Zeeuws bedrijf levert over hele wereld slootreinigingsapparatuur Wereldsucces Gebroeders den Herder specialisten in slootreinigingsapparatuur Export Drang "Vroeger had je het schouwen van de sloten. De schouw en ingelanden van het waterschap kwamen dan kontro- leren of je de sloten wel goed schoonhield. Zonder goed onderhoud groeien sloten onherroepelijk dicht, en kan er op den duur geen druppel water meer door. En dat zou beteke nen dat Nederland binnen twee jaar onder water staat. In ontwikkelings landen moeten sloten en kanalen ook goed worden schoon gehouden. Daar gaat het niet zozeer om de afvoer van het water, maar juist om de aanvoer, om het land te kunnen irrigeren". Jo den Herder is specialist op het gebied van slotenonderhoud. Samen piet zijn broer heeft hij in Middel burg een bedrijf dat gespecialiseerd is in slotenreinigingsapparatuur. Twintig jaar geleden begonnen zij met de ontwikkeling van de zoge naamde maaikorf. Een apparaat dat via een lange arm aan een traktor is bevestigd, en dat in één beweging bodem en zijkant van de sloot schoonmaakt. Een revolutionaire ontdekking die een wereldsucces werd. Jo den Herder: "Vroeger moest dat allemaal met de hand ge beuren, en dat was zeer zwaar werk, net als al het andere werk op een boerderij. Je droomde van machines die het werk zouden kunnen verlich ten". Samen met zijn broer begon hij wat te experimenteren met aandrijvin gen, fietswielen en carbid als op wekkers van energie. Met de aan vankelijk nog zeèr primitieve machi nes werd een loonbedrijf begonnen. Begonnen in 1947 met een kapi taal van f250,— nu een omzet van rond de tien miljoen. Een beeld dat men niet alle dagen tegenkomt. De broers J. en P. W. den Herder van Herder b.v. te Middelburg hebben het waargemaakt. Geboren en getogen op een boerderijtje op Serooskerke toen alles nog met de hand moest gebeuren leerden ze wat aanpakken was. Ze probeer den echter wel van alles uit te vinden om het werk gemakkelijker te maken. De jongens van toen, die eksperimenteerden met aandrij vingen, fietswielen en carbid als energie-opwekkers staan nu aan het hoofd van éen internationaal bekend staand bedrijf waar sloten reinigingsapparatuur wordt ver vaardigd. Vorig jaar werd aan Herder b.v. zelfs de Prijs voor Creatief Ondernemerschap, inge steld door de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Middel burg, uitgereikt. Het amfibie voertuig is aangepast aan de lokale omstandigheden. terrein van de natte bouw, dan kan op DEMAS een beroep worden ge daan om adviezen uit te brengen, studies te verrichten of om mensen te trainen met modern baggermateriaal om te leren gaan. Zo'n probleem deed zich voor in Soedan, waar grote irrigatiesystemen worden opgezet teneinde meer voedsel en katoen te kunnen ver bouwen. Duizenden kilometers irri gatie-kanaal worden aangelegd om het onmisbare Nijl-water ver het land in te kunnen voeren. Die kana len blijken echter net als de Neder landse sloten snel dicht te groeien, waardoor doorstroming van het wa ter niet goed verloopt. DEMAS werd gevraagd om een oplossing voor dit probleem te vinden. maanden in Soedan gezeten om de mensen daar te leren met het appa raat te werken. Later is er nog een monteur van ons naar toe geweest om de bodem wat hoger te stellen. Het bleek dat in de fase tussen rijden en varen de zaak wel eens vast kwam te zitten in de modder. We hebben ook de aandrijving wat krachtiger gemaakt". De vraag is nu of Herder er in zal slagen om het nieuwe produkt, aan gepast aan omstandigheden in ont wikkelingslanden, met succes te ex porteren. Werkterrein is er volop. "Zelf zijn we te klein om zelf naar al die landen te trekken om onze pro- Met dit vaartuig wordt de sloot vanuit het water met de maaikorf schoonge maakt. Volgens hetzelfde principe kan ook worden gewerkt met een traktor vanaf de slootkant. allerminst verzekerd is. Gelukkig voor Herder kwam het in die tijd in kontakt met DEMAS. DEMAS is een stichting, waarin aannemers op het terrein van de natte bouw zijn verenigd. DEMAS werd speciaal opgericht om in het kader van ont wikkelingssamenwerking kennis op het gebied van baggerwerken en van kust- en oeverbescherming ter be schikking te stellen. Zijn er ergens in de Derde Wereld problemen op het Op haar beurt benadert DEMAS in Nederland bedrijven, die mogelijk dit soort problemen kunnen aan pakken. Het door Jo den Herder ontworpen amfibievoertuig bleek technisch gezien de beste oplossing voor het waterplanten-probleem. "DEMAS stelde geld beschikbaar om ons prototype te volmaken. Mo menteel hebben we er één in Soedan varen en een Nederlands model in Friesland. Mijn zoon heeft drie Den Herder: "Een landbouw-loon- bedrijf neemt met machines werk aan van boeren. Op een bijeenkomst van loonwerkers vroeg het water schap of we het reinigen van sloten wilden aannemen. Niemand had in teresse, er bestonden ook eigenlijk geen goede machines voor. Maar het idee liet mij niet los. Mijn filosofie is altijd geweest, doe iets waarin je ex- klusief bent. Toen ontstond plotse ling het idee van de maaikorf. En wat eigenlijk was bedoeld als machine voor het eigen loonbedrijf, trok zo'n belangstelling dat werd besloten om over te gaan op alleen de fabrikage van slootreinigingsapparatuur". De maaikorf werd een enorm succes. Niet alleen in Nederland en Europa, maar ook ver daarbuiten. Canada, Japan, Iran, Egypte, Colombia. En nog steeds melden zich nieuwe geïn teresseerden. Als het enigszins mogelijk is probeert Heder B.V. ook een markt in de Derde Wereld op te bouwen. Afvoer en invoer van water zijn de belang rijkste zaken voor een vruchtbaar land, dus voor een goede oogst. Jo den Herder: "De problemen die ze daar met het onderhoud van sloten en irrigatiekanalen hebben, verschilt in wezen niet veel van de onze. Bovendien tast onze methode, in tegenstelling tot chemische bestrij ding, het milieu niet aan. Wel is zaak dat je de mensen daar goed traint in de bediening van het materiaal. Drie jaar geleden leverden we 20 installa ties aan Egypte. Je houdt niet voor mogelijk wat er daar de eerste tijd kapot ging. Dingen die hier nooit stuk gaan begeven het daar al snel. Daarom is het zo belangrijk je aan te passen aan de lokale omstandighe den. We hebben daar een variant op onze eigen Zeeuwse spreuk "Luctor et Emergo" voor, "lukt het vandaag niet, dan lukt het morgen". Ondernemen is voor de gebroeders Den Herder niet identiek met het grote geld verdienen, maar veeleer de drang om iets te maken dat er nog niet is. De strijd met de konkurrenten om nieuwe ideeën en nieuwe mark ten. Niet de gemakkelijke weg gaan, maar met een zekere durf zoeken naar het gat in de markt. En dan de trots wanneer je machine puntgaaf werkt. Die drang heeft tot gevolg dat bij Herder B.V. een uniek amfibie- voertuig is ontwikkeld. Een voertuig met rupsbanden dat tevens kan va ren, met aan de voorzijde een grote laadklep, met scherpe tanden. Deze snijden de waterplanten af, die ver volgens op een lopende band het voertuig in verdwijnen. Daarna wor den ze via een tweede lopende band aan de zijkant de wal opgespuugd. Het geheel is bedoeld om kanalen en grotere wateroppervlakten schoon te houden, waar traktoren met grotere grijparmen niet kunnen komen. Jo den Herder: "Je kunt het verge lijken met een maaidorsmachine die door een korenveld rijdt. Ik liep al jaren met het idee rond om zoiets te konstrueren. Hoe je op zo'n idee komt? Ja, gewoon veel lezen, praten met mensen die ervaring hebben opgedaan in ontwikkelingslanden, ook het zien van de problemen in de waterhuishouding in die landen op de televisie. Het eerste prototype ging vier jaar geleden te water. De gewichtsverdeling was echter hele maal fout en de bestuurbaarheid slecht. Dat ga je krijgen wanneer je je op terrein gaat begeven, de scheep bouw, waarop je helemaal niet thuis bent". De eerste aanzet tot een produkt dat het in vele Derde Wereld landen wellicht goed zal kunnen doen was er. Maar de verdere ontwikkeling ervan kost veel geld. De ondernemer loopt risiko, temeer daar succes nog dukten aan te bieden. Dat drukt te zwaar op ons bedrijf. Vroeger deden we het wel met de maaikorven, maar nu doet Konijn uit Hoorn dat voor ons. Samen met een derde bedrijf zitten we in de Konijn Export Groep. Konijn Hoorn zit in dezelfde sfeer als wij, maar legt zich meer op het bag geren toe, terwijl onze specialiteit het slootonderhoud blijft. Met onze pro- dukten erbij kunnen ze in het bui tenland een kompleter pakket aaff- bieden". Voor Herder B.V. ligt de verhouding binnenlandse-buitenlandse markt ongeveer 70 tegen de 30 procent. Maar die verhouding ligt niet vast. "We hopen op goede exportkansen", zegt Jo den Herder, "vergeleken met het buitenland ligt Nederland erbij als een aangeharkt tuintje. Als kleine onderneming zijn we in staat om maatwerk af te leveren, aangepast aan de wensen van onze kopers". Hanspeter Verhoeff (Uit Internationale Samenwerking) In Soedan worden met een aangepast amfibie-voertuig waterplanten afgesneden en op de kant geblazen. I Inwoners van Soedan kijken met verbazing toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 28