het boerengezin woont in een schuur; een huis staat op het verlanglijstje..." Agrarische jongeren op reis door Chili Projekt Schuur Racen Repressie Schijnwelvaart Hieronder volgen enkele represen tatieve dagen uit het dagboek dat agrarische jongeren op hun drie weekse reis door Chili hebben bij gehouden. Een van hen was Peter de Koeyer. De impressies zijn van hem. ren 2 privé-pontjes die ons lastig vielen om hun klandizie te vergroten. Een groot deel van het Chileens openbaar vervoer is geprivatiseerd. Buschauffeurs krijgen een deel van hun loon per klant uitbetaald. Ze wachten dan tot vlak voor de vol gende dienst, zodat er aardig wat klanten staan te wachten bij de hal tes. Als je b.v. in Santiago dan ook op een lijn met 10 minutendienst staat te wachten, kan het voorkomen dat je een half uur moet wachten en er dan 3 bussen tegelijk aan komen. Die ra cen dan om het hardst naar de vol gende halte. In Achao staat de oudste kerk van Chili, net als alle andere kerken maakt ook deze een povere, ietwat vervallen indruk. Geschilderd in zacht rose en licht blauw, iedere de koratie of rijkdom vreemd. Een boer in Chili, zo te zien niet één van de armste want hij beschikt over enige trekdieren. "Pied Negro" is de verklaring van de boer die met enige trots ons zijn aardappelveld laat zien. Als we een paar planten optrekken blijkt 80% van de knollen verrot te zijn. Che mische bestrijdingsmiddelen ge bruikt hij niet en kunstmest maar weinig. De trots geldt meer het feit, dat hij het veld met ossentraktie heeft ontgonnen. Hij heeft 100 ha in een sterk heuvelachtig gebied, op het eiland Chiloë. Toch is hij niet slecht af; hij heeft personeel en 10 koeien. Chiloë (ongeveer éénvierde van Ne derland) ligt 1200 km ten zuiden van Santiago en is het zuidelijkste punt van onze reis. Op Chiloë zijn we te gast bij Funde- chi, een instituut van de katholieke kerk, dat zich op het eiland bezjg houdt met ontwikkelingswerk, ge steund door buitenlandse organisa ties, waaronder het Nederlandse Ce- bemo. Chiloë is een toeristische trekpleister, d.w.z. voor de Chileense toeristen, want buitenlandse kent het land nauwelijks. In Santiago kwa men we pas na 5 dagen ansichtkaar ten tegen. In Ancud heeft Fundechi haar kan toor en haar radiostation. Een be langrijk communicatiesysteem voor de organisatie. Na een bezoek aan het kantoor gaan we met een gids het projekt bekijken. Ons eerste adres is een voorbeeldboerderij. Daar wor den ook kursussen gegeven. De be doeling is dat de proefboerderij zo veel mogelijk de traditionele land bouwmethoden volgt en alleen op details, zoals bewaring wat verbe tert. Op die manier zullen de plaat selijke boeren het snelst de voor beeldmethode volgen. Op de proef boerderij bleken de aardappels phy- tophthora te hebben gekregen, de appelboompjes het verloren te heb ben van de zeewind en in de moes tuin tierde het onkruid welig. Ook liep er een aantal schapen. Die worden door Fundechi uitgegeven als lening. De daarvoor in aanmer king komende families moeten de lening dan afbetalen met lammeren. Die worden onderzocht op hun ge zondheid en dan weer als nieuwe le ning uitgegeven aan andere families. Ook probeerde men de bijenhoude- rij op een hoger nivo te brengen. Het landbouwprojekt was nog nieuw, daarom waren nog niet veel resulta ten zichtbaar. Vervolgens bezochten we de boer die hiervoor beschreven is. Hij is leider van z'n gemeenschap. De gemeenschap onderhoudt wegen en heeft een sociale funktie. Zo be paalt ze welke familie het eerst in aanmerking komt voor een lening van Fundechi. De volgende boer was niet thuis. Z'n vrouw wist niet hoeveel ha ze had den. Ze woonden in een schuur, een huis stond evenals vele andere din gen nog op het verlanglijstje. Bij de daarop volgende boer worden we voor het eerst binnen uitgenodigd. Een huis met veel ruimte, vooral door het ontbreken van huisraad. Ook hij blijkt leider van een ge meenschap te zijn. Hij heeft geld uitgeleend aan boeren die alsnog failliet zijn gegaan en is nu zelf ook arm. Hij had problemen om het school geld en de schooluniformen voor zijn dochters te kunnen betalen. Hij heeft 18 ha, een paar varkens, kippen, os sen en 2 koeien. Zijn erf zag er op vallend verzorgd uit. De aardappe len en zelfgemaakte wielen voor de ossekar werden met terechte trots getoond. Het is donker als we in Castro aankomen. De volgende dag een uitstapje ge maakt naar een ander eiland. Er wa- In Ancud zien we de vissers weer schelpdieren en vis uit hun gammele, half verrotte bootjes lossen. Verder buiten de kust roven reusachtige Ja panse schepen de zee leeg. Terug in Ancud hebben we eerst een gesprek met de advokaat van Fun dechi. Over organisatie, geschiedenis en toekomstplannen van het insti tuut. Over de rol en de mogelijkhe den die hun eigen radiostation als communicatie en edukatie-middel heeft. Over de verbanningen, marte lingen en andere vormen van re pressie van de overheid. Vervolgens geeft de direkteur van de radio ons uitleg over het doel van de verschil lende programma's, het bereik enz. Ook de verantwoordelijke man voor het instituut, bisschop Ysern van Chiloë, heeft tijd voor ons uitgetrok ken. Volgens hem is het doel van Fundechi groepen (gemeenschap pen) te vormen die zich vrij kunnen maken van de konsumptiedwang en solidair kunnen zijn. Het radiosta tion moet daarom het kritische in de mensen los maken. Hij legt nog uit dat de Chileense overheid het grote bos op het eiland verkocht heeft aan een Japanse papierindustrie. Volgens hem een voorbeeld hoe de overheid beter zorgt voor multinatio nals dan voor haar eigen onderdanen. Op advies van de "Chicago boys", ekonomen ingehuurd door de dikta- tor, had het land zijn invoerheffingen opgeheven. Gevolg was, dat de eigen industrie ter ziele is gegaan, en dat de landbouwproduktie, uitgezonderd fruit, is gekelderd. Koeien zijn ge slacht, suikerfabrieken gesloten enz. Het land heeft buitenlandse leningen gebruikt om de importen te betalen. Nu die leningen niet meer verstrekt worden is de schijnwelvaart in elkaar geklapt. De verbanningen, martelingen en de gespannen sfeer blijven uiteraard ook niet onbesproken. Hij heeft sombere verwachtingen van de politieke en ekonomische toekomst. Ook dat is de Chileense realiteit. Een "realidad ne- Peter de Koeyer Chili bestaat voor een groot deel uit bergachtig, onherbergzaam gebied. In de dalen bevinden zich de meeste bevolkingskoncentraties en uiteraard vindt hier ook hoofdzakelijk de landbouw plaats. Péter de Koeyer

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 29