Tuinen vol stilte C.J. Nouse Beveland B.V. Begin april bezocht ik in Arnhem in het gemeentemuseum de tentoonstelling Taal Teken van de typografisch ontwerper-kunstenaar Jurriaan Schrofer. Met letteruitsnijdingen in papier geeft Schrofer in konkrete objekten gestalte aan de beeldende taal van de dichter J.C. van Schagen. Tijdens deze andere kennismaking met het werk van van Schagen kwam ik weer sterk onder de indruk van vooral zijn kleine gedichten. Gedichten die in slechts enkele woorden beelden oproepen van dingen en ruimten en associaties van menselijke gevoelens en verlangens. Veel van die gedichten hebben te maken met aan tuinen ontleende* beelden en gevoelens. Prachtig verwoorde belevingen van tuinen vol stilte. Wij, die van onze tuinen zo vaak uitstalkasten maken waarin zoveel mogelijk verschillende plantensoorten in een bonte 'prachtmengeling' moeten prijken, zouden ons oor eens wat vaker bij van Schagen te luisteren moeten leggen: Bij het lezen van de gedichten van van Schagen kom je dikwijls terecht bij de sfeer die zo kenmerkend is voor de japanse tuinkunst. Verstilde momenten, sobere maar mooie beelden vol schoonheid zoals: de stille vijver spiegelt een tres wilgeblad één blaadje daalde neer en ligt nu roerloos drijvend zo lichtjes - het raakt bijna niets Romantisch De oude beuk is verliefd op de vijver bevend strekt hij de stramme armen over haar neer en schoon is zijn gebaar van eerbiedig verlangen en van brede ernst zij is diep en zwart waar zij hem kuststerft hij. chateau van de Pompadour krampachtig brallen van barok en niemand luistert in het park schreeuwt een pauw Enkele kleine gedichten: cirkels fluisterend over mijn kleine vijver een zwarte vlinder Wellicht kan het anders, want verlangend en verwachtingsvol klinkt het: ergens moet het zijn een soort verwilderde tuin van oude stilte de boom voor het huis zacht wazelt hij zijn verhaal niemand begrijpt het enkel een boom zijn een boom van grond tot hemel een boom zijn en staan sluit de ramen niet straks zal het binnenkomen het aller stilste er is een stille tuin ergens ver zaagt een man hout de zomer is groot het heeft geregend de tuin dampt goede geuren aarde die verlangt Voor degenen die in de ban zijn van een witte tuin klinkt het bemoedigend: En over het zoeken naar de juiste verhoudingen: wit is het evenwicht wit is het begin en einde wit is het totaal wat is zo subliem als een zuiver evenwicht misschien precisie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 30