Zo helder als glas Zwartbont in het groen zegge en schrijve '73^V:'i zuidelijke landbouw maatschappij Super-voorlichting Rekreatie, toerisme en landbouw C. Meijer B.V. - Kruiningen (C.M.K.) gaat diepgevroren aardappelprodukten produceren. Nieuwe aktiviteit 'i-/ -■>. r- z.l.m VRIJDAG 27 APRIL 1984 69e JAARGANG NO. 3729 land- en tuinbouwblad Na een voor Nederlandse begrippen vrij lange periode van zonnig en betrekkelijk warm weer komt nu ook de grasgroei goed op gang. Voor veel veehouders komt dat goed uit want krachtvoer is duur en de kwaliteit van ruwvoer laat nogal eens te wensen over. Dus de koeien maar de wei in Met de publikatie van de "beschikking superheffing" in de Nederlandse Staatscourant nummer 79 van donder dag 19 april 1984 is de superheffing ook in formeel - juridische zin een feit geworden. Dat wil overigens nog niet zeggen dat er nu dus op alle vragen een volledig antwoord is te geven. In de beschikking valt namelijk meermalen te lezen dat er nog "nadere" regelen moeten of kunnen worden gesteld terwijl het Produktschap voor Zuivel nog moet regelen"al hetgeen voor een goede uitvoering van deze beschikking is vereist". De beschik king krijgt dus nog een nadere uitwerking. Dat geldt in het bijzonder voor de wijze waarop de aanspraak op een individueel quotum moet worden aangetoond. Verder moet voor de bedrijven die sinds 1981 niet of nauwelijks in produktie zijn gegroeid nog zo n beetje alles "nader" geregeld worden: de beschikking spreekt voor deze be drijven slechts over een nader te bepalen kategorie klei nere bedrijven waar voor nader te stellen regelen gelden. Bepaald nog geen glashelder verhaal dus, nog los van de te verwachten diskussie over de uitleg van de beschik king in de praktijk. Gezien het bovenstaande is een goed georganiseerde voorlichtingskampagne van het grootste belang. Het zwaartepunt van die voorlichting ligt in eerste instantie terecht bij het ministerie van Landbouw. Het is mij echter opgevallen dat daarnaast verschillende organisaties in middels zelfstandig voorlichtingskampagnes hebben aangekondigd. Daardoor is de kans aanwezig dat de ver+ warring alleen nog maar groter wordt. Ter voorkoming van fouten en /of onvolledigheid bij de voorlichting heb ben wij intern bij de Z.L.M. besloten vooralsnog terug houdend te zijn met het (te) snel opstarten van een der gelijke voorlichtingskampagne. Wij zullen proberen deze week zoveel mogelijk relevante informatie te verzamelen zodat maandag 1 mei a.s. het hoofdbestuur een wel overwogen besluit kan nemen over de beste manier om onze leden voor te lichten. In de tussentijd is de sociaal ekonomische voorlichtingsdienst van de ZLM natuurlijk paraat voor het geven van individuele voorlichting. Vanaf volgende week zal er dan ook begonnen kunnen worden met gerichte schriftelijke voorlichting via het ZLM-blad. Gezien de omstandigheden menen wij op deze wijze het beste te kunnen inspelen op de behoefte aan informatie van de betrokken bedrijven. Onlangs is in de provincie Zeeland het (ontwerp) provin ciaal beleidsplan voor rekreatie en toerisme gepubli ceerd. Dit beleidsplan geeft de hoofdlijnen van de ge wenste toeristisch-rekreatieve ontwikkeling in Zeeland aan. Volgens het ontwerp-plan zit er in de rekreatie nog volop muziek en daarbij passen dus ambitieuze plannen voor dagrekreatie, watersport en verblijfsrekreatie - soms zelfs in de vorm van zogenaamde speerpunten. Het Hiertoe zal een fabriek worden gebouwd op het indus trieterrein te Kruiningen, die begin 1985 zal worden op gestart. Na een aanloopperiode zullen er ca. 60 personeelsleden werk vinden. Het toale projekt zal een investering vergen van ca. 20 miljoen gulden. De vestiging is mede mogelijk gemaakt door de zeer positieve instelling van het Zeeuwse Provinciebestuur, de gemeente Reimerswaal, het Waterschap en Rijks- en Provinciale Waterstaat op het gebied van de infrastruktuur De industriële verwerking van aardappelen is voor C.M.K. die zich tot nog toe koncentreerde op de handel in verse aardappelen, uien en pootaardappelen, een nieuwe aktiviteit. l ot de investering werd besloten omdat uit de omvangrijke leveringen aan de frites-industrie voortdu rend grote hoeveelheden kleinere maten vrijkomen, die voor deze afnemers niet geschikt zijn. Het wordt in de praktijk steeds moeilijker om voor deze ondermaat een stabiele afzet te vinden. Door de verwer king hiervan tot verschillende diepgevroren produkten, verwacht het bedrijf een grotere stabiliteit in de afzet te bereiken, hetgeen van groot belang is voor de aardap pelteler. De produktie kapaciteit zal, afhankelijk van het te maken produkt, tussen de 4.000 en 7.000 kg per uur liggen. De bij de fabrikage vrijkomende uitval, zal op een separate lijn tot aardappelvlokken worden verwerkt. Na een aanloopperiode zal het bedrijf in drie-ploegen- systeem produceren. De benodigde warmte en elektrici teit zullen worden opgewekt in een gasgestookte warm tekrachtcentrale. i-— De Zuid-oost gevel van de nieuwe fabriek. Links ruimte voor kompressoren en een werkplaats. Het hoge deel is bestemd voor de warmtekrachtcentrale terwijl het lagere deel rechts de produktieruimte is. Het gehele gebouw wordt 110 meter lang en 50 meter breed. spreekt vanzelf dat deze ontwikkelingen konsekwenties hebben voor de landbouw. We hebben een en ander daarom vanaf het begin kritisch gevolgd en waar nodig mondeling en schriftelijk op- en aanmerkingen gemaakt. Het belangrijkste bezwaar is wel dat het plan in planolo gisch opzicht niet of onvoldoende is afgewogen tegen de belangen van de land- en tuinbouw. Anders gezegd: men is te luchthartig over de belangen van de land- en tuin bouw heengelopen. In dit verband kunnen er trouwens bepaald vraagtekens worden geplaatst bij de behoeftera ming op lange termijn. Naar mijn mening worden de mogelijkheden van de rekreatieve groei belangrijk over schat terwijl de moeilijkheden bij het vrijmaken van de hiervoor noodzakelijke ruimte schromelijk worden on derschat. Wat dit laatste betreft hebben wij ons overigens steeds op het standpunt gesteld dat eerst de ruimte in bestaande plannen moet worden benut alvorens nieuwe ruimte te claimen. Ook op andere onderdelen is het voor de landbouw zoals gewoonlijk zaak goed op te letten. In deze nota gaat het uiteindelijk om een stuk beleid dat - eenmaal vastgesteld - via streekplan en bestemmings plan gerealiseerd gaat worden. Voor de land- en tuin bouw voldoende reden om optimaal gebruik te maken van de geboden mogelijkheden tot inspraak (zie pagina 2). Ons uitgangspunt is daarbij bepaald niet het plan te frustreren. Zeeland is nu eenmaal een aantrekkelijke provincie die als vanzelf toeristen lokt. Maar dan wel iederéén een plekje onder de zon. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1