Zonnig Madeira Landbouwhogeschool onderzoekt verkoop en gebruik alternatief geproduveerde groenten Late Pasen, late bloei Hij was boer onder boeren Nog steeds geen vast weer Agrarische Studiereizen 1984! Motieven Kracht bedrijfsvoorlichter M. van Gastel: Wat de temperatuur betreft is het vandaag tijdens het schrijven pas echt lente maar wat het werk betreft blijft het nog maar stelen. Het begon er begin van de week net weer wat op te lijken maar een bui van 8 mm gooide hier op THOLEN weer roet in het eten. Er is dan nu op het eind van de week weer wat gezaaid of geplant maar de weerberichten zijn voor een zondag weer niet zo best. Het is nu wel zaak om geduld te heb ben, dat heeft men vorig jaar wel kunnen zien die gewacht heeft tot het goed was die is het beste uit de bus gekomen. Het is overigens wel goed geweest. Er zijn er die alles in de grond hebben hoewel het voor sommige bloemza den nog erg vroeg was. Als men be gint maakt het ook nog een groot verschil hoe en waarmee we de grond gaan bewerken er kan ook veel aan gedaan worden om de druk op de grond te verminderen, lichtere trek ker, bandenspanning verlagen en dubbellucht of kooiwielen zijn alle maal zaken die de aandacht vragen. Er wordt naar mijn mening toch nog al gemakkelijk gebruik gemaakt v.d. zware trekkers vooral door de loon werkers die met tonnen ijzer van 80-100 pk op het land komen, met de grondbewerking voor fijne zaden die maar oppervlakkig moet geschieden heeft men al die pk's niet nodig en het daarmee gepaard gaande gewicht kan men zeker missen. Het vroeg gezaaide heeft heel wat kou te ver duren gehad en toch staan er al niet afgedekte aardappelen boven. Deze waren dan ook erg mooi voorge- kiemd wat van elke partij niet gezegd kan worden. Onder plastic kunnen de tempartu- ren met een zonnige dag flink oplo pen. Het vervroegend effect hangt dan ook in een belangrijke mate af van de instraling van de zon zodat het verschil met veel donker weer kleiner zal zijn. Een toename van vollegrond groenten in Zeeland vol gens het artikel in het vorige ZLM blad Hier op Tholen zijn het maar enkele produkten die uitgebreid zijn en dan nog niet eens veel. Er zijn in het verleden veel meer groentege wassen gekweekt maar dan meestal op contract voor de conserven via eigen veiling zoals knolselderij, rode kool, kroten, augurken, het is alle maal verdwenen van onze bedrijven. Knolselderij is naar de grotere land bouwbedrijven gegaan omdat toen het rooien gemechaniseerd werd en er van de prijs per kg af moest. Dit werd hier door de telers niet aanvaard zodat dit gewas groten deels verdween. Het aantal produk ten wat er op veiling St. Annaland omgaat is zodoende teruggelopen tot 2 nl. de aardappelen en de uien waarvan de uien ook al aan beteke nis af gaan nemen zodat het maar op 1 produkt aankomt en dat is zowel voor de telers als de veiling een te smalle basis. Het zal dan ook voor deze veiling een zaak van levensbelang zijn om al dan niet in samenwerking met Z.H.Z. meer andere produkten van de grond te krijgen. Ónder glas is het nog steeds druk voor hen die een ge- mengdbedrijf hebben. Zij kunnen doordat buiten de werkzaamheden stagneren hun tijd binnen goed be steden. De eerste teelt radijs is zo goed als geruimd. Van de week was de prijs goed en werd nog enkele dagen meer dan 90 betaald. De teelt die het minst gekost heeft, heeft het meest opge bracht. Gemiddeld is het toch nog niet tegengevallen van de eerste ronde en de tweede teelt zal niet lang op zich laten wachten. Madeira, het zonnige bloemeneiland, waar die beroemde wijn vandaan komt... Madeira, met een ongerepte natuur, vruchtbare bodem, heerlijke tem peratuur, het prachtige borduurwerk. Bananen- en rietsuikerplantages, bloemkwekerijen, botanische tuinen. Madeira biedt zóveel, dat dat niet allemaal in een paar worden valt op te noemen. De Agrarische Studiereis naar Madeira, 21-28 mei, biedt u een goede gelegenheid met de vele aspekten van het leven en werken op dit prachtige eiland kennis te maken. Tijdens de 8-daagse vliegreis naar Madeira verblijft u in een eerste klasse hotel, net even buiten het centrum van Funchal, de hoofdstad. Het hotel heeft een aardige tuin met zwembad, en een uitgebreid dakter ras. Beknopt overzicht van het pro gramma: le dag: vlucht Amster dam-Madeira; stadsbezichtiging van Funchal: botanische tuin; Camacha. 2e dag: vrije morgen: Quinta das Crusez met exotische bomen, plan ten, orchideeën. 3e dag: tocht langs d£ westkust naar Porto Moniz, langs de noordkust en door het midden terug. 4e dag: boottocht; vrije tijd. 5e dag: Naar Monte, Ribeira Frio, Santana, de oostelijke punt Porto da Cruz en Machico. 6e dag: wandeling in Funchal; vrije tijd; folkloristisch diner; Casino. 7e dag: gelegenheid tot kerkbezoek; programma in over leg; 8e dag: vlucht Madeira-Amster dam. Madeira is de moeite waard - dat zou u zélf moeten ervaren!! Voor uw aanmelding voor nader overleg of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1984" kunt u bellen naar het sekre- tariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer of mevrouw B. Wijnen, Roermondsplein 20, 6811 JN ARNHEM, 085 - 512 087. Madeira, kleinschalige landbouw; terrassen met bananenplanten. De Landbouwhogeschool begint binnenkort een onderzoek naar het gedrag van de consumenten van alternatief geproduceerde voedings middelen. Waarschijnlijk wordt eerst gekeken naar verkoop en gebruik van verse groenten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door een werk groep consumentengedrag waarin de vakgroepen Voeding, Huishoud kunde en Marktkunde samenwerken. Het project zal ongeveer vier jaar duren. Met dit onderzoek wordt een poging gedaan inzicht te krijgen in de omvang van het gebruik van alternatieve groenten en in de factoren die het verschijnsel beïnvloeden. Er zijn al eerder enquêtes over het gebruik van alternatieve voedings middelen gehouden. Die hadden grotendeels een beschrijvend karak ter. Het onderzoek dat nu van start gaat richt zich vooral op de motieven voor het gebruik van deze produk ten. Ook zal een poging worden ge daan om het begrip 'Alternatieve produkten' nader af te bakenen. Want hoewel bepaalde voedings middelen zonder meer als 'alterna tief geproduceerd' kunnen worden aangemerkt, bestaan daarnaast allerlei vormen en intensiteiten van alternatief produceren. Gepoogd wordt een classificatie schema voor de mate van 'alternatief Dit jaar is het een late pasen en het ziet er naar uit dat de bloei van de fruitgewassen op de Bevelanden dit jaar eveneens lang op zich zal laten wachten. Het voorjaar heeft nog weinig dagen geteld met behaaglijke temperaturen, de meeste dagen bleef de temperatuur onder het normale gemiddelde. Alleen afgelopen week was-het fraai voorjaarsweer. De fruittelers, die de preventieve schurftbestrijding toepassen, hebben afgelopen week de eerste bespuiting uitgevoerd op die appelrassen met een vroege bladontwikkeling. Vaak worden in onze streek de mangaan bevattende middelen ingezet omdat een lichte mate van mangaangebrek in Zeeland vaak voorkomt in het voorjaar. De laatste jaren zijn op verschillende bedrijven op de Cox bladeren, de zogenaamde bruine vlekken (kikkerogen) waar geno men. Dit kan magnesiumgebrek zijn en is te voorkomen door na de bloei enkele bespuitingen uit te voeren met magnesiumsulfaat (Bitterzout). Niet duur. Bij een vroege bladont wikkeling is één bespuiting voor de bloei aan te bevelen. De prijsontwikkeling op de fruit markt verloopt zeker niet naar wens van de teler, want de fruitprijzen zijn gedaald tenopzichte van de eerste drie maanden in 1984. Gezien de toenemende koelkosten, naar mate het seizoen vordert, een teleurstel lende ontwikkeling, al zijn de prijzen nog altijd redelijk te noemen. Ons belangrijkste appelras op dit mo ment, de Golden Delicious, kan voor de beste kwaliteit klasse 1 70-80 mm. de gulden niet meer bereiken. Eén van de belangrijkste oorzaken is we derom de toenemende import uit de landen van het zuidelijk halfrond. Ieder jaar worden hier bepaalde af spraken over gemaakt, maar het im port fruit komt gewoon te vroeg en in te grote hoeveelheden naar ons werelddeel en drukt op die manier hier de prijzen. Voor Zeeland is van groot belang de rookgasontzwave ling voor 90% of meer van de om streden nieuwe kolencentrale te Borsele. Het is en blijft een onbe grijpelijke zaak hoe bestuurders voorbijgaan aan de belangen van de agrarische sektor en van het milieu. De overheid verplicht de boer en tuinder, door deze diverse beperkende maatregelen op te leggen, de natuur zo schoon mogelijk te houden. Wij verwachten van dezelfde overheid het goede voorbeeld door de P.Z.E.M. te verplichten, niet voor 50%, maar voor 90 tot 100% te ontzwavelen. Voor Zeeland en heel Nederland van heel groot belang. Allen een prettige pa sen toegewenst. Op een zeer druk bezochte afscheidsbijeenkomst en aansluitende re ceptie heeft de bedrijfsvoorlichter Akkerbouw voor Oost Zuid-Beve land de heer M. van Gastel vrijdag 13 april in "Ons Dorpshuis" te Kruiningen afscheid genomen van de Rijksvoorlichtingsdienst en van de vele landbouwers waarmee hij tijdens zijn dienstverband kontakten heeft gehad. Hij maakte gebruik van de regeling tot vervroegde uittre ding. Zijn opvolging zal binnen afzienbare tijd zijn beslag krijgen van de Vereniging voor Bedrijfs- De Konsulent van het CAR te Goes de heer L.Th.J.M. de Wit memo reerde het openingswoord van de buitengewone algemene dienstver- gadering van zijn dienst dat Van Gastel 39 jaar lang bedrijfsvoorlich ter is geweest. Hij schetste zijn loop baan waarvan liefst 31 jaar zijn doorgebracht in Oost-Zuid Beve- voorlichting de heer J. de Regt de bedrijfsvoorlichter voor diens voor uitstrevende instelling". "Hij was boer onder de boeren en dat was zijn kracht". Van Gastel startte de tarwestudieclub, stond aan de ba sis van het studiewerk in Oost Zuid Beveland en deed al vroeg aan groepsvoorlichting. Een vrolijk moment tijdens de laatste werkvergaderingvoor van Gastel (l.) Rechts konsulent ir. de Wit geproduceerd' te ontwikkelen. Ook moet de markt voor alternatief ge produceerde voedingsmiddelen worden beschreven, zoals grootte, groei, soort produkten, afzetkanalen. Vaak wordt van alternatieve pro dukten gezegd dat die beter smaken. Ook dat aspect wordt in het onder zoek betrokken via smaak- en reuk- testen. Het uiterlijk van de produk ten zal daarbij vergeleken worden met produkten uit het gangbare le vensmiddelenpakket. Dan wil men nog nagaan in welke mate bepaalde groeperingen het verbruik van alter natief geteelde produkten stimule ren. Tenslotte zal gepoogd worden conclusies te trekken over het toe komstig gebruik van alternatief ge produceerde groenten. land. hoe van Gastel werd gekon- fronteerd met o.m. de watersnood ramp, de industrialisatie en nu de werkloosheid. Er vonden in het werk en in het rayon dat van Gastel moest bedienen uiteraard ook talrijke deels ingrijpende veranderingen plaats "maar u bent met uw rayon meege groeid en reageerde soepel op de wijzigingen. Van Gastel heeft uiter aard ook de snelle ontwikkelingen in de agrarische sektor van zeer nabij meegemaakt en daarbij waren na tuurlijk knelpunten, "maar daar waar problemen waren was van Gastel in de buurt". Hij heeft de grote wijzigingen tijdig gesignaleerd en de boeren aktief aan het denken gezet, zodat bij velen de fysieke en financiële opbrengsten verbeterd zijn en door samenwerking de kosten konden worden beperkt, aldus ir. De Wit. Namens het georganiseerde be drijfsleven bedankte de voorzitter De nieuwe voorlichtingsvorm. De heer De Regt ging in zijn toe spraak ook in op de reorganisatie van de voorlichting. Hij hekelde de zich daar thans voltrekkende versnippe ring. "We moeten in het be lang van de boer naar een nieuwe voorlichtingsvorm waarin zowel de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst als het bedrijfsleven (coöperatief en partikulier), de standsorganisaties en de vaktechnische organisaties verte genwoordigd zijn. Nadat ook de Regt uitvoerig was ingegaan op de vele verdiensten van Van Gastel voor zowel de individuele boer als voor de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting waarvan hij jarenlang sekretaris "een ware duizendpoot" was, werd van Gastel als blijk van dank benoemd tot lid van verdienste van deze vereni ging. Na de officiële toespraken be dankte de heer van Gastel voor de woorden tot hem en zijn gezin. J.W. 20 april 1984 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7