KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Alles voor Pasen in de grond lukt niet meer! Oppassen met mengen van bestrijdingsmiddelen! Hoe belangrijk is het eigen vermogen: Vlugge Jan en Jan kom achteran Wachten en geduld hebben!! De laatste weken is er op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND weinig op de akkers gebeurd. Vorige week leek het er op dat we volgens het K.N.M.I. weerbericht weer aan de slag konden. Dit (komputergestuurde) instituut bleek echter "behoorlijk van slag te zijn, want inplaats van dagen zon en wind, kregen wij bijna een hele dag regen met aanhoudend somber weer. Waar zo op het zicht, ook volgens het KNMI, deze week nog niet veel ver andering in komt. Wanneer u dit leest is het weer al half april en hebben we nog een week voor de Pasen. Veelal lukt het niet om voor Pasen alles in de,grond te hebben. Nu hebben we een wat latere Pasen, lukt het nu niet, dan wordt het toch weer bijna mei. Partikuliere weersvoorspellers heb ben al weken geleden voorspeld dat het tot de langste dag koud zal blij ven. Op dit moment lijken ze al een heel eind gelijk te krijgen. Vooral in de grond is de temperatuur erg laag, zodat de gezaaide bieten nog maar weinig hebben gedaan. De vraag is ook of ze op alle percelen wel boven zullen komen, want zo hier en daar heeft er nog al wat verslemping plaats gevonden. Bij straf drogend weer zal dat wel een flinke korst ge ven, waar de bieten na een week of vier in de koude grond gezeten te hebben, best moeite mee zullen heb ben om daar doorheen te komen. Op St. Philipsland zijn praktisch alle bieten gezaaid. Op Tholen is dat voor de oostkant 85% en voor de westkant 50%. Een aantal telers heeft daar nog geen enkele biet ge zaaid. Over enkele weken zullen zij het weten of ze er goed aan gedaan hebben om hun zaad in de zak te laten. De uien zijn voor het overgrote deel gezaaid. In de oppervlakte hier van lijkt wel duidelijk groei te zitten. De in februari gepote aardappelen onder plastik, laten zich boven de grond zien. Het effekt van het plastik is dus ook bij koud weer nog be hoorlijk groot. De doré's die niet on der plastik zijn gepoot, doen nog maar weinig. Het kiemen verliep in de winter ook al wat traag en onge lijk, zodat de opkomst waarschijnlijk ook wat onregelmatiger zal zijn dan normaal. Diegene die nog geen bintje pootgoed had gekocht, lijkt goed gegokt te hebben. Is dat dure pootgoed veelal naar het buitenland verkocht? Dat zou dan weer een versterking van on ze konkurrentie positie zijn. Want een gulden prijsverschil op een kg pootgoed is toch weer mooi meege nomen! En als daarbij de zon ook nog eens een keer doorbreekt, wordt het toch nog een vrolijke lente. gen vermogen steeds verder toe neemt. Wanneer u deze bijdrage leest is het alweer half april en begint het voor jaar in WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN steeds meer te lijken op dat van 1983. Er mag dan wel meer ge zaaid en geplant zijn op het moment dat dit wordt geschreven, maar het is nog altijd veel te koud en momenteel is de grond ook niet geschikt om de zaai- en pootwerkzaamheden voort te zetten. Hopelijk verandert dit in de tweede week van april. Globaal gezien moet er nog 20% van de bieten worden gezaaid. 30% van de konservenerwten en alle percelen teunisbloem. Ook van andere ge wassen is nog niet alles gezaaid. Het poten van aardappelen was nog maar nauwelijks gestart. Dat het veel te koud is voor de tijd van het jaar is goed te zien aan de wintergewassen en het grasland. Er zit weinig groei in. Bij de reeds gezaaide zomerge wassen is de periode tussen zaai en opkomst erg lang. Wederom een trage start dus. Maar we hebben ervaren dat een zomer met veel zonuren veel kan goedmaken. Misschien ligt die wel in het verschiet. We zijn benieuwd naar de gevolgen voor het gewas en de resultaten op het onkruid van de toepassing van diverse bodemherbiciden. In een tijdsbestek van 14 dagen hebben we maar liefst 63 mm regen afgetapt. In de wintertarwe moeten noodzake lijke bespuitingen steeds maar wor den uitgesteld. Het ligt dan voor de hand dat men zal trachten meerdere teelthandelingen te kombineren. Of dit allemaal kan is nog de vraag. Ook al zijn bepaalde middelen technisch gezien mengbaar, dan wil dit nog niet zeggen dat het beoogde doel wordt bereikt. Het is mogelijk dat de werking van één of meer middelen in zo'n kombinatie terugloopt, maar het kan ook zijn dat de kans op schade aan het gewas toeneemt. Naar dergelijke effekten wordt wei nig of geen onderzoek gedaan. Is haast ook niet doenlijk wegens de vele "wensen" op dit gebied. Het zou kostbaar onderzoek zijn voor de overheidsinstanties en eigenlijk van weinig belang voor de producen ten van gewasbeschermingsmiddelen. Beter dus nog maar niet te veel ex perimenteren met het bij elkaar gooien in de spuittank. kevertjes 1 mm langwelke in de grond aan het stengeltje van de plant vreet. Meestal zijn ze te vin den op, of naast, percelen waar vorig jaar suikerbieten gestaan hebben. Bij temperaturen boven 15 graden C gaan ze vliegen en kunnen dan op alle bietenpercelen op klei- en zavelgrond voorkomen. DE BIETENKEVERTJES KO MEN alleen boven de grond als het donker is. Spuit dus 's avonds laat. Kijk eerst even met een zak lamp of ze te zien zijn en spuit dan met 2 liter parathion in minstens 600 liter water per hektare. A Is de kevertjes niet te zien zijn, is spui ten zinloos. VEEHOUDERIJ HET IS NIET ALLEEN VOOR de koeien, maar ook in uw eigen belang om op tijd te profiteren van het voorjaarsgras. Maar dan moet wel de afrastering in orde zijn. Stel dit werk dus niet langer uit. Want bedenk: het eerste eiwitrijke gras is gunstig voor het vee en dus ook voor uw portemonnee. K WEEKGRA S OP PERCELEN bestemd voor snijmais is funest, maar kan alsnog met sukses wor den bestreden. Als dit lastige on kruid een lengte heeft van 10 ca 15 cm en in volle groei is, kan het worden bestreden met 4 liter gly- fosfaat per ha. U moet wel wach ten met de grondbewerking totdat het gras is verkleurd. ER ZIJN STALLEN WAAR in deze tijd van het jaar de melkgift zelfs bij ekstra krachtvoer, nau welijks op peil te houden is. Vooral bij warm weer met weinig wind kan de temperatuur en de lucht vochtigheid in de stal sterk oplo pen. De koeien nemen hierdoor minder voer op, zodat de melk- produktie daalt. Besteedt onder zulke omstandigheden ekstra aandacht aan de ventilatie. ling op koel-technisch gebied. Het snoeiseizoen loopt ten einde en vele boomgaarden zijn tot in de puntjes opgemaakt om de bloesem pracht ten toon te spreiden. Dat ieder jaar weer een fleurig begin is. Mag kleur en jong groen in verschillende schakering onze polders een mooie aanblik gegeven en tevens de hoop geven op een goede oogst. Het is deze keer weinig zinvol om over de stand van de werkzaamheden te praten. In ons gebied, SCHOU- WEN-DUIVELAND, is er de afgelo pen twee a drie weken weinig gedaan. De grond was steeds te nat om goed te kunnen zaaien of planten. Onge rust hoeven we ons nog niet te maken, want naar schatting zijn er op het moment dat ik dit artikeltje schrijf 50 60% van de bieten gezaaid, 70 80% van de uien en ook circa 80% van de erwten. Wel is het zo dat de gezaaide opper vlakten slecht over het eiland ver deeld liggen. In Duiveland is reeds enorm veel gezaaid, terwijl er bij voorbeeld in de streek Kerkwerve- Scharendijke nog maar weinig is ge daan. De boeren in ons gebied zitten echter niet stil; nieuwe landbouw- schuren komen als paddestoelen uit de grond. Op zich is het een goede zaak dat er weer eens geinvesteerd kan worden in gebouwen. Velen on der ons hebben namelijk te kampen met achterstallig onderhoud en/of ruimtegebrek. Wel is het belangrijk dat we bij het doen van grote inves teringen dé vinger aan de pols hou den. Het is namelijk erg belangrijk goed voor ogen te houden dat het eigen vermogen op een landbouw bedrijf van kapitaal belang is. Het totale vermogen in de landbouw be staat uit verschillende delen: het verpachters vermogen, het vreemd vermogen en het eigen vermogen. Het verpachters vermogen vertegen woordigt de waarde van de gepachte grond en gebouwen. Hiervan moet de pachter geen financieringsmidde len aantrekken zoals bij eigendom wel het geval is. Daarom is de ver mogensbehoefte van een eigenaar- boer veel groter dan die van een pachter. Dat boerenland niet in boe renhand is kan zo dus aanzienlijke voordelen opleveren; dat geldt voor al bij bedrijfsovername. Maar het gaat snel bergafwaarts met het areaal verpachte grond. Er wordt wel eens gezegd dat het rendement van ver pachte grond circa 10% bedraagt en voornamelijk komt door vermogens stijging. Wil men dit rendement rea liseren dan dient men te verkopen. Een direkt gevolg van het teruglopen van het verpachters vermogen is de toename van het vreemd vermogen. Het aandeel van het vreemd vermo gen groeit naarmate een bedrijf gro ter is. De financiers van vreemd ver mogen zijn familie, banken en over heid. Het percentage leningen af komstig uit familiekring is de laatste jaren bijzonder sterk teruggelopen. Tegelijkertijd nam het aantal lenin gen via banken zeer sterk toe. Circa 75% van het totale vreemd vermogen bestaat vandaag aan de dag uit ban caire leningen. Het Nederlandse rijksaandeel met betrekking tot de leningen bestaat overwegend uit ruilverkavelingsschuld. De boeren kunnen dit afbetalen via de zoge naamde ruilverkavelingsrente. Ver dere overheidsgelden vloeien voort uit de WIR, Borgstellingsfonds, Rentesubsidie, Grondbank en Rijksgroepsregeling Zelfstandigen. Maar de belangrijkheid van deze fi nancieringsbron (de overheid) zal steeds verder afnemen. Uit alles blijkt dus dat de boer steeds meer afhankelijk wordt van de dure bankkredieten; en dat is juist de re- De mate van zelffinanciering is zelfs bepalend voor de kontinuïteit van het landbouwbedrijf. Daarvoor is het (volgens economen) nodig dat de vermogensbehoefte voor minstens de helft wordt gedekt door eigen midde len. De grote betekenis van het eigen vermogen in de landbouw vloeit onder meer voort uit het ontbreken van aandelen in deze sektor. Het risiko van de bedrijfsvoering wordt dus niet verspreid over diverse aan deelhouders, zoals bij NV's, maar komt geheel voor eigen rekening van de boer. En dat is nu juist waar ik met dit artikeltje naar toe wH: het doen van omvangrijke investeringen in be drijfsgebouwen met het doel het be drijf in lengte van jaren te kunnen kontinueren valt en staat net de ou- vang van het eigen vermogen. BIJ DE RASSEN ARM IN DA EN Citadel is êén bespuiting vol doende. Okapi moet 2 keer be handeld worden met een tussentijd van twee weken. Marksman kunt u beter niet behandelen met CCC. Dit ras heeft al een korte stevige halm en nog verder verkorten van dit gewas brengt meestal een gro tere ziektedruk met zich mee. TIJDENS DE OPKOMST VAN de suikerbieten kunnen bietenke vers veel schade aanrichten in het gewas. Het zijn kleine bruinzwarte In onze polders in de WESTHOEK wonen vlugge Jan en Jan kom achteran. Vlugge Jan ligt half fe bruari al niet meer rustig in z'n bed. Hij zet de wekker, gaat rond een uur of vier in de vroege morgen uit z'n bed en kijkt of het hard genoeg gevroren heeft om kunstmest te strooien. Jan kom achteran zegt "Het moet eerst goed wezen, al dat vroege gedoe, als er veel regen komt spoelt al die kunst mest er weer uit". Dat ze allebei wel eens gelijk hebben met hun werkwijze is iets wat zeker is. Dit jaar lijkt vroege Jan het te ra den. Wat drie weken onder gunstige omstandigheden in de grond is ge stopt, maakt door het koude weer van de laatste weken nog niet veel vorderingen. De gerst begint er uit te piepen. Het is echt piepen, want de fijne groene sprietjes steken heel voorzichtig hun kopje boven de grond. De erwten staan ervoor. En bij stijging van de temperatuur zul len ook zij de aarde doen scheuren en naar boven worstelen. Die stijging van de temperatuur is ons al dagen beloofd. Maar het is tot nu toe een loze belofte. De nieuwslezer van het journaal en weerbericht werd er haast verlegen mee, als maar zeggen het wordt droog en warmer, de wer kelijkheid is echter koud en nat. Te nat voor Jan kom achteran. Zijn land ligt nog steeds te wachten. Nog in de snede of klaargemaakt. Hopelijk als dit praktijkschrijven gelezen wordt, is overal het bietenzaad gezaaid en staan de in het vroeg gezaaide bieten eruit. Want al zitten deze laatste er al drie weken in, op dit moment heb ben ze nog niet veel gedaan. Een klein pinnetje is uit het omhulsel van het zaadje gekomen, meer niet. Ook hier kunnen een paar dagen met warmer weer wonderen doen. De laatste dagen van maart heeft heel wat millimeters water in het meetglas gebracht. Door een paar plensbuien zijn er plakkerige plekken ontstaan, waar als het flink aandroogt toch wel eens een behoorlijke korst op kan komen. Ik verwacht dan ook het beeld van de boer op z'n knieën over de velden, op zoek naar z'n bieten plantjes. En maar tellen! Wat wel goed groeit is het gras. Vooral de vroege soorten zijn gul omhoog geschoven. Maar ook de vele dijken rond onze polders tonen een groene gordel. Hier en daar worden ze al bevolkt door moeder en kind schaap. Moeder is druk bezig voor grasmaaier te spelen, terwijl de kinderen er rondom huppelen. Je ontdekt dan ook dat het helemaal soms mis is met het onderhoud van onze in deze hoek onbebouwde dij ken. Dat daar een hoop met mest zomaar weg gekwakt wordt, soms voor een bord van hier mag niets ge stort worden. Je ontdekt dat vuil, vuil aantrekt. Want ligt er iets, dan denkt een ander dat hij er nog wel wat hij kan gooien en is het mooie van de dijken zo een puinhoop. Het onkruid laat dit jaar langer op zich wachten. Wij behoeven ons daar geen zorgen over te maken, want het onkruidzaad zit wel in de grond. Met het kiemen van het zaad zal ook dit onkruid naar boven komen, hoe wel wij een goede öoop hebben voor de al gespoten bietenvelden. Het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS is wachtende op een pe riode van zonnig en droog weer, om verder te gaan met zaaien en poten en ook om het vee naar buiten te doen. Na een prachtige en droge periode waarin veel werd gezaaid en gepoot loopt het nu wel wat uit. Veel boeren vonden het toen nog wat vroeg, maar door het heel goede zaaibed hebben vele toch daarvan ge bruik gemaakt, vooral op de wat ho gere percelen. Het vroeg gezaaide koren staat al mooi boven, de licht groene kleur geeft weer een extra cachet aan onze polders. De bieten wel welke gezaaid zijn, zullen wel wat warmte kunnen gebruiken. De wintertarwe welke de stikstof vroeg heeft gehad staat er heel goed voor. Pootaardappelen schieten dit jaar niet zo best, het koude weer zal daar wel aan debet zijn. Die gepoot zijn zullen ook wel lang onder weg zijn. In de "prijzen van consumptie- en pootaardappe len zit nogal wat variatie. Maar dat is handel, soms onberekenbaar. In de veehouderij hebben de maatregelen die ons door de E.E.G. opgedragen wordt, dat door de veehouders veel geld gaat kosten. De ontwikkeling steeds meer ingeleverde melkpro- dukten die normaal onverkoopbaar zijn, en schatten met geld kosten, dat wel een keer om maatregelen vraagt. Hoe zal de veehouder op dit alles reageren, minder koeien melken of minder krachtvoer. De meningen zijn daarover verdeeld. Door deze maatregelen worden in de eerste jaren de ontwikkelingen op bouw voor onze jorïge boeren bijna onmogelijk gemaakt. Maar de veehouderij is wel eerst de dupe om de E.E.G. politiek intact te houden door deze beperkingen ter wijl andere bedrijfstakken daar nog geen moeite mee hebben. Toch is ons land wel gebaat bij het voortbestaan van de E.E.G. De fruitteler zit dit jaar goed in de prijzen, vooral zij die een redelijke oogst hadden. Vooral peren en de nieuwe appelrassen doen het heel goed ook de kwaliteit van het be- waarfruit wordt steeds beter. Ook mede door onderzoek en ontwikke- 13 april 1984 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7