over geld en goed Verpachting B.B.L.-percelen seizoen 1984-1985. Modelformulieren beschikbaar voor wildschademelding Vrijstelling bepaalde periodieke uitkeringen Attaché doopt "Attaché" Stichting neemt Barneveldse eiermarkt over Koop en verkoop van gronden in de ruilverkaveling Kapelle - Wemel- dinge: Kijk uit! In de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge wordt op dit moment gewerkt aan de tervisielegging van het plan van toedeling. De officiële tervisielegging zal plaatsvinden in de maand juni. Iedere belanghebbende krijgt voor deze tervisielegging een uitnodiging. Pacht Dit plan van toedeling wordt opge maakt naar de toestand van 1 no vember 1983, de zogenaamde peil datum. Op die datum is de pacht- boekhouding afgesloten. Dat bete kent dat pachtwijzigingen na 1 no vember 1983 in het plan van toede ling niet meer verwerkt zijn. Eigendom De veranderingen na 1 november 1983 in de eigendom door koop, rui- ling of boedelscheiding worden nog eenmaal verwerkt en wel gelijk met het opmaken van de akte van toede ling. Wat is de betekenis hiervan? Dat alle transakties die in de ruilver kaveling Kapelle-Wemeldinge ge beuren tussen 1 november 1983 en de akte van toedeling (vermoedelijk najaar 1985) met de grootste zorg vuldigheid moeten worden behan deld. Vooraf overleg plegen met het Kador, de heer W.P. Rentier is ge wenst. Waarom overleg? De koop en verkopen zijn tot de akte van toedeling gebaseerd op de oude kadastrale situatie, terwijl in het plan van toedeling de nieuwe toedeling reeds is verwerkt. Met andere woor den, u koopt de oude toestand en wordt toegewezen de nieuwe toe stand. Voorbeeld A. heeft in eigendom 4 ha grond, een erfperceel en 2 losse percelen, ka dastraal bekend Kapelle sektie Al, groot 2 ha, B1 groot 1 ha en B3 groot 1 ha. De percelen zijn als volgt geschat in de oude toestand. Al 2 ha x 7.500 ƒ15.000 BI 1 hax7.000 f 7.000 B3 1 ha x 8.000 8.000 totaal 4 ha 30.000 af korting 4,4% 1.320 Recht op toedeling van 28.680 Hij krijgt hiervoor toegedeeld huiskavel 20012 2 ha x 7.500 15.000 andere kavel 20013 2,4 ha x 7.000 f 16.800 totale toedeling 4,4 ha 31.800 het recht op toedeling was 28.680 Overbedeling 3.120 Deze 3.120 zijn ruilguldens. Om de werkelijke waarde die diegene die een overbedeling in ruilguldens krijgt, te berekenen is een vermenig- vuldigingsfaktor vastgesteld. Deze vermenigvuldigingsfaktor bedraagt in de ruilverkaveling Kapelle-We meldinge 4,5. Eigenaar A moet nu voor de overbedeling betalen 4,5 x ƒ3.120 14.040. Hij kan dit beta len in 30 jaarlijkse annuïteiten van 5%, is 702 per jaar. Deze ƒ702 wordt uitgesmeerd over de toege deelde kavels van 4,4 ha. Dit is per ha 159,5 per ha. Stel de eigenaar verkoopt de nieuwe kavei 20013 van 2,4 ha aan een derde voor 30.000 per ha tussen nu en de akte van toedeling. Wat betekent dit voor de koper? Stel aankoop 2,4 ha x 30.000 ƒ72.000 op de 2,4 ha rust wegens overbede ling straks een ruilverkavelingsrente van 159,5 per jaar x 2,4 ha 382,8 x 20 7.656 In feite betaalt de nieuwe koper 79.656 Hij koopt dus de 40 are in feite meer dan 1 keer. Boven de ruilverkavelingsrente voor overbedeling betaalt hij of zij ook nog de bijdrage in het nut die de ruilverkaveling voor het gekochte perceel heeft gehad. Als dan de lijst van geldelijke regeling komt, bete kent dat een bittere teleurstelling voor de koper. Maar hier is met de beste wil van de wereld niets meer aan te veranderen. Hoe moet het dan wel De koper had sektie nr. BI en B3 moeten kopen ter grootte van 2 ha. Dus de oude kadastrale percelen. Hij had dan kunnen betalen 30.000 x 2 ha 60.000 Voor overbedeling krijgt hij op de lijst van geldelijke regelingen over 30 jaar te betalen 7.656 In feite had hij moeten betalen 67.656 Let wel: de eigenaar-verkoper blijft op zijn 2 ha eigendomsgrond die hij behoudt met een ruilverkavelings rente belast van 2 ha x 159,5 319 x 20 6.380. De eigenaar kan aan de plaatselijke kommissie verzoeken om deze ruil- verkavelingslast geheel op de kavel van koper te boeken. Fouten In andere ruilverkavelingen zijn er wat dit onderdeel betreft vooral door sommige kopers van grond fouten gemaakt, die pas bij de lijst van gel delijke regelingen tot uiting kwamen. Indien men vooraf advies had ge vraagd, had een en ander voorkomen kunnen worden. Wat koopt en adviseert de plaatse lijke kommissie U Dat u deze onherstelbare fout niet maakt. Maar dat u, voor dat u grond koopt of verkoopt, voordat er een boedelscheiding plaatsvindt, u eerst kontakt opneemt met het Bureau van Uitvoering en met name de landme ter van het kadaster. Het kan moei lijkheden in de toekomst voorkomen en dat willen wij, maar u beslist ook. Let op uw zaak! De plaatselijke kommissie Voor de inmiddels verworven gronden in de ruilverkavelingen Nijs- en Hooglandpolder, Walcheren, Wolphaartsdijk en Yerseke Moer zal binnenkort worden begonnen met de uitgifte voor het groeiseizoen 1985. De uitgifte vindt plaats aan grondgebruikers binnen het ruilver- kavelingsblok op basis van éénjarige pachtcontracten. Grondgebruikers, die in aanmerking wensen te komen voor het grond gebruik in 1985 dienen dit schriftelijk aan te vragen bij het Hoofd Beheer Landbouwgronden in de provincie Zeeland. In de aanvraag dienen de volgende gegevens te worden vermeld: - naam en voorletters - adres - postcode, woonplaats - eventueel telefoonnummer - hoofdberoep, nevenberoep, leef tijd en opvolgingssituatie - bedrijfsomvang (oppervlakte, bouwplan, aantal stuks vee) Aanvragen, die vorengenoemde ge gevens niet volledig vermelden, kunnen niet in behandeling worden genomen. Bij de toewijzing zal ondermeer gel den dat: - de grondgebruiker niet ouder mag zijn dan 65 jaar, tenzij er een bedrijfsopvolger is - het hoofdberoep van de grond gebruiker landbouwer dient te zijn - de te pachten percelen inpasbaar moeten zijn in het bedrijf voor wat betreft grootte en ligging. De verpachting vindt plaats on der normale voorwaarden be houdens het recht van het B.B.L. om voor de bouwlanden voor waarden te stellen met betrekking tot een goede vruchtwisseling. De door het B.B.L. gemaakte kosten (bijvoorbeeld wintervoor ploe gen) dienen door de toekomstige gebruikers te worden vergoed. Bij de oplevering per 1 november 1985 dienen de sloten in schouw- bare staat te zijn en de bouwlan den gestoppelploegd respectieve lijk met de cultivator te zijn be werkt. Met nadruk wordt er ge wezen dat aanvragen die niet volledig zijn danwel te laat wor- den ingediend niet in behande ling kunnen worden genomen. Uw aanvrage dient u binnen 14 da gen na het verschijnen van dit blad te zenden aan: het Hoofd Beheer Landbouwgronden. Westsingel 56, 4461 DM Goes. wagen 1.390 Huurgewenningsbijdrage 75 Tegemoetkoming in de studiekosten ten behoeve van leerlingen jonger dan 18jaar 410 totaal 1.995. Het zou ons overigens niet verwonde ren dat vele burgers in ons land vin den dat men nog wel meer uit de be laste sfeer mag halen. Je kunt je dan ook afvragen "Wie zal dat betalen"? M.J. Robijn In het Limburgse Merkelbeek doopte de Belgische landbouwattaché in Neder land, de heerAndré de Paepe, op 10 april j.l. een pasgeboren hengstveulen met de naam "Attaché". Dat gebeurde tijdens een bezoek dat de in Nederland geaccre diteerde landbouwattaché's op uitnodiging van het Landbouwschap brachten aan het Dienstencentrum Paardenhouderij in Nederland. Het door de heer De Paepe gedoopte veulen heeft als vader Rinaldo XX, die op zijn beurt weer een zoon is van Darling boy XX. De moeder is een vierjarige WPN-merrie van Wahtamin XX. Volgens een persbericht van het Mi nisterie van Financiën zal een wets voorstel worden ingediend tot vrij stelling van belastingheffing van be paalde periodieke uitkeringen. In het wetsontwerp wordt voorge steld per 1 januari 1984, dus met te rugwerkende kracht, drie van deze uitkeringen vrij te stellen te weten: 1. Bijstandsuitkeringen voor be paalde noodzakelijke kosten. Het gaat daarbij om specifieke uitga- Yen zoals sociaal-medisch geïndi- cieerde uitgaven, vervoerskosten en pensionkosten, die in indivi duele gevallen door de bijstand- verlenende instantie kunnen worden vergoed, alsmede de bij stand bij opneming in een inrich ting, tehuis e.d. inclusief zieken fondspremie en zakgeld. 2. Individuele huursubsidie, daar onder begrepen huurgewen ningsbijdrage en woonkosten subsidie voor een huurder van een woonwagen. 3. Tegemoetkomingen in de studie kosten, die worden toegekend aan ouders van leerlingen in het voortgezet onderwijs. Tot dusver werden op deze uitkerin gen loonbelasting en premie AOW ingehouden. Deze uitkeringen wer den bij de overige inkomensbe standdelen geteld en hadden invloed op de hoogte van het belastbaar in komen. Dit kon ook betekenen dat door het progressieve tarief (een ho ger percentage naarmate het inko men stijgt) meer inkomstenbelasting betaald werd over de uitkering dan aan loonbelasting werd ingehouden, hetgeen op de aanslag inkomstenbe lasting tot uitdrukking kwam. Door nu over de uitkeringen geen belasting en premies meer te heffen zal dit veelal voordelig zijn voor de ontvanger van die uitkeringen, daar het de bedoeling is dat men netto evenveel blijft ontvangen. Het wets ontwerp is om advies naar de Raad van State gezonden. Daar dit aan trekkelijke kanten heeft, hopen wij maar dat hiertegen geen bezwaren zijn. Netto worden in 1984 de volgende bedragen uitgekeerd: (in miljoenen gids.) Bijzondere bijstand 120 Individuele huursubsidie incl. woonkostensubsidie huurder woon Het overlegorgaan 3 Zeeuwse Land bouw Organisaties (3 ZLO) heeft in overleg met de Gewestelijke Raad voor Zeeland een model-wildschade- meldingsformulier opgesteld. Dit formulier kan gebruikt worden voor het melden van wildschade bij de se- kretaris van de wildschadekommissie. Het formulier bestaat uit drie delen: het eerste doel is de originele melding aan de wildschadekommissie, het tweede deel is een doorslag die ge zonden kan worden aan de sekretaris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en het derde deel is eveneens een doordruk ten behoeve van de grondgebruiker zelf. Het overlegorgaan 3 Z.L.O. hoopt met dit formulier te bereiken dat grond gebruikers die schade hebben dit via dit formulier nu ook steeds zullen melden. Het afschrift aan het Land bouwschap is bedoeld om op een centraal punt zicht te hebben op de ontwikkelingen. Bij het formulier worden twee voorgeadresseerde en veloppen bijgelevers|. De postzegels moet men zelf betalen en opplakken. De formulieren zijn (telefonisch) aan te vragen via de sekretariaten van de aangesloten organisaties en bij het sekretariaat van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Zeeland. In de toekomst zullen de formulieren ook verkrijgbaar zijn via de sociaal-ekonomisch voorlichters en bij de kringsekretariaten. Voor nadere informatie: sekretariaat Goes, postadres: Postbus 2116, 4460 MC Goes, tel. 01100-21010. De aangesloten instanties zijn: N.C.B., Spoorlaan 350, 5038 CC Til burg, tel. 013-352425. Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap, Postbus 2133, 4460 MC Goes, Tel. 01100-12220. C.B.T.B. Postbus 45. 4460 AA Goes, tel. 01100-15448 Z.L.M., Postbus 2116, 4460 MC Goes, tel. 01100-21010. Het gemeentebestuur van Barneveld heeft donderdag de exploitatie van de laatste eiermarkt van Nederland overgedragen aan de Stichting Agrarische markt in die plaats. Deze stichting heeft zich ten doel gesteld de bedrijvigheid op de wekelijkse markt te verhogen. Daarmee wil men bereiken dat de aanvoer weer een stijgende lijn te zien geeft. Momen teel worden wekelijks een miljoen eieren in de gemeentelijke markthal verhandeld. Dat aantal bedroeg en kele jaren geleden het dubbele. Met het invoeren van een marktgeldstel- sel dat niet gebaseerd is op het aantal aangevoerde eieren denkt de stich ting belangrijk meer eieren aan te trekken. In goed overleg met het Barneveldse gemeentebestuur werd een overeen komst opgesteld, die de stichting alle ruimte geeft de markt nieuw leven in te blazen. Unaniem ging de Barne veldse gemeenteraad akkoord met de voorgestelde overdracht van de markt. De privatisering, landelijk gezien een unicum, heeft de vorige week donderdag officieel zijn beslag gekregen. 20 april 1984 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3