In ons land lopen meer dan 60 miljoen kippen kip,kuiken en ei Vruchtbaar Eierproduktie Produktiewaarde Herinneringen 21 Pasen 1984 - variaties op het thema paasbrood Julius Caesar schreef er heel lang geleden al over: De Bataven hebben kippen als huisdieren. Nog steeds houden de verre na komelingen van de Bataven kip pen als landbouwhuisdieren. De kip, of eigenlijk: het huishoen (Gallus Domesticus) komt oor spronkelijk uit India. Maar in 1400 voor Christus hielden de Chinezen al kippen, 700 voor Chr. bleken ook de Perzen over kippen te beschikken en bij hen vandaan kwam het beestje Eu ropa binnen. Ons huishoen is een vruchtbaar diertje. Daaraan is het te danken dat pluimveefokkers erin zijn ge slaagd om zo'n overweldigende variatie aan rassen te verkrijgen. Van heel fraaie tot onopvallend gekleurde, rustige rassen die om hun eieren of hun vlees worden gehouden. Het huishoen is geen beestje dat intieme gezinnetjes vormt. Een haan, het mannelijke hoen dus, moet over een toom van een stuk of tien kippen kun nen beschikken. Menige haan kan een paar dozijn hennen de baas. De paring wordt "treden" genoemd. De zaaddiertjes die de haan bij deze gebeurtenis in de eileider van de hen deponeert, bevrucht de dooier van een ei dat m opbouw is in het kippelichaam. Wanneer het ei voltooid is en ge legd, wordt het uitgebroed. Vroe ger deed de hen dat met haar li chaamswarmte, thans wordt die taak door broedmachines over- genomen, althans in de beroeps pluimveehouderij De kippen van tegenwoordig leg gen in één legperiode van 14 maanden ongeveer 300 eieren. Deze dieren hebben het broeden zo goed als afgeleerd. De moder ne kuituurrassen verschillen erg veel van de wilde kippen en de oude "landhoenders", die daar van afstamden. Kijk alleen naar eens naar de eierproduktie. Het wilde Bankiva-hoen, dat nu nog in Azië voorkomt, legt maar twaalf eieren per legperiode. Op de pluimveehouderij bedrijven zijn tegenwoordig witte, bonte en bruine rassen te vinden. Van deze laatste is bij veel mensen de Bar HET KLEINE L00 DEC 80 nevelder erg bekend, maar deze komt bijna niet meer voor. De kippen van tegenwoordig zijn alle kruisingsprodukten, dus ontstaan uit zuivere rassen. Om de echte, oorspronkelijke rassen te zien moet men bij de liefhebbers zijn. Bij mensen die voor hun hobby aan sportfokkerij doen en vaak meedoen aan tentoonstellingen. In de pluimveehouderij in ons land gaat het om de produktie van konsumptie-eieren en pluimveevlees. Hierbij spelen vier soorten bedrijven een be langrijke rol. Om te beginnen de fokkerijen, vervolgens de ver- meerderingsbedrijven, dan de kuikenboerderijen en tot slot de boerderijen waar leghennen of mestkuikens worden gehouden. In Nederland zijn momenteel nog zo'n 6.000 boerderijen te vinden met meer dan 400 leghennen per bedrijf. Daarnaast zijn er nog zo'n 3.300 bedrijven met minder dan 400 leghennen. De Neder landse leghennenstapel bestaat nu uit ongeveer 25 miljoen die ren. Het aantal slachtkuikens be draagt momenteel ongeveer 38 miljoen stuks. Deze dieren wor den verdeeld over zo'n 1900 be drijven gehouden. De pluimvee houderij is een belangrijke be drijfstak in ons land. De produk tiewaarde van de leg- en slacht- sektor bedroeg in 1979 ca. 2 mil jard gulden. Ter vergelijking: de produktiewaarde van de rund veehouderij bedroeg in 1979 ca. 10 miljard gulden en die van de varkenshouderij ca. 4 miljard. De exportwaarde van de pluimvee houderij bedroeg in 1979 onge veer 1,6 miljard gulden. Dierenbescherming doet mee aan Internationale aktie tegen legbatterij Deze week start de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren met een landelijke aktie om het publiek ertoe te bewegen schar releieren in plaats van batterij-eieren te kopen. Door de verkoop van scharreleieren te bevorderen is het voor meer boe ren mogelijk van het legbatterijsys teem over te schakelen op het schar relsysteem. In Duitsland en Enge land vinden gelijksoortige akties plaats. Er zal op grote schaal informatie worden verspreid over het scharrelei dat maar 2 cent meer kost dan een batterij-ei. Grote winkelbedrijven die nog steeds geen scharreleieren verkopen zijn al benaderd met het verzoek dit alsnog te gaan doen. Aan hun klanten /.uilen vanaf 14 april a.s. bij de winkels folders worden uitge deeld. DOOR P. LINDENBERGH TE WEMELDINGE Voor mij als rasechte Wemeldinger is er eenig gevaar den volksaard te gunstig, te mooi voor te stellen. Daarom worde voorop gesteld, dat de inwoners hier niet beter en niet minder zijn dan elders. Het zijn menschen en niets menschelijks is hun vreemd; het zijn Zeeuwen en al wat van deze kan worden gezegd is ook geldig voor de Wemeldingers. Toch zijn er kenmerkende eigen schappen, die dit dorp van de an dere onderscheiden. De Zeeuwsche volksaard is kalm en gemoedelijk, dit kan in nog sterker mate gezegd worden van de Wemeldingers, zij houden niet van lawaai of gekijf en er is een afkeer van luidruchtigheid vooral als zij klinken zou tot buiten het dorp, de vuile wasch behandelen zij het liefst te huis, en inmenging van buiten wordt geweerd in de ge schillen, die in de beste familïèn voorkomen. Er zullen in het verle den wel geschillen zijn voorgeko men, maar zij bleven ons onbekend. Alleen een geval vernam ik. Een echtpaar had hooggaande ruzie, de Dominé en een buurman hoorden het en vreezende voor ernstige on gelukken, gingen zij binnen om vrede te maken, maar toen zij bin nen waren, was de oneenigheid geëindigd en beiden wezen de tus- schenkomst naar erkentelijk af, de buren moesten zich maar met eigen zaken bemoeien. JK Een ander kenmerk is de gema tigdheid en bescheidenheid. Ook buiten het dorp werd nooit onbe scheiden opgetreden of naar den voorgrond gedrongen. Van Wemeldinge werd in de om geving wel eens gezegd, dat het 25 jaren achter was en de veranderin gen in de kleeding werden hier al tijd later ingevoerd dan in naburige dorpen. Tot 1865 deden wij het zonder meestoof en zonder hand boogschutterij en daarna zijn deze er wel gekomen, maar nu weer ver dwenen. Een sociëteit is er nooit geweest, zoodat wij wel wat achter lijk schenen, toch was dat slechts schijn. Geheel in overeenstemming met deze bescheidenheid was ons dorpsspook, van oudsher deed als zoodanig dienst het witte konijn. Zeer veel geloofwaardige burgers hebben het met eigen oogen gezien, het heeft, zooals in den konijnen- aard ligt, nooit iemand kwaad ge daan, zelfs niet onvriendelijk be handeld. Een zeer moedig jager heeft er eens op geschoten, het spreekt vanzelf, dat hij met een dubbeltje op 't geweer schoot, want spoken en aanverwanten zijn niet te treffen dan met edel metaal. Toch had hij weinig succes, hij meende dat hij geraakt had, maar hij vond geen konijn, alleen een papier, dat ook niets ophelderde, want er stond niets op dan: Gebr. Zwartendijk, tabakshandel Rotterdam. Voor ongeveer 50 jaar scheen het dat het witte konijn niet ons eenig spook zou blijven. In 't najaar spookte er een vreemde, groote, zwarte hond. Slechts weinigen hebben hem gezien en hij bleef niet lang, doch na zijn vertrek is ook ons witte konijn niet meer gezien. Men vreest, dat het hondsch optre den van den vreemden indringer, voor ons konijn, waaraan wij ge hecht waren, noodlottig is geweest. Van achterlijkheid is nu in ons dorp niet veel meer te bespeuren. Het goede onderwijs heeft medege werkt, als ook het werk aan het kanaal en het vermeerderde ver keer met vreemdelingen en hier in- gekomenen hebben den gezichts kring verruimd en van den achter stand is veel ingehaald. Reeds vroeg was hier een zin voor vereenigingsleven, dat op de intel- lectueele ontwikkeling invloed had. Het is niet noodig ze te noemen, al de vereenigingen die nu nog be staan en waarvan velen reeds op een lange werking kunnen terug zien. Er zijn er ongeveer veertig en iedere vereeniging werkt aan een bijzonder doel en er is groote ver scheidenheid, maar zij komen overeen in het werken zonder ophef en zonder luidruchtigheid. De ee- nige 'uitzondering is het fanfaren- gezelschap, maar zelfs daar is de luidruchtigheid met maat. (wordt vervolgd) Van een traditioneel paasbrood (wat overigens bijzonder lekker kan zijn) nu eens een andere ver sie. Wat dan wel? Dit! Koop bij uw leverancier een kant en klaar brood- of blader deeg en bak er nu eens geen (zoete) paasbroodjes van maar een heerlijke pittige broodsnack en doe er nu eens iets in in plaats van er op. De verpakking is er en u kunt op een vrij eenvoudige manier voor de inhoud zorgen. Voorbeeld I Rol een stuk brooddeeg uit tot een niet te dikke ronde plak. Dan dun bestrijken met wat gember of fondue-saus. Leg hierop een rond plak coburger rauwe ham, hierop een halve schijf ananas en doe in de uitsparing van de ananas wat oude geraspte kaas, strooi er wat bieslook en wat versgemalen pe per op. Vouw nu het deeg dipht en druk de randen goed aan. Bestrijk de bovenkant met wat losgeklopt ei en snij er een kruis in. Bak het vervolgens in een voorverwarmde oven bij een temperatuur van 200 graden en 20 25 minuten gaar. Een andere manier is bestrijken met wat boter en mosterd in plaats van ananas kunt u ook ge bruik maken van een halve peer. Voorbeeld II Rol een stuk bladerdeeg uit tot een mooie vierkante plak, be strijk 'm dun met hot ketchup, leg er twee plakken cervelaatworst op, een paar ringen groene pa prika en in de ringen wat gesne den champignons. Daaroverheen wat geraspte parmezaanse kaas. Vouw nu de vier punten naar el kaar toe, maak ze wat nat met water en druk ze voorzichtig aan. Bestrijk het geheel weer met op geklopt ei en bak ze op dezelfde wijze als onder voorbeeld I ver meld. Voorbeeld III Rol ook nu weer een stuk brood deeg uit en maak er twee vier kanten van. Smeer een plak heel licht in met wat boter en sambal oelek. Hierop ongeveer 80 gram fijn aangemaakt rundergehakt of gehakte biefstuk. Maak in het vlees een kuiltje en druk er een half hardgekookt ei in. Hier overheen wat ragfijn gesneden uitjes en tot slot laos (oosterse specerij) er overheen strooien. Leg er nu de tweede plak deeg overheen en druk de randen goed aan. Prik er met een vork wat gaatjes in en weer afbakken zoals beschreven onder 1 Veel sukses en prettige paasda- M.A. van der Vliet 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 26