van de konkre- te begrenzing en status van de gebieden dienen de aktuele en potentiële landbouwkundige as- pekten nadrukkelijk bij de afwe ging worden betrokken; Aan de thans op de kaart aange geven gebieden, dienen in principe geen nieuwe gebieden te worden toegevoegd: Gedeputeerde Staten dienen naast de problematiek van de Relatienotagebieden duidelijk heid te verschaffen omtrent de aankoopgrenzen van landgoede ren. Bestemmingsplannen In het kader van het overleg met de PPD is ontvangen het bestem mingsplan "Buitengebied" van de gemeente Hooge en Lage Mierde. Tegen de bestemmingsplannen voor het buitengebied van de ge meenten Oosterhout en Teterin- gen zijn bezwaren ingediend bij de betreffende gemeenteraden. Tegen het bestemmingsplan voor het buitengebied van de gemeen te Sprang-Capelle zijn bezwaren ingediend bij Gedeputeerde Sta ten. Tegen het struktuurplan Kern- penland 1984 zijn bezwaren in gediend bij de Raad van het Streekorgaan Kempenland. Het hoogste punt werd vrijdag 27 april bereikt bij de nieuwbouw van LHNO- school "Oranjezon"te Oostkapelle (W). De dames D.S. Bom (l) en A.v.d. Leden hesen de vlaggen. De zon gaf aan deze gebeurtenis extra glans. 10 4 mei 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10