over geld en goed Niet onverkort vasthouden aan principe "vervuiler betaalt" ingezonden Hou Het Zuivel Gewestelijke Raad landbouwschap in beroep tegen vergunning bouw kolencentralemet 50%ontzwaveling Privé gebruik auto Bestuur Landbouwschap over verzuring: Afschotaktie verwilderde duiven Ruilverkaveling Willemstad "Binnenkort komt een leerling van de M.L.S. of H.L.S. zijn stagetijd bij ons doorbrengen. Hij/zij blijft 2 maanden. Wat moeten we regelen met betrekking tot verzekeringen en wat moet hij/zij verdienen?" Deze vraag wordt ons in deze tijd van het jaar vaak gesteld. Ik wil met het laatste deel van de vraag beginnen. Wat moet een stagiair verdienen? Dat hangt af van wat de stagebieder - de boer/of tuinder - verwacht van de stagiair en van hetgeen de stagiair kan en van wat beide partijen ver wachten van een stage. Een stage is een onderdeel van de schoolopleiding. Tijdens de stage moet je wat leren. Als je een stage bekijkt als een leerperiode, dan hoeft er eigenlijk geen beloning tegenover te staan. In de praktijk vallen stages meestal in een periode dat het druk is op het bedrijf. Een paar extra han den zijn dan welkom. Het lijkt me niet meer dan redelijk dat een sta giair die flink meewerkt ook een vergoeding krijgt voor het werk. Anderzijds zal de boer (en de boe rin!) ook tijd moeten vrij maken om met de stagiair allerlei zaken te be kijken en bespreken. Uit het voor gaande blijkt dat er beslist geen uni forme beloningsregeling gegeven kan worden. Dit zal afhangen van de kapaciteiten van de stagiair en de hoeveelheid werk op het bedrijf. Soms komen agrariër en stagiair overeen dat alleen zakgeld wordt betaald, soms het minimum jeugd loon, soms een loon op C.A.O. basis. Daarnaast zijn stagiairs vaak bij de agrariër in huis. Kost en inwoning is een vorm van beloning in natura. De waarde hiervan is momenteel 80,75 per week. Wat moet er verder worden geregeld met betrekking tot de verzekeringen Om te weten te komen wat er verze kerd moet worden moeten we eerst weten of er sprake is van een ver plichte verzekering via het A.S.F. In de meeste gevallen is de hoogte van de vergoeding bepalend voor de verzekeringsplicht. a. Er wordt alleen een onkostenver goeding betaald bijv. reiskosten: geen premie verschuldigd voor werknemersverzekeringen. b. Er wordt een vergoeding gegeven die beneden het minimum loon blijft: premie afdragen aan het A.S.F. voor de ziektewet en het ziekenfonds. c. Beloning gelijk aan of hoger dan het minimum loon: premiebetaling voor alle werknemersverzekeringen, zoals ziekenfonds, ziektewet, Wet op de Arbeidsongeschiktheid en de Werkeloosheidswetten. In geval a. is de stagiair niet verze kerd. De eigen ziektekostenverzeke ring moet door blijven lopen. Het zou te overwegen zijn om in dit geval een scholieren ongevallenverzekering af te sluiten. In geval b. en c. is de stagiair verzekerd tegen ziektekosten (ziekenfonds) en inkomensderving bij arbeidsongeschiktheid (ziektewet en W.A.O.). De eigen ziektekostenverzekering kan tijdelijk "buiten werking worden gesteld". In geval b. en c. moet er ook loonbelasting en A.O.W./A.W.W.- premie worden afgedragen. Enkele voorbeelden van beloning: "Inkomen in natura:ünatura": kost inwoning ƒ80,75 per week. Van dit bedrag merkt het A.S.F. 38,75 aan als loon, de belastingsdienst het volle bedrag. Minimum jeugdloon per week: Bruto Netto 22 jaar ƒ389,90 ±ƒ280,- 21 jaar ƒ332,60 ƒ240,- 20jaar ƒ282,10 210- 19 jaar ƒ240,80 180,— 18 jaar ƒ208,70 160,- Stel dat Piet 19 jaar is en zijn stage tijd doorbrengt bij boer Jansen. Piet 13 april 1984 komt de hele week bij de familie Jansen in de kost. aPiet ontvangt 100,— per week als zakgeld en ƒ30,— per week reiskosten, totaal ƒ210,— per week (inkl. kost en inwoning). Wat zijn de kosten voor Jansen? Het zakgeld a 100,— en de kost en inwoning a 80,75 blijven beneden het minimum jeugd loon. De heer Jansen betaalt de premie voor het ziekenfonds, de ziekte wet en de volksverzekeringen (A.O.W. enz.) totaal 90,— Daarnaast betaalt hij de reiskos ten 30,- De totale kosten zijn dan 220,— per week (exkl. eten en drinken). b. Piet ontvangt behalve kost en in woning 200,— per week net to en 30,— reiskosten, totaal ƒ310,- De kosten voor de agrariër wor den dan inkl. sociale lasten, volksverzekeringen en loonbelas ting 420,— (exkl. eten en drinken). Als Piet niet inwonend is en hetzelf de bedrag netto zou ontvangen zijn de totale kosten uiteraard nogal wat lager. Stagiairs moeten worden aangemeld bij het A.S.F. Voor verdere informatie kunt u te recht bij de s.e.v. kan u precies voor- Uw boekhouder kan u precies voor rekenen wat een stagiair u totaal kost. Wist U dat er tal van produkten zijn die wel op zuivel lijken maar die he lemaal niet van melk gemaakt zijn. Met de aktie "HOU HET ZUIVEL" wil de vereniging milieudefensie iedereen aansporen deze namaakzui- velprodukten niet (meer) te kopen, en de industrie geen kans te geven op de markt te brengen. De "Landelijke Boerinnenbelangen" staan hier achter. Dus één Completa, Frisonne, Licht en Romig, Becel voor de koffie, Nu- troma, Era, Klop Klop en Slag Slag. Boeren en boerinnen willen een ver antwoord voedselpakket leveren met zo weinig mogelijk toegevoegde stoffen. De zuivelindustrie is niet meer alleen afhankelijk van de toelevering van melk. Veel boeren zullen het niet meer vol kunnen houden. Degene die overblijven moeten steeds meer produceren. Dit ten koste van natuur en milieu. Het wordt voor de konsument steeds minder duidelijk wat hij eet. Het wordt op de markt gebracht als zui- velprodukt maar er komt geen zuivel meer aan te pas. Voor namaakprodukten worden door de levensmiddelenindustrie, vaak multinationale ondernemin gen, die grondstoffen gebruikt die het goedkoopst of het makkelijkst te verkrijgen zijn. Boeren uit de Derde Wereld zijn hiervan de dupe. Ze hebben weinig te Zeggen over de prijs van hun produkt. U kunt deze aktie ondersteunen door géén namaak zuivelprodukten (meer) te kopen, kritisch de verpak king te lezen en U goed te laten in formeren. Dus: HOU HET ZUIVEL. Verdere inlichtingen kunt u krijgen bij de Stichting Milieudefensie, telefoon: 020-221366. Namens "Landelijke Boerinnenbe langen": Judith Hooyman, Elly Middelweerd, Corrie Dorresteijn, Ada Middelweerd Ondernemers die een bedrijfsauto voor privé gebruiken en werknemers die met een personenauto voor de zaak rijden en een aanslag in de in komstenbelasting krijgen hebben met de regeling te maken. Werknemers, die geen aanslag in de inkomstenbelasting krijgen vallen buiten de regeling. Natuurlijk zitten er altijd addertjes onder het gras. Dat ondervond ie mand die in loondienst was en in een auto van de zaak reed. Normaal viel hij buiten de inkomstenbelasting. Vanwege hoge ziektekosten kwam hij in aanmerking voor aftrek bui tengewone lasten en vroeg een z.g. T-biljet aan, waardoor hij loonbe lasting en premies volksverzekering kon terugontvangen. De Inspekteur stond de teruggave toe. In een volgend jaar ontving hij een gewoon inkomstenbelastingbiljet en bij het invullen hiervan kreeg hij te maken met de bijtelling voor privé- gebruik. Hij vulde dit voor het be treffende jaar netjes in. Het lange tijd in ons land gehanteerde principe dat in geval van veront reiniging van het milieu (dus ook bij verzuring) de vervuiler moet opdraaien voor de schade, kan niet onverkort worden toegepast. Dat principe kan leiden tot maatschappelijk ongewenste ontwikkelingen, waarbij zelfs het voortbestaan van een hele bedrijfstak als de intensieve veehouderij in het geding komt. Dit onder meer konkludeerde voorzit ter Jaap van der Veen van het Landbouwschap op woensdag 4 april j.l. tijdens de openbare vergadering van het schap, dat zich in verband met een notitie van minister Winsemius over de verzuring al tot de Tweede Kamer heeft gewend. Het bestuur van het Landbouwschap pleitte voor meer onderzoek over de vermeende ammoniak-uitstoot van de intensieve veehouderij. De be schikbare kennis hierover is onvol doende en onvolledig, terwijl over het omzettingsproces in de bodem eveneens onduidelijkheid bestaat. Wel vindt het Landbouwschap dat de verzuring zeer ernstig moet wor den genomen. De land- en tuinbouw leveren enerzijds een bijdrage aan deze problematiek, maar vormen te vens een sektor die hierdoor nu reeds schade lijdt. Volgens het Land bouwschap moet de verzuring wor den aangepakt en zullen maatrege len dédr moeten worden genomen, waar het meeste effekt tegen de minste kosten kan worden bereikt. Een normaal renderende produktie als de veehouderij mag echter niet onmogelijk worden gemaakt, zo luidt een van de uitgangspunten van het Landbouwschap. Als de bijdrage van ammoniak aan de verzuring vast komt te staan, dan zal een vermindering van de ammo- niak-emissie moeten leiden tot een vermindering van de verzuring van de bodem, aldus het Landbouw schap. Ondanks de onduidelijkheid over de rol van de intensieve vee houderij bij de verzuring wordt de notitie van de minister nu al hier en daar gebruikt als middel om maat regelen te treffen op het terrein van milieu en ruimtelijke ordening. Het Landbouwschap wijst dit af, omdat de minister zeer globale cijfers en berekeningen gebruikt. De Nationale Raad van Landbouw kundig Onderzoek stelt op het ogen blik een onderzoekprogramma op naar de emissies van ammoniak en de mogelijke gevolgen ervan. Het be stuur drong overigens aan op een zo breed mogelijke aanpak van de zure regen, bij voorkeur in internationaal verband. Tot nu blijkt echter dat op internationaal niveau nauwelijks af spraken bestaan en dat landen pro beren elkaar de zwarte piet toe te spelen. Regelmatig worden we nog gekonfronteerd met vragen over de bijtel ling wegens privé gebruik auto. Er zijn hierover de laatste jaren zeer vele rechterlijke uitspraken geweest. Het is wellicht goed een aantal belangrijke punten nog eens te memoreren. In de eerste plaats is er verschil in behandeling voor de inkomstenbelasting en voor de loonbe lasting. Dit was voor de Inspekteur aanlei ding om een navordering over het vorige jaar op te leggen wegens privé-gebruik van de auto van de zaak. De Inspekteur kon dit doen, omdat door het indienen van het T-biljet een aanslag inkomstenbelasting was opgelegd. Men kan dus niet te vroeg victorie kraaien! De bijtelling voor privé-gebruik is 20% van de catalogusprijs waarbij geldt dat: onder catalogusprijs wordt ver staan de prijs inklusief BTW ten tijde van de eerste aankoop dus toen de auto nog nieuw was. b.v.: een Mercedes, bouwjaar 1978, tweedehands gekocht in 1984 - hanteren de catalogusprijs van 1978. bij de catalogusprijs moeten meegerekend worden de extra voorzieningen door de fabriek aangebracht, maar niet de apart bijgeleverde accessoires. De Gewestelijke Raad van het Land bouwschap in Zeeland heeft bij de Raad van State beroep ingesteld tegen de beslissing van het College van Gedeputeerde Staten van Zee land om een vergunning ingevolge de hinderwet te verlenen aan de NV PZEM voor de bouw van een kolen- gestookte elektriciteitscentrale waarvan slechts de helft van de rook gassen behoefde te worden ontdaan van schadelijke stoffen. De Gewestelijke Raad is van mening dat via ingebruikname van de cen trale relatief grote hoeveelheden zware metalen als cadmium, lood, kwik en arseen in het milieu worden gebracht waarmee het agrarische produktiemilieu zou worden belast. De Raad schrijft tot beroep over te zijn gegaan omdat het College van G.S. bij het verlenen van de vergun ning tot ombouw van de centrale onvoldoende rekening heeft gehou den met haar bezwaren. de bijtelling niet hoger moet zijn dan de werkelijke kosten (inkl. afschrijving). Uiteraard geldt de regeling niet in dien er geen sprake is van privé-ge bruik van de auto of dat er zeer wei nig privé-gebruik is. In het laatste geval moet voor de werkelijk privé gereden kilometers tegen een gemiddelde kilometerprijs een bijtelling plaatsvinden. Van een gering gebruik is sprake in dien dit gaat om minder dan 10% van het totaal aantal km. per jaar en te vens minder dan 2000 km. Uit alle uitspraken blijkt dat men moet aantonen dat weinig of geen km. voor privé worden gereden. Dat aantonen moet men niet licht opvatten. Zonder een goed kontro- leerbare, regelmatig bijgehouden, sluitende kilometeradministratie heeft men in ieder geval geen enkele kans! M.J. Robijn De Gewestelijke Raad voor Zeeland verzoekt de Raad van State de door het college van Gedeputeerde Staten afgegeven vergunning te schorsen teneinde te voorkomen dat de boven genoemde ombouw voortgang vindt met alle nadelige gevolgen van dien. Uit informatie is de Raad namelijk gebleken dat op korte termijn beslis singen zullen worden genomen die louter betrekking zullen hebben op een situatie waarbij voor 50% behan deling van de rookgassen zal plaats vinden. Alle tot heden genomen be slissingen daarentegen kunnen als neutraal worden aangemerkt waar het de voorzieningen van de rookgas behandeling betreft. Bejaging van wilde duiven vindt in georganiseerd verband door leden van de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging (K.N.J.V.) vanaf 2 maart t/m 18 mei, iedere vrijdag avond plaats. Een totaaloverzicht van de koncen- traties van wilde/verwilderde duiven ontbreekt op dit moment, reden waarom wij graag op de hoogte zou den worden gesteld van eventuele koncentraties in uw omgeving. Melding daarvan zien wij gaarne te gemoet aan het adres van de heer P.C. Remijnse, telefonisch bereik baar onder nummer 01135 - 1595 ('s morgens tussen 8.00 en 9.00 uur). Naar het zich laat aanzien zal het plan van wegen en waterlopen van de Ruilverkaveling Willemstad be gin mèi 1984 'door Gedeputeerde Staten worden vastgesteld. Wanneer dit inderdaad geschiedt zal het plan van toedeling kort na Pinksteren ter visie worden gelegd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3