POTTEK/^ VVD wil konsument door landbouwakkoord getroffen boeren laten betalen Produktschap voor Vee en Vlees tevreden met landbouwakkoorden in EG Resultaten Hagelverzekeringsbedrijf over 1983 redelijk 10 jaar nascholingswerk in regio Gorinchem Melkhandel wil betere kontröle op boerderijverkopen Bomen op de Huishoudbeurs De hak Het VVD-Tweede Kamerlid Piet Blauw heeft de suggestie gedaan de konsument via heffingen de door het EG-landbouwakkoord getroffen boeren te laten kompenseren. Tijdens mondeling overleg met de vaste kamerkommissie voor landbouw vroeg hij donderdagmorgen om een tijdelijke specifieke lastenverlichting voor de boeren. Daarin past het leggen van een konsumentenheffing op produkten die door het land bouwakkoord goedkoper worden. Minister Braks, die niet bij voorbaat steun wilde toezeggen, leek dit technisch niet mogelijk. De bewindsman nam enigszins af stand van de uitspraak van zijn kol- lega Ruding van financiën eerder deze week. Deze zei in Luxemburg, dat hij niet zonder meer extra geld wilde uittrekken voor financiering van het EG-landbouwakkoord. De Nederlandse regering staat achter het bereikte akkoord en over de daaruit voortvloeiende verplichte uitgaven voor de landbouw wordt niet gediskussiëerd, aldus Braks. De uitspraak van Ruding moet volgens hem worden gezien als een signaal dat door onderuitputting (het niet uitgeven van wel begrote uitgaven) elders op de EG-begroting nog geld te halen valt voor de landbouwuit gaven. De VVD heeft grote zorgen over de financiële gevolgen van het akkoord, met name voor de veehou derij. De liberaal Blauw drukte mi nister Braks op het hart dat zijn partij van de overheid een "ruimhartig be leid" verwacht voor probleemgeval len. "Het gaat te ver dat de veehou der de rekening moet betalen voor het instandhouden van de Europese gemeenschap", zo stelde hij. Een ruime meerderheid in de Kamer vindt dat de boeren kompensatie moeten krijgen. De regering mag, zoals Tazelaar (PvdA) de algemene gevoelens vertolkte, haar verant woordelijkheid niet uit de weg gaan. De socialist waarschuwde dat wat nu met de zuivel gebeurt, pas een eerste stap is en dat in de toekomst nog meer onrendabele produkten zullen worden aangepakt. Hij toonde zich blij met de uitspraak van de be windsman dat het akkoord wordt gesteund door de nederlandse rege ring. Van Noord (CDA) benadrukte dat het akkoord in plaats van daar mee aanvankelijk beoogde bezuini gingen weliswaar extra geld kost, maar dat het uitblijven van een be slissing nog veel meer zou hebben gekost. De minister zal volgens de Christen-Demokraat geld moeten vrijmaken voor bedrijfsbeëindiging. Andere bedrijven kunnen door de grond van gestopte melkveehouders op te kopen, hun produktie dan als nog uitbreiden. Volgens Ernsting (CPN) en Nypels (D'66) moet door steunmaatregelen worden voorko men dat een koude sanering op treedt. Ernsting vroeg speciaal aan dacht voor kleine boeren die nauwe lijks op de kosten kunnen besparen en de investeerders van de laatste ja ren. Minister Ruding van Financiën moet met geld over de brug komen zonder dat dit ten koste gaat van an der beleid, zo stelde Nypels. Door nu de EG-landbouw aan te pakken ontstaat volgens Minister Braks in de toekomst meer ruimte om de prijzen te verhogen. Een mededeling die door Blauw overigens werd afgedaan als een "dode mus", omdat de be windsman daarvoor geen termijn aangaf, ook niet na herhaald ver zoek. Braks sprak de hoop uit dat de konsument de weg zal weten te vin den naar de goede Nederlandse pro dukten. Hij erkende dat een daling nu wellicht op termijn leidt tot een aanslag op de portemonnee van de konsument via de belastingen. Tijdens een audiëntie bij minister ir. G. Braks en staatssekretaris A. Ploeg toonde het Produktschap voor Vee en Vlees zich tevreden over de onlangs in Brussel bereikte landbouwakkoorden. Immers, wanneer de onderhandelingen in Brussel niet tot overeenstemming zouden hebben geleid, dan zou dat grote schade voor de hele sektor vee en vlees hebben betekend. Ook staat het produktschap. positief tegenover de afbraak van de monetair compenserende bedragen (m.c.b.'s), aangezien het bestaan van m.c.b.'s het funktioneren van een open markt belemmert. Het produktschap verzocht beide bewindslieden om medewerking bij het totstandbrengen van een schaderegeling voor exporteurs van vlees, die schade hebben geleden als gevolg van de Italiaanse grensblokkades begin dit jaar. Minister Braks kon geen financiële bijstand toezeggen, maar was wel bereid zo nodig juridische bijstand te verlenen. Varkenspest Het produktschap is bezorgd over de recente uitbraken van varkenspest en het bestrijdingsbeleid van de over heid. Het drong bij de bewindslieden aan op aanscherping van de bestrij ding van de ziekte. Staatssekretaris Ploeg had begrip voor de zorgen van het bedrijfsleven en kondigde aan op korte termijn overleg met hen te wil len voeren, waarbij de mogelijkheid van aanscherping van het bestrij dingsbeleid besproken zal worden. Ook over de aanbevelingen van de Commissie Onderzoek Vleessektor was men het in hoofdlijnen eens. De belangrijkste konklusie van dit rap port is, dat een (financiële) verster king van het onderzoek in de vlees sektor noodzakelijk is. Volgens staatssekretaris Ploeg vindt overleg plaats óver de wijze waarop finan ciële middelen beschikbaar kunnen worden gesteld ter stimulering van onderzoek- en ontwikkelingsaktivi- teiten in de varkensvleessektor. De schapenslachterijen kampen met een aantal financiële problemen. Deze problemen zijn het gevolg van de EG-marktordening en de toene mende export van levende dieren alsmede van een aantal sekundaire 10 jaar geleden is in de regio Gorin chem in een samenwerkingsverband het nascholingswerk opgezet. Het was daarmee de eerste officiële kur- susorganisatie in de landbouw en nu dus de oudste. Nu men veel spreekt van volwassenenedukatie blijkt, dat het landbouwonderwijs reeds geruime tijd "bij de tijd" is. De moeite waard om even bij stil te staan. In 1974 gestart met 3 kursus- sen en nu zijn er 30. Een zeer snelle uitbouw in 10 jaar tijd! Deze groei is vooral te danken aan een zeer goede samenwerking tussen scholen en diensten die in het kursuskomité vertegenwoordigd zijn. De docenten staan midden in de praktijk en zijn in de regio bekend. De kursisten zijn veelal ondernemers die regelmatig terugkomen voor bijscholing. In leeftijd variëren ze van 20 tot 55 jaar. Sinds 1983 is het kursuskomité een officiële Regionaal Overleg Organi satie Kursusonderwijs, een zoge naamde R.O.O.C. Het gebied dat wordt vertegenwoordigd omvat de Alblasserwaard, het Land van Heus- den en Altena, de Tielerwaard gren zend aan Gorinchem en de Vijfhee- renlanden. De kursussen worden georganiseerd door 4 scholen, na melijk de Lagere Agrarische Scholen te Gorinchem, Ottoland, Andel en de Middelbare Agrarische School te Gorinchem. In de toekomst zullen de kursussen zowel technisch als financieel-eko- nomisch gericht moeten zijn. Daar willen we ons in de nieuwe program ma's dan ook vooral op richten. Is uw interesse gewekt? Vraag dan het pro gramma voor 1984/1985 aan bij het sekretariaat: p.a. Chr. Middelbare Agrarische School Merwedekanaal 8 4206 BC Gorinchem Voorzitter W.T. Herweyer van de Nederlandse Melkhandelaren Orga nisatie (N.M.O.) heeft de vorige week woensdag, stelling genomen tegen de toenemende boerderij verkopen. Op het jaarkongres van zijn organisatie in de Flevohof zei hij, dat aan Volks gezondheid wordt voorbijgegaan. Er is onvoldoende kontróle op de kwaliteit van de door de boer ver kochte rauwe melk. Herweyer pleitte voor het onderbrengen van de ver koop van rauwe melk in de waren wet. Melkveehouders zijn niet verp licht die kontröle in te bouwen, met alle risiko's vandien, aldus Her weyer. Boeren die minder dari 20 li ter melk per dag verkopen, zijn daarvan vrijgesteld. De praktijk is echter dat er meer dan die 20 liter wordt verkocht, terwijl van wettelijke kontróle geen sprake is. De 20 liter- grens moet naar de mening van de N.M.O.-voorzitter gewoon worden geschrapt. De resultaten van het hagelverzeke ringsbedrijf kunnen redelijk tot goed worden genoemd. Enkele branches gaven een zeer ongunstig schade beeld te zien. De sektoren broeiglas en gewassen onder glas toonden gun stig resultaten. Het schadebeeld van de bloembollenverzekering was dit jaar zeer ongunstig. Dit staat in het jaarverslag over 1983 van de Vereni ging van Hagelverzekering Maat schappijen in Nederland. Niet alleen de bloembollenverzeke ring werd zwaar getroffen ook de fruithagelverzekering leverde een ongunstig schadebeeld op, vooral Limburg, delen van Noord-Brabant, Zeeland en het Land van Maas en Waal werden zwaar getroffen. Op sommige fruitteeltbedrijven werd gekonstateerd dat nagenoeg de ge hele oogst als verloren diende te worden beschouwd. De schade be droeg in alle sektoren samen over 1983 ƒ23.827.678,-. Aan premie werd in hetzelfde jaar 58.044.719,- ontvangen. De schade bedroeg in ons land 41 van de opgebrachte premie, in Frankrijk lag de schade 10% boven de premieontvangst, in Spanje waren beide aan elkaar gelijk, terwijl in Duitsland, Italië, Skandinavië, Zuid-Afrika, Oostenrijk en Tunesië de premie-opbrengst tamelijk ver lag boven die van de gekonstateerde schade. faktoren (keuringskosten, arbeids loon, e.d.), die kostprijsverhogend werken. Het produktschap acht een struktuuronderzoek in de schapen- slachtsektor dan ook dringend ge wenst. Beide bewindslieden onder schreven dat en het produktschap zal in samenwerking met het ministerie op zo kort mogelijke termijn een dergelijk onderzoek aanvangen. Be zien zal worden in hoeverre de over heid kan deelnemen in de kosten van dit onderzoek. Het produktschap verzocht verder om aan de import van graanvervan- gers voor gebruik in diervoeders geen beperkingen op te leggen. Vol gens minister Braks echter valt aan een stabilisatie van deze import niet te ontkomen. Merkentoets Met de invoering van een merken toets voor varkens tenslotte konden alle partijen instemmen. De finan ciering hiervan van de kant van het ministerie van landbouw en visserij zal echter sober zijn. Een bijdrage van het ministerie zal niet hoger kunnen zijn dan die, die geldt voor de selektiemesterijen, dat wil zeggen 25% van de investeringen en 40% van het exploitatietekort. Het voorjaar is bij uitstek de tijd om in de tuin te gaan planten. De groeiende belangstelling van de Nederlander voor meer groen uit zich ook in een nieuwe trend: de gevel- en straattegeltuintjes in woon- en winkel straten. Om het belang hiervan te onderstrepen werd door de voorzitter van Plant Publiciteit Holland, de heer G.C. Schiebroek, bij de opening van de inter nationale huishoudbeurs in de RA I een boom aangeboden aan de staats sekretaris van Ekonomische Zaken de heer Van Zeil. Geassisteerd door Karen den Haan (17) overhandigt PPH voorzitter Schiebroek een boom aan staatssekretaris Van Zeil tijdens de opening van de Huishoudbeurs. Ik liep eens langs de velden van Hq Matsieng, vlakbij het beschei- den paleis van Koning Mos- hoeshoe II van Lesotho. De velden in dit koninkrijk zijn klein van afmeting, ruw en on regelmatig van vorm. Het land is bergachtig. Veelvratige gei ten en onvoorzichtige mensen hebben het land van loof en struik ontdaan, zodat de regens vele diepe geulen hebben ge spoeld en veel vruchtbare grond hebben afgevoerd tot buiten de grenzen in het rondom liggende boerenland van Zuid-Afrika. Op een van die hellende veldjes stond een heuse Combine Harvester" uit Canada, een enorme maai-, dors- oogstma- chine. Het was een royale gift aan de Koning van een arm land; een blijk van welwillend heid van de ene agrarische ge meenschap aan de andere; een hand van vriendschap uitgesto ken over oceanen en kontinen ten! Maar het monster stond te ver roesten. Er was weinig te maaien, te dorsen of te oogsten: het geval kon zo 'n veertig meter voor- en achteruit, meer niet. Het was een monument van misgelopen saamhorigheid, want er was een antwoord ge geven op een vraag die nooit gesteld was. De agrarische ge meenschap uit het westen voel de zich weldadig en grootmoe dig, maar in Lesotho ging het werk gewoQn door met de hak, want er moest wel gezaaid en geoogst worden, en met de hak kun je overal komen! De hak is wel het meest ge bruikte - en minst gewaardeer de - landbouwwerktuig in deze wereld. Het is een soort schop die helemaal verkeerd aan de stok zit en waarmee men al hakkend de kluiterige aarde bewerkt. Onze voorouders heb ben met de hak de grondslag van onze beschaving gelegd. Wellicht dat onze jonge boer op zijn luchtgeveerde traktorstoel- (tegen rugklachten) er nooit mee heeft gewerkt of werken zal, maar miljoenen mensen in Afrika, Azië en Latijns-Ame rika onderwerpen de aarde met de hak. De hak is de balans der land bouwende mensheid, want er is berekend dat de boer evenveel energie van het land mag te rugverwachten als hij er met de hak instopt. De cyclus kam dus doorgaan. Bij sommige stam men in Afrika wordt de hoe veelheid grond toebedeeld naar gelang de spierkracht hak- kracht) van de aanvrager. Wat jammer dat onze media ons maar zelden beelden tonen van de werkende boeren uit die derde wereld die met zweet en ritme de elementen bedwingen en hun levensbehoeften aan de magere aarde ontfutselen, met de hak en met inzicht. Wij hebben ons daar een te simpel beeld van gevormd, want we hebben er nooit een goed beeld van gekregen. Daarom hebben wij al vele oplossingen voor hen klaar voordat er ook maar één vraag gesteld is. Maar de vraag begint bij die hak! P0TTEKIJKER 4 13 april 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4