Proef met "overschotten"-regeling tussen Veiling Walcheren en ZHZ loopt goed Bedrijfs- en gewas registratie broodnodig! Voorzitter fruittelers optimistisch over toekomst Samenwerking uniek in Nederlandse veilingwereld Beperkte uitbreiding areaal mogelijk Keuringsdienst voor Groenteplanten? Geringe aardappelvoorraden in Duitland Het lijkt erop dat de Koöperatieve Tuinbouwveiling "Walcheren" B.A. te Middelburg na een reeks van moeilijke jaren, weer in de lift zit: De vereniging nam in 1983 weer in ledental toe, terwijl de omzet groter was dan in de twee voorgaande jaren 1982 en 1981. Ook financieel gezien stemt 1983 tot redelijke tevredenheid. Het boekjaar kon worden afge sloten met een positief resultaat van 72.000,-. Nog een positief punt: een vrij unieke proef, waarbij de veiling in Middelburg produkten waarvan teveel is aangevoerd, kan laten veilen in de ca. 100 km verder op gelegen veilig "Zuid-Holland Zuid" te Barendrecht, kan tot nu toe als geslaagd worden beschouwd. Doordrongen van de gedachte dat de veiling er voor de leden is en niet andersom heeft het bestuur van de koöperatieve veiling in Middelburg al vele jaren lang een stringent beleid gevoerd waar het beperking van kosten en het bereiken van een zo hoog mogelijk resultaat op de klok betreft. Daaruit voortvloeiende be sprekingen tussen de kleine veiling op Walcheren en andere Zeeuwse veilingen kwamen in het verleden niet tot een resultaat en enige jaren geleden werden daarom enige ban den gesmeed met "ZHZ" in Baren drecht. Zeer recent zijn in vervolg daarop, tussen beide direkties, weer besprekingen gevoerd. Daaruit re sulteerde een nog nauwere samen werking. Sekretaris W. Joziasse daarover: "Uit die besprekingen kwam zonder meer de wil tot verdere samenwerking naar voren. Een fusie zit er evenwel niet in. Beide partners verschillen daarvoor wezenlijk te veel van elkaar. Bovendien is ophef- A. Don fing van de Walcherse veiling niet in het belang van de tuinbouw hier, want dan zou bijv. de teelt van an dijvie, sla, spinazie e.d. vanwege de vrachtkosten niet meer plaats kun nen vinden. En voor de prijsvorming hoeft het ook niet, want gemiddeld over een heel jaar genomen, ligt ons prijsnivo goed in de lijn met die van andere veilingen. Uniek systeem De samenwerking komt globaal hierop neer, legt voorzitter van het dagelijks bestuur en tevens direkteur de heer A. Don uit, dat wanneer op de Walcherse veiling bijvoorbeeld zoveel van een bepaald produkt wordt aangevoerd, dat de vereiste prijs wel es niet gemaakt zou kunnen worden, dan wordt een deel voortij dig uit het aanbod genomen en deze partij gaat dan op kosten van de Veiling Middelburg naar ZHZ. Op die manier slagen we erin om voor het produkt zowel hier in Middelburg als bij de ZHZ een goede prijs te ma ken. In de veilingwereld een uniek en voortreffelijk werkend systeem, waar we kontent mee zijn. Specialisatie Het veilingbestuur speelt met deze regeling in op vrij recente ontwikke lingen in de Walcherse tuinbouw, die een zekere toename van de speciali satie laten zien. Meer dan in het ver leden bepalen de groentekwekers zich tot een of slechts enkele pro dukten en een logisch gevolg daar van is dat de kans op een (te) groot aanbod dan groter wordt. Die kans wordt nog vergroot door een afname van het aantal kooplui. Strukturele verande ringen in de afzetkanalen hebben bijvoorbeeld geleid tot terugloop van het aantal grossiers in de veilingban- ken. Door de samenwerking met ZHZ is hier een adequaat antwoord op gevonden. Het nieuwe systeem, dat zoals gezegd een proef is, vergt wel extra inspan ning van telers en het dagelijks be stuur. Zo moet van tevoren worden opgegeven hoeveel produkt de teler denkt aan te brengen, de volgende veilingdag. Daardoor kan de prijs vorming in gunstige zin worden beïnvloed, omdat de heer Don dan bijtijds afnemers op de hoogte kan brengen van het aanbod en even tueel een deel uit de markt kan ne men, om dat te laten veilen in Ba rendrecht. "Maar, zo merkt de heer Joziasse op, dat hebben we er graag voor over. We zijn van mening dat we zo lang dat mogelijk is, dit verkooppunt moeten handhaven. Zolang we met de prijs vorming dooreen genomen goed zit ten, en we de regeling met de ZHZ kunnen kontinueren, zouden we ons als Walcherse tuinbouw veel te kort doen door er een punt achter te zet ten. Dat bestuur en telers daar niet aan denken mag blijken uit het feit dat momenteel voor vele tienduizen den guldens geïnvesteerd wordt in verbetering van het veilingterrein en in modernisering van de koelhuizen. J.W. De Nederlandse fruittelers zijn na het keerpunt 1980 uit een diep dal omhoog gekropen. Door de kennis van de moderne fruitteelt op peil te houden door onderwijs, onderzoek en voorlichting zal de fruitteelt in staat zijn zijn positie op de markten van de Europese Gemeenschap te behouden, te versterken en uit te breiden. Deze optimistische woorden sprak voorzitter J.L. Nijsten vrijdag tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie in Utrecht. In de afgelopen jaren heeft de Neder landse fruitteelt zich zelf doorgelicht, de zwakke plekken blootgelegd en in aktieprogramma's vastgelegd hoe de konkurrentiepositie kon worden versterkt. Nijsten: "Als fruittelers zijn wij ons zeer bewust geworden van de betekenis van kwaliteit, kwaliteit van het produkt dat we telen, kwaliteit van de bewaring en van de presentatie. Nieuwe appelrassen zijn geplant die zowel op de binnenlandse als op de bui tenlandse markt zeer in trek blijken te zijn. De ontwikkelingen op het gebied van registreren gaan erg snel. Om in dit geheel niet achter te raken, heeft de NTS gemeend extra aandacht aan registratie te moeten besteden. Dit is gedaan dobr als centraal thema voor de gehele NTS te kiezen 'be drijfs/gewasregistratie'. Hoe de ont wikkelingen en mogelijkheden ron dom het NTS-thema zijn willen we hieronder uiteenzetten. Het is ondoenlijk om alle gegevens te onthouden. Vandaar dat een goede methode om gegevens vast te leggen erg belangrijk is. Door het PAGV is onlangs een formulier ontwikkeld om de benodigde gegevens vast te leggen. Dit formulier is via de NTS en in een aantal gevallen via de voorlichtingsdienst verkrijgbaar. Be lang' rijk is dat een ieder met het zelfde formulier werkt. Zo kunnen namelijk goed de resultaten vergele ken worden en kunnen de gegevens in een aantal gevallen met een microcomputer verwerkt worden. Wat registreren Wanneer we uitgaan van de regis tratie van een gewas adviseren we U in het begin het volgende te gaan re gistreren: In samenwerking/overleg met de veiling moet het goed mogelijk zijn om de opbrengst en veilingkosten vast te leggen. De volgende kosten zou u kunnen registreren: plantopkweek, bewer kingen, zaaizaad, of plantmateriaal, bemesting, bestrijding, energie, ma- Er bestaan plannen om een keu ringsdienst vanuit de NAK-G, op te zetten voor het keuren van groente- planten. De NTS vindt dit een goede zaak, vooral nu we zien dat door de ontwikkelingen op het gebied van kluitplantjes (containerplantjes) steeds meer vollegrondsgroentetelers hun plantmateriaal via een plan ten kveker betrekken. Het standpunt van de NTS is echter nog niet defi nitief. Eerst moet bekend zijn hoe zo'n keuringsdienst gaat werken en welke normen zij gaat hanteren. Ook moet er een duidelijk beeld van de kosten zijn voordat het NTS-stand- punt definitief is. terialen, algemene kosten zoals ver zekeringen, grondonderzoek enz., werk door derden en arbeid. Zoals u waarschijnlijk bekend is, vormen de arbeidskosten zo'n 50% van de kosten. Daarom raden wij u aan de arbeidskosten nog weer op te splitsen. NTS-projekt Van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft de NTS een aan zienlijke subsidie gekregen om een aantal microcomputers aan te schaf fen. Zoals gemeld kunnen deze de gegevens verwerken op het gebied van registratie. Deze computers zul len bij tuinders geplaatst worden om het registreren makkelijker te maken en te stimuleren. Het is een goede zaak dat het PAGV een overzicht heeft samengesteld wat zo'n micro computer moet kunnen. Computer leveranciers kunnen aan de hand van dit overzicht een programma maken. Wanneer dit programma er is zullen een tweetal microcomputers op vol- legrondsgroente bedrijven geplaatst worden. Hierbij betalen de betref fende bedrijven de helft van de kos ten van de microcomputer. Verwerking Het is de bedoeling om in He toe komst de verwerking via de micro computer plaats te laten vinden. Zo lang dit nog niet het geval is zullen de door de tuinders verzamelde gege vens handmatig in uniforme tabellen omgezet moeten worden. Hierbij kan in een aantal gevallen gelukkig gere kend worden op steun van het PAGV en de voorlichtingsdienst. Taak studieclub Wanneer u.belangstelling hebt om in groepsverband een bepaald gewas te gaan registreren, adviseren wij u dit aan uw studieclub kenbaar te maken. De taak van de studieclub is dan om per gewas groepjes te maken en de voorlichtingsdienst te benaderen of zij voor begeleiding wil zorgen. Vanuit de landelijke NTS zal er bij het opstarlen van een registratie- groepje ook iemand aanwezig zijn om de nodige ondersteuning te ge ven. Aan de hand van hetgeen men geregistreerd heeft kan dan veel nuttige en leerzame informatie, tij dens bijeenkomsten van de registra tiegroepjes naar voren komen. Be langrijk is het wel dat een ieder tijdig zijn gegevens doorgeeft om ze te la ten bewerken en in tabellen te zetten. De NFO-voorzitter hield zijn kolle ga's voor de kwaliteitsweg verder te bewandelen. Het aantal fruitteeltbe- drijven is in de laatste vijf jaar met 1850, 22 procent, gedaald. De kom- merciële produktieve oppervlakte is ongeveer 18.000 hektare. Zeventig procent daarvan is voor appelen, 25 voor peren en vijf procent voor de overige vruchten. "Om een redelijk aandeel van zeven procent van de totale produktie in de EG te behou den is het zaak deze oppervlakte te handhaven of zelfs enigszins uit te breiden. Indien er evenveel wordt geplant als gerooid dan verbetert de fruitteelt, daar moderne jonge per celen kwantitatief en kwalitatief het veelal winnen van andere percelen", aldus Nijsten. Gezien de goede konkurrentiepositie van de nieuwe appelrassen zoals Jo nagold en Elstar en de goede pere rassen zoals Konference en Doyenne du Cornice op de EG-markten, acht hij een beperkte uitbreiding van de fruitteelt in Nederland zeker op zijn plaats. "Ik denk daarbij aan vergro ting van bedrijven en aan een be perkte vrije uitgifte van fruitteeltbe- drijven in Zuidelijk Flevoland". De fruittelers hebben de afgelopen jaren uit eigen middelen-veel investerin gen gedaan. Degenen die hun geld in nieuwe opstanden hebben gestoken hebben naar de mening van de NFO-voorzitter de beste investerin gen gedaan. "Al die fruittelers, die de laatste vijf jaar hebben geïnvesteerd in plantop'standen plukken letterlijk en figuurlijk goede vruchten. Dege nen die nagelaten hebben om in te spelen op de nieuwe ontwikkelingen in de fruitteelt zullen de wrange vruchten plukken". Het afgelopen seizoen '83-'84 heeft, aldus Nijsten, voor de Nederlandse fruittelers een zeer gunstig verloop gehad. "Misschien is het gemiddeld wel het beste seizoen sedert 1945". De appeloogst in de tien EG-landen bedroeg ruim 6.400 miljoen kilo gram, tien procent beneden het ge middelde van de laatste jaren. De Nederlandse oogst lag met ruim 400 miljoen kilogram 25 procent bene den het gemiddelde, maar was kwa litatief van een hoog gehalte. De veilingprijs (juli tot februari) was ge middeld 1,02 gulden per kilogram tegen 0,48 vorig seizoen. De peren- oogst in de tien EG-landen bedroeg ruim 2.700 miljoen kilogram, tien procent boven het gemiddelde van de laatste jaren. Dat gold ook voor de Nederlandse oogst van 135 miljoen kilogram. De veilingprijs was 0,85 gulden tegen 0,82 in het voorgaande seizoen. Erg slecht hebben de aard beien het vorig jaar gedaan. Met ge middeld 2,59 gulden voor een kilo gram uit de vollegrond werd een prijs genoteerd die dertig procent onder die van het jaar daarvoor lag. De totale fruitomzet op de veilingen lag met 396 miljoen gulden zes mil joen onder die van 1982 en negen boven die van '81. Nijsten: "We zien dus de laatste drie jaar een konstante omzet op een redelijk niveau". De uitbreiding van de EG met de grote fruitteeltlanden Spanje en Portugal zal met de nodige zorg moeten wor den omgeven, zo eisen de fruittelers. Er moet een zeer lange overgangsre geling van vijftien jaar komen om te voorkomen dat de positie van de noordelijke fruittelers wordt ver zwakt. Op korte termijn zal er ook een regeling moeten komen voor de invoer van kersen uit niet-EG-landen. Uit Oostbloklanden komen goedkope zure kersen die de opkomende teelt in ons land onder druk zetten. Van de 5.669 miljoen ton aardappe len die in 1983 in Duitsland werden gerooid waren per begin maart op de telersbedrijven nog 1.374 miljoen ton aanwezig of ongeveer 24% van de totale opbrengst. Vergeleken met vorig jaar was dat 667.000 ton of 33% minder. De grootste voorraden waren aan wezig in Beieren met 752.000 ton Tijdens de algemene vergadering in Jaarbeurs te Utrecht kreeg de heerA.S. M. v. Dijk (r.) uit Cot hen de Bronzen Lagpenning aangeboden - de hoogste onder scheiding van de NFO. Op bijgaande foto ziet U dit moment in beeld. (Foto Ab Westerbeek) 6 20 april 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6