April doet altijd wat ie wil! Britten gaan systeem met prijstoeslagen op aardappelen overboord zetten Het is nog steeds te koud voor de tijd van het jaar! Veel groenbemesters gezaaid Neem voorgekiemd pootgoed op zware grond! Milieu in de polders rond half april: In het LAND VAN AXEL loopt men wat zaaien en planten betreft onge veer gelijk met het gehele Zuidwes ten. Als ik hier en daar eens rond rijdt zie ik dat er een begin is gemaakt met het zaaien van vlas, gerst, bieten, uien en planten van pootaardappelen. Wat de komende dagen of weken te doen valt is zeer afhankelijk van het weer, want bij het planten van de pootaardappelen was de ondergrond nog te nat. Nu we weer 2 3 weken verder zijn, moet men oppassen dat men weer niet te vroeg in het land begint. Oppervlakkige bewerkingen zoals met lichte eggen, kunnen gauw, maar voor konsumptie aardappelen en pootaardappelen zou om een goed bed te verkrijgen, toch minstens een cm of 8 a 10 diep het land los moeten krijgen en dan te wachten tot op deze diepte het land voldoende droog en bewerkbaar is duurt toch altijd langer dan men eigenlijk wenst. Maar te vroeg planten in on voldoende gedroogde grond kost bij aardappelen bijv. wielsporen, die veel te veel zichtbaar zijn en de wendakkers die taai gereden zijn De Britse regering heeft onlangs haar goedkeuring gehecht aan de nieuwe aardappelmarktregule ring die vanaf 1984 in Engeland moet gaan gelden. De regeling behoeft overigens nog de goed keuring van het lagerhuis. Het bestaande systeem van prijstoe slagen wanneer de aardappelprijs tot onder het garantieniveau daalt zal worden vervangen door een regeling waarbij de Potato Marketing Board financieel zal worden gesteund wanneer zich overschotten manifesteren, met name in 1984, voordat de nieuwe regeling in werking treedt. Volgens staatssekretaris van landbouw, Mc. Gregor, zullen de kosten voor de overheid op lange termijn aanzienlijk lager uitko men dan bij de huidige regefing. Hij zei echter dat wellicht op korte termijn reeds financiële steun nodig zal zijn omdat de PMB een reservefonds aan het vormen is. De fundamentele verandering is, op voorstel van de Potato Mar keting Board, de huidige door de regering gegarandeerde mini mumprijs te schrappen ten gunste van een marktondersteunende regeling die voornamelijk door de telers wordt gefinancierd, doch die voor wat de aanvangs- kosten betreft financiële rugdek king krijgt. De verandering is noodzakelijk geworden aange zien de regering heeft besloten de gegarandeerde minimumprijs aan de telers te bevriezen op het niveau van 1977 (£43,94 per ton). Die minimumprijs heeft thans geen betekenis meer omdat hij slechts ongeveer de helft van zelfs de meest efficiënte kommerciële produktiekosten vertegenwoor digt. De veldwerkzaamheden liggen op WALCHEREN al weer sinds 24 maart stil. Het leek er afgelopen week op dat er weer begonnen kon worden. Na de 35 mm regen van de voorgaande week was de grond weer aardig droog. Plannen werden alweer gemaakt. Maar het was niet nodig. We kregen weer een aantal dagen met donker vochtig weer, af en toe regen en soms nog sneeuw en hagel. Zodoende zijn er al weer 14 dagen verlopen sinds de inzaai moest wor den gestaakt. Ondertussen zijn we nu op een tijdstip gekomen dat we de inzaaiwerkzaamheden toch wel zou den willen hervatten. De tweede week van april geldt zeker wel voor ons gebied als een zeer ge schikte tijd voor de inzaai en poten van de meeste voorjaarsgewassen. Hopelijk komt er eindelijk eens wat zonniger weer. De weervoorspellers houden ons ook maar steeds aan het lijntje. Zonnig weer met aangenamer temperatuur wordt ons dagenlang in het vooruitzicht gesteld. Maar zelfs komputers kunnen een zich lang zaam verwijderende depressie niet tn een hogere versnelling krijgen. Maar we blijven moed houden op beter weer. Wat hogere temperaturen is zeker gewenst om het zaad tot ontkieming te krijgen. Veel dagen kwam de temperatuur niet hoger dan 6 graden C. Toch vernamen we dat er uienzaad al gekiemd gevonden is. De zaadjes waren voorzien van witte kiempjes. Er zit dus beweging in. 6 De grasgroei is ook nog steeds niet op dreef. De voedervoorziening moet nog steeds vanonder het plastik ko men. In de veehouderijsector verne men we maar sombere berichten. De melkveehouders moeten een aanzienlijk percentage van hun melkproduktie inkrimpen. Dus uit stoot van melkvee wat weer tot ge volg heeft, dat er weinig vraag is naar kalfvaarzen. Wel meer aanbod van slachtvee. Gevolg sterk verlaagde prijzen voor kalfvaarzen en vleesvee. De bedrijven die het aangaat en dat zijn er in ons gebied nog een aan zienlijk aantal, zullen dit duidelijk merken in het eindresultaat. We zijn benieuwd hoe de melkveehouders de klap nog enigszins zullen trachten te verzachten. De vraag is, zijn er nog mogelijkheden van kostenverlaging door o.a. minder krachtvoer-aan- wending. Je krijgt wel eens de indruk dat er een luxe verbruik is. Het sproeiseizoen is weer aangebroken. Een goede werking van de spuit apparatuur is van zeer groot belang. Wat ons opvalt, op veel bedrijven, wordt de spuitapparatuur maar stief moederlijk behandeld. Diverse appa raten hebben hun winterslaap onder de blote hemel doorgebracht. Dit nu lijkt ons niet zo gunstig voor de le vensduur en de goede werking van de apparatuur. Roest kan ook hier in korte tijd veel schade doen. Goed onderhouden en stallen in een droge ruimte lijkt ons voor deze apparatuur toch wel de beste behandeling. vooral op de zwaardere gronden. Om nog maar niet te spreken over het ideale beeld bij het rooien in het na jaar want dan komen deze partijen zeker met veel meer tarra in de cel te zitten en dit verhoogt weer de be waring- en verwerkingskosten. Wat het beeld dit voorjaar betreft is na een kleine 2 weken prachtig weer de regenperiode weer terug. Als men de gewassen die men ge zaaid heeft in die 2 weken, nu maar gespoten heeft, tegen onkruid en tegen plagen en ziekten, dan zal het resultaat met deze hoeveelheid re gen, wel eens goed kunnen zijn. Ze ker voor bodemherbiciden, als men nog niet gespoten heeft is het maar wachten op betere tijden wat het weer betreft. Jongvee Om nog eens terug te komen op april doet altijd wat ie wil, de ene dag zeg je de winter is voorbij, maar de an dere dag vliegt er nog natte sneeuw om je oren en is het flink koud. Zo koud dat het zonder jas geen doen is om alles nog eens na te kijken, zoals de machines of de afrastering langs de weiden. Dit laatste is ook nodig indien men dieren heeft. Men zegt dan altijd even de wei kontroleren, maar dat gaat bij mooi weer beter en vlugger dan als het sneeuwt. Nu ik het toch over de beesten heb, hier en daar heb ik al jongvee buiten zien lopen. Deze jonge dieren zullen over 1 jaar afkalven en dan is het maar de vraag hoeveel melk er geproduceerd mag worden. Wordt de produktie nog verder te ruggedrongen dan kan men deze dieren beter afmesten in plaats van ze te laten afkalven. Melk boven je toegewezen kwantum leveren brengt niets op en kost alleen maar geld. Om de melkkoeien de wei in te ja gen, daarvoor zal toch eerst de tem peratuur moeten stijgen om het gras wat langer en smakelijker te maken. Als eenmaal de melkkoeien in de wei lopen, (eerst natuurlijk overdag, 's nachts is het nog veel te koud en veel te vochtig met het risiko van kop- ziekte) en het gras krijgt niet vol doende kans om terug aan te groeien, door het natte weer, dan herstellen Er was voor zaterdag 24 maart op ZUID-BEVELAND al heel wat veld werk gebeurd. Vanaf dat moment hebben we nu zo'n 40 mm neerslag gehad. En op het moment dat men hier en daar weer idee kon krijgen om te beginnen kregen we donderdag 5 april weer een flinke bui van zo'n 10 mm. En wanneer je zo rondrijdt, lijkt het er op dat er nu na deze 50 mm (40 10) er meer water op het land staat dan nu die 200 mm van 1 januari tot half februari. De struktuur van de grond heeft er nu meer van geleden dan in januari-februari. Juist voor de laatste regen is er hier en daar nog wat gezaaid, en er zijn nog enkele percelen met aardappe len gepoot. Gelukkig heeft men op vele percelen de kans benut om bij bieten, uien of erwten juist voor de opkomst een chemische onkruidbe- strijding toe te passen. Hier en daar was de grond eigenlijk nog nat ge noeg om te berijden, maar gezien de te verwachten opkomst kon toch niet langer gewacht worden. Een voor deel was wel dat de grond nog vol doende nat was, en dat we nadien nog wat regen kregen. De slagings- zulke weiden maar langzaam van de schade door vertrappen. Als men dan te veel dieren per ha op de wei heeft en men moet dan nog de win tervoorraad van deze weiden halen, dan duurt het wel tot in de zomer eer men kan gaan maaien. Bij lange groeiperiode en grote ver schillen in de lengte van het gras gaat de kwaliteit van de voordroogkuil of hooi - al naar gelang wat men er van maakt - snel achteruit. Daarom wei nooit te vroeg maar ze ker niet te laat. De kwaliteit van het hooi is van veel belang. Slecht hooi bevat minder vi tamines. Muf stinkend hooi zal de hoeveelheid melk die een melkkoe kan produceren sterk terug dringen en bij lang voeren van dit hooi gaat de gezondheid van deze dieren achteruit. Een zonnetje aan de hemel kan veel goed maken. kansen moeten we dan ook niet als ongunstig zien. Vorige maal geschreven dat nog maar net 50% van de bieten gezaaid was, achteraf blijkt toch wel dat dit 75 80% moet zijn. Het hoeft dan nu ook niet zo'n bezwaar te zijn dat nog een klein deel gezaaid moet worden, zeker op de allerlichtste gronden. Een aantal heeft bewust gewacht, en dit lijkt niet ongunstig te zijn gezien hier en daar het struktuurverval. Het blijkt steeds meer en meer dat men zich bij het precisiezaaien toch richt naar een eindafstand. De va riatie ligt zo tussen de 16 en 22 cm, met een gemiddelde rond 17 1/5 cm in de rij. Het valt ook wel op, dat men in mindere mate gebruik maakt van de toepassing van granulaten. Er zijn in deze periode zeer veel groenbe mesters gezaaid, zowel rode klaver als engels raaigras. Dit ging nu echt heel goed. De schade aan het tarwe- gewas kunnen we wel verwaarlozen, 't Gaat nu toch duidelijk zichtbaar worden, dat de wintertarwe nu goed over N kan beschikken. Vele perce len zijn nu in een zeer kort tijdsbe stek zeer sterk veranderd en hard gegroeid. De groei boven de grond was voor de regen nog zeer beperkt, maar zeer wellicht is er in die periode toch een goede ontwikkeling van de wortels in de grond geweest. We moeten voorzichtig zijn, de winter tarwe zou er over een aantal weken wel eens vrij welig voor kunnen staan. Bij koolzaad kunnen we de eerste bloemen zo tussen de 15 en de 20 april verwachten. Toch is het kool zaad op dit moment nog maar matig ontwikkeld. Dit gewas heeft toch voor een flinke groei wat meer warmte nodig. Wanneer dit blad bij u komt zullen we zeer wellicht alweer de eerste vlas-, bieten- en erwteplantjes boven de grond kunnen vinden. Ondanks wat koude en wat nattigheid gaat de groei toch gewoon door. Ook de kleur van het grasland gaat gelukkig nu wat veranderen, al kunnen we dit niet als extra vroeg aanmerken. Aardappelen telen op de ekstra zware grond biedt een bepaald aantal risiko's welke we op de lichte grond niet lopen. De zware grond is in het voorjaar laat pool baar en in het najaar is het aantal rooibare dagen kleiner dan op de lichtere gronden. Uit traditie lijdt een boer in de herfst nog altijd het meest door het lijden dat hij vreest. Bij de huidige moderne aardap pelteelt met zijn aangepaste appa ratuur is er altijd nog wel een paar rooibare dagen te vinden om onze oppervlakte te rooien. Op tijd rooien is en blijft een groot voor deel voor het volgende gewas win tertarwe dat op tijd en in een niet mishandelde grond gezaaid dient te worden. Drie belangrijke data zijn dus de pootdatum, de doodspuitdatum en de rooidatum. We kunnen het niet laten groeien wordt er wel eens ge zegd, maar we kunnen daar wel veel aan af en toe doen. Het tijdstip waarop de planten zijn opgekomen en het tijdstip waarop de planten elkaar beginnen te ra ken zijn heel bepalend voor de start van de knolvorming. Om deze tijdstippen op de zware grond wat te vervroegen gaan onze gedachten uit naar het voorkiemen van het pootgoed. Korte stevige scheuten welke blauw-groen door het dag licht zijn geworden zijn bijzonder ideaal om zonder "missers" te po ten. Wanneer we in het voorjaar 6 cm droge en losse grond hebben, dan kunnen we poten en behoeven we niet te wachten tot de grond 20 cm diep droog is. In het vooraf gaande jaar heel vroeg en behoor lijk diep op winterland ploegen is de beste stap in de goede richting voor een vroeg en goed pootbed in de a.s. lente. Dat komt de struk tuur van de grond zeer ten goede en daarvan profiteren de aardappelen het meest. Wanneer de aardappe len op tijd gepoot zijn mét voorge kiemd pootgoed waarvan de sprui ten gelijkmatig van grootte zijn, dan hebben we de meeste kans op een egaal gewas met later een uni forme partij bij de oogst. Vorig jaar hebben we in een rede lijk gewas aardappelen tellingen verricht om te weten hoeveel het percentage kleine- en grote plan ten op dat moment na de bloei was. Hieruit bleek, dat de onregelma tigheid der planten groot was en daarin dienen we verbetering aan te brengen. Vele jaren hebben we de aardappelen te veel als een massa-produkt gezien. De prijs vorming leert ons echter zien, dat het duidelijk gaat om de uniformi teit van de partij. We dienen het produkt marktklaar te hebben op een tijdstip, dat er nog een be hoorlijke prijs te maken is. Bij te diep en te vroeg poten komt een poter als 't ware in de ijskast terecht en bij ekstra vroeg aanaar den nog langer in die ijskast. Een koude poter zal zich daar in alle rust snel aanpassen aan dat klimaat, maar een voorgekiemde poter is dan al meer mans, want die weet al wat kiemen is. Nog steeds is een aardappelknol een massief stengeldeel dat ogen vertoont, waarin telkens drie knoppen te vinden zijn. Deze lopen uit; eerst de middenknop en als deze wordt afgebroken spruiten de andere knoppen uit. Aan de top van de knol zitten de meeste ogen en die hebben we juist weer nodig voor het gewenste aantal stengels per vierkante meter. Aan aardappelopbrengsten van 35 ton per ha zijn we gewend, maar het schijnt mogelijk te zijn de op brengsten per ha te verdubbelen. Veel troeven om dat te bereiken zijn nog voor verbetering vatbaar. Licht uw eigen teeltmethode eens door en spiegel die eens aan ande ren welke al veel langer met een studie in deze bezig zijn. Door on derzoek verrijkt men zijn kennis en kan men meer bereiken. Een rotgans in het zeeuwse land, die graasde op mijn tarweland. Als het bij één rotgans gebleven was, oké, doch bij horden valt de schade nu niet meer mee! Het milieu wordt in de polders zodoende erg verstoord, op den duyr wordt de wintertarweteelt in Zeeland glad vermoord. 13 april 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6