Rijenbespuiting en schoffelen in bieten KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Internationale handel moet rekening houden met rijverboden AKTIE ZUIDWEST Tabel 1. Koncentratie van de spuitvloeistof bij enkele spuitdoppen bij een druk van 3 bar en een rijsnelheid van 6 km per uur. Type dop 1/ha bij 3 bar Concentratie van de vloeistof 2 1. middel op 16.7 cm v.d. rij 2,4 1. middel op 20 cm v.d. rij Spleetdop 8001 E. of LE 1-80 78 2,6% 3,1% Werveldop D2-23 80 2,5% 3,0% Het aanaarden Een ander aspekt dat de aandacht vraagt bij de onkruidbestrijding in bieten is het aanaarden. Dit speciaal om de ontwikkeling van late onkrui den te voorkomen. Op de lichtere gronden zijn hiermee goede ervarin gen opgedaan. Kort vóór het sluiten van de rijen wordt licht aangeaard en worden de kleine onkruidplantjes in ken, kan men in principe daarmee zelfs een keer spuiten uitsparen. In bovenstaand artikel is een aantal belangrijke zaken nader toegelicht. Een goed resultaat zal echter altijd sterk afhankelijk zijn van de nauw keurigheid waarmee wordt gewerkt. Gezien het kostenaspekt is het niet onbelangrijk hieraan extra aandacht te besteden. harkjes nog wel eens de neiging tot vollopen. Wanneer de bieteplantjes nog erg klein zijn, is het gewenst om bladbeschermers te gebruiken. Dit om het bedekken van de plantjes te voorkomen en het zicht op het werk te verbeteren. a. Uitrusting parallellogrammen en messen Voor een goede diepteregeling van de schoffelmessen is een parallello gram noodzakelijk. Het steunen op de grond vindt plaats door middel van een wieltje. Vroeger waren deze wieltjes erg klein en smal. Op losse grond ondervon den deze vaak te weinig steun waar door de diepgang onregelmatig was. Momenteel zijn z.g.n. formflexwiel- tjes leverbaar die minder snel weg zakken en minder aankleven. In het verleden werd ook veel gebruik ge maakt van kantmessen. Deze zijn uit de tijd geraakt door het vele stelwerk en doordat ze op vast land moeilijk op diepte bleven. De schoffelmachi nes van tegenwoordig worden vrij wel uitsluitend verkocht met één of drie ganzevoetmessen per rij. Een voordeel van drie ganzevoetmessen per rij is, dat de diepte nauwkeuriger is in te stellen. Tussen de rijen vinden we veel sporen van trekkerwielen die veroorzaakt zijn door voorafgaande bewerkingen zoals zaaien en (rij enspuiten. Met drie mesjes per rij kan men in zo?n spoor het middelste mesje iets dieper stellen hetgeen een duidelijk beter resultaat geeft. Daar naast wordt de bovengrond en het onkruid meer verplaatst hetgeen minder hergroei van onkruid tot ge volg heeft. De laatste jaren zijn er schoffelma chines ontwikkeld waarbij de ganze- voetmesjes (drie per element) zijn verbonden aan een veertand. Hier AKKERBOUW VAN 24 APRIL TOT EIND MEI is het weer mogelijk overtol lige bestrijdingsmiddelen in te le veren. Bekijk daarom voor die tijd uw bestrijdingsmiddelen bewaar plaats eens of er nog iets staat wat u niet meer gebruikt of waarvan u niet meer weet wat het is. U krijgt persoonlijk bericht waar alles naartoe gebracht kan worden. Doet u de moeite even? BESTRIJDINGSMIDDELEN EN ook andere schadelijke stof fen, zoals verf en gebruikte olie zijn bij verschillende gemeentes op vaste tijden in te leveren. Gaat u ook deze mogelijkheid eens na! Het voorkomt milieuvervuiling. GAAT U DE ONKRUIDBE STRIJDING uitvoeren met een rijenspuit? Meet u dan in het land de spuitbreedte van elke dop even na. Spuit de dop iets te breed, dan wordt er direkt een aanslag ge daan op de koncentratie van het middel en zal de onkruiddoding minder zijn. Bij te smal spuiten, krijgt men snel gewasschade. Bij stellen van de dophoogte of de koncentratie van het middel ver anderen, is dan noodzaak. KONTROLEER UW GEWAS SEN minstens twee keer per week op insekten, schimmels en onkrui dontwikkeling. Laat u niet ver rassen door één of andere plaag. Zie het gevaar tijdig, dan is in grijpen nog mogelijk. VOORAL TRIPS, MAAR OOK bladluizen kunnen in blauwmaan- zaad veel schade doen. De aange taste blaadjes van de jonge planten zijn wat misvormd en krullen om. Met 1,5 l Parathion 25%, verspo ten als de aantasting zichtbaar is, kan de schade voorkomen worden. VEEHOUDERIJ GOED WEID EG RA S HER - KENT een koe alras. De optimale lengte voor beweiding is 10 - 15 cm. Indien u in langer gras in- schaart nemen de beweidingsver- liezen fors toe. Tevens neemt dan de kwaliteit met sprongen af, waardoor u meer krachtvoer moet geven om tot dezelfde melkpro- duktie te komen. U BENT KLAAR, UW WERK TUIGEN zijn klaar, maar is uw trekker ook klaar? Deze zal straks weer vele uren onafgebroken moeten werken (maaien, schud den, beregenen). Als u wat tijd over hebt, is het goed om alles eens na te lopen, zoals smeernippels reinigen, smeren, filters vernieu wen enz. SCHR1KDRAADINSTA LLA - TIES met netvoeding moeten wettelijk eens per jaar worden ge- kontroleerd door een erkende in stallateur. Doe het dus snel, ook voor uw eigen veiligheid. lm- en exporteurs moeten bij hun expeditieplanning in Europa reke ning houden met tal van rijverboden op feestdagen en in het weekeind. Ook dit jaar zijn er heel wat verbo den. De EVO, Algemene Verladers- en Eigen Vervoer Organisatie, heeft een overzicht van feestdagen en rijver boden in Europa gereed liggen voor im/exporteurs, die afhankelijk zijn van een strak leverings- en ont vangstschema en daarom op de hoogte moeten zijn van de vervoer- mogelijkheden. Ondernemers kun nen dit overzicht aanvragen bij de EVO, telefoon 079 - 414641, afdeling buitenland. Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij in Zuidwest Nederland Serie suikerbieten nr. 9 A. Remijn specialist landbouwwerktuigen C.A.R. Goes Enkele jaren geleden dachten velen dat de mechanische onkruidbe strijding in bieten vrijwel geheel zou verdwijnen. De chemische midde len zouden dan de noodzakelijke onkruidbestrijding geheel voor hun rekening nemen. Nu ziet men weer het gebruik van schoffelapparatuur toenemen. Hier voor zijn enkele oorzaken te noemen: een verhoogde belangstelling voor rijenbespuiten, zowel uit het oogpunt van kostenbesparing als uit zorg voor het milieu, omdat minder middel gebruikt wordt. een verbetering vari de schoffelapparatuur als gevolg van verhoogde aandacht door onderzoek en fabrikanten. In dit artikel willen we enkele aspekten van rijenspuiten en schoffelen bespreken. door kan de intensiteit van de be werking worden verbeterd. De stand van de messen zal echter door de uitslag steeds wijzigen. Mooi ondiep werken op een wat vaste bodem is dan ook moeilijk te verwezenlijken. Deze machines worden veelal gele verd voor montage achterop de trek ker. Door nauwkeurig te rijden en gebruik te maken van een stuurschijf kan men met een flinke snelheid re delijk werk leveren. Wanneer er op een perceel met een kromme kant is meegezaaid dan is het met behulp van de stuurschijf vrijwel niet mogelijk om nauwkeurig te schoffelen. Een belangrijk voor deel is echter dat zeer snel aan- en afgebouwd kan worden en geen ex tra hulpstukken nodig zijn. de rij bedekt. Dit aanaarden is even als andere manieren van mechani sche onkruidbestrijding een goede aanvulling op de chemische bestrij ding. Waar men doelgericht te werk gaat, door enkele malen schoffelen zorgt over een laagje losse grond te beschikken en op het juiste moment, kort voor het sluiten van het gewas, niet te groot onkruid weet te bedek- Kombinatie rijenbespuiting en schof felen In theorie lijkt het interessant om na opkomst van de bieten rijenspuiten en schoffelen te kombineren. De voordelen van het uitvoeren van de ze behandelingen in één werkgang gaan echter vaak verloren: het schoffelen veroorzaakt stof, waardoor het resultaat van de bespuiting minder is. - de optimale tijdstippen voor schoffelen en rijenspuiten zijn dikwijls verschillend. - de kapaciteit bij gekombineerd werken valt vaak tegen. de werkbreedte van schoffelma chine en rijenspuit zijn vaak niet op elkaar afgestemd. Rijenbespuiting Bij rijenbespuiting wordt slechts een klein gedeelte van de totale opper vlakte bespoten. In de praktijk wordt meestal een spuitbreedte van '/s 16,7 cm) of 2/5 t= 20 cm) van de rijenafstand aangehouden. Als we op deze manier twee bespuitingen zou den uitvoeren - n.l. éénmaal een bo demherbicide en éénmaal een blad herbicide - wordt al gauw een be sparing van 250 k 300 per ha aan middel verkregen. Noodzaak is ech ter dat de rijenbespuiting nauwkeu rig wordt uitgevoerd. a. Hoogteregeling van de doppen Een exakte hoogteregeling van de doppen is van groot belang om de juiste spuitbreedte te bereiken. Indien een bredere strook wordt bespoten dan waarop de hoe veelheid vloeistof is gebaseerd, zal de hoeveelheid middel te klein zijn. Als bijvoorbeeld de spuitbreedte 20 cm is in plaats van de ingestelde 16,7 cm bete kent dit dat er 20% te weinig middel gespoten wordt per op pervlakteeenheid. Smaller spui ten dan de ingestelde spuitbreed te betekent op de gespoten strook overdosering aan middel en dicht bij de rij een strookje dat moeilijk met de schoffelmachine bereik baar is. De beste hoogteregeling van de spuitdop wordt verkregen met twee tasters per rij, het z.g. vork systeem. Hierdoor worden beide zijden van elke rij afgetast. De eventuele sporen tussen de rijen hebben dan duidelijk minder in-, vloed op de dophoogte. Voor 12- rijïge rijenspuiten is het noodza kelijk dat de spuitboom aan beide zijden wordt ondersteund door een steunwiel. Dit om te ver doorslaan van de spuitboom te voorkomen. b. Uitrusting doppen Als de verdeling van de vloeistof over de te spuiten strook goed is, kan er met betrekkelijk weinig vloeistof per ha worden volstaan. Bij Betanal is het zelfs noodzake lijk om met weinig vloeistof te spuiten. Om het uitvlokken van Betanal te voorkomen moet men een koncentratie in de vloeistof van minimaal 2'/i% aanhouden. Spleetdoppen geven een betere vloeistofverdeling op de rij dan werveldoppen, doch spleetdop pen verstoppen gemakkelijker. Als er met ca. 3 bar druk wordt gespoten en de juiste dop wordt gekozen kan men zonder grote problemen Betanal in de juiste koncentratie verwerken. Uit tabel 1 blijkt dat door iets breder te spuiten gemakkelijker een hogere koncentratie is te bereiken. Een extra fijn filter op de spuitmachine van 300 micron kan veel oponthoud en er gernis voorkomen. Daarnaast zal het goed reinigen van de machine alvo rens men het veld ingaat veel bijdra gen tot betere resultaten. Schoffelen Een rijenbespuiting wordt altijd ge volgd door enkele keren schoffelen. Om zoveel mogelijk middel te be sparen wordt getracht zo smal^mo- gelijk te spuiten. Het gevolg hiervan is dat de schoffelmachine nauwkeu rig moet worden afgesteld. Voor het bestrijden van zaadenkruiden is het noodzakelijk dat de onkruiden on diep worden afgesneden. Scherpe schoffelmessen zijn dan ook erg belangrijk. Op de lichtere gron den treedt gemakkelijk hergroei van het onkruid op. Om snel uitdrogen van de onkruiden te bevorderen kunnen achter de schoffelmessen harkjes of open kooirolletjes worden gebruikt. Bij veel onkruid hebben Rijenbespuiting vraagt een nauwkeurige afstelling van de spuitdoppen. Met slechts één taster per rij is de kans groot dat bij aanwezige trekkersporen de dophoogte sterk wijzigt. 8 20 april 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8